Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vědci konečně ukázali, jak opravdu fungoval „počítač“ starý 2000 let

Je známý jako mechanismus z Antikythéry, ale hovoří se o něm jako o 2 000 let starém počítači, byť patrně vznikl již před 2 100 lety. Od jeho objevení nedal odborníků spát. Nyní se zdá, že mu nejen přišli na kloub, ale dokonce dokázali vytvořit jeho digitální kopii.

Po více než století se vědcům podařilo zrekonstruovat mechanismus, který vznikl v antických dobách. Právě před 120 lety jej totiž objevil u ostrova Antikythéra řecký potápěč Elias Stadiatos ve vraku římské nákladní lodi. 

Abychom byli přesní. Tento nálezce přímo stroj neobjevil, jen spolu s další výbavou z lodi vyzdvihl i podivný objekt, který byl obalen usazeninami. Až teprve o dva roky později vyšlo díky dalšími Řekovi najevo, že to není jen nějaký kámen, ale objev zásadního významu, nad kterým se tají dech. Obalený nánosy byl totiž mechanismus z bronzu. Tento relativně malý stojek obsahoval soukolí ozubených kol, obsahoval číselníky, ručičky a obal z bronzu a dřeva, vše značně porušené.

O podobných mechanismech, které můžeme označovat jako analogové počítače, se totiž myslelo, že vznikaly až o tisíc let později. Pokud by opravdu byl mechanismus tak starým, znamenalo by to, že dávní předci byli mnohem šikovnější a nápaditější, než jsme původně předpokládali a že jsme si některé jejich schopnosti museli osvojovat znovu. 

Jen třetina stroje

Bohužel se hned zpočátku nepodařilo uchovat celé zařízení vcelku, po vyzvednutí z hloubky přes čtyřicet metrů a následném zkoumání se rozpadlo na několik kusů. 

Mechanismus z Antikythery

V dnešní době je možné stroj stroj zkoumat v podobě 82 různých fragmentů. Problémem také bylo, že současné úlomky představují asi jen třetinu celého stroje, a tak se nejdříve vůbec musel nalézt účel, pro který byl vyroben. Jak probíhaly první pokusy o zkoumání tohoto stroje, se můžete dočíst v našem starším starším článku

My se jen zastavíme v roce 2005, kdy se společným úsilím několika vědeckých týmů a dvou společností, které dodaly výbavu, konečně podařilo rozlousknout záhadu tohoto strojku. Musel na to být použit  speciální tomograf (CT) vážící 12 tun. Ale výsledek byl, že se podařilo rozklíčovat funkci strojku, která spočívala v poměrně přesné projekci pohybu řady nebeských těles. Z toho pak odvozoval a ukazoval i některé kalendářové funkce. Vědce zaujala neuvěřitelná přesnost tohoto zařízení, které lidstvo dokázalo zopakovat asi až o zhruba 1 800 let později. Přesto některé otázky zůstaly ještě nezodpovězené, když se pomocí tomografu sice podařilo dekódovat strukturu zadní části stroje, ale přední část zůstala do značné míry neznámá. Tedy až do letoška. 

3D model tisíce let starého stroje

V polovině března totiž vydal server Scientific Reports, patřící pod vydavatele prestižního vědeckého časopisu Nature, výsledky zkoumání odborníku z britské univerzity University College London (UCL) a  z Kyperského institutu (The Cyprus Institute, Cyl).

Právě jim se podařilo s velkou dávkou pravděpodobnosti vytvořit digitální model mechanismu z Antikythéry, který ukazuje, jak mohl celý stroj vypadat a co všechno uměl. Vycházeli přitom z oněch 82 fragmentů, které obsahovaly třicítku ozubených kol. Vedle těchto částí jim při rekonstrukci pomohl i objev nápisů, které na úlomcích odkrylo již zmíněné zkoumání pomocí počítačové tomografie.

„Rentgenové CT odhalilo nápisy popisující pohyby Slunce, Měsíce a všech pěti planet, které byly ve starověku známé, zobrazených na přední straně. Nápisy specifikující složitá planetární období nás přinutily uvažovat nově o mechanismu tohoto kosmu, a tím jsme také zjistili, že se žádná předchozí rekonstrukce neshodovala s těmito daty,“ píší autoři. 

3D model mechanismu z Antikythery

Zároveň popisují, proč jejich model odpovídá zjištěným vlastnostem a nápisům vyrytým na samotném mechanismu, který byl podle všeho poháněn klikou. Na přední straně je tak vidění pohyb planet, přičemž ve středu je Země, dále se zobrazují fáze Měsíce a jeho poloha ve zvěrokruhu. Pak následuje okruh pro Merkur, Venuši, Slunce, Mars, Jupiter a Saturn. Zároveň stroj ukazuje různé úkazy, jako je například zatmění, ale třeba i to, kdy se má pořádat olympiáda. 

Řešení této složité 3D hádanky odhalilo genialitu tvůrce, který zkombinoval cykly známé z babylonské astronomie, matematiky, Platónových zkoumání i starořeckých astronomických teorií. 

Na základě nynějšího virtuálního modelu teď chtějí jeho tvůrci vytvořit i  fyzickou podobu mechanismu v reálné velikosti, která odpovídá zhruba rozměrům krabice od bot.

Autor:
  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 108 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi nejsou příspěvky

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi je 1 příspěvek

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

Zkoumá žraloky žijící 400 let. Tajemství dlouhověkosti je v DNA, líčí biolog

v diskusi jsou 2 příspěvky

21. června 2024

Premium Žralok malohlavý má zřejmě ve své DNA nějakou molekulárně-genetickou „vychytávku“, která mu...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...