Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé nejsou chrti. Sportovní rekordy budou padat dál

  17:01
Jak dlouho může ještě pokračovat zlepšování sportovních rekordů? Hranice fyziologických možností určitě existují, jak dokazují příklady i jiných druhů, ale ve hře jsou také technologie.

Šestnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen při závodu na 200 metrů, ze kterého si odnesla zlatou medaili. (31. července 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Londýnské hry přinesly i pár neobyčejných výkonů. Rozruch třeba vzbudil čas mladičké čínské plavkyně Jie Š'-wen na trati polohového závodu na 400 metrů. V posledním bazénu byla o 17 setin rychlejší než Ryan Lochte, mužský vítěz na stejné trati.

Čínská vítězka prošla dopingovou kontrolou bez problému a pokud se neobjeví nějaké podezřelé látky v kontrolních vzorcích někdy v budoucnu, pak to znamená, že šestnáctiletá dívka s neobyčejně dlouhýma rukama posunula hranice lidských možností (ohlasy po výkonu plavkyně si přečtěte zde).

Samozřejmě bychom všichni rádi věděli, kam až se můžeme dostat a kolik rekordů lze ještě zlepšit, ale v předvídání budoucnosti je lidstvo jako celek zoufale neúspěšné. Když už ale nevidíme do budoucnosti, můžeme nahlédnout alespoň do minulosti.

Sportovní výkon pod mikroskopem

Index zlepšování sportovních výkonů, které používá Angličan Steve Haake, je založený na fyzikálním porovnání výkonů. Porovnává se energie, kterou by museli atleti vydat, aby za stejných podmínek podali původní a poté zlepšený výkon. V plavání na 100 metrů žen by dnešní plavkyně museli vydat o 52 procent více energie než jejich kolegyně z konce 40. let, kdyby měli úplně rovné podmínky.

Ale to samozřejmě nemají: jsou sice jistě silnější a lepší plavkyně, ale hlavně jim pomáhají nové technologie. V případě plavání je to například používání brýlí, čepiček, či nových typů plavek s menším odporem (jejichž zákaz je vidět v prudkém propadu na konci grafu). Jasně se to ukazuje ve „stovce“ mužů, kde hraje technologie menší roli. V případě oštěpu se změny náčiní a nářadí projevují trochu jinak. Zavedení nových typů oštěpů na konci v 80. a pak znovu 90. letech mělo za účel snížit výkony, což se povedlo.

(Osa y: Index zlepšení výkonů, Osa x: Rok)

Války sportu nesvědčí

Zlepšení v průběhu let nejsou malá. Třeba v hodu oštěpem se výkony za poslední století zlepšily asi o 60 metrů, ve sprintu na 100 metrů o více než sekundu.

Některé příčiny jsou jasné: stále se zlepšuje trénink a tréninkové metody (nemluvě o dopingu). Také se zlepšuje výživa lidstva obecně, tedy i budoucích špičkových atletů.

Klíčové je ovšem zřejmě to, že atletů přibývá. Výkonů je více, takže se mezi nimi spíše najdou ty výjimečné. Ovšem, množství není vše. Jak v roce 2008 ilustroval svou prací Mark Denny ze Stanfordské univerzity, nárůst populace závodních koní či chrtů v posledních desetiletích jejich výkony neovlivnila. Výkony jsou stále stejné, byť zvířat přibývá.

U člověka je situace jiná, tvrdí Denny. Když atletů přibývá, výkony se zlepšují, když se jejich počet snižuje, výkony se zhoršují. To je vidět při pohledu na výkony z let 1. a 2. světové války, kdy se z pochopitelných důvodů počet sportovců snížil. V těchto letech se výkony zhoršovaly.

U lidí tak zřejmě nebylo ještě dosaženo hranice fyziologických možností. Naopak chrti a koně jsou podle Dennyho vyšlechtěni tak, že už u nich vlastně není co zlepšovat. Má se za to, že jsou u nich vyčerpány všechny genetické kombinace. U lidí to podle všeho neplatí, a stále se mohou zřejmě objevit zcela nečekaní fenomenální sportovci.

To ale neznamená, že hranice možností u lidí neexistuje. Například v běhu na 100 metrů leží podle Dennyho hranice biologických možností někde kolem času 9,48 sekundy. Teprve se ale uvidí, zda to opravdu tak je nebo zda Dennyho předpověď bude vyvrácena, stejně jako většina jiných.

Naše nové plavky

Proti koním a psům má ovšem řada sportovců jednu výhodu: nemusí spoléhat jen na své tělo. Velmi podstatnou a často i klíčovou roli v někdy hraje i vývoj sportovního náčiní. V některých disciplínách je jeho vliv podstatně větší než výsledky, které přineslo zlepšování tréninku a přípravy.

Názorně to ilustruje index zlepšování sportovních výkonů, které vytvořil Angličan Steve Haake. Je to v podstatě jednoduchý vzorec, který srovnává výkon nutný k dosažení současných a historických sportovních výsledků.

Na stovku za 11 sekund je logicky zapotřebí v tomto hypotetickém případě méně energie než na stovku za 10 sekund. Stačí obě veličiny podělit a máte index zlepšování sportovních výkonů podle Haakeho.

Jak to počítá?

Steve Haake svá srovnání neprovádí na světových rekordech nebo na olympijských výkonech. Místo toho využívá jakýsi index ročních výkonů, kam zahrnuje vždy 25 nejlepších časů daného roku od 25 nejlepších atletů. Tak se má zaručit, že údaje zachycují opravdu trend ve výkonech a mohou zachytit i nástup nové technologie, která pomůže všem sportovcům.

Samozřejmě, veličina je to pouze orientační. Sama o sobě neukazuje, co přesně bylo příčinou zlepšení (nebo zhoršení) výkonů v daném období. Ale to napraví pohled do dějin. Například je jasné, že za náhlým zhoršením časů v běhu na 100 metrů v 70. letech stálo zavedení automatického měření času. Lidští rozhodčí nestíhali přesně odměřit start a ubírali atletům z časů zhruba 0,2 sekundy. Takže když se dnes ještě někde měří ručně, k času se podle metodiky Mezinárodní atletické federace připočítává 0,24 sekundy.

Ale celkově byl trend spíše opačný, například v plavání. Haakemu vyšlo, že kdyby dnešní závodnice na stometrové trati měly stejné podmínky jako jejich kolegyně před 60 lety, musely by vydat o 52 procent více energie. To je enormní nárůst.

Ve skutečnosti za celou řadou zlepšení mohou nové technologie. Roli hrály například nové typy plavek, čepičky, brýle, důsledné holení celého těla, ale i lepší znalosti hydrodynamiky a záznamové technologie, které vedly ke zlepšení plaveckého stylu.

Naproti tomu na běžecké stovce mužů technologický vývoj podle všeho už příliš velkou roli nehraje. Kromě zmíněného zpomalení kvůli zavedení automatického měření času, nejsou na výkonech vidět žádné výrazné výkyvy.

Největší skok v poslední době vznikl zcela přirozeně: s nástupem Usaina Bolta. V roce 2008 soupeřům utíkal o koňské délky. Ale ostatní sprinteři zareagovali. Od nástupu Bolta všichni běhají rychleji, i když nikdo tak rychle jako on. Náhlý pokles v časech (a tedy zvýšení indexu výkonnosti) byl patrný, i když Haake z analýzy zcela vyřadil Boltovy časy.

Na hranici lidských možností tedy ještě nejsme. A dokud budou moci sportovci používat i plody práce lidského mozku, v mnoha disciplínách jí možná nikdy ani nedosáhneme.

  • Nejčtenější

KVÍZ: Některé konektory byly doslova šílené. Poznáte je ještě?

Dnes i díky intervencím Evropské unie používáme jen několik málo konektorů. Není to ale tak dávno, co třeba USB mělo spoustu verzí a snad každý větší výrobce využíval nějaký svůj vlastní konektor,...

31. srpna 2024

Sedm věcí v Mapách od Googlu, které vám pomohou užít si aktivní dovolenou

Léto se pomalu blíží ke svému konci a s ním i úmorná tepla. Nastává tak vhodný čas na aktivní dovolené. Pokud jste organizovaný typ, můžete ji začít plánovat s předstihem – a to nejen tu podzimní,...

30. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: V noci prolétl oblohou nad částí Evropy ohnivý objekt

I když lze i nyní občas zpozorovat nějaký padající meteor, to, co mohli vidět v noci na středu lidé ze Švýcarska, Rakouska, Německa a možná i dalších evropských zemí, bylo něco mnohem většího. Navíc...

28. srpna 2024  11:48

KVÍZ: Lehká letní poznávačka vojenských letadel. Půjde to i s nadhledem

Vyzkoušejte si, jak znáte po stránce vizuální vojenská letadla, která jsou dnes, případně ještě donedávna byla v aktivní službě. A aby to bylo zase trochu jiné, je nemalá část pohledů na letadla z...

25. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý ruský car. Kirill se před 100 lety prohlásil za imperátora

Bolševici zavraždili cara Mikuláše II a jeho rodinu v noci z 16. na 17. července 1918 v ruském Jekatěrinburgu. Zajímavý příběh, který ale během následujícího století upadl v zapomnění, zahájil 31....

31. srpna 2024

Před 100 lety vznikaly společné třídy hochů a dívek, zrovnoprávnili se učitelé

V pondělí 1. září 1924 začal nový školní rok. Národní listy tehdy nabídly poetický pohled na tento sváteční den.

1. září 2024

Z moře vylovila stovky pilotů. Podívejte se do útrob slavné Cataliny

Jedním z hlavních lákadel Leteckého dne Cheb byl letos obojživelný letoun Consolidated PBY Catalina. Využili jsme příležitosti a podívali se do útrob slavného stroje, který je v současné době jediným...

1. září 2024

Falcon 9 může zpátky do vesmíru. Úřad povolil obnovení letů

Opakovaně použitelné nosné rakety Falcon 9 mohou zpátky do vesmíru. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) povolil firmě SpaceX obnovení letů po převrácení prvního stupně rakety v minulém týdnu.

31. srpna 2024  8:53,  aktualizováno  11:09

Zapomenutý ruský car. Kirill se před 100 lety prohlásil za imperátora

Bolševici zavraždili cara Mikuláše II a jeho rodinu v noci z 16. na 17. července 1918 v ruském Jekatěrinburgu. Zajímavý příběh, který ale během následujícího století upadl v zapomnění, zahájil 31....

31. srpna 2024

Kontrola znamének zdarma s La Roche-Posay: Jak probíhá vyšetření?
Kontrola znamének zdarma s La Roche-Posay: Jak probíhá vyšetření?

V rámci speciální kampaně La Roche-Posay #SKINCHECKER, můžete po celé České republikce navštívit stan, kde vám zkušený dermatolog bezplatně vyšetří...

Domácí násilí a útěk se sedmi dětmi. Nečekaná zpověď ekonomky Šichtařové

Premium Zákazy, výhrůžky, křik, záchvaty vzteku, rozbíjení nádobí, nože v ruce… Neustálý strach z něčeho děsivého, co může...

Hell’s Kitchen ukázala, jak se pracuje s Kašpárkem. Vyhodil z kuchyně oba týmy

Šestnáct soutěžících se v úvodním dílu soutěžního pořadu nejprve představilo pokrmem, který by je měl charakterizovat a...

Syn filmové hvězdy dostal v Thajsku doživotí za rozčtvrcení svého přítele

Daniel Sancho Bronchalo (30) je synem hvězdného španělské herce Rodolfa Sancha Aguirreho (49) a ve své zemi taky známý...

Osočovali mě ze šikany manžela. Proto jsem promluvila, říká Šichtařová

Rozstřel Tři roky po odchodu od manžela se známá ekonomka Markéta Šichtařová rozhodla v magazínu Ona DNES promluvit o...

KOMENTÁŘ: Zemřel herec. Co důležitějšího ještě chceme vědět a proč?

Premium Zemřel. Tečka, stopka, konečná, definitivum, prostě dost. Není co dodat, jasnější a výmluvnější slovo než „zemřel“ snad...