Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Místo s nejslabším magnetickým polem ve sluneční soustavě máme za humny

V Mnichově připravili fyzici z tamní techniky ojedinělý experimentální prostor: místnost odstíněnou tak, aby v ní bylo co nejslabší magnetické pole. Chtějí v ní měřit něco na pohled nemožného: rozložení elektrického náboje neutronu.

Nitro místnosti „magnetického klidu“ v Mnichově. Všimněte si, že experimentální prostor se dá celý vysunout po kolejích ven, aby byla instalace a úpravy zařízení jednodušší. Na snímku jsou i dva spolutvůrci magnetické místnosti: vlevo Peter Fierlinger, vpravo Michael Sturm. | foto: TUM

Muzikanti potřebují na práci klid a ticho a vědci také. I když u nich to nemusí být zrovna přímo v akustickém smyslu slova. Astronomové vyhledávají místa bez světelného znečištění, biologové si vytvářejí v laboratoři ostrovy sterility a fyzici na Mnichovské technické univerzitě si doslova postavili oblast „magnetického klidu“. 

Malý experimentální prostor má mít různorodé využití od potenciálně přelomových fyzikálních experimentů (o nich dále) po zkoušky nových výrobků. Konstrukcí připomíná tak trochu matrjošku. Na pohled dosti nevzhlednou konstrukci tvoří hlavně dva velké kovové boxy, jejichž stěny jsou tvořeny vrstvou slitiny niklu a železa zvané Magnifer a jednou vrstvou hliníku uprostřed. Mezi oběma boxy je rozestup 2,5 metru, který podle výpočtů zajišťuje nejlepší stínění, popisují vědci své zařízení v publikaci pro Journal of Applied Physics (kopie je zdarma dostupná na arXiv.org).

Dohromady tyto vrstvy odstiňují i velmi drobné změny v magnetickém poli, ať už je má na svědomí průjezd auta, nebo třeba solární bouře. Vnější vlivy oslabí podle práce německých vědců zhruba milionkrát (tento výsledek se jim od její publikace podařilo ještě vylepšit na úroveň „oslabení“ na cca jednu sedmimiliontinu, píše server IEEE Spectrum). Proti předchozímu nejlepšímu zařízení tohoto typu je to zlepšení zhruba o dva řády (tedy stonásobné).

Vevnitř má být tedy z magnetického hlediska mimořádně stabilní prostředí. Další podobná místa byste našli někde v mezihvězdném prostoru nebo uvnitř supravodiče. Na Zemi takové prostředí mohlo vzniknout až nyní, protože při navrhování komory sehrály významnou roli pokročilé počítačové modely.

Pohled na celou sestavu magnetické místnosti v experimentální hale mnichovské technicky. Samotná experimentální komora je zhruba za lidmi v popředí. Jejich postavení vyznačuje také její přibližné rozměry.

Hon na neutron

Na samotné experimenty zbývá uvnitř boxu poměrně stísněný prostor, zhruba čtyři metry krychlové, ale na hlavní plánovaný pokus to bohatě stačí. Je jím snaha o něco na pohled nesmyslného: změřit v podstatě rozložení elektrického náboje v neutronu (přesně je to tzv. elektrický dipólový moment).

O této částici sice běžně uvažujeme jako o naprosto neutrální (všichni jsme se učili, že náboj nemá) a pro všechny praktické účely o ní tak můžeme také uvažovat. Ale při dostatečně podrobném pohledu by podle teoretiků neutron přece jen měl vypadat jako slaboučká miniaturní baterie s malým nábojem, který je v ní nerovnoměrně rozložený. A právě tyto nerovnoměrnosti v rozložení náboje by vědci chtěli změřit. 

Pro fyziky je extrémně zajímavé, že různé dnes populární fyzikální hypotézy o povaze vesmíru a jeho dnes neznámých součástí (hypotézy jako supersymetrie a její různé varianty atp., které by chtěly vysvětlit třeba povahu temné hmoty) předpovídají různou míru těchto nerovnoměrností. Pokud tedy elektrický dipólový moment neutronu dokážeme změřit, mohli bychom některé nápady zcela vyloučit a jiné naopak označit za důvěryhodnější a více se věnovat jejich ověřování.

Tak daleko ovšem nejsme. Zatím můžeme říct jen to, že pokud neutron elektrický dipólový moment má, je menší než 2,9×10−26 náboje jednoho elektronu (tzv. elementární náboj) krát centimetr (ten sice není jednotkou SI, ale v tomto případě částicoví fyzikové používají tuto poněkud nestandardní jednotku). To je hranice nejvyššího rozlišení těchto experimentů, jaké jsme zatím dosáhli. Je to neuvěřitelné malé číslo. Už sama jednotka je tak malá, že má v podstatě smysl jen ve světě základních částic, a v tomto případě je před vlastním číslem ještě více než dvacet nul. Ale neutron se zatím nenechal odhalit, a jeho moment by tedy měl být ještě menší.

Pokud tedy v Mnichově opravu dokážou posunout hranici měření ještě o zhruba dva řády níže, jak předvídá jejich model, mohli by se dočkat fenomenálního objevu. Stejně jako v případě „honu“ za elektrickým dipólovým momentem elektronu (o něm jsme psali zde) by se úspěšný objev nepochybně musel dostat do hledáčku Švédské akademie věd, a autoři by se stali žhavými  kandidáty na Nobelovu cenu.

Ale zlepšení o dva řády také nemusí nic znamenat. Skutečná hodnota totiž může ležet ještě o další dva, šest nebo třeba deset řádů níže. Ale i kdyby autoři mnichovské komory „jen“ posunuli hranice rozlišení měření, neúspěch to rozhodně nebude. Tím spíše, že se v zařízení budou provádět i další pokusy, například velmi citlivé měření mozkové činnosti či vývoj nových detektorů a elektroniky.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....