Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

První protiletadlové dělo nasadili Němci již v roce 1870 u Paříže

Premiéru nasazení protiletadlového dělostřelectva máme zpravidla spojenou s první světovou válkou, kdy se začala ve velkých počtech používat letadla jako účinná zbraň. Ale historicky první speciální dělo proti letadlům, přesněji tedy tehdy proti balonům, vyrobili u Kruppa již v době prusko-francouzské války.
Dělo Krupp proti balonům používané při obléhání Paříže na podzim a v zimě...

Dělo Krupp proti balonům používané při obléhání Paříže na podzim a v zimě 1870/1871 (volné vyobrazení na výtvarném díle bez ambice na věrnost podání) | foto: public domain

Už od chvíle prvního válečného použití létajících aparátů se u vojáků objevila tendence střílet do vzduchu. Pravděpodobně poprvé se střílelo na vzdušný cíl (myšleno aerostat) v roce 1794. Při bitvě u Fleurus během tzv. války první koalice měli Rakušané vystřelit ze dvou polních děl na upoutaný francouzský pozorovací balon Entreprenant. Samozřejmě bez jakéhokoliv úspěchu, dokonce vyvstává otázka, zda Francouzům vůbec došlo, že jim někdo střílí po balonu.

Ke střelbě na balony docházelo i během americké občanské války, kdy se nejčastěji jako použité zbraně při této činnosti uvádějí pušky. Stejně jako zmíněný rakouský pokus to však byla z nouze ctnost. Příchod první skutečně protiletadlové, přesněji zatím protibalonové zbraně se však blížil.

Dělo Krupp proti balonům používané při obléhání Paříže na podzim a v zimě 1870/1871

Ve druhém pololetí 1870, s přesahem do ledna roku následujícího, zuřila prusko-francouzská válka. A během ní, od 17. září 1870 až do 26. ledna 1871, ležela Paříž v německém obležení. Protože ani myška neměla šanci proklouznout, používali obležení obránci ke spojení s vnějším světem balonů.

Balony plněné svítiplynem a řízené jedním vzduchoplavcem nosily poštu (včetně vojenských zpráv), cestující dvojího druhu (významné osobnosti nebo jen majetné zájemce, kteří si zaplatili drahou „letenku“), ale také poštovní holuby zajišťující důležitou zpětnou vazbu. Balony logicky zpět do města nelétaly, což mimo jiné znamenalo, že se„venku“ hromadili nevyužití vzduchoplavci, přičemž v Paříži se zároveň museli cvičit další a další, což naštěstí nebylo nic složitého.

Právě do souvislosti balonů opouštějících přes německou uzávěru nebohou Paříž se dává první systematické použití protiletadlové palby. O malé účinnosti klasických polních děl proti vzdušným cílům věděli i v essenské zbrojovce Krupp. A tak v listopadu zkonstruovali první protiletadlové dělo v historii.

Za prusko-francouzské války 1870/71 se v obležené Paříži vyráběly balony, kterými se dopravovala „ven“ pošta a cestující.

Příprava balonu ke startu z obležené Paříže za války 1870/71

První vzorek Kruppova „kanonového vynálezu“ ještě nebyl instalován na „hipomobilním podvozku“, jak tato děla ukazují známá vyobrazení. Možná ho brzy dostal, v každém případě ho měly exempláře další. U Kruppa vyrobili celkem pět takových protibalonových kanonů.

A jak předmětná zbraň vypadala? Zbrojovka Krupp opatřila své upravené lehké 37mm dělo lafetou, která umožňovala velký náměr a kruhový odměr. Celé toto zařízení instalovala na plošinový vůz tažený koňmi (tedy kromě prvního vzorku), a to nejen kvůli přepravě, ale počítalo se i se „stíháním“ balonů  (tj. rychlé přemístění na výhodnou palebnou pozici).

Výškový dosah střelby se udává 700 metrů. Primitivní zaměřovací zařízení bylo tvořeno hledím a muškou. Při samotné střelbě stačila obsluha jednoho muže.

Dělo Krupp proti balonům používané při obléhání Paříže na podzim a v zimě 1870/1871 (volné vyobrazení na výtvarném díle bez ambice na věrnost podání)

U vojáků však moc nadšení tato nová zbraň nevyvolala, při obsluze během střelby byla těžkopádná a ani pohyblivostí při přesunech v terénu nijak neoslnila. Na svém kontě potom má podle některých zdrojů minimálně jeden sestřelený balon.

Pruský korunní princ Friedrich Wilhelm Nicolaus Karl von Hohenzollern si do svého deníku o této zbrani napsal: „Krupp z Essenu nám poslal vzorek protibalonové zbraně, jak ji sám nazývá. Věří, že použitím tohoto jeho vynálezu lze zasáhnout a zničit balony startující z Paříže“. Zde se můžeme jenom dohadovat, že žádné kladné emoce ta věc u Fridricha nevyvolala, protože byl zapřisáhlý pacifista (oni ho snad museli do těch válek posílat z domova za trest).

Čech, který zahnal kamikaze a sestrojil náš první číslicový počítač

Podívejme se ještě stručně na vývoj protiletadlových kanonů před první světovou válkou (téma si zaslouží samostatný rozsáhlý článek, který také jednou přijde). 

Protiletadlové kanony před Velkou válkou

Po prusko-francouzské válce obor protiletadlových děl na více než tři dekády usnul. Pokud pomineme zkušební střelby proti balonům prováděné klasickými polními kanony, tak vyloženě speciální protiletadlový, resp. tehdy ještě stále přesněji protibalonový kanon představila německá firma Rheinmetall v roce 1906. Ten byl instalován na automobilu, jednalo se tedy o kanon samohybný. Zůstalo však pouze u jednoho prototypu.

Protiletadlový (protibalonový) 5cm kanon Rheinmetall instalovaný na automobilu. Vznikl jeden prototyp, představen byl v roce 1906.

Jak se zvyšovaly výkony letadel těžších vzduchu prvních průkopníků, a tyto neozbrojené stroje se občas zúčastnily i vojenských cvičení, otevřela se před protiletadlovými kanony možnost střelby právě proti letadlům těžším vzduchu, tak jak to u tohoto druhu zbraně běžně chápeme.

Do roku 1914 zkonstruovali v Německu ještě několik typů protiletadlových kanonů, a to tažených i samohybných (asi je zde zbytečné upřesňovat, že střelba se mohla vést pouze ze stojícího vozidla). A byla to především essenská firma Krupp, která nesla žezlo lídra v oboru.

Kruppovo dělo proti letadlům (balonům) instalované na automobilu, rok 1910

Nakonec se Německo stalo jedinou zemí schopnou v plné vážnosti nasadit protiletadlové kanony do boje od prvního dne války. Mělo je totiž zařazené už v regulérní službě, byť zatím v počtech nevýznamných (na začátku války ani těch vzdušných cílů příliš mnoho nebylo).  

Vývoj však začal i v dalších zemích. Jmenujme především Francii, kterou můžeme s dosaženými výsledky před první světovou válkou pasovat na druhé místo za Německem. A dále to byly Velká Británie a Spojené státy americké. Byly to tedy země s nejrozvinutějším průmyslem. Brzdu samotného rozvoje protiletadlového dělostřelectva v těchto zemích tak nepředstavovala úroveň technické vyspělosti výrobců, ale nezájem vojáků.

A podobně jako u jiných nových druhů zbraní, došlo potom v letech první světové války k velkému rozvoji i u protiletadlového dělostřelectva.

  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 74 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Benzín dodá špagetám říz, pizzu vylepší lepidlo. Googlu se zbláznila AI

v diskusi je 92 příspěvků

29. května 2024

Snad žádná jiná technologie se nevyvíjela tak rychle jako v posledních měsících umělá inteligence....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 48 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 45 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

Za kritiku vražda. Před 100 lety se stal Mussolini fašistickým diktátorem

v diskusi je 20 příspěvků

30. května 2024

30. květen 1924 je klíčovým okamžikem počátku totalitního režimu v Itálii. Právě tehdy získával...

VIDEO: „Závoďáky“ Bundeswehru se dvěma řidiči jezdily rychle vpřed i vzad

v diskusi jsou 3 příspěvky

30. května 2024

Obrněné průzkumné vozidlo Luchs bylo pro svou rychlost přirovnáváno k závodnímu vozu. Dále se...

Integrovaná střižna ve Windows s využitím AI posouvá možnosti tvorby videa

v diskusi jsou 2 příspěvky

30. května 2024

Z nějakého výletu, dovolené, oslavy či jiné zajímavé akce máte desítky fotografií, zajímavé...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 45 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...