Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Ďáblova bible nebo Turínské plátno. Muzeum ukáže největší záhady světa

  4:20
Nejtajemnějších lidské výtvory z celého světa budou k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Nová expozice nabídne věrné kopie slavné křišťálové lebky, Ďáblovy bible či Turínského plátna.

Replika Michell-Hedgesovy křišťálové lebky bude nejdražším exponátem výstavy. Pohled do jejích očí má vyvolávat hypnotické stavy. | foto: Vlastivědné muzeum Olomouc

Do konce května budou moci lidé v Olomouci vyrazit do Vlastivědného muzea na výstavu Největší záhady a tajemství světa. Začíná 31. ledna, prohlédnou si zde unikátní a běžně nepřístupnou sbírku dvou desítek velmi cenných předmětů. 

„I přesto, že se samozřejmě jedná o kolekci kopií či mistrovských replik, bylo velmi náročné je zajistit. Bylo nutné doslova proletět celý svět a propojit se s odborníky nejen z Evropy, ale i z USA, Indie, Austrálie, Hondurasu či Číny,“ popsal mluvčí muzea Antonín Valenta. MF DNES přináší výběr deseti exponátů.

1. Křišťálová lebka, která umí zhypnotizovat člověka

Nejdražším exponátem bude replika slavné Michell-Hedgesovy křišťálové lebky. Originál byl objeven v roce 1927 u mayského města Lubautum v dnešním Belize. Má odnímatelnou čelist a pohled do jejích očí má vyvolávat hypnotické stavy. Stáří originálu se původně uvádělo kolem tří tisíc let, podle některých odborníků je ale výrazně mladší. 

V Olomouci bude k vidění propracovaná kopie v měřítku jedna ku jedné, stejně jako originál je vyrobená z jednoho kusu křišťálu. „Pochází z naleziště v Jižní Americe, replika má tak ve srovnání s originálem nejbližší možné složení,“ řekl Valenta.

2. Obří socha Moai, kterou „rozchodil“ český badatel

Dominantou výstavy bude obří replika jedné ze soch Moai, jež jsou symbolem Velikonočního ostrova. Nejstarší z těchto několikatunových monumentů pochází ze 13. století. Vědce vždy zajímalo, proč je dávní obyvatelé ostrova vztyčili. 

Autoři jednoho z posledních výzkumů přišli s teorií, že sochy označovaly zdroje vody. Moai jsou spojené s českým badatelem Pavlem Pavlem, který je díky lanům „rozchodil“ a ukázal tak, jak je lidé přemisťovali.

3. Unikátní rukopis psaný neznámým jazykem i písmem

Českou stopu je možné vysledovat také u dalšího exponátu – faksimile „Voynichova rukopisu“. Jde o stále nerozluštěnou knihu z 15. století psanou neznámým písmem v neznámém jazyce.

Dochovalo se 240 stran, o jejich rozluštění se pokoušejí i čeští experti v čele s informatikem Ivanem Zelinkou z Vysoké školy báňské. Rozlousknout tajemný spis se pokusí rozborem četnosti výskytu slov a znaků či analýzou, jež zkoumá zvláštní struktury v textu.

4. Zobrazení biblické zkázy Sodomy a Gomory

Připomínkou jedné z nejstarších civilizací světa bude Sumerská hvězdná planisféra. Jde o mapu zemské polokoule, která pravděpodobně odkazuje k biblické zkáze Sodomy a Gomory. 

Sumerové, již v rozmezí let 4000 a 2000 před naším letopočtem sídlili v Mezopotámii, tak zachytili dvojici měst, která byla podle Bible po Božím soudu za své hříchy zničena ohněm a sírou.

5. Plátno, jež ukrývalo tělo ukřižovaného Krista

Přímo k Ježíši Kristu se vztahuje další lákadlo, replika slavného Turínského plátna. Katolíci ho uctívají kvůli tomu, že v něm bylo krátce po ukřižování údajně zahaleno Kristovo tělo. 

Na víc než čtyři metry dlouhém pruhu látky zůstal pouhým okem viditelný otisk jeho tváře a těla. Někteří badatelé ale o spojitosti plátna s Kristem pochybují a označují jej za středověký podvrh.

6. Vypreparované hlavy nepřátel plné kamínků

Silným zážitkem bude možnost prohlédnout si hlavy tsantsa, jejichž tvůrci jsou příslušníci amazonského kmene Jívaro. Jde o válečné trofeje z hlav nepřátel, velikostně ale odpovídají lidské pěsti. Podle etnoložky z Národního muzea Moniky Baďurové zabrala výroba jedné z nich šest dní, základem bylo stažení kůže z lebky. 

„Kůži asi o polovinu zmenšili vařením, usušili, oškrábali z ní maso a tuk, sešili, zpevnili dolní část krku a takto zformovanou hlavu vysypávali horkými kamínky a pískem, aby vyschla, a zároveň tvarovali obličej,“ popisuje Baďurová na webu Národního muzea.

7. Znaky na disku z trosek chrámu nikdo nerozluštil

Unikátní archeologický objev ze začátku 20. století připomene kopie doposud nevyluštěného Krétského disku. Pochází z trosek paláce Faistos na Krétě, vyrobený byl zřejmě ve druhém tisíciletí před naším letopočtem. 

Má průměr kolem patnácti centimetrů, obě strany pokrývají do spirály otisknuté znaky. Jejich význam navzdory mnoha pokusům prozatím zůstává tajemstvím.

8. Obří kniha z Čech zobrazuje samotného ďábla

Další exponát je maketou mystické knihy Codex Gigas zvané Ďáblova bible. Originál pochází pravděpodobně ze 13. století, v klášteře u Chrudimi ji zřejmě sepsal jediný člověk. 

Ve středověku ji lidé považovali za jeden z divů světa. Má 640 stran, dřevěné desky s kovovým zdobením měří 92 krát 51 centimetrů, potažené jsou kůží, jež údajně pochází ze 160 oslů. Pojmenovaná je díky zobrazení ďábla.

9. Antický orloj předpovídal zatmění Slunce a Měsíce

Výstava zavede návštěvníky i na mořské dno, kde archeologové v roce 1902 u ostrova Antikythera prozkoumávali vrak římské lodi. Mezi troskami narazili na zkorodovaný přístroj o rozměrech 33 krát 17 krát 9 centimetrů. Experti ho teď znají jako mechanismus z Antikythéry, zabývalo se jím několik generací vědců. 

I díky rentgenu odhalili, že se jedná o malý antický orloj sestavený ze 37 nevídaně přesných ručně vyrobených ozubených koleček. Otáčela se uvnitř mechanického kalendáře, uměl také předpovídat zatmění Měsíce a Slunce.

10. Trubka z Tutanchamonovy hrobky přivolává válku

Jako „hudební zbraň hromadného ničení“ je přezdívaná stříbrná trubka z hrobky faraona Tutanchamona. Traduje se, že má moc přivolat válku. Patří do série objevů britského archeologa Howarda Cartera, jenž Tutanchamonovu pohřební komoru objevil v roce 1922.

  • Nejčtenější

V Libavé už cvičí první ukrajinští vojáci, potvrdil generální štáb

Ukrajinští vojáci už cvičí ve vojenském újezdu Libavá pod vedením české armády. Celkem by jich v pěti postupných...

Výcvik Ukrajinců na Libavé provází ruské strašení, ale také odmítání paniky

Výcvik ukrajinských vojáků ve vojenském újezdu Libavá řeší nejen vrcholní čeští politici, ale také lidé z regionu. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevhodně navržené tepelné čerpadlo vlastně topí elektřinou, varuje expert

Premium Stavební technik Jaroslav Schwarz umí poradit lidem, kteří chtějí ušetřit peníze za spotřebované energie. Třeba špatně...

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stál v čele nejhoršího rudého teroru. Bedřicha Reicina nakonec zničila sama KSČ

Premium Přesně sedmdesát let uplyne dnes od popravy přerovského rodáka Bedřicha Reicina, jednoho ze strůjců nejhoršího...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Den a noc na spinningovém kole. Olomoučan zdolal rekord a pomohl dětem

Olomoučan Michal Sláma zdolal český rekord v nonstop jízdě na spinningovém kole. Z jeho sedla sesedl v sobotu v 10...

Přerov zažije koncem roku dva velké ohňostroje s příběhem

Hned dva ohňostroje si během měsíce užijí obyvatelé Přerova. První mikulášský rozzáří nebe v pondělí v 18 hodin. Ten...

Univerzita Palackého na den otevřených dveří vypraví i autobus

Po covidových omezeních se na Univerzitu Palackého v Olomouci (UP) vrací tradiční den otevřených dveří. Prohlídku...

Jako chlapec měl ledvinový nádor, teď jede o rekord na spinningovém kole

Sedět 24 hodin na spinningovém kole a ani na chvílí neslézt, neodpočinout si mimo sedlo. Michal Sláma z Olomouce se...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...