Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Část slepých lidí získala naději, že znovu uvidí

  9:36
Milionům lidí, kteří oslepli kvůli onemocnění sítnice, svítá naděje. Za pár let by mohli někteří z nich opět vidět. Mělo by to umožnit zařízení voperované do nemocného oka. Vyvinuli ho vědci z Jihokalifornské univerzity.

Slepci mají naději, že uvidí alespoň částečně | foto: Profimedia.cz

A oznámili, že přechod od experimentálních operací k praktickému využití na očních klinikách by už nemusel trvat déle než dva až čtyři roky.

Tým vedený Markem Humayunem představil pokroky ve své práci o víkendu v San Francisku – na konferenci Americké asociace pro rozvoj vědy.

První model jejich implantátu pokusně voperovali už šesti lidem (začali v roce 2002). Jedním z nich je Terry Byland (58). Deset let byl úplně slepý. Teď nosí brýle s minikamerou, která posílá signál na čip voperovaný do oka a připojený na nervové buňky. Obraz, který Byland vidí, se zatím skládá ze 16 světlých a tmavých plošek. „Na počátku jsem viděl spojené tečky,“ říká Byland. Brzy se to zlepšilo, mozek se naučil zpracovávat signály. Teď Byland rozeznává světlo, stín a velké předměty. „Když jdu po ulici, mohu se vyhnout větvím. Vidím jejich obrysy,“ řekl pro BBC.

Vědci nyní dostali povolení otestovat na sedmdesáti lidech lepší verzi implantátu. Pacienti uvidí obraz složený ze 64 čtverečků. Pokud budou dvouleté testy úspěšné, zařízení by se mohlo začít užívat v lékařské praxi. Cenu operace odhadl Humayun v přepočtu na 660 tisíc korun. Jeho tým zároveň vyvíjí mnohem dokonalejší model.

Vědci z Jihokalifornské univerzity říkají, že ztrátou zraku kvůli nemocím sítnice je na celém světě postiženo kolem 25 milionů lidí a jejich počet bude stoupat s tím, jak se zvyšuje věk, kterého se lidé dožívají.

Zařízení, které američtí vědci testují, se skládá z malé kamery, kterou má pacient připevněnou na brýlích. Ta posílá signál do miniaturního počítače o velikosti mobilního telefonu, který má nemocný na opasku (brzy však bude součástí brýlí). Tam se signál zpracuje a bezdrátově je vyslán do zařízení uvnitř oka. Tím je miniaturní destička umístěná na sítnici. Destička obsahuje elektrody, které dráždí nervové buňky napojené na oční nerv. „Nejstarší zařízení pracují již pět let,“ říká profesor Hamayun. Podle jeho slov je ohromné, jak už pouhých 16 elektrod dokázalo pacientům pomoci.

„Už poznám, kde je kněz“

Pacient Terry Byland říká, že je schopný rozlišit i tvary předmětů. „Nemohu rozpoznat jednotlivé obličeje, ale vidím je jako tmavé stíny.“

Také šedesátiletá Linda M. si nově nabytý zrak pochvaluje. „Vidím, kde je kuchyňský stůl a kde má rohy. V kostele poznám, kde je kněz a chór,“ citovala ji publikace Artificial Retina News.

Občas prý vidí i to, co by raději neviděla. Stalo se jí to, když ji vnuci vzali na horskou dráhu. Zavřela oči, ale střídání světla a stínu bylo tak ostré, že dál viděla. „Věci kolem se míhaly rychleji, než se mi líbilo. Příště to raději vypnu,“ vtipkovala.

První model implantátu skládal nemocnému výsledný obraz ze šestnácti bodů. Model, který se nyní začne testovat, má už 64 obrazových bodů. A tým amerických vědců už připravuje verzi s rozlišením 256 a více než tisíc obrazových bodů. Ty už by poskytovaly nemocnému poměrně detailní přehled o okolí.

Podobné výzkumy jako Američané dělají i v jiných zemích. Podle Artificial Retina News jsou velmi daleko také v Německu.

Umělé navrácení zraku není jediným příkladem úspěšného využití bionických implantátů. Něco podobného již funguje při léčení sluchu. Také tzv. kochleární implantát zprostředkovává sluchové vjemy přímou elektrickou stimulací sluchového nervu uvnitř vnitřního ucha.

Autoři:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....