Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Šest tisíc let. Vědci objevili v Kateřinské jeskyni nejstarší kresby v Česku

  14:34
Před více než šesti tisíci lety vstoupil někdo z pravěkých lovců, kteří v té době žili na území Moravského krasu, do Kateřinské jeskyně. Než se zastavil, aby uhlem nakreslil několik nenápadných čar, ušel zhruba sto metrů úplnou temnotou. Na stěně jeskyně pak po sobě zanechal zatím nejstarší datovanou pravěkou kresbu na našem území.

Vzorky pro datování vědci ze stěn získávali metodou otěru, aby co nejvíce chránili kresbu. Běžně se materiál seškrabává nebo osekává. | foto: Petr Zajíček

Ze šestnácti vzorků, které byly v jeskyni odebrány, datovali odborníci z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd tři do doby před 6 200 lety. Stáří se podle Ivo Světlíka, který se na datování podílel, za pomoci radiouhlíkové metody podařilo určit s přesností na zhruba dvě století.

Dosud rekord držela kresba z jeskyně Býčí skála, která je od Kateřinské jeskyně vzdálená jen pár kilometrů. Ta je však o tisíciletí mladší.

Čeští vědci se ke kresbě chovali velmi ohleduplně, uhlíkový materiál ze stěny jeskyně opatrně setřeli. „Většina zahraničních pracovišť odebírá vzorky seškrábáním nebo osekáním, tím se však obvykle zcela odstraní původní plocha,“ říká Ivo Světlík.

K dokonalosti slavných maleb z jeskyně Altamira mají ty moravské daleko. „Malby z Altamiry jsou ještě starší (až 40 tisíc let – pozn. red.), ale takové malby jsou velká výjimka. Kresby z tisíciletí před nimi i po nich jsou daleko méně propracované,“ říká Martin Golec z Univerzity Palackého v Olomouci.

Pravěcí obyvatelé Moravy po sobě nechali na stěnách jeskyní abstraktní kresby....

Pravěcí obyvatelé Moravy po sobě nechali abstraktní kresby.

I takové jsou však velkou vzácností. „Každý středoevropský národ nějakou takovou kresbu má, ale jsou to opravdu jednotlivosti,“ říká Golec. Život pravěkých obyvatel Moravského krasu se podle Golce příliš nelišil od života posledních přírodních národů, které obývají pralesy Brazílie nebo Papuy Nové Guiney. Kresby, které se z té doby zachovaly, sice nacházíme v jeskyních, ale to nebylo jejich obvyklé bydliště.

„Při archeologických výzkumech, které se dělají například při stavbách dálnic, jsme na našem území objevili pozůstatky desítek metrů dlouhých domů, ve kterých žily početné velkorodiny,“ říká Golec. Domy z kůlů, proutí a hlíny se v neolitu stavěly po celé Evropě. „Temné a vlhké jeskyně těžko byly primárním obydlím,“ dodává.

Za bytostmi odjinud

Pouze odhadovat můžeme i to, proč se vydávali daleko do temnoty. „Můj osobní názor je, že viděli svět podobně jako přírodní národy, které ho dělí na svět, po kterém chodíme, a pak na svět horní a podzemní. Tyto dva světy přitom patří bytostem odjinud,“ vysvětluje Golec.

Kresby, jako je ta z Kateřinské jeskyně, považuje za zhmotnění jejich představ o jiných světech. Tehdejší lidé totiž často reagovali na výstupky a praskliny, které v jeskyni objevili a které jim něco připomínaly. Předpokládá se, že svou představu jednoduše dokreslili.

Ve výzkumu jeskyní chce Martin Golec pokračovat, a to i v Kateřinské jeskyni. Po neolitických obyvatelích Moravského krasu totiž na jejích stěnách zanechala své stopy prakticky každá další doba.

„Vzorky jsme odebírali už jednou předtím, než se nám podařil tento nález. Vytipovávali jsme ty, o kterých jsme mysleli, že by mohly být staré, většina vyšla na středověk,“ říká vědec.

Podepsal se i generál

Nejvíce stop, které po lidech na stěnách jeskyní v Moravském krase zůstalo, je však mladších – od 16. století dále. V nápisech od renesance také začíná přibývat osobních podpisů. „Nejzajímavější pro mne osobně z nich je podpis generalissima Laudona,“ říká Golec. Oblíbený generál císařovny Marie Terezie se podepsal na stěnu jeskyně Býčí skála.

„V Kateřinské jeskyni víme o dalších dvou nebo třech objektech, na které by stálo za to se podívat,“ uvedl Petr Zajíček ze Správy jeskyní ČR. Jedna z těchto nadějí je přímo u trasy prohlídek.

Že by návštěvníky jeskyní vodili ke třem už potvrzeným pravěkým kresbám, s tím se nepočítá, v úzkých chodbách by se skupiny turistů jen obtížně obracely. „Jedna z nich je ale z trasy vidět, mohli bychom ji prosvítit,“ dodává Zajíček.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

S ANO se dokážeme dohodnout, řekl Okamura. Babiše za premiéra nechce

  • Nejčtenější

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

24 hodin bez prezidenta. Politici kritizují zatajování jeho stavu

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Snaží se zviditelnit, řekl politolog k postoji Jurečky o manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní...

Hustá paní, která rozdává penízky. Předvolební den s ministryní Maláčovou

Premium MF DNES strávila předvolební den s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. Ministryně ráno spolu s dalšími...

OBRAZEM: V Tetíně uctili památku svaté Ludmily, pouť přilákala tisíce věřících

V Tetíně na Berounsku proběhla národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily, která je letošním vyvrcholením...

Ministerstvo upraví dotace na výzkum, na covid bude možné čerpat až 150 milionů

Ministerstvo zdravotnictví chce upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového podprogramu by mělo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...