Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Kazachstán blokuje Evropě start družice. Nepovolil start z Bajkonuru

Jan Kolář pro Technet.cz - Na data z meteorologické družice MetOp-B čekají odborníci po celém světě. Budou si však muset ještě chvilku počkat. Kazachstán totiž odmítl z Bajkonuru raketu vypustit. Dopad zbytků stroje prý ohrozí přírodu a možná i obyvatele.

MetOp-B meteorologická družice | foto: NASA

Evropská meteorologická družice MetOp-B měla podle plánu startovat z ruského kosmodromu Bajkonur 23. května. Její vypuštění však ruská kosmická agentura Roskosmos musela odložit na neurčito. Nestalo se tak kvůli technickým potížím.

Středeční sloupek

Vždy ve středu vychází na Technet.cz sloupek od jednoho z našich předních odborníků.

Pravidelně se zde budete setkávat s názory biochemika, bývalého předsedy Akademie věd a dnes předsedy Učené společnosti, Prof. RNDr. Václava Pačese, DrSc., neuropatologa MUDr. Františka Koukolíka, DrSc. a šéfa České kosmické kanceláře a specialisty na dálkový průzkum Země Doc. Ing. Jana Koláře, CSc.

Družice i nosná raketa Sojuz 2-1-a s přidaným stupněm Fregat jsou připraveny ke startu. Ani počasí by v této roční době nemělo dělat na kosmodromu v kazašské stepi potíže. A důvod? Spory na mezistátní úrovni.

Kazachstán, na jehož území Bajkonur leží, odmítl dát povolení na zábor míst na svém území, kam by dopadly čtyři postranní stupně rakety Sojuz. Z Bajkonuru sice rakety Sojuz startují běžně s vládním souhlasem, ale ten platí jen pro vypuštění východním směrem, na dráhy se sklonem k rovině rovníku v rozsahu zhruba do 60°, což je drtivá většina všech startů.

Družice MetOp-B ale musí být umístěna na polární dráhu, aby přelétávala nad celým povrchem naší planety. A to vyžaduje severní směr. Francouzsko-ruská společnost Starsem, která prodává starty rakety Sojuz, spolu s agenturou Roskosmos mají před sebou úkol najít způsob, jak získat souhlas vlády v Astaně i pro tento netypický azimut, při němž stupně dopadnou na území u severní hranice Kazachstánu jinde než obvykle.

Vláda argumentuje nebezpečím jak přímého dopadu do obydlených míst, tak i znečištěním prostředí zbytky toxického paliva. Družice MetOp-B je druhá družice tohoto typu. První provozuje evropská organizace Eumetsat od roku 2006, tehdy ji poslali z Bajkonuru na polární dráhu bez problémů.

Je to v poslední době už druhá negativní zkušenost z kosmonautické spolupráce, kterou Evropa udělala. Na jedné straně je spolupráce něco, co je pro kosmonautiku zásadní a samozřejmou záležitostí, která je příkladem pro jiné oblasti lidské činnosti. Avšak spolupracovat současně znamená přijmout jistá rizika spojená se závislostí na partnerovi.

A předešlá negativní zkušenost? NASA počátkem roku odvolala z finančních důvodů svoji účast na dvou společných evro-amerických sondách k Marsu plánovaných na startovací okna k rudé planetě v letech 2016 a 2018. Členské státy ESA teď musejí přehodnotit plán a spolu s tím i rozpočet na tento program.

V současném případě jde o závislost na cizí pomoci ve vynášení družic na oběžnou dráhu. Evropa nemá pro tento typ družice svůj nosič. To byl i důvod, proč ESA před pár lety uzavřela zvláštní dohodu s Ruskem na vypouštění raket Sojuz také z evropského kosmodromu v Kourou. Kontrakty na starty se s provozovateli nosičů ale uzavírají s několikaletým předstihem. Vyjde to levněji, než domluva na poslední chvíli, tedy zhruba jeden rok před plánovaným vypuštěním.

O autorovi

Doc. Ing. Jan Kolář, CSc.

Vystudoval jadernou fyziku. Je průkopníkem využívání pozorování Země z družic a odborníkem na kosmonautiku.

Přednáší dálkový průzkum na Univerzitě Karlově. Založil a je ředitelem České kosmické kanceláře, která podporuje rozvoj kosmických aktivit a zapojení do mezinárodní spolupráce, především s Evropskou kosmickou agenturou.

Je členem správní rady Mezinárodní astronautické akademie IAA a odborné komise Mezinárodní astronautické federace IAF.

Z toho důvodu a také proto, že nebyly žádné náznaky komplikací, Eumetsat spolu s ESA podepsal kontrakt se společností Starsem na vynesení družice MetOp-B stejným způsobem jako její starší dvojče v roce 2006. Teď je obtížné měnit plán.

Družice leží umístěna ve speciálním čistém skladu na Bajkonuru a čeká na potvrzení startovacího dne. Původní datum 23. května to nebude. Kdy se vypuštění uskuteční, závisí zcela na dohodě mezi Ruskem a Kazachstánem, Evropě nezbývá než čekat. Může to být za několik týdnů, ale zrovna tak i za několik měsíců.

Státy Eumetsatu si tuto zkušenost určitě zapamatují, a to včetně České republiky, až budou rozhodovat o vypuštění třetí družice série MetOp-C, se kterým se nyní počítá v roce 2016.

Družice je potřebná ve společné soustavě meteorologických družic. Na polárních drahách pořizují data pro předpověď počasí i pro vědecké výzkumy dvě družice NOAA a (po startu MetOp-B) také dvě družice evropské.

Polární družice se vypouštějí na slunečně synchronní dráhu, takže sbírají údaje na každém místě zeměkoule vždy za stejných podmínek osvětlení sluncem. Evropské družice přelétají rovník ve výšce kolem 820 km ze severu na jih vždy v půl desáté dopoledne místního času a družice NOAA v půl druhé odpoledne.

MetOp s hmotností přes 4 tuny a rozměry 17,6 m × 6,6 m × 5,2 m je druhou největší evropskou družicí po Envisatu, která hlídá přírodní poměry na Zemi. Nese sedm "tradičních" přístrojů na měření teploty a vlhkosti v atmosféře, větru a ozonu a pořizování obrazové informace v různých spektrálních pásmech. Ty jsou shodné i s vybavením družic NOAA. Navíc je na palubě MetOp pět evropských přístrojů nové generace. Vývoj družice a evropských přístrojů proběhl v programu ESA, Eumetsat nese náklady na postavení dalších dvou kusů a vypuštění a provoz všech družic.

Data z družice MetOp-B čekají meteorologické služby na celém světě včetně té naší. Přispějí ke zpřesnění předpovědi a také k prohloubení znalostí o fungování klimatických procesů.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....