Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jako na drogách. Pravěké malíře stimuloval nedostatek kyslíku a světla

Proč se malíři ze starší doby kamenné vydávali do špatně osvětlených míst, kde navíc trpěli nedostatkem kyslíku? Podle archeologů z Telavivské univerzity v Izraeli to byly cílené výlety za psychedelickými zážitky, které ještě umocňoval kouř z ohně.
Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. (14. ledna...

Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. (14. ledna 2021) | foto: Profimedia.cz

„Když jsem před několika lety navštívil zdobené jeskyně ve Francii, začal jsem si všímat, že většina maleb se nachází v hlubokých a velmi úzkých jeskyních,“ uvedl pro The Jerusalem Post Yafit Kedar, archeolog na Telavivské univerzitě. 

„Začal jsem uvažovat o tom, proč se rozhodli pracovat tímto způsobem, místo aby malovali u vchodů širších jeskyní, kde si také mohli užívat přirozeného světla.“ Ne že by se v přístupnějších místech nenacházely žádné kresby. Ale v temnotě, kterou dávní lidé museli osvětlovat ohněm, se nacházejí často ta nejpůsobivější díla. 

Mezi takové případy patří například jeskyně Rouffignat ve Francii. Její stěny zdobí více než 250 rytin a jeskynních maleb z období paleolitu. Jde především o motivy mamutů, bizonů a další zvěře. Nejstarší zdejší díla byla namalována na zdech ve velice úzkých prostorech až 750 metrů od jediného vchodu do jeskyně.

Pravěký hashtag a prasečí umění

Posledních několik let vydalo nové vzrušující objevy jeskynních maleb. Začátkem tohoto roku byla na indonéském ostrově Sulawesi nalezena nejstarší jeskynní malba zvířete. Vyobrazuje prase celebeské, které bylo nejméně před 45 500 lety namalováno v životní velikosti s pomocí rudého okru, zemitého pigmentu. 

Na indonéském ostrově Sulawesi objevili vědci prastaré nástěnné malby. Zachycují lidskou ruku a několik zvířat. Například babirusu, zvláštní druh prasete, který Indonésii obývá dodnes.

Nejstarší jeskynní umění abstraktního charakteru bylo objeveno na jihu Afriky. Vzor byl nalezen ve 73 000 let staré vrstvě v jeskyni Blombos. Připomíná hashtag.

Izraelští vědci z Telavivské univerzity studovali jeskynní malby ve Francii a Španělsku objevené v 19. století, aby pochopili motivaci našich předků vytvářet nástěnné umění (zvířata, ale také otisky rukou, abstraktní geometrické tvary a surrealistické výjevy) v jeskynních systémech daleko od přirozeného světla a dostatku kyslíku. 

Ve studii, která vyšla v The Journal of Archaeology, Consciousness and Culture, výzkumníci uvádějí, že pravěcí umělci využívali kouř ve stísněných prostorech jeskyní k navození „vesmírných“ stavů ještě před tím, než začali užívat psychoaktivní látky rostlinné povahy. Čím hlouběji se dávní „malíři“ s pochodněmi v rukou plazili, tím byl jejich mentální výlet intenzivnější a jejich umění surrealističtější.

Tam, kde není kyslík

Simulace proudění vzduchu ve stísněných, úzkých jeskyních ukázaly, že čím užší vstup do jeskyně je, tím rychleji nastává nedostatek kyslíku. V hluboké jeskyni s jedním vchodem klesá hladina kyslíku v prostoru pod 18 procent, a to za 15 minut. 

V takovém případě hrozí hypoxie, život ohrožující stav. Kyslíková deprivace u lidí způsobuje nadměrné uvolňování dopaminu v mozku. Může následovat ospalost, euforie, halucinace a mimotělní zkušenosti. Vědci studující jeskyně po celém světě běžně hlásí podobné zážitky i bez zapálených pochodní.

V ústí jeskyně s otevřeným, širokým vstupem do vnějšího světa se s přítomností kouře utvářejí dvě odlišné vrstvy proudění. Spodní vrstva je tvořena vzduchem zvenčí, horní vrstvu tvoří plyny proudící ven z jeskyně, ukázaly simulace. V případě jeskyně s úzkým průchodem se obě vrstvy částečně promíchají. Vzduch v prostoru tak obsahuje méně než obvyklých 21 procent kyslíku. 

Protože jsou atomy kyslíku lehčí než molekuly oxidu uhličitého, stoupají vzhůru a pohybují se tunely směrem ke vchodu jeskynního systému. Čím hlouběji člověk do jeskynního systému cestuje, tím méně kyslíku má k dispozici. Pokud je větrání extrémně špatné, hladina kyslíku může klesnout až na 9 procent, a to se rovná ztrátě vědomí.

Poutníci do jiných světů

I přes toto všechno byla některá jeskynní díla z doby před 14 000 až 40 000 let zhotovena tak daleko od ústí jeskyně, jak jen to bylo v lidských silách. To nasvědčuje tomu, že pravěcí lidé, kteří se pohybovali v úzkých jeskynních systémech do hůře přístupných hloubek, tak činili vědomě a záměrně, snad právě kvůli vlivu hypoxie na vědomí. 

Nedostatek kyslíku podle výzkumu sloužil k navození halucinací ještě předtím, než jeskynní lidé objevili vlastnosti rostlinných drog. Smyslová deprivace v kombinaci s nedostatkem kyslíku mohla být příčinou surrealistické povahy některých děl. Jeskynní malby vznikaly na zdech, stropech i podlahách. 

Jejich zhotovitelé tvořili jakousi membránu, která spojovala horní a dolní svět. Pokud se na svá díla dívali v povzneseném stavu, obrazy po celé jeskyni v podstatě pluly, navrhují autoři. Nechápali to samozřejmě z vědeckého pohledu, vnímali to metafyzicky.

Kouzelné houbičky známé již v neolitu

Pozdější užívání přírodních halucinogenů dokládají zejména malby, které představují spirály a labyrinty. Tyto vzory, vzájemně si podobné a od sebe tisíce kilometrů vzdálené, odpovídají tomu, co lidé běžně vidí po užití psychedelických drog. Pokud takové struktury člověk pozoruje při změně vědomí, začne je vnímat jako díla naplněná významem. Jejich přítomnost v různých jeskyních po celém světě určitě není náhodná.

Přítomnost drog u našich předků prozradila také jejich díla samotná. Například jeskynní malba, nalezená v roce 2011 ve španělské jeskyni Selva Pascuala poblíž vesnice Villar del Humo, je považována za doklad toho, že pravěcí lidé v Evropě užívali halucinogenní houby již před 6 000 lety, přičemž jejich mnohdy až extravagantní výjevy sloužily jako součást rituálních obřadů. 

Nejvýraznějším prvkem nástěnné malby je velký býk. Třináct méně nápadných skvrn může představovat lysohlávky (Psilocybe hispanica), které v okolí jeskyně rostou i dnes. Malba s „kouzelnými“ houbičkami platí za nejstarší pravděpodobný doklad užívání přírodních drog v Evropě.

Halucinogenní látky ale také mohlo nepozorovaně uvolňovat samotné prostředí. Lascaux, jeskynní komplex v jihozápadní Francii. Právě zde se nacházejí malby s převládajícími motivy zvířat z období mladšího paleolitu (15 000 až 13 000 př. n. l.). Uvolňují se zde přírodní plyny, které mohly nic netušící umělce omámit.

Autor:
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 129 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Připomeňme si květnové povstání a konec druhé světové války v Evropě

v diskusi je 19 příspěvků

5. května 2024

Výročí květnového povstání v Českých zemích a konec druhé světové války v Evropě si připomeneme...

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 36 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 13 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

Herečka Libuše Havelková proslula kladnými rolemi maminek a babiček

v diskusi je 8 příspěvků

11. května 2024

Před 100 lety, 11. května 1924, se v Českých Budějovicích narodila oblíbená herečka Libuše...

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 129 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...