Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Vědci konečně ukázali, jak opravdu fungoval „počítač“ starý 2000 let

Je známý jako mechanismus z Antikythéry, ale hovoří se o něm jako o 2 000 let starém počítači, byť patrně vznikl již před 2 100 lety. Od jeho objevení nedal odborníků spát. Nyní se zdá, že mu nejen přišli na kloub, ale dokonce dokázali vytvořit jeho digitální kopii.

Po více než století se vědcům podařilo zrekonstruovat mechanismus, který vznikl v antických dobách. Právě před 120 lety jej totiž objevil u ostrova Antikythéra řecký potápěč Elias Stadiatos ve vraku římské nákladní lodi. 

Abychom byli přesní. Tento nálezce přímo stroj neobjevil, jen spolu s další výbavou z lodi vyzdvihl i podivný objekt, který byl obalen usazeninami. Až teprve o dva roky později vyšlo díky dalšími Řekovi najevo, že to není jen nějaký kámen, ale objev zásadního významu, nad kterým se tají dech. Obalený nánosy byl totiž mechanismus z bronzu. Tento relativně malý stojek obsahoval soukolí ozubených kol, obsahoval číselníky, ručičky a obal z bronzu a dřeva, vše značně porušené.

O podobných mechanismech, které můžeme označovat jako analogové počítače, se totiž myslelo, že vznikaly až o tisíc let později. Pokud by opravdu byl mechanismus tak starým, znamenalo by to, že dávní předci byli mnohem šikovnější a nápaditější, než jsme původně předpokládali a že jsme si některé jejich schopnosti museli osvojovat znovu. 

Jen třetina stroje

Bohužel se hned zpočátku nepodařilo uchovat celé zařízení vcelku, po vyzvednutí z hloubky přes čtyřicet metrů a následném zkoumání se rozpadlo na několik kusů. 

Mechanismus z Antikythery

V dnešní době je možné stroj stroj zkoumat v podobě 82 různých fragmentů. Problémem také bylo, že současné úlomky představují asi jen třetinu celého stroje, a tak se nejdříve vůbec musel nalézt účel, pro který byl vyroben. Jak probíhaly první pokusy o zkoumání tohoto stroje, se můžete dočíst v našem starším starším článku

My se jen zastavíme v roce 2005, kdy se společným úsilím několika vědeckých týmů a dvou společností, které dodaly výbavu, konečně podařilo rozlousknout záhadu tohoto strojku. Musel na to být použit  speciální tomograf (CT) vážící 12 tun. Ale výsledek byl, že se podařilo rozklíčovat funkci strojku, která spočívala v poměrně přesné projekci pohybu řady nebeských těles. Z toho pak odvozoval a ukazoval i některé kalendářové funkce. Vědce zaujala neuvěřitelná přesnost tohoto zařízení, které lidstvo dokázalo zopakovat asi až o zhruba 1 800 let později. Přesto některé otázky zůstaly ještě nezodpovězené, když se pomocí tomografu sice podařilo dekódovat strukturu zadní části stroje, ale přední část zůstala do značné míry neznámá. Tedy až do letoška. 

3D model tisíce let starého stroje

V polovině března totiž vydal server Scientific Reports, patřící pod vydavatele prestižního vědeckého časopisu Nature, výsledky zkoumání odborníku z britské univerzity University College London (UCL) a  z Kyperského institutu (The Cyprus Institute, Cyl).

Právě jim se podařilo s velkou dávkou pravděpodobnosti vytvořit digitální model mechanismu z Antikythéry, který ukazuje, jak mohl celý stroj vypadat a co všechno uměl. Vycházeli přitom z oněch 82 fragmentů, které obsahovaly třicítku ozubených kol. Vedle těchto částí jim při rekonstrukci pomohl i objev nápisů, které na úlomcích odkrylo již zmíněné zkoumání pomocí počítačové tomografie.

„Rentgenové CT odhalilo nápisy popisující pohyby Slunce, Měsíce a všech pěti planet, které byly ve starověku známé, zobrazených na přední straně. Nápisy specifikující složitá planetární období nás přinutily uvažovat nově o mechanismu tohoto kosmu, a tím jsme také zjistili, že se žádná předchozí rekonstrukce neshodovala s těmito daty,“ píší autoři. 

3D model mechanismu z Antikythery

Zároveň popisují, proč jejich model odpovídá zjištěným vlastnostem a nápisům vyrytým na samotném mechanismu, který byl podle všeho poháněn klikou. Na přední straně je tak vidění pohyb planet, přičemž ve středu je Země, dále se zobrazují fáze Měsíce a jeho poloha ve zvěrokruhu. Pak následuje okruh pro Merkur, Venuši, Slunce, Mars, Jupiter a Saturn. Zároveň stroj ukazuje různé úkazy, jako je například zatmění, ale třeba i to, kdy se má pořádat olympiáda. 

Řešení této složité 3D hádanky odhalilo genialitu tvůrce, který zkombinoval cykly známé z babylonské astronomie, matematiky, Platónových zkoumání i starořeckých astronomických teorií. 

Na základě nynějšího virtuálního modelu teď chtějí jeho tvůrci vytvořit i  fyzickou podobu mechanismu v reálné velikosti, která odpovídá zhruba rozměrům krabice od bot.

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Když má umřít Bambi, veřejnost se bouří. I když si to Bambi zaslouží

Neochota zabíjet roztomile a něžně vypadající zvířátka, i když je to zrovna zapotřebí, se může snadno obrátit proti...

Zapomenuté heslo k Windows můžete resetovat. Až na výjimku to jde snadno

Zapomenout heslo pro přístup do PC je děsivá představa. Stane-li se to ve Windows, existuje relativně velká šance, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premiérový let vrtulníčku nad Marsem se odkládá. Při testu došlo k chybě

Den před výročím letu prvního člověka do kosmu se měl uskutečnit jiný zajímavý vesmírný počin. Nad povrch cizí planety...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Tvor s krkem dlouhým jako autobus měl 18 krčních obratlů

Pokud byste chtěli spatřit živočicha s prokazatelně nejdelším krkem, museli byste putovat strojem času až do středně...

KOMENTÁŘ: Vrátí se důstojné létání? Krize jako příležitost pro restart

Pasažéři na palubách letadel si dnes často připadají jako substrát přepravovaný z místa A do místa B, a nikoli jako...

Ferrari, Slon i Krokodýl. Kolejoví siláci vyjeli na Gotthardskou dráhu

Železnice přes Gotthardský průsmyk se svými rampami se sklony až 27 promile a oblouky o poloměru pouhých 300 metrů...

Služební cesty od stolu ve 3D. Virtuální veletrhy mohou vypadat jako hra

Virtuální výstavy, konference a veletrhy byly v posledních měsících nezbytností. Pokud budou fungovat i po pandemii...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...