Japonská sonda přistála na Měsíci. Nedaří se jí však získat energii z panelů

aktualizováno  20:03
Japonsko se v pátek pokusilo o druhé přistání na Měsíci. Po relativně nedávném neúspěchu to mělo být nejpřesnější přistání sondy na naší oběžnici. Mise se zdá být úspěšná, byť bude patrně kratší kvůli nedostatku energie. Ostrovní stát se stal pátou zemí, která Měsíc dobyla.
Ilustrace japonského modulu SLIM nad povrchem Měsíce

Ilustrace japonského modulu SLIM nad povrchem Měsíce | foto: JAXA

Sonda Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) japonské vesmírné agentury JAXA zahájila v pátek v 16 hodin (SEČ) dvacetiminutovou fázi přistání přistání na Měsíci.

Podle telemetrie se údajně přistání povedlo, což bylo potvrzeno na následující tiskové konferenci. Na ní jsme se dozvěděli, že JAXA se sondou navázala komunikaci, ale není schopna získat energii ze solárních článků. Data o přistání jsou nyní uložena v sondě a agentura se je pokouší stáhnout a vyhodnotit.

„Zatím analyzujeme data, včetně potvrzení, zda bylo přistání do 100 metrů od cíle, o což jsme usilovali. Vyhodnocení potrvá zhruba měsíc,“ uvedli představitelé JAXA.

Právě to, že SLIM nyní běží jen na baterie, vede k rychlé ztrátě energie. Očekává se, že baterie vydrží jen několik hodin. JAXA tak vypíná některé zbytné funkce a pokouší se získat dostupná data o přistání a informace o místě, kde modul SLIM dosedl.

„Zdá se, že solární jednotka v tuto chvíli negeneruje elektřinu a model proto funguje na baterii, která vydrží několik hodin,“ uvedlo vedení JAXA. Podle expertů se ovšem úhel, pod kterým dopadají sluneční paprsky, postupně mění. „Nakonec se tedy může povést, že slunce bude na solární panely svítit. Vyhodnocujeme, jaký postup bude nejlepší. Stále je naděje, že panel začne opět generovat energii a vše se restartuje,“ prohlásil viceprezident JAXA Hitoši Kuninaka.

Sonda přistávacím manévrem završila svou několikaměsíční cestu, kterou zahájila loni na začátku září a při níž kvůli úspoře paliva využila gravitaci. Proto cesta nebyla tak rychlá, jako u pilotovaných letů.

Jak jsme psali již dříve, modul SLIM se snažil dosednout na měsíční povrch nejdále 100 metrů od zvoleného místa přistání. To je důležité, protože cílem přistání byl kráter Shioli o šířce pouhých 300 metrů, který leží v měsíčním moři Mare Nectaris na přivrácené straně Měsíce.

Měsíční moře jsou opticky tmavší oblasti na povrchu Měsíce, které vznikly nejspíše vlivem dopadů obřích těles na měsíční povrch. V současné době se přitom při přistání na Měsíci většinou počítá s přesností 10 nebo více kilometrů od zvoleného místa.

Po přistání se patrně podařilo vypustit na povrch Měsíce i dva stroje, které mají pozemnímu týmu pomoci monitorovat stav většího modulu, pořizovat fotografie místa přistání a poskytovat „nezávislý komunikační systém pro přímou komunikaci se Zemí“, jak uvádí tisková zpráva JAXA.

Model lunárního vozítka LEV-2 (Lunar Excursion Vehicle 2), které se vejde do dlaně, ve skutečné velikosti. Je součástí mise sondy SLIM a po jejím přistání vyjede na povrch Měsíce.

Jeden je v podstatě shodný s tím, který na povrch Měsíce vezla loni sonda Hakuto-R, která se však zřítila. Tehdy nesl stroj vyrobený ve spolupráci JAXA s japonským výrobcem hraček Tomy označení Sora-Q.

V oblasti jižního pólu Měsíce loni úspěšně přistál indický modul Vikrám, ruské Luně-25 se naopak přistání nezdařilo. Dopravit svou technologii na Měsíc dokázaly kromě Indie již dříve Spojené státy, Rusko (Sovětský svaz) a Čína.

Místo přistání bylo vybráno na základě dat z japonské sondy SELENE, která byla vypuštěna v roce 2007. Její mise skončila v roce 2009 kontrolovaným nárazem do Měsíce.

Podle agentury JAXA budou přesná přistání v budoucnu pro lunární mise klíčová. Umožní totiž přístup na specifická, vysoce zajímavá místa na Měsíci.

Malý modul SLIM vynesla do kosmu v září raketa H-2A. Samotný modul je veliký 2,4 × 2,7 × 1,7 metru a při startu měl hmotnost 700 kg s tím, že zhruba 70 % této hmotnosti bylo vyhrazeno pro palivo.

7. září 2023

Mise SLIM je prvním pokusem japonské vesmírné agentury o přistání na Měsíci. O totéž se loni pokusila soukromá japonská společnost ispace s modulem Hakuto-R, který dosáhl oběžné dráhy Měsíce, měkce dosednout na měsíční povrch se mu však nepovedlo.

První soukromá sonda je na povrchu Měsíce. Patrně se ale zřítila

Autor:

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

Maršál prezidentem. Před 100 lety si Němci zvolili Hindenburga do čela státu

Dne 26. dubna 1925 si Němci ve 2. kole první přímé volby prezidenta v dějinách zvolili hlavou státu polního maršála Paula von Hindenburga.

26. dubna 2025

KVÍZ: Poznejte, co ukrývají unikátní kolorované snímky z druhé světové války, a soutěžte o výhru

Soutěž

U příležitosti letošních kulatých výročí konců druhé světové války – za necelé dva týdny v Evropě a začátkem září v Pacifiku a na Dálném východě – se můžete pokusit probojovat kvízem v rozpoznávání...

vydáno 26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

O víkendu bude novoluní. Přináší příležitosti pro noční fotografy

V neděli 27. dubna nastane nov – fáze Měsíce, při níž jeho strana přivrácená k Zemi zůstává zcela neosvětlená. Právě díky absenci měsíčního svitu je tato noc ideální pro pozorování a fotografování...

25. dubna 2025

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025

Před 100 lety Beneš urovnal spory s Polskem. Oživil je následně Mnichov

Československo-polské spory o hranice byly před 100 lety zažehnány: aspoň po dobu existence meziválečné republiky. Po Mnichovu ale Poláci znovu obsadili Těšínsko.

24. dubna 2025

Nepoctivost je lidská. Mnoho z nás o sobě neví, jestli bychom vzali úplatek

Štěpán Bahník z Vysoké školy ekonomické zkoumá morální rozhodování. Vloni se podílel na studii, která napodobovala situaci při vyplňování daňového přiznání. Vědce zajímalo, jak naše chování ovlivňují...

24. dubna 2025

Úžasný vesmír pohledem Hubbleova kosmického teleskopu, který slaví 35 let

Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) se za 35 let svého působení stal ikonou. A když ho v mnoha ohledech překonávají přístroje na modernějších systémech v čele s teleskopem Jamese Webba, stále má své...

24. dubna 2025

Bič na Facebook, TikTok a další sociální sítě. EU nabídne kontrolu věku

Sociální sítě a další internetové služby mají věkové omezení, které však některé z nich nijak důsledně nekontrolují. To by se brzy mělo změnit. Evropská komise připravuje aplikaci, jež má ověřovat...

23. dubna 2025  17:59

Před 130 lety vyplul Joshua Slocum s lodí Spray na svou cestu kolem světa

V dětství jsem trávil hodně času u babičky. Jelikož jsme byli jachtařská rodina, měla v knihovně spoustu knížek o lodích. Snad nejraději jsem měl Osamělé mořeplavce od Francouze Jeana Merriena.

23. dubna 2025  16:02

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

23. dubna 2025  14:51
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.