Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ještě nebezpečnější, než byste řekli. Ohnivá tornáda šíří zkázu dál

  10:00
Rozsáhlé a intenzivní požáry v krajině mohou být ještě nebezpečnější, než by se na první pohled zdálo. Zní to možná neuvěřitelně, ale když se rozpoutá opravdu extrémní požár, tak vytváří své vlastní počasí, včetně nenadálých tornád.

Ohnivé tornádo se blíží ke kalifornskému městu Walker. | foto: Profimedia.cz

V posledních letech jsme byli svědky takových tornád při zběsilých požárech, které se opakovaně odehrávají v Kalifornii nebo třeba na opačné straně světa v Austrálii. Například před pár týdny vzplanuly stovky požárů v Kalifornii, řada z nich po úderu blesku.

Patnáctého srpna se nad zuřícími požáry vytvořilo tornádo, před nímž varovala americká agentura National Weather Service. Specialisté na vztah mezi počasím a požáry Charles Jones a Leila Carvalho z americké University of California v Santa Barbaře nedávno ve svém příspěvku pro web The Conversation rozebrali mechanismy, které souvisejí s tímto podivuhodným jevem.

Každý oheň potřebuje tři základní komponenty: teplo, palivo a okysličovadlo. Když je krajina suchá, panují vysoké teploty a fouká silný vítr, tak jde vše rychleji. Vznikají náhlé, silné a rychle se šířící požáry, s nimiž je těžké bojovat. Právě tak to v srpnu vypadalo v Kalifornii. Vlhká zima přispěla k tomu, že na západě USA vyrostlo velké množství trávy a další vegetace. Letní vedra vysušila rostlinstvo na troud a vzniklo z něj ohromné množství paliva pro požáry.

Podle Jonese a Carvalhové sehrály v kalifornských požárech významnou roli i dozvuky hurikánu Elida. Ten totiž zvýšil vlhkost a pohyb vzdušných mas v atmosféře, což vedlo k rozvoji bouří více na severu. Tam ale zase byla atmosféra nad pevninou velmi suchá a vedro vysušilo i případné deště. Výsledkem byly „suché bouře s blesky“, které podpalovaly požáry.

Požáry rovněž vyvolávají konvekční proudění vzduchu. Horký vzduch stoupá směrem vzhůru a unáší s sebou vodní páru, plyny a aerosoly, které pak ve větší výšce chladnou a kondenzují. Nad obzvláště divokými požáry v krajině mohou vznikat mraky podobné běžným kumulům. V takovém případě se mluví o pyrokumulech nebo pyrokumulonimbech. Uvnitř těchto „pyro“ mraků fungují silné vzestupné proudy vzduchu.

K takovému vývoji dochází v posledních letech překvapivě často. Pro zasahující hasiče je to varování, že budou čelit nevyzpytatelným a nebezpečným podmínkám. Když „požárové“ mraky nejsou příliš velké, tak se stává, že se vyprší. Pak dochází k tomu, že „požárový“ déšť dotyčný požár zeslabí nebo dokonce uhasí.

Nicméně v některých případech zmíněné pyrokumuly nebo pyrokumulonimby dosahují výšek kolem devíti kilometrů a létají z nich blesky. Ve světě již byly zaznamenány případy, kdy blesky z pyrokumulů zažehávaly nové požáry, jako například během zničující ohnivé bouře v Austrálii v roce 2009. Kromě požárů v krajině se tyto typy mraků mohou objevovat i při vulkanických erupcích.

Pyrokumuly a pyrokumulonimby jsou blízce podobné mrakům, v nichž vznikají tornáda. Proto nepřekvapí, že i v nich mohou vznikat mohutné vzdušné víry, které unášejí popel, kouř a často i plameny, čímž přispívají k dalšímu šíření požárů. Vzdušné víry se tvoří kvůli tomu, že se střetává intenzivní horko požárů se silnými větry. 

V takovém prostředí dochází k náhlým změnám proudění vzdušných mas a následně k roztočení vzdušných vírů. Je to, jako když proud řeky teče místy, kde jsou na dně prohlubně. A nejsou to zrovna nicotné víry. Když se v roce 2018 roztočilo ohnivé tornádo v kalifornském devastujícím požáru, známém jako Carr Fire, tak se v něm vítr pohyboval rychlostí přes 230 kilometrů za hodinu.

Tornáda vyvolaná ohněm se liší od ohnivých vírů či rarášků (anglicky „fire whirl“ nebo „fire devil“). To jsou menší vzdušné víry, které jsou sice vyvolávány ohněm a často obsahují popel i samotné plameny, zároveň ale nedosahují až k základně mraků. Přesto v nich teploty mohou přesahovat tisíc stupňů Celsia.

Ohnivá tornáda jsou velmi nebezpečná. Mohou ještě dále zvyšovat sílu požárů, protože nasávají vzduch bohatý na kyslík směrem ke středu víru, který pak rozdmýchává další a další plameny. Kromě toho také roznášejí hořící materiál, jako je například kůra stromů nebo větve, a zakládají nové požáry.

Čím vyšší je teplota požáru, tím vyšší je šance, že dojde k silnému vzestupnému proudění vzduchu a roztočení silnějších a rozsáhlejších vzdušných vírů. V poslední době se stále častěji objevují vlny veder, které vysušují celou krajinu a zvyšují tím pádem ničivou sílu požárů v krajině.

Stále přibývají důkazy, že k nedávným vlnám veder a všudypřítomnému suchu přispívá postupující globální oteplování. Nejde přitom jenom o prostý vzestup teploty, ale také o změny v cirkulaci vzdušných mas v atmosféře. Tyto změny mohou podporovat extrémní chování počasí při požárech.

Podle statistik se v Kalifornii od počátku osmdesátých let více než zdvojnásobil počet dní s extrémním počasím během podzimní sezóny požárů. Za tu dobu rovněž v Kalifornii vzrostla průměrná teplota podzimu a pokleslo množství srážek. Obyvatelé území náchylných k požárům, a také hasiči, by se měli připravit na to, že přijdou ještě horší časy.

Autor:
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 132 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 15 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 36 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

Do Evropy konečně přichází významný konkurent ChatGPT. AI se jménem Claude

v diskusi je 1 příspěvek

14. května 2024  15:39

Už i v Česku si budou moct uživatelé vyzkoušet generativní umělou inteligenci vyvinutou startupem...

Autor „Krtečka“ i „Řeckých bájí“ Eduard Petiška se narodil před 100 lety

v diskusi jsou 2 příspěvky

14. května 2024

Před 100 lety, 14. května 1924, se narodil spisovatel Eduard Petiška, autor Starých řeckých bájí a...

Nezneužívá někdo webkameru či mikrofon vašeho PC? Jak to zkontrolovat

v diskusi je 1 příspěvek

14. května 2024

Premium To, že webová kamera a mikrofon v počítači mohou sloužit nejen k účelům, pro které byly vytvořeny,...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 6 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...