Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nervy a noční nouzová přistání. Letecký maraton zastavil až Atlantik

  14:10
Být vydán všanc přírodě, vydržet letět ze všech nejdál a být si vědom toho, jak závažná rozhodnutí jako pilot dělám. Do evropského vzdušného prostoru se v posledních čtyřech dnech vmísilo letectví tak, jak ho už dávno neznáme. Odkázané na směry větrů a zkušenosti pilotů. Jen vodík, písek a čas. Opět se představil Pohár Gordona Bennetta.
Vítězná posádka Pohár Gordona Bennetta 2021, Švýcaři zprava: pilot  Kurt...

Vítězná posádka Pohár Gordona Bennetta 2021, Švýcaři zprava: pilot Kurt Frieden a kopilot Pascal Witprachtiger | foto: Gordon Bennett Cup 2021

Být na startu Godona Bennetta je zážitkem nejen proto, že vidět pohromadě tolik plynových (vodíkových) balónů je naprosto výjimečné. Atmosféra je zvláštní i proto, že je prosycena zvláštním pocitem starodávného hrdinství, kdy dobrodruzi odcházeli do neznáma a hrozilo jim reálné nebezpečí. Tady stoupají do tmy noční oblohy balony a hraje jim k tomu národní hymna. V případě Poláků a navíc v polském Toruni se diváci k hymně přidali zpěvem jako jeden muž. 

Ten pocit, když jsem jako kopilot v posádce s hlavním pilotem Janem Smrčkou takto stoupal na startu v roce 2017 ve švýcarském Fribourgu, se nedá zapomenout a jde jen těžce popsat. Proto si dovedu představit napětí, s jakým Poláci letos, když se k nim Pohár po osmdesáti pěti letech vrátil, sledovali svá želízka v ohni.

Start Poháru Gordona Bennetta 2021, Toruň, Polsko

Pohár Gordona Bennetta

Jde o nejstarší letecký závod na světě. První ročník startoval z Paříže v roce 1906 a měl zpropagovat balónové létání a letecký sport obecně. Létá se s plynovými balony, které jsou plněny v Evropě zpravidla vodíkem v USA héliem. Vyhrává tým, který uletí nejdelší vzdálenost od místa startu (měřeno ne délkou letu, ale přímou vzdáleností). Hřištěm je celý kontinent, kde se Pohár koná. Posádky vymýšlí ve spolupráci s meteorologickým týmem nejvhodnější strategii. Klíčem je odhadnout vývoj počasí v několik příštích dnech na území celého kontinentu. Pokud zvítězí tým jedné země třikrát za sebou, pohár v zemi zůstává a vyhlašuje se nový pohár. Do té doby je trofej putovní. Česká republika se závodu zúčastnila pouze v letech 2017 a 2018 posádkou Jan Smrčka – hlavní pilot a Aleš Vašíček  kopilot. Bližší informace k historii závodu jsme uvedli v tomto článku.

V minulém článku jsme závod opouštěli v okamžiku, kdy posádka Poláků POL-2 (pilot Krzysztof Zapart a kopilot Adam Ginalski) s velkým náskokem vedla. Během noci však znenadání přistála. V této souvislosti jsme spekulovali nad tím, že jim zřejmě došel písek a nemají tedy dostatek nutné zásoby balastu pro přistávací manévr. Železná zásoba písku je předepsaná pro případné zpomalení klesání nebo potřebu znovu nastoupat.

Průběh letošního závodu lze vidět na této interaktivní mapě.

Posádka (POL-2), zleva pilot: Krzysztof Zapart a kopilot Adam Ginalski v rozhovoru po přitání.

Piloti to po přistání vysvětlili na svém facebookovém profilu. Nikdo netušil, o jaké drama uprostřed noci vlastně šlo: „Když jsme se dostali na tři a půl tisíce metrů, oblékli jsme si zimní oblečení. Teplota se pohybovala kolem nula stupňů Celsia. Pak jsme uslyšeli jemné zasyčení. Balón ztrácel ve vysoké nadmořské výšce plyn, což se nám ještě nestalo. Rozhodli jsme se, že bezpečnost, zejména lidí pod námi, je nejdůležitější. Jakýkoli kontakt se zastavěnou oblastí by mohl vést k výbuchu. Rychlé rozhodnutí: přistáváme okamžitě na první možné louce daleko od lidí a domů. Přistáli jsme na svahu nádherné hory rychlostí čtyřicet až čtyřicet pět kilometrů v hodině – s velkými rotory. Bylo to opravdu ostré, jak se na tygry sluší. Po přistání jsme měli patnáct pytlů písku a asi padesát kilogramů dalšího balastu,“ popisují třetí noc závodu polští vzduchoplavci.

Jde o pozoruhodné líčení noční můry létání s plynovým balonem. Porucha ventilu ve vrchlíku balonu (možná v důsledku zamrznutí) může samozřejmě vést k nekontrolovatelnému úniku nosného plynu a pádu. Vodík je navíc nejnebezpečnější při určitém namísení s kyslíkem. Stačil by pak třeba výboj statické elektřiny a bleskové zahoření je na světě.

Start Poháru Gordona Bennetta 2021 v polském Toruni

Velmi cenné je ale také svědectví Poláků, popisující první noci a dny závodu, kdy se většina startovního pole rozhodla vyčkávat nedaleko místa startu:„Prvních asi tucet hodin jsme strávili u Wąbrzeźna, od nynějška na našem oblíbeném místě v Polsku. První celou noc jsme letěli v dešti, další den v mlze a mracích. Na konci dne jsme bojovali s letištěm a jejich přístupovým koridorem. Pak jsme letěli dál a opět čekali na rychlý vítr v jihozápadním směru,“ líčí posádka Krzysztof Zapart a Adam Ginalski.

Po jejich přistání se vedení ujali Francouzi, posádka FRA-1, pilot Hervé Moine – syn a kopilot Hervé André Moine – otec. 

Zde bylo emotivní zejména to, že v tomto případě letěl pilot poprvé Gordona Bennetta s otcem, který mu do té doby jezdil na Poháru pozemní doprovod, a navíc závod s výrazným náskokem vedli nad územím rodné Francie. Jenže posádka FRA-1 přistála na konci třetího dne závodu.

O prvenství tak začaly bojovat posádky Francie FRA-2 a Švýcarska SUI-2, hlavní pilot Kurt Frieden a kopilot Pascal Witprächtiger. Se svítáním ale Francouzi, pilot Eric Décellières a kopilot Benoit Havret, ohlásili bezpečné přistání. Bylo tedy jen otázkou, jak dlouho vydrží ještě letět Švýcaři.

Za těch pár let, kdy každoročně sleduji Pohár Gordona Bennetta a občas se třeba i během noci online dívám na průběh závodu, jsem pochopil jednu věc. Do poslední chvíle není rozhodnuto. V roce 2019 zastavilo závodníky až pobřeží Černého moře a o prvenství rozhodovaly téměř metry. Přitom byli závodníci rozeseti po celé Evropě.

Tehdy nakonec zvítězili Švýcaři (tým SUI-1, pilot Laurent Tièche a kopilot Nicolas Sciboz). Když po 1 774,76 km přistáli v Rumunsku, strávili v koši balonu 82 hodin a 3 minuty. V roce 2020 se Pohár kvůli koronaviru neletěl.

Cíl Poháru Gordona bennetta 2021: Vítězní Švýcaři Kurt Frieden a Pascal Witprachtiger přistáli jen o necelé čtyři kilometry od druhých Francouzů.

Vítězná posádka Pohár Gordona Bennetta 2021, Švýcaři: pilot Kurt Frieden a kopilot Pascal Witprachtiger

Letošním vítězem poháru Gordona Bennetta se stal opět švýcarský tým. A to SUI-2, Kurt Frieden a Pascal Witprachtiger, kteří vzdušnou čarou z výchozího bodu dosáhli konečné vzdálenosti 1559,68 km. Dokázali zůstat ve vzduchu 3 dny, 13 hodin 9 minut a 30 sekund. Na druhém místě se umístili Eric Decellieres a Benoit Havret (tým FRA-2) s 1 556,09 km, na třetím místě  Herve Moine a Herve Andre Moine (tým FRA-1) s 1 301,90 km. 

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...