Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Ještě nebezpečnější, než byste řekli. Ohnivá tornáda šíří zkázu dál

  10:00
Rozsáhlé a intenzivní požáry v krajině mohou být ještě nebezpečnější, než by se na první pohled zdálo. Zní to možná neuvěřitelně, ale když se rozpoutá opravdu extrémní požár, tak vytváří své vlastní počasí, včetně nenadálých tornád.

Ohnivé tornádo se blíží ke kalifornskému městu Walker. | foto: Profimedia.cz

V posledních letech jsme byli svědky takových tornád při zběsilých požárech, které se opakovaně odehrávají v Kalifornii nebo třeba na opačné straně světa v Austrálii. Například před pár týdny vzplanuly stovky požárů v Kalifornii, řada z nich po úderu blesku.

Patnáctého srpna se nad zuřícími požáry vytvořilo tornádo, před nímž varovala americká agentura National Weather Service. Specialisté na vztah mezi počasím a požáry Charles Jones a Leila Carvalho z americké University of California v Santa Barbaře nedávno ve svém příspěvku pro web The Conversation rozebrali mechanismy, které souvisejí s tímto podivuhodným jevem.

Každý oheň potřebuje tři základní komponenty: teplo, palivo a okysličovadlo. Když je krajina suchá, panují vysoké teploty a fouká silný vítr, tak jde vše rychleji. Vznikají náhlé, silné a rychle se šířící požáry, s nimiž je těžké bojovat. Právě tak to v srpnu vypadalo v Kalifornii. Vlhká zima přispěla k tomu, že na západě USA vyrostlo velké množství trávy a další vegetace. Letní vedra vysušila rostlinstvo na troud a vzniklo z něj ohromné množství paliva pro požáry.

Podle Jonese a Carvalhové sehrály v kalifornských požárech významnou roli i dozvuky hurikánu Elida. Ten totiž zvýšil vlhkost a pohyb vzdušných mas v atmosféře, což vedlo k rozvoji bouří více na severu. Tam ale zase byla atmosféra nad pevninou velmi suchá a vedro vysušilo i případné deště. Výsledkem byly „suché bouře s blesky“, které podpalovaly požáry.

Požáry rovněž vyvolávají konvekční proudění vzduchu. Horký vzduch stoupá směrem vzhůru a unáší s sebou vodní páru, plyny a aerosoly, které pak ve větší výšce chladnou a kondenzují. Nad obzvláště divokými požáry v krajině mohou vznikat mraky podobné běžným kumulům. V takovém případě se mluví o pyrokumulech nebo pyrokumulonimbech. Uvnitř těchto „pyro“ mraků fungují silné vzestupné proudy vzduchu.

K takovému vývoji dochází v posledních letech překvapivě často. Pro zasahující hasiče je to varování, že budou čelit nevyzpytatelným a nebezpečným podmínkám. Když „požárové“ mraky nejsou příliš velké, tak se stává, že se vyprší. Pak dochází k tomu, že „požárový“ déšť dotyčný požár zeslabí nebo dokonce uhasí.

Nicméně v některých případech zmíněné pyrokumuly nebo pyrokumulonimby dosahují výšek kolem devíti kilometrů a létají z nich blesky. Ve světě již byly zaznamenány případy, kdy blesky z pyrokumulů zažehávaly nové požáry, jako například během zničující ohnivé bouře v Austrálii v roce 2009. Kromě požárů v krajině se tyto typy mraků mohou objevovat i při vulkanických erupcích.

Pyrokumuly a pyrokumulonimby jsou blízce podobné mrakům, v nichž vznikají tornáda. Proto nepřekvapí, že i v nich mohou vznikat mohutné vzdušné víry, které unášejí popel, kouř a často i plameny, čímž přispívají k dalšímu šíření požárů. Vzdušné víry se tvoří kvůli tomu, že se střetává intenzivní horko požárů se silnými větry. 

V takovém prostředí dochází k náhlým změnám proudění vzdušných mas a následně k roztočení vzdušných vírů. Je to, jako když proud řeky teče místy, kde jsou na dně prohlubně. A nejsou to zrovna nicotné víry. Když se v roce 2018 roztočilo ohnivé tornádo v kalifornském devastujícím požáru, známém jako Carr Fire, tak se v něm vítr pohyboval rychlostí přes 230 kilometrů za hodinu.

Tornáda vyvolaná ohněm se liší od ohnivých vírů či rarášků (anglicky „fire whirl“ nebo „fire devil“). To jsou menší vzdušné víry, které jsou sice vyvolávány ohněm a často obsahují popel i samotné plameny, zároveň ale nedosahují až k základně mraků. Přesto v nich teploty mohou přesahovat tisíc stupňů Celsia.

Ohnivá tornáda jsou velmi nebezpečná. Mohou ještě dále zvyšovat sílu požárů, protože nasávají vzduch bohatý na kyslík směrem ke středu víru, který pak rozdmýchává další a další plameny. Kromě toho také roznášejí hořící materiál, jako je například kůra stromů nebo větve, a zakládají nové požáry.

Čím vyšší je teplota požáru, tím vyšší je šance, že dojde k silnému vzestupnému proudění vzduchu a roztočení silnějších a rozsáhlejších vzdušných vírů. V poslední době se stále častěji objevují vlny veder, které vysušují celou krajinu a zvyšují tím pádem ničivou sílu požárů v krajině.

Stále přibývají důkazy, že k nedávným vlnám veder a všudypřítomnému suchu přispívá postupující globální oteplování. Nejde přitom jenom o prostý vzestup teploty, ale také o změny v cirkulaci vzdušných mas v atmosféře. Tyto změny mohou podporovat extrémní chování počasí při požárech.

Podle statistik se v Kalifornii od počátku osmdesátých let více než zdvojnásobil počet dní s extrémním počasím během podzimní sezóny požárů. Za tu dobu rovněž v Kalifornii vzrostla průměrná teplota podzimu a pokleslo množství srážek. Obyvatelé území náchylných k požárům, a také hasiči, by se měli připravit na to, že přijdou ještě horší časy.

Autor:
  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají

Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Jméno tohoto elegantního sauropoda si asi nezapamatujete

Jmenuje se Opisthocoelicaudia skarzynskii a k tomuto těžko vyslovitelnému a ještě hůře zapamatovatelnému názvu se tento...

Když virtuální realita léčí duši. Mozek se dá dobře ošálit, říká vědkyně

Premium Speciální aplikace a 3D brýle se čím dál častěji stávají dobrými pomocníky psychiatrů a terapeutů. Jak pomáhá digitální...

Expert: Konec zubních kazů? Čeští vědci objevili gen, který zajistí tvrdou sklovinu

Vysíláme V Centru pro fenogenomiku ve Vestci vznikla nejmodernější laboratoř pro práci s vysoce infekčními viry a bakteriemi. Po...

Odhad výsledků voleb funguje jako doporučování filmů na Netflixu, naznačuje AI expert

Rozstřel Systém společnosti Blindspot Solutions dokázal odhadnout výsledek prvního kola prezidentských voleb už po sečtení 15 %...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...