Za vším stály precizně načasované řídící manévry, které se podařilo přesně provést bez toho, aby se vyskytly nějaké problémy. Za pět hodin a zhruba 45 minut od startu tak mohla trojice astronautů, Chris Cassidy z NASA a jeho dva ruští kolegové, Pavel Vinogradov a Alexander Misurkin, oznámit, že zaparkovali vesmírný modul Sojuz u ruského vědeckého modulu Poisk, který je součástí ISS. Jako první tak na vlastní kůži zažili takzvaný urychlený pilotovaný let, který jim umožnil dostat se k ISS během jediného dne.
Na začátku cesty je od stanice dělilo zhruba 1 700 kilometrů. Ke spojení pak podle serveru SpaceFligtNow došlo asi 400 kilometrů nad Tichým oceánem západně od Peru.
Konkrétně let probíhal tak, že po startu ve čtvrtek ve 21:43 středoevropského času se loď ve 21:52 oddělila od nosné rakety. Připojení k ISS následovalo v pátek v 03:28 hodin SEČ. Asi v 7:35 se pak otevřel poklop a astronauti se setkali s osádkou ISS. Tu nyní tvoří Kanaďan Chris Hadfield, Američan Thomas Marshburn a Rus Roman Romaněnko. Na oběžné dráze jsou od loňského prosince.
Společně budou kosmonauti pracovat do května. Nová posádka má na ISS strávit pět měsíců. Vinogradov má ve vesmíru oslavit i své šedesátiny.
Testováno na nákladu
Přesné načasování umožnilo snížit počet obletů Země zhruba na desetinu. Dosud lodě prováděly asi 34 obletů, než se k vesmírné stanici dostaly, ale nyní stačily pouhé čtyři oblety.
Vždy bylo totiž potřeba trasu zkontrolovat a provádět aktuální výpočty pro korekci dráhy. Ostatně, pokud by nastal nějaký problém v průběhu tohoto letu, musely by se znovu vytáhnout tyto osvědčené postupy.
Tento Sojuz samozřejmě nebyl první lodí, která podobné manévry provedla. Již dříve si stejnou krátkou trasu vyzkoušely při zásobovacích letech tři nákladní lodě Progress.