Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Jedna pandemie nestačí. V USA se šíří zákeřná „králičí ebola“

Na jihozápadě USA se šíří mezi domestikovanými i divokými králíky nákaza virem, jehož účinky připomínají lidskou krvácivou horečku ebola. Jeden důležitý aspekt má ovšem virus společný i s koronavirem SARS-CoV-2.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jakub Mikel, MF DNES

Zatímco ve Spojených státech s vypětím všech sil bojují s pandemickým koronavirem, tak se ve stínu pandemie objevují hrozby nových infekcí, ať už ohrožujících lidi, nebo zvířata. Za normálních okolností by takovým hrozbám byla připravena čelit celá armáda lékařů a specialistů, ale kvůli pandemii covid-19 jsou kapacity a možnosti amerického zdravotnictví i veterinární péče podstatně omezené.

Jedna z takových infekcí nedávno zasáhla jihozápad Spojených států a také přilehlá území v Mexiku. Na území sedmi států v této oblasti, konkrétně v Arizoně, Kalifornii, Coloradu, Nevadě, Novém Mexiku, Utahu a Texasu, umírají spousty volně žijících i chovaných králíků kvůli epidemii RNA viru RHDV2 (podle anglického Rabbit hemorrhagic disease virus). Jde o neobalený RNA virus s lineárně uspořádaným genomem, který je extrémně nakažlivý a pro králíky obvykle spolehlivě smrtící.

Jak uvedla pro Business Insider veterinářka Amanda Jonesová z Killeenu v Texasu, která je přímo v centru dění, s kolegy tomuto viru přezdívají „Bunny Ebola“, tedy králičí ebola. Není to kvůli tomu, že by tento virus byl lidské ebole nějak zvlášť příbuzný nebo podobný. Jde o to, že projevy tohoto fatálního králičího onemocnění obvykle připomínají projevy eboly.

Lidská ebola je krvácivá horečka, která se často projevuje rozsáhlým krvácením pacientů a selháváním jejich orgánů. A podobně jako v případě králičí eboly je i lidská ebola ve vysokém procentu případů smrtelná.

Infekce virem RHDV2 vyvolává léze na vnitřních orgánech postižených králíků, které způsobují krvácení. Králík v takovém stavu brzy umírá. Na nemocných zvířatech přitom není choroba příliš patrná. Nápadný projev králičí eboly se obvykle ukáže až po smrti, když uhynulému králíkovi vyteče krev z nosu.

Žádný nováček

Různé varianty tohoto viru se šíří po celé planetě, přinejmenším od doby před 35 lety, kdy byl virus poprvé zachycen Číně, u domácích králíků. Austrálie a Nový Zéland tento virus introdukovaly záměrně, aby s jeho pomocí omezily invazní populace králíků, které v těchto zemích způsobují značné škody.

Ve Spojených státech se epidemie viru RHDV2 objevila již počtvrté. Tentokrát je to poprvé, co virus zasáhl nejen chované domestikované králíky, ale také volně žijící králíky, piky a zajíce, kteří žijí v této části Spojených států. Podle Erica Stewarta, výkonného ředitele American Rabbit Breeders Association, je to teď pro chovatele králíků velmi zneklidňující. Zároveň je prakticky nemožné účinně a rychle potlačit epidemii mezi volně žijícími zvířaty. Vymírání králíků také ohrožuje ekosystémy, v nichž je řada predátorů do značné míry závislá právě na lovu králíků, zajíců a jim příbuzných zvířat.

Jak uvádí Ralph Zimmerman, veterinář státu Nové Mexiko, doposud není jasné, odkud se epidemie vlastně vzala. Podle něj se chová jako sněhová koule, která se neustále nabaluje a valí krajinou. Z vlastní zkušenosti uvádí příklad chovatele, který vlastnil 200 králíků. Nedávno, mezi pátečním odpolednem a nedělním večerem jednoho týdne, přišel o úplně všechny. Úřady Nového Mexika zavedly politiku „spálené země“. Jakmile je u jediného z králíků nějakého chovu diagnostikovaná králičí ebola, tak je celý chov okamžitě zlikvidován.

Králičí ebola je efektivní zabiják. Jakmile se králík nakazí, tak se rozeběhne zhruba třídenní inkubační doba. Někteří nakažení králíci jsou apatičtí, ale na řadě z nich není vůbec znát, že jsou nemocní. Jak jsme v této době poznali u pandemie covid-19, bezpříznakoví přenašeči jsou velmi problematičtí a zásadně ztěžují boj proti takové infekci.

Pokud jde o samotný průběh onemocnění, uvnitř králíků se objeví léze, začnou jim selhávat játra, slezina i další orgány, a přestane se jim správně srážet krev. Poté králíci umírají. V průběhu této epidemie je úmrtnost mezi králíky asi 90 procent.

Odolný a těžko zvládnutelný

Virus RHDV2 se šíří velmi snadno, prostřednictvím krve, moči a trusu. Člověka ani další druhy zvířat, kromě králíků a jejich příbuzných, tento virus naštěstí nemůže nakazit. Lidé ho mohou nevědomky roznášet na botách, oblečení, rukou nebo třeba vlasech. Stejně tak může tento virus šířit hmyz, který žije v blízkosti králíků.

Zároveň se ukazuje, že virus králičí eboly je velice odolný. V pokojové teplotě vydrží být infekčním déle než tři měsíce. Podle údajů americké House Rabbit Society přežije teplotu 50 °C nejméně po dobu jedné hodiny a nemůže být zničen mrazem.

Jak to u viróz, lidských i zvířecích, bývá obvyklé, není k dispozici žádný účinný lék. A problém je i s vakcínou. Nějaké už sice existují, ale v USA v tuto chvíli není dostupná žádná vakcína proti králičí ebole, která by měla potřebnou licenci. Veterináři teď urychleně vyjednávají s americkým ministerstvem zemědělství (USDA), aby bylo možné dovézt vakcíny proti této chorobě ze Španělska a Francie. Získat povolení je i v nouzové situaci komplikované a zdlouhavé.

USDA zároveň pracují na vlastní americké vakcíně proti viru RHDV2. U vakcín je to vždy běh na dlouhou trať a tato vakcína pravděpodobně nebude k dispozici dříve než za rok. Podle odborníků to i tak bude přínosné. Králičí ebola totiž podle nich jen tak nezmizí.

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

  • Nejčtenější

Jaderný „drobek“ měl ničit strategické cíle v USA, později letadlové lodě

Velikost řízených střel byla daná požadavky na dolet, tedy množství paliva v nádržích, velikostí bojové hlavice a...

Nový nadzvukový letoun nejspíš Česku dodají Švédové nebo Američané

Z utajovaného procesu výběru nového nadzvukového letounu pro české letectvo unikly první zásadní informace naznačující,...

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Z fosilních kmenů vědci zjistili, že dinosauři asi vyhynuli koncem jara

Lokalita z americké Severní Dakoty, pojmenovaná „Tanis“ podle egyptského města z filmu Indiana Jones a dobyvatelé...

Po dopadu planetky, která vyhubila dinosaury, vzniklo nadzvukové tornádo

Před šedesáti šesti miliony let se srazila Země s planetkou, což mělo za následek vyhynutí neptačích dinosaurů. Nově...

STO OBJEVŮ: Pračka zachránila domácnosti od dřiny, ale že jí to trvalo

Seriál Pračka. Schválně, zkuste dnes najít domácnost, kde ještě nepřebrala tu nutnou, namáhavou a – přiznejme si – otravnou...

Člověk budoucnosti. Tušíme, jak se člověk změní za milion let?

Přirozenou cestou se může změnit barva naší kůže, rysy v obličeji a tělesné parametry. Umělou cestou může společnost...

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...