Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Léčiví miniroboti v lidském těle? Prý už se brzy dočkáme

Australští vědci dokončili vývoj mikroskopického motoru o velikosti pouhých 250 mikrometrů. Doufají, že jejich práce významně přispěje k co nejrychlejšímu nasazení miniaturních robotů do medicínské praxe. Jejich pomoc by ocenili zejména cévní chirurgové.
ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Viděl někdo z vás americký film Fantastická cesta? V této klasické sci-fi podle námětu Isaaca Asimova vstříkli člověku trpícímu mozkovou embolií do krevního oběhu miniaturní ponorku, jejíž posádka (též příslušně zmenšená) měla za úkol laserovým paprskem odstranit krevní sraženinu v mozku oběti.

Ve filmu je možné skoro všechno, řeknete si možná, ale za pár let by něco podobného mohlo být skutečností. Lidské bytosti zatím samozřejmě zmenšovat neumíme, ale dálkově řízené mikroskopické roboty, schopné pohybu lidským tělem, už bychom asi vyrobit dovedli.

Místo skalpelu miniroboti

Moderní kardiovaskulární chirurgie často zavádí do krevních cév tenké trubičky, tzv. katetry, kterými se snaží předejít jejich ucpání či zabránit jiným závažným škodám. I když jsou tyto zákroky bezpečnější než klasické operační výkony, ne vždy je vhodné je použít.

V některých případech jsou totiž cévy tak úzké či zamotané, že se do nich katetr zkrátka a dobře nemůže dostat. A právě tam by lékařům mohli pomoci dálkově řízení miniroboti s vlastním pohonem.

Australští badatelé, kteří se na jejich vývoji podílejí, jsou přesvědčeni, že s jejich pomocí by se daly léčit kardiovaskulární nemoci, jako jsou infarkty a mrtvice včetně již zmíněných embolií, a to mnohem šetrnějším způsobem než je dnes obvyklé.

Miniaturní robot by dorazil na určené místo lidského těla a tam by podle pokynů lékaře vykonal potřebný chirurgický zákrok. Pacientovi by ani nepřišlo, že je na operaci.

Problémy s pohonem

Dosavadní situaci asi nejlépe vystihl James Friend, koordenátor výzkumných prací na miniaturním pohonu, který na serveru BBC tvrdí: "Když si vezmete jakýkoli katalog e slektronikou, najdete v něm všechny možné druhy senzorů, diod, pamětí atd., které odrážejí nejnovější vývoj v technologii a miniaturizaci." A poněkud nerad dodává: "A pak se podívejte na motory, zjistíte, že od padesátých let se toho na nich moc nezměnilo."

Miniaturní piezoelektrické motorky

Ovšem poté, co spolu se svými kolegy z Monashovy univerzity vyvinul motor, jehož rozměry nepřekračují 250 mikrometrů, se věci doufejme pohnou kupředu. Nyní už by vývoji medicínských miniaturních robotů nemělo nic stát v cestě.

Nový miniaturní motor pracuje na bázi piezoelektrického jevu, vlastní pohon je realizován pomocí drobného bičíku. Na rozdíl od konvenčních rotačních elektrických motorů mohou piezoelektrické motory nabývat opravdu těch nejmenších velikostí, což je předurčuje k využití ve velkém počtu aplikací.

"Nabízí se spousta možností použití mikromotorů v nejrůznějších oblastech, od biomedicíny přes elektroniku a aeronautiku až po automobilní průmysl. Reakce na tyto potřeby se mohou lišit, návrhy mohou využívat k pohonu elektromagnetických, elektrostatických, termálních či osmotických prostředků," shrnuje Friend na serveru e! Science News a pokračuje: "Avšak pieoelektrický způsob pohonu má příznivé velikostní charakteristiky, jeho konstrukce je obecně jednodušší, což z něj činí vynikající platformu k vývoji mikromotorů."

Australští vědci se pokoušejí zdokonalit systém dálkového ovládání, aby mohli co nejdřív uskutečnit testy s reálnými miniroboty.

Zdroje:

www.eng.monash.edu.au
news.bbc.co.uk
esciencenews.com

Nasazení miniaturních robotů v medicíně bychom se už asi dočkali dřív, kdyby tu ovšem nebylo jedno podstatné ale. A sice dostatečně malý a přitom výkonný pohon, ten vědcům pořád scházel. Jakoby miniaturizace motorů probíhala odlišným (pomalejším) tempem než u ostatních robotických součástek.

Autor:
Témata: BBC, mozek, Ponorka, Robot
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....