Tipy pro Windows 10: akční videa z fotografií a třeba i s 3D efekty

aktualizováno 
Ve Windows 10 integrovaný dlaždicový program zvládne produkovat působivá videa třeba i z fotografií. Podíváme se také na to, jak získat informace o systému bez dalších programů či jak zakázat prezentaci při zamknuté obrazovce notebooku na baterie.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak vytvořit video z fotografií

Fotky patří ve Windows mezi programy, se kterými lze obrázky nejen upravovat, ale také vytvářet působivá videa. Proč tedy nepřevést fotografie a videa na nové video s hudbou, textem a pohyblivými přechody? Nejprve otevřete aplikaci Fotky (klikněte na Start a zadejte fotky). Po otevření hlavního okna se zobrazí kolekce fotografií v počítači. Vlevo nahoře máte možnost přepínat mezi alby, videoprojekty, zobrazit podle detekce obličeje fotografie s lidmi či procházet složky. Kliknete-li na fotografii, máte možnost ji nejen upravit tlačítkem vpravo nahoře, ale v menu se nachází také volba Umožňuje vytvořit video s hudbou. Začněte tím, že nejprve projekt pojmenujete, potom z knihovny přidejte fotografie, následně text a hudbu, kterou opět najdete v knihovně programu. Používat můžete i filtry, časem či pohybem.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak vytvořit video automaticky

Jestliže nevíte či prostě nemáte chuť vytvářet videa ručně, tedy nastavovat, jak mají vypadat, můžete vše svěřit do péče automatickým funkcím. V aplikaci Fotky otevřete kolekci a vpravo nahoře klikněte na Vytvořit -> Automatické video s hudbou. V dalším okně si vyberte snímky, které mají být do vytvářeného videa zahrnuty, a klikněte na tlačítko Vytvořit. Video pojmenujte. Během chvilky bude připraveno k přehrání. Jestliže se vám výsledek nelíbí, potom zkuste použít tlačítko Automaticky remixovat – automaticky dojde k výměně vzhledu, a to změnou kombinace obrázků, hudby a stylů. Pod touto volbou existuje ještě další, a to je možnost vybrat osobu, na kterou má být video více zaměřeno – má se stát jakousi hvězdou. Pokud budete přece jen chtít nějaké detaily ručně doladit, potom využijte tlačítko Upravit video – otevře se ve videoeditoru. Tlačítkem Exportovat nebo sdílet potom máte možnost ho uložit na disk, rovnou nasdílet v sociálních sítích nebo odeslat e-mailem či jinou aplikací.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak vytvořit pohyblivou kresbu

Další zajímavostí programu Fotky je možnost přidat do statického obrázku kresbu, která se bude následně pohybovat, a to třeba i uvnitř videa. Klikněte v albech na nějaký obrázek. V dalším okně vlevo nahoře klikněte na Úpravy a vytváření -> Kreslit. Nyní máte možnost jemnými tahy cokoliv nakreslit. K dispozici je kuličkové pero, tužka, kaligrafické pero a nechybí samozřejmě guma. Kromě toho lze vybírat použité barvy a tloušťku čar. Jakmile provedené změny uložíte, zobrazí se jejich animovaný náhled – vykreslí se tak, jak jste je vytvářeli.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak přidat do videa 3D efekty

Pod tlačítkem Přidat 3D efekty se skrývá zřejmě nejpozoruhodnější funkce Fotek. Umožňuje přidat 3D efekty do videa. Vybírat je lze v kolekci a k dispozici je déšť, konfety, duha, kouzelné světlo atd. Měnit je možné velikost, tvar či směr a své místo si najde kdekoli na časové ose. Škoda jen, že nelze nastavit délku samotného efektu.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak získat informace o systému bez dalších programů

I samotný systém Windows o sobě dokáže prozradit mnoho informací. Není tak nutné instalovat další programy třetích stran, které by zobrazily podrobnosti o použitém softwaru a hardwaru. Prostřednictvím klávesové zkratky Windows + R a zadáním příkazu msinfo32.exe se po odeslání objeví velké množství technických podrobností.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak zakázat prezentaci při zamknuté obrazovce notebooku na baterie

Jestliže používáte prezentaci obrázků na uzamčené obrazovce s Windows 10, potom v případě, že se tak děje na notebooku při provozu na baterie, možná uvítáte možnost tuto funkci deaktivovat. Nespotřebuje se totiž tolik energie a baterie dokážou pracovat déle. Klikněte na Start -> Nastavení -> Přizpůsobení. Na levé straně klikněte na volbu Zamykací obrazovka a vpravo nastavte přepínač Zobrazit obrázek pozadí zamykací obrazovky na přihlašovací obrazovce na Vypnuto.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Jde o sekundy. Bylo možné haváriím Boeingu 737-8 MAX zabránit?

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Je to jenom náhoda, nebo mají stroje Boeing 737-8 MAX skutečně nějaký vážný problém? Dvě tragické havárie nového typu...

Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli...

Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo...

Virální fotka na Facebooku klame už řadu let. Nezachycuje, co byste řekli

Fotografie planktonu pořízená Davidem Littschwagerem v roce 2006, která v...

Po sociálních sítích se šíří fotografie zachycující neuvěřitelné bohatství života v jediné kapce mořské vody....

Neuvěřitelná fotografie. Vznikala 26 let, je krásná a vylepší letadla

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na...

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na první pohled upoutala celý svět....

Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha

Mapa pokrytí signálem DVB-T2 na konci roku 2018.

Letos se budou vypínat první vysílače, které šíří signál první generace digitálního pozemního televizního vysílání,...

Další z rubriky

Aplikace vám poradí, kde se dobře najíte. Jiná prodlouží běh na baterie

Tablet pro práci i zábavu

Šikovná aplikace omezí vyzařování modrého světla z displeje, abyste večer lépe usnuli, jiná prodlouží výdrž běhu mobilu...

Software zdarma: lepší odemknutí tvrdohlavých souborů a jejich smazání

Ilustrační foto - notebook

Možnost smazat soubory či složky, které PC odmítá ze svých spárů pustit, lze najít v programu IObit Unlocker. Mít po...

Deset výborných video a audiopřehrávačů, co přehrají téměř vše

Ilustrační foto - multimedia

Dobré přehrávače by měly zvládnout většinu obsahu bez složité instalace kodeků a filtrů. Náročnějším uživatelům...

Najdete na iDNES.cz