Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

  15:22aktualizováno  18. července 13:25
Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo plavali v desetimetrové hloubce zatopeného lomu. V Rozstřelu vyprávěli o úskalích potápění. Udělili i tipy na to, co určitě o dovolené pod vodou nedělat.

Ve středu 10. 7. 2019 se krátce po poledni vynořili nad hladinu a stanovili tak nový český rekord v době strávené pod vodou. Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek a Jiří Souček, mluvčí projektu Czech Aquanaut: OneWeek. Ve speciální kabině pod vodou v zatopeném lomu Slověnický mlýn u Lišova na Českobudějovicku strávil Vondrášek týden. 

„Kromě pokoření rekordu bylo dalším cílem vědecko-sportovního experimentu pokusit se současně i o co největší soběstačnost podvodního obydlí, ve kterém se týdenní mise koná,“ popsal Jiří Souček, mluvčí celého projektu. 

Fotogalerie

„Chtěl jsem prostě bydlet pod vodou. To byl hlavní důvod našeho experimentu,“ řekl v pořadu Rozstřel s nadsázkou potápěč Vondrášek.

„Potápěči žili v kesonu, což je zjednodušeně řečeno něco jako sklenička otočená dnem nahoru a ponořená pod vodu,“ vysvětluje spoluautor projektu Souček.

„Mimo jiné jsme testovali potápěčské počítače. Nejlepší byl mimo jiné ten vyrobený v Česku. Také jsme si zkoušeli deníky, což se ukázalo jako problematické, protože nám všechny tužky nakonec kvůli vlhkosti přestaly psát,“ popisuje Vondrášek.

„Během podvodního experimentu jsme testovali potápěčské počítače. Nejlepší byl mimo jiné ten vyrobený v Česku. Také jsme si plánovaně zkoušeli psát deníky, což se ukázalo jako problematické, protože nám všechny tužky nakonec kvůli vlhkosti přestaly psát,“ popisuje některé z činností dvojice potápěčů Vondrášek.

„Aquanuti vyszkoušeli také první točené pivo pod vodou. To nikdo před náma nezkusil. A když má člověk pivo, má vlastně všechno,“ vysvětluje z nadsázkou Souček.

„Testovali jsme i 3D tisk, protože je zajímavé zjistit, jak bude tiskárna fungovat ve zvýšeném tlaku pod vodou. Kosmonauti to zkoušeli ve vesmíru v nízkém tlaku, my naopak pod vodou ve vyšším,“ dodává Vondrášek.

„Na malou jsme chodili do petek, na velkou jsme měli speciální záchod, který se v závěru experimentu hermeticky uzavřel a vynesl ven,“ popisuje konání základních potřeb v obydlí pod vodou Vondrášek.

„S rýmou se potápět nemůžete. Neumožní vám totiž vyrovnat tlak v uších,“ vysvětluje nejčastější příčinu, kvůli které není možné uskutečnit ponor instruktor.

„Žralok se chová vlastně jako pes. Také se vás bojí a prohlíží si vás, stejně jako vy jeho. Jste pro něj mohutný a ještě navíc vyfukujete bubliny. Takovou divnou rybu běžně nevidí. S útoky se nesetkáváme,“ odpovídá na otázku možného ohrožení potápěče pod vodou a s nadsázkou dodává, že „jim nechutnají ty kovové součástky obleku.“„Místy už je v některých turistických destinací, například v Egyptě už tolik amatérských potápěčů, že zde byly ponory zakázány,“ popisuje jeden z nešvarů dnešní doby Vondrášek.

V záznamu Rozstřelu se dozvíte, Jak podvodní pobyt obou potápěčů přesně probíhal, proč pod vodou čepovali pivo, i které další experimenty prováděli. .

V druhé části pořadu potápěči radili, co pod vodou určitě nedělat. Ptali jsme se, kdy, jak a kde je potápění bezpečné - zvláště pro ty, kteří s ním teprve začínají.

V roce 2015 jste z prvního úspěšného pokusu o překonání rekordu v pobytu pod vodou mohli exkluzivně na Technet.cz sledovat dokonce přímý přenos. V online rozhovoru z desetimetrové hloubky tehdy potápěči odpovídali i na dotazy, co všechno musí člověk v tak extrémních podmínkách vydržet.

Autor:

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

O problémovém systému 737 MAX úřad netušil. Boeing si 96 % schválil sám

Americký úřad pro letectví schválil letoun Boeing 737 MAX v roce 2017. Toto...

Americký úřad FAA, zodpovědný za certifikaci letadel, neměl informace o systému MCAS. Právě tato stabilizační funkce...

Legendární Zeppelin začal před 90 lety oblet Země. Zvládl to za 21 dní

Lidé sledují přílet vzducholodi Graf Zeppelin LZ 127 na letištní plochu  v...

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin začala před devadesáti lety psát jednu z důležitých kapitol letectví. Jako vůbec první...

Výkony, o jakých se Evropě nezdá. Keňa má nečekaný energetický rekord

Největší větrná farma v Africe se nachází u keňského jezera Turkana.

Keňský prezident dostal v druhé polovině července možnost zahrát si politické divadlo pro kamery a fotoaparáty....

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz