Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

  • 12
Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka, nelze říct, že není bohatá. Odhaduje se, že v současnosti na internetu existuje přes dvě miliardy webů. Pojďme se vrátit v čase a podívat se na některé z těch vůbec prvních. Část z nich přitom existuje v téměř nezměněné verzi.
Ilustrační foto - notebook

Devadesátá léta sehrála v rozvoji internetu zásadní roli. Zrozením vůbec první webové stránky v roce 1990 se internet posunul do zcela nového věku. Během následujících deseti let se webové stránky změnily a z jen jakýchsi upravených verzí textových dokumentů přešly ke stránkám plným zářivých barev, kýčovitých kurzorů a přehnaných animací.

Mimochodem, do konce roku 1992 na světě existovalo pouze deset webových stránek. Na konci roku 1993 to bylo již 130 a v roce 1994 celkem 2 278. Od roku 1995 počet webů na internetu strmě rostl. Následující stránky v tomto přehledu patřily k těm vůbec prvním.

World wide web – www.info.cern.ch

Za vůbec první webovou stránku na světe se považuje ta, která vznikla pro CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum). Přestože byl CERN založen v Ženevě v roce 1954, webová stránka se zrodila „až“ 20. prosince 1990 (veřejně oznámena byla 6. srpna 1991). Autorem je Tim Berners-Lee, který ji vytvořil při svém působení v CERNu a který je zároveň považován za otce webových stránek (navrhl HTML jazyk a protokol HTTP, napsal první webový prohlížeč WorldWideWeb a spustil první webový server na světě – info.cern.ch). Webová stránka, která na něm byla – vlastně stále je – přitom popisuje samotný projekt. Tim Berners-Lee ji umístil na svůj počítač značky NeXT. Přestože je stránka dosud online a v původním vzhledu, ne všechen obsah je dostupný. Ale prý se pracuje na jeho rekonstrukci.

World wide web

Vlib – www.vlib.org

Virtuální knihovna WWW je nejstarší katalog webu. Vyvinul ho opět Tim Berners-Lee ​​v roce 1991. Na rozdíl od komerčních katalogů (jakými u nás byly například Seznam, Atlas, Centrum apod.) byl provozován konfederací dobrovolníků, kteří katalog sestavovali na základě klíčových, respektive užitečných webů. I dnes je tento index stále funkční, zachoval si svůj původní vzhled, i když jeho poslední aktualizace proběhla 21. února 2017.

Vlib

Nikhef – www.nikhef.nl

Jednou z dalších nejstarších a stále funkčních stránek je ta patřící nizozemskému institutu pro jadernou a atomovou fyziku. Zrodila se v únoru 1992. Přestože její URL již dávno neobsahuje původní obsah – je nahrazen moderním – je to web, který patřil mezi ty nejstarší na světě a objevil se hned po vzniku těch v CERNu a virtuální knihovny Vlib. Pokud byste zatoužili vidět, jak asi tato webová stránka vypadala, máte možnost se na ni podívat formou screenshotu zde a níže o ní zjistit i další informace.

Nikhef

Exploratorium – www.exploratorium.edu

Exploratorium je webová stránka, která byla pojmenována po oblíbeném muzeu umění a technologií v San Franciscu, které založil Frank Oppenheimer. Muzeum bylo otevřeno na konci šedesátých let a na internetu se objevilo v roce 1992 jako jedno z prvních vědeckých muzeí na světě. Stránky však prošly kompletní rekonstrukcí, faceliftem a získaly intuitivní moderní design.

Exploratorium

Bloomberg – www.bloomberg.com

Web Bloomberg se k hrstce celosvětově dostupných webových stránek připojil v roce 1993. Společnost Bloomberg se tímto zařadila k řadám inovativních společností, které vlastnily firemní webové stránky. Dodnes její webové stránky zůstávají zdrojem k prezentaci jimi poskytovaných zpravodajských a dalších služeb.

Bloomberg

ALIWEB – www.aliweb.com

Jedním z dalších seznamů webových stránek na internetu se stal ALIWEB. Ještě před érou vyhledávání Googlem šlo o významný web. Jde o zkratku Archie Like Indexing for the Web. Stránka byla navržena Martijnem Kosterem v roce 1993 a zveřejněna v následujícím roce. V devadesátých letech se web stal jedním z nejpopulárnějších. I dnes ALIWEB ze své webové stránky odkazuje na mnoho webů, které má uložené v katalogu, v němž lze stále vyhledávat. Stránky byly v podstatě ranou verzí dnešních vyhledávačů.

ALIWEB

IMDb – www.imdb.com

Kdo je fanouškem filmů a seriálů, nemůže neznat světovou internetovou filmovou databázi IMDb. Web z počátku devadesátých let je nyní jednou z největších online databází s aktuálními informacemi o filmech, obsazení, štábu a tak dále. Původní webová stránka IMDb byla spuštěna v roce 1993 a provozována katedrou informatiky Cardiffské univerzity ve Walesu. IMDb nyní patří společnosti Amazon a s původním vzhledem nemá nic společného.

IMDb

Fogcam – www.fogcam.org

V červenci roku 1994 byla na státní americké univerzitě v San Franciscu vytvořena webová stránka, která prostřednictvím webové kamery nepřetržitě monitoruje počasí v kampusu. Tento původem studentský projekt vytvořili Jeff Schwartz a Dan Wong. Považuje se za nejstarší webovou stránku přinášející záznamy z kamery. Už několikrát za její setrvání v provozu bylo nutné bojovat. Přestože je stránka pravidelně udržována a má dokonce účet na síti X, vypadá přibližně stejně jako v den, kdy byla spuštěna. Webová kamera – narozdíl od streamování v reálném čase – zobrazuje statický obraz, a to v nízkém rozlišení. Ten se aktualizuje každých dvacet sekund. Text vypadá, jako by byl napsán přímo ve Wordu.

Fogcam

Whitehouse – www.whitehouse.gov

Ač si Billa Clintona řada lidí pamatuje spíš díky jeho aféře a sexuálnímu poměru se stážistkou Monikou Lewinskou, byla to jeho administrativa, která učinila Bílý dům online. Stalo se tak v říjnu roku 1994 a webová stránka je oficiální stránkou vlády Spojených států. K dispozici je v angličtině a ve španělštině.

Whitehouse

NASA – www.nasa.gov

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zahájil svou dostupnost na internetu v roce 1994. Domovské stránce dominovaly zrnité dlaždice. Na celém webu byste našli klíčové prvky webového designu devadesátých let, jako je stínování textů a texturované šedé pozadí. Přestože původní stránka nebyla příliš intuitivní, bylo to vůbec poprvé, kdy bylo vše o NASA na centrálním místě dostupné online. Vědci, pedagogové, studenti a vesmírní nadšenci zde mohli najít vše, od vesmírného snímku dne po plán vesmírných letů.

NASA

Seznam webových stránek založených před rokem 1995 si můžete prohlédnout zde