Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. března 2023 Světlana

Mayové sami přispěli k záhadnému konci své civilizace. Otrávili si vodu

K nečekanému konci hlavního města největšího mayského státu zřejmě přispělo znečištění životního prostředí. To mají na svědomí estetické záliby Mayů i jejich kuchyně.

Východ slunce na mayskými ruinami v guatemalském Tikalu | foto: archiv Matouše Ruckiho

Monumentální město Tikal na severu dnešní Guatemaly bývalo centrem největšího a nejdéle existujícího státu středoamerických Mayů. Bylo založeno v 6. století před naším letopočtem, a pak prosperovalo asi 1 600 let. V době jeho největšího rozmachu tam žilo přes 50 tisíc lidí. Dnes jsou pozůstatky města největšími ruinami, které zbyly po mayské civilizaci.

V Tikalu byly objeveny tisíce staveb, včetně paláců, pyramid nebo hřišť. Zhruba v 10. století našeho letopočtu Tikal ze záhadných důvodů po období úpadku zanikl a byl svými obyvateli opuštěn.

Jde o nefalšovanou záhadu historie střední Ameriky. Na sklonku jeho slávy se v Tikalu přestaly stavět významné stavby. Archeologové nalezli stopy požárů paláců místní elity z této doby, které doprovázejí důkazy o postupném vylidňování Tikalu. Nakonec město osiřelo a pohltil ho prales.

Pohled na hlavní náměstí v Tikalu. Vlevo tzv. severní Akropole, vpravo Chrám I. známý také například jako Chrám velkého jaguára zhruba z poloviny 8. století.

Zajímavé řešení záhady konce mayského Tikalu nedávno nabídl americký biolog David Lentz z University of Cincinnati se svými spolupracovníky ve studii publikované časopisem Scientific Reports. Odpovědi nalezli, poněkud nečekaně, ve vrstvách sedimentů rezervoárů na vodu v Tikalu. Značný význam vody prozrazuje už samotné jméno města, které je odvozené od výrazu „ti ak’al“ z yucatánské mayštiny, což znamená něco jako „u napajedla“.

Ve skutečnosti však nejde o původní mayské jméno města, nýbrž o přezdívku, která se ujala po objevení ruin Tikalu v polovině 19. století. Původní obyvatelé svému městu říkali „Yax Mutul“, přičemž přesný význam tohoto jména není jasný.

Vládcové dávného Tikalu ve městě vybudovali velké nádrže na vodu. Do nich sváděli dešťovou vodu i vodu z okolních toků, která přitekla především během zimních měsíců. Velká náměstí v Tikalu byla vybudována se skloněným povrchem, právě kvůli tomu, aby dešťová voda stékala do zmíněných nádrží.

Pohled do výkopu na místě jedné z bývalých mayských nádrží.

Lentzův tým prozkoumal sedimenty nádrží Tikalu z doby kolem roku 850 našeho letopočtu a zjistil, že dvě z hlavních nádrží v centru města byly velice znečištěné. Jejich voda byla zřejmě natolik kontaminovaná, že ji prakticky nebylo možné pít.

Badatelé použili rentgenový fluorescenční spektrometr, s jehož pomocí je možné identifikovat chemické látky ve zkoumaném materiálu. Díky tomu se jim podařilo zjistit, že sedimenty nádrží v Tikalu jsou plné rtuti, jejíž množství dosahuje extrémně nebezpečné úrovně. Zároveň v sedimentech vystopovali DNA sinic, které mohou otrávit vodu velkým množstvím toxinů.

Výsledky výzkumu ukazují, že klíčové vodní nádrže v Tikalu byly v té době prakticky nepoužitelné. Pro město k tomu došlo v nejhorší možnou chvíli. V té době totiž mayská města čelila problémům s rostoucí populací, degradací zemědělské půdy a celými desetiletími devastujícího sucha. Zhroucení zásob pitné vody mohlo být v takové situaci posledním hřebíkem do rakve.

Jak k tomu mohlo dojít?

Ze zdí i z kuchyně

Podle Kennetha Tankersleyho z výzkumného týmu byl problém v zálibě, kterou Mayové měli v barvách. Obzvláště rádi malovali barvou vyrobenou z rumělky, čili minerálu cinabaritu, což je krvavě rudě zbarvený sulfid rtuťnatý.

Mayští malíři používali barvy z rumělky na zdi paláců, chrámů i dalších staveb. A zdobili s nimi i mnoho dalších věcí, včetně keramiky. Problém je v tom, že rumělka obsahuje jedovatou rtuť, která se z ní za jistých okolností může uvolnit. Během staletí deště a záplavy vymývaly rtuť z krásných barev a splachovaly ji přímo do městských nádrží na vodu. Mayové také používal používali v pohřebních rituálech alespoň v některých případech také tekutou rtuť, kontamintace tedy možná mohla pocházet z tohoto zdroje.

(Pozn.redakce: Jak čtenáři upozorňují v diskusi, rumělka je velmi stabilní a za běžných okolností není toxická. V daném případě se má ovšem jednat o kontaminaci vzniklou postupně během několika staletí intenzivního využívání tohoto přírodního barviva, a proto nepovažujeme hypotézu o otravě rumělkou za nemožnou. Ale požádali jsme autory studie o komentář, který do textu doplníme.

Graf zobrazující množství rtuti v různých nádržích ve středu města Tikal (různé barvy kódují různé nádrže). Červená plocha zobrazuje odhady množství obyvatel města na základě dalších archeologických dokladů. Jak vidno doba nejvyššího osídlení je spojena s prudkým nárůstem koncentrace olova v rezervoárech pitné vody pro město.

Z historie lidských civilizací víme, že znečištěná voda ve městech bývá spíše problémem chudých obyvatel, kteří nemají přístup k čisté vodě. V Tikalu však byly otráveny rtutí nádrže v samotném centru města, v bezprostřední blízkosti palácového komplexu a významných chrámů. Lenz s kolegy jsou přesvědčeni, že tuto vodu používala elita Tikalu. V důsledku toho byli vládcové města zřejmě tráveni rtutí, kdykoliv se napili anebo něco snědli.

Podobné to bylo i s dalším zdrojem jedu v nádržích Tikalu, kterým byly sinice. Tyto fotosyntetické bakterie se obvykle přemnožují, když je voda znečištěná velkým množství živin, především fosforu. Archeologové u jedné z otrávených nádrží objevili pozůstatky kuchyně pro vládce Tikalu. Zde se po dlouhá staletí vyhazovaly zbytky po vaření, které deště a záplavy splachovaly přímo do nádrží. To vedlo k přemnožování sinic v podobě vodních květů.

Lenzův tým v sedimentech objevil stopy DNA sinic rodů Planktothrix a Microcystis. Oba dva typy sinic přitom mohou produkovat velká množství mikrocystinů, toxických peptidů, které ohrožují játra a některé jsou i nebezpečnými neurotoxiny či karcinogeny.

Model Tikalu v pozdním klasickém období, tedy, zhruba mezi od 8. do 9. století n.l. Červený kroužek vyznačuje palácovou kuchyň.

Otrávené nádrže v Tikalu zřejmě podstatně zhoršily již tak špatnou situaci v upadajícím městě. Pro obyvatele to mohlo být signálem, že jejich elita, která měla pro lid zajistit dobrou úrodu, dostatek jídla i kvalitní vodu, upadla v nepřízeň mayských božstev. To pak mělo devastující důsledky, které nakonec vedly k definitivnímu pádu a opuštění města. Kolem roku 950 našeho letopočtu už Tikal podle všeho byl městem duchů, kde se prohánělo pralesní zvířectvo.

Badatelé jsou přesvědčeni, že se podobný scénář mohl odehrát i v dalších mayském městech té doby. Důkazy o tom by mohly přinést podobné analýzy sedimentů městských nádrží jako v Tikalu.

Autor:
  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Ukrajinské námořnictvo vstává z popela. Posílí ho korvety a minolovky

I když se vede válka na moři v rámci současného rusko-ukrajinského konfliktu jen omezeně, schopnost Ukrajiny udržet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

A TOTO VÍTE? Co způsobuje ty velké výbuchy za lodí při lovu ponorky

Ponorkový boj si většina lidí spojuje s druhým světovým konfliktem. Ale základní prostředky boje proti ponorkám vznikly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět skvělých rad, jak nebýt na sociálních sítích za troubu

Pojmenovali jsme nejčastější prohřešky na internetu a sociálních sítích a přinášíme rady, jak jim předejít. Třeba se...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Býložravec s přilbou pomohl odhalit proměny koster kachnozobých dinosaurů

Corythosaurus casuarius je poměrně dobře známý druh kachnozobého dinosaura, jehož hlavu zdobil výrazný „přilbový“...

Příběh chatrče z dinosauřích kostí, která se stala paleontologickou legendou

Některé příběhy z dějin paleontologie připomínají spíše výňatky ze scénářů hollywoodských snímků. Patří sem i objev...

Když virtuální realita léčí duši. Mozek se dá dobře ošálit, říká vědkyně

Premium Speciální aplikace a 3D brýle se čím dál častěji stávají dobrými pomocníky psychiatrů a terapeutů. Jak pomáhá digitální...

Odhad výsledků voleb funguje jako doporučování filmů na Netflixu, naznačuje AI expert

Rozstřel Systém společnosti Blindspot Solutions dokázal odhadnout výsledek prvního kola prezidentských voleb už po sečtení 15 %...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Bez milionu pro mercedes nelez. V testu autodealerů jsme skončili na rohožce

Exkluzivně Kvůli ekonomické nejistotě se Češi do nákupu nového vozu nehrnou. Mnohým autosalonům jako by na tom pramálo záleželo,...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...