Potápěči se zabydlují na dně lomu, odstartoval pokus o týdenní rekord

  13:13aktualizováno  13:13
Dvojice potápěčů zahájila pokus o překonání českého rekordu v délce nepřetržitého pobytu pod vodou. Chtějí tam strávit celý týden. Pokusí se o to stávající držitel rekordu a lektor potápění z Univerzity Karlovy David Vondrášek se svým kolegou Václavem Gabrielem.

Po poledni se ponořili do zatopeného lomu Slověnický mlýn u Lišova na Českobudějovicku. Stalo se tak ve 12:07. V hloubce deseti metrů mají oba muži připravenou speciální podvodní kabinu, takzvaný keson.

„Potápěči budou mít s sebou jídlo, spací sítě (hamaky) a spacáky, aby měli ve svém podvodním obydlí dostatečný komfort, a také vědecké vybavení, neboť celou dobu budou plnit technické a vědecké úkoly,“ popsal Jiří G. Souček, mluvčí projektu Czech Aquanaut: OneWeek.

Fotogalerie

„Dnes se musíme zabydlet, abychom tam mohli přežít. Kromě běžného potápěčského vybavení sebou musíme mít jídlo, věci na spaní nebo záchod,“ řekl před ponorem David Vondrášek. 

„Budeme spolu ‚plavat‘ na procházky, hrát karty, když se budeme nudit a pít pivo,“ zmínil druhý z potápěčů Václav Gabriel. Narážel tím na experiment, při kterém se pokusí o pití čepovaného piva pod hladinou.

U celé akce budou i další lidé, kteří se podílí na měření různých dat a technických experimentech.

„Půjde o získávání dalších zkušeností a ověření technických i technologických postupů při dlouhodobých pobytech v uzavřeném prostředí bez možnosti okamžitého výstupu. Vliv hyperbarického prostředí na člověka i na růst rostlin, pokusný 3D tisk pod vodou, zkoumání efektivity pohybu pod hladinou a tak dále. Poznatků bude využito pro další hlavní cíl akce - experiment s maximálně soběstačnou stanicí pod hladinou,“ doplnil Souček.

Pokud vše vyjde, vystoupí na hladinu potápěči přesně za sedm dní. David Vondrášek je zkušený potápěč, který působí na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy na Katedře technických a úpolových sportů jako vedoucí oddělení potápění.

V roce 2015 určil český rekord v době strávené pod vodou. Na dně lomu Slověnický mlýn, kam se nyní ponořil znovu, tehdy strávil pět dní, tedy více než 102 hodin. Nyní ho doplní kolega z fakulty Václav Gabriel. Zbytek týmu tvoří další zkušení potápěči.

„Podvodní kabina, habitat, je v současné době největší ‚keson‘, který kdy byl u nás postaven a dán do provozu. Její výška je přes šest metrů, průměr přes dva metry, výtlak pak zhruba 29 tun. Vejde se do ní naráz až osm potápěčů. Zařízení disponuje dvěma ložnicemi, do nichž se vstupuje ve střední části, trvalou výměnou vzduchu, přívodem elektrické energie, vnitřním a vnějším osvětlením, komunikačními a nouzovými prostředky,“ dodal Souček. 

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Další z rubriky

VIDEO: V Budějovicích jezdí loď jako v Benátkách, je to pravidelná linka

V Českých Budějovicích začala jezdit vodní linka podobná těm v Benátkám. Lidé...

Obyvatele a návštěvníky Českých Budějovic nově sveze pravidelná lodní linka ze Sokolského ostrova směrem k Malému jezu....

Z chaty Mládí na Šumavě chce Jihočeský kraj udělat luxusní penzion

Vlastníkem chaty Mládí v šumavském Zadově je Jihočeský kraj.

Krajská chata Mládí na Šumavě potřebuje zmodernizovat. Opozici se ale nelíbí, že rada schválila záměr na její obnovu za...

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz