Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sluneční soustava měla i 45 planet. Pak v tom vědci udělali pořádek

Ještě před dvaceti lety měla Sluneční soustava devět planet a hledala se případná desátá, někdy označovaná jako Transpluto. Pak přišel rok 2006, Pluto bylo přesunuto mezi trpasličí planety a „klasických“ planet zbylo jen osm. Víte však, že se počty planet měnily už dříve, a to někdy velmi výrazně?
Část 1/5

Pohled na naši Sluneční soustavu se v průběhu věků měnil. V minulosti bylo dokonce období, kdy podle tehdejších poznatků měla Sluneční soustava planet několik desítek.

Sluneční soustava

Planeta, nebo planetka?

Ve starověku se planetami nazývaly všechny objekty, které se dlouhodobě pohybovaly po obloze. Jednalo se o Slunce, Měsíc a tehdy známé planety – Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn. Pojmenování „planeta“ vzniklo z řeckého výrazu πλανήτης, (planétés), což se dá přeložit jako tulák. Tak se totiž tato tělesa jevila našim předkům, když „bloudila“ po zdánlivě neměnném hvězdném pozadí. Podle tehdejších představ tedy měla Sluneční soustava sedm planet.

S příchodem vědecké revoluce v 16. a 17. století se ukázalo, že Slunce je jiným typem tělesa, a naopak naše Země také patří mezi planety. Trochu potíž byla s Měsícem a situaci ještě zkomplikoval vynález dalekohledu. Pomocí něj byly do roku 1700 objeveny čtyři měsíce Jupiteru a pět u Saturnu. Ty byly zpočátku označovány jako „satelitní“ nebo „sekundární planety“. Časem se pro ně ustálilo zkrácené pojmenování „satelit“, ale řada vědců je stále považovala za jistý druh planet a tento koncept byl definitivně opuštěn až ve dvacátých letech minulého století.

Titan, Saturnův největší měsíc, jako by byl „navlečený“ na prstenec (srpen 2012)

My si ale trochu ulehčíme práci a tyto sekundární planety budeme ignorovat. Museli bychom totiž počty planet měnit při každém dalším objeveném měsíci. Když je vynecháme, dospějeme k tomu, že kolem roku 1700 bylo známo šest „skutečných“ planet: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter a Saturn.

Astronomové jsou tvorové zvídaví, a proto mimo jiné bádali nad tím, jestli neexistuje nějaká závislost, která by určovala střední vzdálenosti planet od Slunce. V roce 1766 s takovým pravidlem přišel německý astronom John Daniel Titius, když zřejmě vycházel z některých starších pramenů. O několik let později toto pravidlo upravil a rozšířil do širšího povědomí další německý astronom, Johann Elert Bode, a nyní se tento matematický postup nazývá Titiovo–Bodeovo pravidlo.

Toto pravidlo se dá zapsat několika způsoby, asi nejčastěji se používá a = 0,4 + 0,3 x 2n. Za „n“ se dosazují postupně hodnoty −∞, 0, 1, 2, 3, … a výsledkem je střední vzdálenost planety od Slunce v astronomických jednotkách. Jedna astronomická jednotka má velikost 149 597 870 700 metrů a podle její původní definice se jednalo o střední vzdálenost Země od Slunce. V současnosti je pevně definována v metrech, aby se vyloučily chyby měření a nemusely se brát v potaz gravitační i další vlivy, které by její hodnotu mohly měnit.

Když budeme do vzorce dosazovat výše uvedené hodnoty, dostaneme číselnou řadu, která velmi dobře odpovídá středním vzdálenostem všech tehdy známých planet. Největší rozdíl byl u Saturnu, ale ani u něj odchylka nepřesáhla pět procent. Zvláštní ale bylo, že v číselné řadě se vyskytovala jedna mezera. Číslu 2 odpovídal Mars, číslu 4 Jupiter, ale po dosazení čísla 3 vyšla hodnota 2,8 a v té vzdálenosti ani její blízkosti nebyl známý žádný objekt. Snad to některé astronomy podnítilo k pátrání po novém tělese, ale tehdy se nepodařilo žádné najít.

Rozšíření počtu planet ze šesti na sedm se dočkala naše Sluneční soustava až poněkud později. Zasloužil se o to britský astronom německého původu Frederick William Herschel, který 13. března 1781 objevil v souhvězdí Býka nové těleso, které zpočátku považoval za kometu. Další pozorování a výpočty dráhy ukázaly, že to není kometa, ale nová planeta, která dostala název Uran po řeckém prvním bohu nebes a zároveň ztělesnění oblohy. Střední vzdálenost od Slunce velmi dobře odpovídala dalšímu číslu v Titiovo–Bodeovo pravidle, odchylka byla pouhá dvě procenta.

Vypadalo to jako další důkaz, že pravidlo funguje a je správné. Zároveň ale znovu vyvstal problém, co udělat s nešťastnou „trojkou“ které neodpovídá žádný známý objekt. Objev Uranu dokázal, že mohou existovat i velká tělesa, která dosud astronomům unikala. Není tedy možné, že se mezi Marsem a Jupiterem pohybuje další planeta, která zatím nebyla z nějakého důvodu objevena?

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 18 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 1 příspěvek

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 11 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...