Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

Mayové sami přispěli k záhadnému konci své civilizace. Otrávili si vodu

K nečekanému konci hlavního města největšího mayského státu zřejmě přispělo znečištění životního prostředí. To mají na svědomí estetické záliby Mayů i jejich kuchyně.

Východ slunce na mayskými ruinami v guatemalském Tikalu | foto: archiv Matouše Ruckiho

Monumentální město Tikal na severu dnešní Guatemaly bývalo centrem největšího a nejdéle existujícího státu středoamerických Mayů. Bylo založeno v 6. století před naším letopočtem, a pak prosperovalo asi 1 600 let. V době jeho největšího rozmachu tam žilo přes 50 tisíc lidí. Dnes jsou pozůstatky města největšími ruinami, které zbyly po mayské civilizaci.

V Tikalu byly objeveny tisíce staveb, včetně paláců, pyramid nebo hřišť. Zhruba v 10. století našeho letopočtu Tikal ze záhadných důvodů po období úpadku zanikl a byl svými obyvateli opuštěn.

Jde o nefalšovanou záhadu historie střední Ameriky. Na sklonku jeho slávy se v Tikalu přestaly stavět významné stavby. Archeologové nalezli stopy požárů paláců místní elity z této doby, které doprovázejí důkazy o postupném vylidňování Tikalu. Nakonec město osiřelo a pohltil ho prales.

Pohled na hlavní náměstí v Tikalu. Vlevo tzv. severní Akropole, vpravo Chrám I....

Pohled na hlavní náměstí v Tikalu. Vlevo tzv. severní Akropole, vpravo Chrám I. známý také například jako Chrám velkého jaguára zhruba z poloviny 8. století.

Zajímavé řešení záhady konce mayského Tikalu nedávno nabídl americký biolog David Lentz z University of Cincinnati se svými spolupracovníky ve studii publikované časopisem Scientific Reports. Odpovědi nalezli, poněkud nečekaně, ve vrstvách sedimentů rezervoárů na vodu v Tikalu. Značný význam vody prozrazuje už samotné jméno města, které je odvozené od výrazu „ti ak’al“ z yucatánské mayštiny, což znamená něco jako „u napajedla“.

Ve skutečnosti však nejde o původní mayské jméno města, nýbrž o přezdívku, která se ujala po objevení ruin Tikalu v polovině 19. století. Původní obyvatelé svému městu říkali „Yax Mutul“, přičemž přesný význam tohoto jména není jasný.

Vládcové dávného Tikalu ve městě vybudovali velké nádrže na vodu. Do nich sváděli dešťovou vodu i vodu z okolních toků, která přitekla především během zimních měsíců. Velká náměstí v Tikalu byla vybudována se skloněným povrchem, právě kvůli tomu, aby dešťová voda stékala do zmíněných nádrží.

Pohled do výkopu na místě jedné z bývalých mayských nádrží.

Pohled do výkopu na místě jedné z bývalých mayských nádrží.

Lentzův tým prozkoumal sedimenty nádrží Tikalu z doby kolem roku 850 našeho letopočtu a zjistil, že dvě z hlavních nádrží v centru města byly velice znečištěné. Jejich voda byla zřejmě natolik kontaminovaná, že ji prakticky nebylo možné pít.

Badatelé použili rentgenový fluorescenční spektrometr, s jehož pomocí je možné identifikovat chemické látky ve zkoumaném materiálu. Díky tomu se jim podařilo zjistit, že sedimenty nádrží v Tikalu jsou plné rtuti, jejíž množství dosahuje extrémně nebezpečné úrovně. Zároveň v sedimentech vystopovali DNA sinic, které mohou otrávit vodu velkým množstvím toxinů.

Výsledky výzkumu ukazují, že klíčové vodní nádrže v Tikalu byly v té době prakticky nepoužitelné. Pro město k tomu došlo v nejhorší možnou chvíli. V té době totiž mayská města čelila problémům s rostoucí populací, degradací zemědělské půdy a celými desetiletími devastujícího sucha. Zhroucení zásob pitné vody mohlo být v takové situaci posledním hřebíkem do rakve.

Jak k tomu mohlo dojít?

Ze zdí i z kuchyně

Podle Kennetha Tankersleyho z výzkumného týmu byl problém v zálibě, kterou Mayové měli v barvách. Obzvláště rádi malovali barvou vyrobenou z rumělky, čili minerálu cinabaritu, což je krvavě rudě zbarvený sulfid rtuťnatý.

Mayští malíři používali barvy z rumělky na zdi paláců, chrámů i dalších staveb. A zdobili s nimi i mnoho dalších věcí, včetně keramiky. Problém je v tom, že rumělka obsahuje jedovatou rtuť, která se z ní za jistých okolností může uvolnit. Během staletí deště a záplavy vymývaly rtuť z krásných barev a splachovaly ji přímo do městských nádrží na vodu. Mayové také používal používali v pohřebních rituálech alespoň v některých případech také tekutou rtuť, kontamintace tedy možná mohla pocházet z tohoto zdroje.

(Pozn.redakce: Jak čtenáři upozorňují v diskusi, rumělka je velmi stabilní a za běžných okolností není toxická. V daném případě se má ovšem jednat o kontaminaci vzniklou postupně během několika staletí intenzivního využívání tohoto přírodního barviva, a proto nepovažujeme hypotézu o otravě rumělkou za nemožnou. Ale požádali jsme autory studie o komentář, který do textu doplníme.

Graf zobrazující množství rtuti v různých nádržích ve středu města Tiltak...

Graf zobrazující množství rtuti v různých nádržích ve středu města Tikal (různé barvy kódují různé nádrže). Červená plocha zobrazuje odhady množství obyvatel města na základě dalších archeologických dokladů. Jak vidno doba nejvyššího osídlení je spojena s prudkým nárůstem koncentrace olova v rezervoárech pitné vody pro město.

Z historie lidských civilizací víme, že znečištěná voda ve městech bývá spíše problémem chudých obyvatel, kteří nemají přístup k čisté vodě. V Tikalu však byly otráveny rtutí nádrže v samotném centru města, v bezprostřední blízkosti palácového komplexu a významných chrámů. Lenz s kolegy jsou přesvědčeni, že tuto vodu používala elita Tikalu. V důsledku toho byli vládcové města zřejmě tráveni rtutí, kdykoliv se napili anebo něco snědli.

Podobné to bylo i s dalším zdrojem jedu v nádržích Tikalu, kterým byly sinice. Tyto fotosyntetické bakterie se obvykle přemnožují, když je voda znečištěná velkým množství živin, především fosforu. Archeologové u jedné z otrávených nádrží objevili pozůstatky kuchyně pro vládce Tikalu. Zde se po dlouhá staletí vyhazovaly zbytky po vaření, které deště a záplavy splachovaly přímo do nádrží. To vedlo k přemnožování sinic v podobě vodních květů.

Lenzův tým v sedimentech objevil stopy DNA sinic rodů Planktothrix a Microcystis. Oba dva typy sinic přitom mohou produkovat velká množství mikrocystinů, toxických peptidů, které ohrožují játra a některé jsou i nebezpečnými neurotoxiny či karcinogeny.

Model Tikalu v pozdním klasickém období, tedy, zhruba mezi od 8. do 9. století...

Model Tikalu v pozdním klasickém období, tedy, zhruba mezi od 8. do 9. století n.l. Červený kroužek vyznačuje palácovou kuchyň.

Otrávené nádrže v Tikalu zřejmě podstatně zhoršily již tak špatnou situaci v upadajícím městě. Pro obyvatele to mohlo být signálem, že jejich elita, která měla pro lid zajistit dobrou úrodu, dostatek jídla i kvalitní vodu, upadla v nepřízeň mayských božstev. To pak mělo devastující důsledky, které nakonec vedly k definitivnímu pádu a opuštění města. Kolem roku 950 našeho letopočtu už Tikal podle všeho byl městem duchů, kde se prohánělo pralesní zvířectvo.

Badatelé jsou přesvědčeni, že se podobný scénář mohl odehrát i v dalších mayském městech té doby. Důkazy o tom by mohly přinést podobné analýzy sedimentů městských nádrží jako v Tikalu.

Autor:
  • Nejčtenější

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Psychoanalýza se stala zaklínadlem minulého století

Seriál To slovo se stalo ve 20. století takřka zaklínadlem: psychoanalýza. Máloco tak významně zasáhlo myšlení minulého...

Proč ptakoještěři na rozdíl od ptáků nepřežili katastrofu na konci křídy

Dinosauři nebyli zdaleka jedinou obětí masového vymírání na konci křídy. Uvádí se, že tehdy vyhynulo nějakých šedesát...

STO OBJEVŮ: Mendělejevova tabulka se stala základním kamenem chemie

Seriál Skoro všichni si ze školy pamatujeme, že existuje Mendělejevova tabulka. Skoro nikdo však pořádně netuší, k čemu je...

Budoucnost běhání je v 3D tisku. Toto jsou tenisky, které vám pomohou zrychlit

Advertorial Už několik let směřování světa módy a designu určují nejnovější technologie včetně 3D tisku. Posledním kouskem, který...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...