Po krátkém rozjezdu se letadlo zvedá a takřka kolmo stoupá k nebi. Skoro jako raketa. Úžasný pohled, který byste ovšem jako cestující asi zažít nechtěli. A to přesto, že letadlo rozhodně nestoupá ani zdaleka tak strmě, jak to z videa vypadá.
Hlavně bezpečně
Každé dvoumotorové letadlo je dimenzováno tak, aby jeho motory měly dostatečný přebytek výkonu. Proč? Zjednodušeně řečeno proto, že když stroji vysadí jeden motor, zbývá mu už jen jeden a i s tím musí být pilot schopen bezpečně manévrovat. Zejména v kritické fázi letu při startu, po dosažení rychlosti označované V1, musí být letoun schopen nejen bezpečně vzlétnout na jeden motor, ale také s ním stoupat a následně bez problémů přistát s plným zatížením, to znamená včetně cestujících, paliva, nákladu, atd. Právě díky tomuto nadbytku výkonu si testovací piloti Boeingu mohli dovolit onen efektní start, který vidíte na videu.
Kolmý start?
Ani prázdný Boeing Dreamliner s minimálním množstvím paliva by bezpečně nedokázal stoupat kolmo. Je to optický klam. Letoun je snímán z čelní perspektivy objektivem s větší ohniskovou vzdáleností a tím se stoupání letounu po startu jeví mnohem strmější než ve skutečnosti je. Všimněte si také, že velmi brzy posádka letoun převede do menšího úhlu stoupání.
V praxi uvedený manévr probíhá asi takto: motory na plný vzletový výkon, po nezbytných úkonech uvolnění brzd, následuje rychlý rozjezd, poté prudší přitažení řízení. Letoun s velkým přebytkem rychlosti stoupá (jak se někdy říká, „pověšený za motory“) a když se po určité době rychlost začne snižovat, potlačením piloti letoun převedou do menšího úhlu stoupání se snížením výkonu motorů na optimální režim daný výrobcem pro tuto fázi letu.
V praxi by podobný manévr (profil letu) zvládly i jiné typy letounů, pokud mají definovanou takzvanou stejnou letovou obálku. Ta zjednodušeně řečeno určuje bezpečný rozsah rychlostí a přetížení pro daný stroj a danou letovou hladinu. Řada typů je vybavena elektronickými systémy a ty z bezpečnostních důvodů ani pilotům neumožní kritické hodnoty překročit.
Zajímavostí je, že společnost Vietnam Airlines, která si Dreamliner objednala, čeká i na konkurenční Airbusy A350.
14. prosince 2012 |