Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Ztracená družice Angosat-1 se znovu ozvala

  22:44
První angolská družice Angosat-1 nejprve včera úspěšně dosáhla plánované oběžné dráhy, pak s ní ovšem experti ztratili spojení. Dnes, ve čtvrtek 28. prosince se však družice podle zatím neoficiálních zpráv znovu ozvala.
Raketa Zenit-2SB je připravena k vynesení první angolské družice Angosat-1.

Raketa Zenit-2SB je připravena k vynesení první angolské družice Angosat-1. | foto: Roskosmos

Nosná raketa Zenit-2SB se satelitem Angosat-1 vzlétla z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v úterý ve 20:00 našeho času. Krátce po navedení na stanovenou oběžnou dráhu ve středu 27. 12. ve 4:54 ráno našeho času a navázání kontaktu s řídicím střediskem na Zemi se ale spojení přerušilo. Výpadek nastal během roztahování panelů solárních baterií po odeslání prvních telemetrických údajů.

Optimistické zprávy

Aktuální dobré zprávy o znovunavázání spojení se objevily dnes 28. 12. odpoledne. Agentura TASS uvedla, že podle „zdroje z raketového a kosmického ,průmyslu“ se podařilo obnovit spojení s první angolskou a také první africkou komunikační družicí Angosat-1. Agentura však současně upozornila, že zatím nemá k dispozici oficiální potvrzení této informace.

Byly získány signály telemetrie a podle předběžných informací bude možné poslat povely na družici.

Podle další čtvrteční zprávy agentury TASS „očekávají ruští experti plné obnovení kontaktu s družicí Angosat-1 nejpozději do jednoho měsíce. Řídicí středisko v Koroljovu u Moskvy se snaží družici kontaktovat každé dvě hodiny. Družice je na oběžné dráze stabilizovaná, takže by měla z panelů slunečních baterií dostávat potřebný příkon elektrické energie do palubních baterií.

Dobré zprávy jistě vyvolaly optimismus zejména ve vedení ruské pojišťovací společnosti SOGAZ. Družice byla totiž pojištěna na částku 121 milionů dolarů. A pro SOGAZ by to bylo další značné vydání v rozmezí jednoho měsíce. Po nezdařeném listopadovém vypuštění družice Meteor M2-1 a 18 cubesatů musela totiž společně s dalšími třemi společníky vyplatit značnou částku, protože se na závazku ze smlouvy podílela 50 procenty.

Velká očekávání od programu Angosat

Pokud se podaří spojení plně navázat a uvést družici do operačního provozu, největší radost bude mít samozřejmě Angola. Od družice, kterou pro ni vyrobila RKK Energija na osvědčené platformě komunikačních družic Yamal s využitím některých komponentů vojenské družice Tundra, očekává pokrytí televizním signálem nejen pro celkem 117 angolských měst a obcí, ale také téměř pro celý africký kontinent.

Ve městě Cacuaco u Luandy bylo vybudováno hlavní řídicí středisko. Více než 50 angolských techniků prošlo školením v Rusku, Číně a Japonsku. Záložní řídicí středisko je v Koroljovu u Moskvy, odkud se nyní vedou všechny akce na obnovení spojení s družicí.

Samotná družice přišla na 252 milionů dolarů, k tomu je nutno připočítat náklady na start a také na vybudování řídicího střediska, takže celý program vyšel na 327,6 milionu dolarů. Představitelé angolského ministerstva telekomunikací a informačních technologií uvedli, že smlouvu o postavení a vypuštění družice podepsali v roce 2009 a že jsou přesvědčeni, že jde o investici, která se Angole vyplatí. 

Pokud se družici Angosat-1 podaří oživit, očekává se, že by měla pracovat 15 až 18 let. O realizaci celého programu se v roce 2009 Angola dohodla s ruskou společností Rosoboroneksport, která zprostředkovala z ruských bank také půjčku na pokrytí potřebných financí. Její splatnost je 13 roků.

Angosat překonal politické bariéry

Původně měla družice Angosat-1 startovat na raketě Angara-A5 s urychlovacím stupněm DM-03 ze severního kosmodromu Pleseck, ale protože výroba této rakety byla značně zpožděna a ze smlouvy s Angolou při nedodržení dohodnutého harmonogramu plynula značná penále, bylo rozhodnuto, že družici vynese raketa Zenit-3F s horním urychlovacím stupněm Fregat SB, původně určená pro vynesení ruského rentgenového teleskopu Spektr-RG (teleskop nevyjde naprázdno, odstartuje na raketě Proton-M/DM-03).

Družice Angosat-1 (AngoSat-1) v montážní hale se složenými panely slunečních baterií, vpředu je rozměrná parabolická anténa.

Nastal však problém. Raketa Zenit 3F byla po záruční době a bylo nutné před jejím startem zkontrolovat a případně vyměnit na kosmodromu Bajkonur všechny důležité součásti. To však mohli provést pouze kvalifikovaní specialisté z výrobního závodu Južmaš – a ten je na Ukrajině. 

Vzhledem k napjatým vztahům mezi Ukrajinou a Ruskem bylo jasné, že to znamená obrovské komplikace a nejspíš také velké zdržení všech příprav startu. Příjezd ukrajinských specialistů do prostor kosmodromu Bajkonur, které má Rusko dlouhodobě pronajaté od Kazachstánu, totiž představoval podrobné bezpečnostní prověrky a zdlouhavá schvalování a obou stranách. Nakonec se však tuto bariéru, plynoucí z mezinárodně politické situace, podařilo doslova „šalamounsky“ překonat.

Již před časem totiž koupila soukromá ruská letecká společnost S7 od RKK Energija majoritní podíl v projektu Sea Launch a pro zamýšlené obnovení startů z mobilní mořské platformy získala nejen tuto platformu a obslužnou námořní loď, ale také rakety Zenit, které odtud startují. Svízelnou politickou bariéru se proto podařilo překonat pomocí soukromého sektoru.

Oficiálním operátorem příprav a startu rakety Zenit-3F byla tedy společnost S7, RKK Energija zajišťovala technickou podporu startu, kontrolu a přípravu rakety Zenit-3F měli na starosti ukrajinští specialisté, o prověrky stupně Fregat SB, který je ruské výroby, se postarali odborníci z výrobního závodu Lavočkina a z RKK Energija.

Nyní tedy už vše záleží pouze na tom, zda se podaří udržet spojení s družicí a především ji uvést do plného operačního provozu. Naštěstí ani do toho politici nemluví.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....