Srazil se náš vesmír s paralelním světem? Nevíme, ale zjistíme

aktualizováno 
Britští vědci se pokusili najít stopy po dávných kolizích našeho vesmíru s paralelními světy. Zatím sice k ničemu definitivnímu nedošli, ale aspoň ukázali jak na to.

Vesmír | foto: Profimedia

Náš vesmír není jediný. Je jen jedním z mnoha paralelních vesmírů, existujících nezávisle na sobě. Na první pohled to vypadá tak trochu přitažené za vlasy, ale faktem je, že teorie multiversa, jak se tato koncepce uspořádání všehomíra odborně nazývá, si získává stále více příznivců.

Ve sci-fi literatuře se to podobnými úvahami jen hemží, ale poslední dobou se k nim otevřeně hlásí i nemálo fyziků. Každý z těchto vesmírů by se přitom podle nich měl nalézat uvnitř vlastní bubliny, izolované od ostatních, přičemž by v každém měly platit odlišné fyzikální zákony.

Jak hledat jiné vesmíry?

Pokud tomu tak skutečně je, pak se zdá logické, že by se tyto bubliny mohly čas od času dostat do vzájemného kontaktu a narážet do sebe, takže by stopy po těchto vesmírných kolizích bylo možné detekovat. Jak na to, se pokusili nastínit vědci z University College London, kteří na toto téma publikovali dva odborné články.

Britští fyzici se domnívají, že kolize mezi paralelními vesmíry by se mohly odrazit ve struktuře reliktního záření, všudypřítomného elektromagnetického záření, které je pozůstatkem dějů odehrávajících se nedlouho po Velkém třesku. Mají za to, že srážky mezi naším a cizím vesmírem, resp. mezi jejich bublinami, by v mapách reliktního záření mohly zanechat charakteristické vzory ve tvaru disků.

A tak se rozhodli zbytkové (takzvané reliktní) záření důkladně prozkoumat a oválné stopy po kolizích v něm najít. Ke svému výzkumu využili data pořízená sondou WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe), jejichž analýza umožnila sestavení dosud nejpodrobnější mapy reliktního záření.

Jak vyloučit náhodu

Na první pohled tedy nic složitého, ale… Lidé mají tendenci vidět, co chtějí, a náhodně vzniklé vzory přetvářet "k obrazu svému". Svědčí o tom například záhadný objev lidské tváře na prvních fotografiích z povrchu Marsu. Bulvární média z toho tehdy udělala velkou senzaci, ale pozdější snímky s větším rozlišením jasně ukázaly, že nejde o nic jiného než o výplod bujné lidské fantazie, neboť šlo jen o náhodný povrchový útvar.

"Vyhledat kdekoli na obloze všechny možné stopy kolizí ve tvaru disků je velmi náročný statistický a výpočetní problém," vysvětluje Hiranya Peiris, který se na nedávném výzkumu podílel. "Ale právě to podnítilo moji zvědavost."

Hlavním úkolem britských vědců tedy bylo vyloučit veškeré náhodně vzniklé vzory v mapě reliktního záření. Pro tyto účely bylo nutné vyvinout účinný a spolehlivý algoritmus se striktními výpočetními pravidly. Právě to zabralo vědcům nejvíce času.

Existence multiversa je stále záhadou

A jaké jsou první výsledky jejich bádání? Zatím nic moc přesvědčivého. Na mapě reliktního záření se sice podařilo nalézt čtyři sférické oblasti, které podle matematických modelů s největší pravděpodobností nevznikly náhodou, ale že jde o stopy po dávných vesmírných kolizích, by si asi troufl tvrdit málokdo.

Vědci se ale nevzdávají. Průzkum reliktního záření zdaleka nekončí. Od roku 2009 v kosmu obíhá družice Planck Evropské kosmické agentury, která měří anizotropii kosmického záření pozadí mnohem přesněji než sonda WMAP. Její data by měla posloužit k sestavení ještě podrobnější mapy reliktního záření.

Britští vědci doufají, že pak budou snad konečně schopni říct, jestli náš vesmír "plave" uprostřed nekonečného universa nebo ne.

Zdroj: www.ucl.ac.uk

Autor:
  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Hackeři napadli antivirového giganta Avast. V jeho síti mohli dělat cokoli

Zní to paradoxně, ale je to tak. Česká společnost Avast, která vyrábí bezpečnostní řešení pro počítače a mobily, se...

Lhal jsem úřadům, psal pilot Boeingu už dva roky před nehodou 737 Max

Testovací piloti firmy Boeing měli výrazné pochybnosti o systému MCAS, který v rámci vývoje nového letadla 737 Max...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Vyvíjený sovětský supertank nepřežil rozpad komunistického impéria

V poslední půldekádě před rozpadem Sovětského svazu vyvíjeli Rusové nový výkonný tank s projektovým označením Objekt...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Koule na noze lidstva jsou chemické motory, řekl Neff v Rozstřelu

Jak si vysvětlit americké armádní záznamy o „záhadných létajících objektech“, které lidstvo drží na povrchu zemském? O...

Ve vesmíru málem došlo ke srážce satelitů. Na oběžné dráze neplatí pravidla

Jeden ze satelitů společnosti Elona Muska se málem střetl s družicí evropské agentury ESA. Byť se mnohokrát psalo, že...

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Indická loď míří k Měsíci. Udělá mu 3D snímek a vysadí na něm vozítko

Indie je na dobré cestě k tomu, aby se stala čtvrtým státem, kterému se povede měkké přistání na Měsíci. V noci na...

Najdete na iDNES.cz