Tipy pro Windows 10: akční videa z fotografií a třeba i s 3D efekty

aktualizováno 
Ve Windows 10 integrovaný dlaždicový program zvládne produkovat působivá videa třeba i z fotografií. Podíváme se také na to, jak získat informace o systému bez dalších programů či jak zakázat prezentaci při zamknuté obrazovce notebooku na baterie.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak vytvořit video z fotografií

Fotky patří ve Windows mezi programy, se kterými lze obrázky nejen upravovat, ale také vytvářet působivá videa. Proč tedy nepřevést fotografie a videa na nové video s hudbou, textem a pohyblivými přechody? Nejprve otevřete aplikaci Fotky (klikněte na Start a zadejte fotky). Po otevření hlavního okna se zobrazí kolekce fotografií v počítači. Vlevo nahoře máte možnost přepínat mezi alby, videoprojekty, zobrazit podle detekce obličeje fotografie s lidmi či procházet složky. Kliknete-li na fotografii, máte možnost ji nejen upravit tlačítkem vpravo nahoře, ale v menu se nachází také volba Umožňuje vytvořit video s hudbou. Začněte tím, že nejprve projekt pojmenujete, potom z knihovny přidejte fotografie, následně text a hudbu, kterou opět najdete v knihovně programu. Používat můžete i filtry, časem či pohybem.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak vytvořit video automaticky

Jestliže nevíte či prostě nemáte chuť vytvářet videa ručně, tedy nastavovat, jak mají vypadat, můžete vše svěřit do péče automatickým funkcím. V aplikaci Fotky otevřete kolekci a vpravo nahoře klikněte na Vytvořit -> Automatické video s hudbou. V dalším okně si vyberte snímky, které mají být do vytvářeného videa zahrnuty, a klikněte na tlačítko Vytvořit. Video pojmenujte. Během chvilky bude připraveno k přehrání. Jestliže se vám výsledek nelíbí, potom zkuste použít tlačítko Automaticky remixovat – automaticky dojde k výměně vzhledu, a to změnou kombinace obrázků, hudby a stylů. Pod touto volbou existuje ještě další, a to je možnost vybrat osobu, na kterou má být video více zaměřeno – má se stát jakousi hvězdou. Pokud budete přece jen chtít nějaké detaily ručně doladit, potom využijte tlačítko Upravit video – otevře se ve videoeditoru. Tlačítkem Exportovat nebo sdílet potom máte možnost ho uložit na disk, rovnou nasdílet v sociálních sítích nebo odeslat e-mailem či jinou aplikací.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak vytvořit pohyblivou kresbu

Další zajímavostí programu Fotky je možnost přidat do statického obrázku kresbu, která se bude následně pohybovat, a to třeba i uvnitř videa. Klikněte v albech na nějaký obrázek. V dalším okně vlevo nahoře klikněte na Úpravy a vytváření -> Kreslit. Nyní máte možnost jemnými tahy cokoliv nakreslit. K dispozici je kuličkové pero, tužka, kaligrafické pero a nechybí samozřejmě guma. Kromě toho lze vybírat použité barvy a tloušťku čar. Jakmile provedené změny uložíte, zobrazí se jejich animovaný náhled – vykreslí se tak, jak jste je vytvářeli.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak přidat do videa 3D efekty

Pod tlačítkem Přidat 3D efekty se skrývá zřejmě nejpozoruhodnější funkce Fotek. Umožňuje přidat 3D efekty do videa. Vybírat je lze v kolekci a k dispozici je déšť, konfety, duha, kouzelné světlo atd. Měnit je možné velikost, tvar či směr a své místo si najde kdekoli na časové ose. Škoda jen, že nelze nastavit délku samotného efektu.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak získat informace o systému bez dalších programů

I samotný systém Windows o sobě dokáže prozradit mnoho informací. Není tak nutné instalovat další programy třetích stran, které by zobrazily podrobnosti o použitém softwaru a hardwaru. Prostřednictvím klávesové zkratky Windows + R a zadáním příkazu msinfo32.exe se po odeslání objeví velké množství technických podrobností.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak zakázat prezentaci při zamknuté obrazovce notebooku na baterie

Jestliže používáte prezentaci obrázků na uzamčené obrazovce s Windows 10, potom v případě, že se tak děje na notebooku při provozu na baterie, možná uvítáte možnost tuto funkci deaktivovat. Nespotřebuje se totiž tolik energie a baterie dokážou pracovat déle. Klikněte na Start -> Nastavení -> Přizpůsobení. Na levé straně klikněte na volbu Zamykací obrazovka a vpravo nastavte přepínač Zobrazit obrázek pozadí zamykací obrazovky na přihlašovací obrazovce na Vypnuto.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: nový rok si žádá nové verze antivirů

Ilustrační foto - bezpečnost

Vstupte do roku 2019 s novým antivirovým programem. Kyberzločinci jsou stále chytřejší, a tak přední výrobci...

Stáhněte si zdarma: rychlé zakódování souborů či generátor fraktálů

Fractal Zoomer

Působivé barevné geometrické útvary vytvoří generátor Fractal Zoomer. Možnost zašifrovat data do samorozbalovacího...

Vybavte nový počítač či notebook vhodnými aplikacemi

Ilustrační foto - notebook

Ať už jste pod vánočním stromečkem nalezli notebook či desktopový počítač, je vhodné probrat programy, které jste s ním...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz