Většina nových počítačů je jejich producenty již z výroby vybavena různými programy. Často se tak děje na základě spolupráce s výrobci softwaru. Ve většině případů jde však o aplikace k vyzkoušení a po určité době (zpravidla 30 dní) za jejich používání musíte zaplatit. Tyto programy můžete z PC odstranit. Které to však jsou?
Specializovaný nástroj PC Decrapifier vyhledá a následně nabídne k odinstalování zbytečný software (předloží seznam a vy se můžete rozhodnout, které to budou).
Prvním krokem je zabezpečení PC
I přestože dostanete PC s Windows 10, který je vybaven bezpečnostními ochranami a nejnovějšími nástroji pro boj s viry či kyberzločinci, může se hodit specializovanější program. Tak zvýšíte ochranu proti lidem, kteří se snaží získat nejen vaše osobní data, ale především přístupy k účtům, či z vás pomocí nějakého škodlivého kódu nebo podvržením stránky hodlají vymámit přihlašovací údaje do služeb.
Sebelepší bezpečnostní program tomu sice zcela nezabrání, ale může pomoci. Windows obsahuje jak antivirový program, tak firewall a program proti škodlivým kódům (řešení se nazývá Windows Defender). Pokud vám nevyhovuje, zkuste kvalitní české a zdarma dostupné produkty Avast! či AVG.
Druhým nezbytným pomocníkem je firewall odrážející pokusy o proniknutí do počítače. Kromě vestavěného doporučujeme Comodo Firewall či Zonealarm Free Firewall. Mají mnohem více funkcí a především detailní nastavení, jak mohou PC a aplikace komunikovat na síti. Méně zkušenějším uživatelům radíme ponechat si integrovaný firewall.
Pohodlné procházení webu
Ve Windows 10 je k dispozici internetový prohlížeč Microsoft Edge. Pokud dáváte přednost jinému browseru, zde jsou alternativy. Doporučit můžeme všestranný prohlížeč Firefox, jedničku na trhu Google Chrome nebo rychlou Operu Neo.
Rychlá manipulace se soubory
Microsoft od svého začátku razí pro obsluhu souborů a složek jednopanelový způsob. Průzkumník Windows prošel za mnoho let mírnou evolucí, nicméně produktivita s ním není vysoká. Mnohem lepší je využít služeb některého ze speciálních dvoupanelových správců souborů – nepsaným králem na tomto poli je Total Commander, který však není dostupný zdarma. Jako jeho dobrou alternativu lze zvolit FreeCommander, Unreal Commander nebo čtyřpanelový Q-Dir.
Na dokumenty snadno
Do školy, do práce či pro vlastní potřebu vytvořit textový soubor, tabulku, prezentaci či další dokumenty umožňují kancelářské balíky. Některé z nich lze najít v cloud computingu, takže je můžete obsluhovat přímo z browseru (např. Google dokumenty, nebo Zoho docs). Chcete-li je však vytvářet i bez internetu, potom sáhněte po OpenOffice.org, LibreOffice, případně EasyOffice mají podobné funkce jako Microsoft Office, jsou dostupné zdarma a vycházejí z jednoho řešení.
E-mail i v offline stavu a pohodlně
Nechcete-li používat elektronickou poštu v internetovém prohlížeči, ale raději v pohodlí a offline, potom využijte e-mailového klienta. Jeden takový a celkem povedený najdete přímo ve Windows ve formě dlaždicové aplikace Pošta. Mezi špičku v oboru potom patří Mozilla Thunderbird, ale chybu neuděláte ani s českým eM Client či se stále populárnějším Mailbirdem.
Komunikace s kýmkoliv a kdekoliv
Být ve spojení neustále je dnes prakticky samozřejmostí. Komunikovat třeba z druhé strany světa v reálném čase, kdy lze nejen psát textové zprávy, ale také vést videohovory či dokonce konferenční hovory umožňuje mnoho programů. Mezi ty nejpoužívanější patří Messenger od Facebooku a Skype (patří Microsoftu a vyvíjen je v Praze).
Dobrou volbou jsou také Hangouts od Googlu či Viber. Všechny zmíněné programy navíc pracují jak v PC, tak formou aplikace na smartphonech či tabletech. Umožňují i volání na běžná telefonní čísla.
Aby šlo přehrát multimédia
Windows má v sobě zabudovaný přehrávač videa a hudby. Má však velmi málo funkcí a jeho podpora v oblasti multimédií není tak velká. Na tomto poli kralují dva programy, VLC Media Player a Media Player Classic Home Cinema. Jednoduše se ovládají, mají výbornou funkční výbavu (nemusí se do nich instalovat filtry a kodeky pro poslech) a přehrají prakticky jakékoliv audio či video.
Navíc jim nechybí podpora titulků, ořez obrazu, stejně tak jako odstranění prokládání, ekvalizér. A VLC lze použít jako streamserver – třeba pro vysílání vlastní televize či rádia. Do třetice nesmíme zapomenout ani na povedený KMPlayer.
Prohlížení a úprava obrázků či fotografií
Ve Windows se nachází i nový dlaždicový prohlížeč a editor obrázků (Fotky). Chcete-li pokročilejší volby, potom sáhněte po konkurenčních řešeních. Dokážou odstranit jev červených očí, zmenšit fotografii, oříznout ji, natočit či vylepšit barvy, kontrast a jas. Zkusit můžete XnView či IrfanView. Pokud byste zatoužili po detailnější úpravě, můžete zvolit upravenou verzi českého programu Zoner Photo Studio Free, avšak oproti placené variantě neobsahuje některé funkce a navíc není v češtině.
Pro detailnější práci s grafikou (její tvorbu a úpravu) zkuste Paint.NET, který bychom s nadsázkou mohli označit za odlehčený Adobe Photoshop. Umí podobné funkce jako tento editor pro grafiky, na rozdíl od něj je však zdarma.
Další drobné nástroje pro pohodlnou práci
Programátoři Microsoftu se snažili do systému vtěsnat základní balík vlastních programů, abyste nemuseli instalovat cokoliv dalšího. Někdy je však lepší sáhnout po konkurenčních.
To platí v případě komprimačního programu (pro rozbalování a balení souborů). Specialista jménem 7-Zip pracuje nejen se všemi nejznámějšími komprimačními archivy, ale umožňuje zaheslování, dělení podle velikosti a je možné ho rozšířit plug-iny.
Chcete-li si na internetu ukládat soubory, a tak je mít přístupné i z jiného PC, potom je v systému přítomen OneDrive s 5GB kapacitou. Využívat však můžete také Google Drive (15 GB) či uznávaný DropBox 2 GB úložného prostoru.
Psát si poznámky na papír má své minusy. Chcete-li na to jít chytře a moderně, potom zkuste program Evernote. Díky němu jsou poznámky dostupné nejen v aplikaci, ale také v internetovém rozhraní, tabletu či smartphonu. Jestliže si v něm uděláte poznámku, automaticky bude synchronizována do dalších vašich zařízení. Ukládat lze přitom i multimédia, jako obrázky či videa a rovněž odkazy.
Abyste si nemuseli pamatovat všechna hesla a další přístupové údaje pro oblíbené služby, existují aplikace pro jejich uchování. Mají je samotné internetové prohlížeče, ale LastPass jde ještě dále. Tento program je totiž nejen uchovává a automaticky vyplňuje, ale také synchronizuje mezi více zařízeními a má i další pokročilé funkce. Všechna hesla v něm uložená jsou chráněna jedním heslem, trezor s hesly je šifrován.
Po smazání souboru a vysypání Koše máte ještě možnost se k němu v případě, že jste tak učinili omylem, dostat. Musíte však jednat rychle. Recuva umí prohledat disky nebo paměťová média a nalezne smazané soubory. Podle označení jejich stavu (barevné a slovní vyjádření) je možné dopředu odhadnout, zda je bude možné obnovit či nikoliv.
PDF dokumenty dnes zvládnou otevřít browsery, ale specializovaný program opět nabídne více. Například PDF Reader či jeho konkurent v podobě PDF-XChange Viewer nebo Foxit Reader dovolují uživateli přidávat poznámky do dokumentu či z něj kopírovat texty.
Který další program by v novém PC neměl chybět? Podělte se o ty své v diskuzi.