Bruce Cantrell a Jessica Fainová, vyučující na Roane State Community College, pobývali více než dva měsíce v kontejneru o ploše 28 metrů čtverečních sedm metrů pod mořskou hladinou u ostrova Key Largo ve státě Florida. „Akvanauti“, jak je přezdívala americká média, se nechali ponořit 3. října a na povrch se vrátili po 73 dnech, dvou hodinách a 34 minutách. Na pokusu se podílelo více než 40 lidí a celá akce se připravovala téměř 14 měsíců.
Kromě zlomení dosavadního rekordu chtěli 63letý Cantrell a 25letá Fainová pomocí projektu nadchnout americké děti pro vědu. Jednou týdně tak zpod mořské hladiny přednášeli na nejrůznější témata z oblasti biologie a s žáky komunikovali také přes videochat. Mimo jiné jim řekli, že zatím považují za vyloučené, že by lidé mohli v dohledné době žít v podobných příbytcích trvale. Život pod vodou prý znepříjemňuje podvodní tlak a lidem by údajně chyběl i sluneční svit.
Jak z předchozích vět vyplývá, nebyli výzkumníci zcela odříznuti od světa. Na „palubě“ měli přístup k internetu a například také k filmové službě Netflix. Také přijímali návštěvy, jako byl třeba kosmonaut Buzz Aldrin a odpovídali na dopisy studentů.
Zařízení fungovalo podle webu Deutsche Welle jako zvon, který byl zdola přístupný potápěčům. Ti dodávali dvoučlenné posádce vše potřebné včetně jídla a ošacení. Čerstvý vzduch proudí do zařízení pomocí hadice. V prostorách je udržován téměř dojnásobný tlak (1,8baru), než jaký byl u hladiny. Posádka tak zároveň testovala dlouhodobý vliv vyššího tlaku na lidský organismus.
Tyto podvodní prostory jsou vybavena několika lůžky, malým kuchyňským koutem a lednicí. Prostřednictvím skleněných okem lze sledovat korálové útesy. Buňku z oceli si budou moci zájemci zamluvit za 675 dolarů za noc (asi 15 tisíc korun).