Záhada krabičky se třemi tlačítky rozluštěna. Řídicí počítač RVHP to není

  16:56aktualizováno  16:56
Už dlouho jsme neměli na Technetu tak vtipnou diskusi. Kovová krabička v bývalém kině Blaník podnítila fantazii čtenářů tak, že jsme to ani nečekali. Děkujeme všem, kteří nám poslali svůj (v)tip.

Krabička se třemi tlačítky je elektroakustický gong používaný především v kinech. Promítač nebo pověřený pracovník (jistě někdy někdo takový existoval) dával tímto "strojem" divákům znamení, že už se blíží začátek filmu nebo třeba konec přestávky. Každé tlačítko vyloudilo jiný tón a šikovnou kombinací se dala zahrát charakteristická melodie. Podle legendy měl v některých kinech každý promítač svou charakteristickou melodii.

Fotogalerie

Jak přesně gong funguje uvidíte a uslyšíte na videu. Bylo pořízeno na mobil za špatného osvětlení, ale to snad na funkci nemá vliv.

Výhercem se stává Petr Veverka, který nám napsal: "Vyobrazený předmět je  elektrický gong používaný v kinech a divadlech. Sametka z Dobrušky (viz fotogalerie) se lepila na sáňky ve filmové dráze projektoru. Filmový pás byl přítlakem na sáňky udržován v klidu, aby se nechvěl promítaný obraz na plátně. Jo, to byly doby..."

Děkujeme a gratulujeme. Výherce získává nejen tričko, ale i dvě vstupenky dle vlastního výběru na činoherní představení nové METROpolitní scény divadla Studio DVA na Václavském nám. 56. Právě uvedené divadlo totiž bude v sále bývalého kina Blaník od září hrát. Prosíme, ozvěte se mi na e-mail jan.kuznik@idnes.cz.

Pokud se do redakce dostaví i Václav Rosenberg, osobně mu vypíšu čestný diplom. Sám si o to v diskusi řekl. Ondřeje Kudrnu naopak musíme zklamat, symbolické částky (a to ani velmi malé do 100 000 Kč) bohužel nerozdáváme.

Někteří čtenáři na fotografiích dokonce správně poznali zakrytý promítací stroj a v pozadí za stužkou z Dobrušky převíjecí stůl s filmovou lepičkou.

Dorazilo však i mnoho nesprávných, ale o to vtipnějších odpovědí.

Ovladač hvězdné brány, první počítač s Windows, zbraň proti náckům

Například Martin Novotný nám napsal, že krabička je první počítač s Windows a ta tlačítka jsou Ctrl, Alt a Delete. Jiří Šrámek ho doplnil: "Pod plachtou je počítač, řídící RVHP a zároveň udržující správné klima v mauzoleu na Rudém náměstí. Krabička je ovládací panel s tlačítky CTRL+ALT+DEL."

Pod článkem se rozpoutala i odborná debata na téma ionizační chemomorfní galvanizátor. Zde v plném znění.

  • Lukáš Janeček: Přeci každý pozná, že se jedná o ionizační chemomorfní galvanizátor.
  • Pavel Kafka namítá, že: Kdepak pane kolego, tohle se často plete, ale v tomto případně se zcela jednoznačně jedná o chemizační galvanizující ionizátor.
  • Jiří Putík uzavírá: A... je perhumidní?

Alexandr Kostka zase v přístroji odhalil zastaralé zjednodušené ovládání hvězdné brány. To potvrdil i Gabriel Horten: Ano. Měsíc, Mars, Wjsssght. Prostě ta nejfrekventovanější místa.

Roman Bílý poznal v krabičce dílo svého dědečka: "Tak tuhle krabička pomáhal děda vyrábět za 2 světové spojencům. Sám ji nazval pulzní fejzr a měl v jednom okamžiku zmenšit nacisty na polovinu své výšky. Tím by spojenci získali okamžitou výškovou převahu."

Děkujeme všem. Celou diskuzi najdete zde.

Autoři:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Robotická lékárna v Saúdské Arábii je rychlá. Netvoří se v ní fronty

V Saudské Arábii otevřeli robotickou lékárnu.

V Saúdské Arábii otevřeli první lékárnu, kde se na obsluze výraznou měrou podílejí roboti.

Revoluce začala před deseti lety. Fotovoltaiku čeká velká průhledná změna

Film perovskitu o síle 330 nanometrů na skle. To je základní aktivní prvek...

Před deseti lety vědci poprvé postavili solární článek z nového materiálu. V roce 2019 mají tzv. perovskitové články...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Najdete na iDNES.cz