Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vybavte nový počítač či notebook vhodnými aplikacemi

Ať už jste pod vánočním stromečkem nalezli notebook či desktopový počítač, je vhodné probrat programy, které jste s ním získali a případně je doplnit o užitečné a zdarma dostupné. Některé z těch nejužitečnějších vám představíme.
Ilustrační foto - notebook

Ilustrační foto - notebook | foto: Creative Commons

Většina nových počítačů je jejich producenty již z výroby vybavena různými programy. Často se tak děje na základě spolupráce s výrobci softwaru. Ve většině případů jde však o aplikace k vyzkoušení a po určité době (zpravidla 30 dní) za jejich používání musíte zaplatit. Tyto programy můžete z PC odstranit. Které to však jsou? 

Specializovaný nástroj PC Decrapifier vyhledá a následně nabídne k odinstalování zbytečný software (předloží seznam a vy se můžete rozhodnout, které to budou).

Prvním krokem je zabezpečení PC

I přestože dostanete PC s Windows 10, který je vybaven bezpečnostními ochranami a nejnovějšími nástroji pro boj s viry či kyberzločinci, může se hodit specializovanější program. Tak zvýšíte ochranu proti lidem, kteří se snaží získat nejen vaše osobní data, ale především přístupy k účtům, či z vás pomocí nějakého škodlivého kódu nebo podvržením stránky hodlají vymámit přihlašovací údaje do služeb. 

Sebelepší bezpečnostní program tomu sice zcela nezabrání, ale může pomoci. Windows obsahuje jak antivirový program, tak firewall a program proti škodlivým kódům (řešení se nazývá Windows Defender). Pokud vám nevyhovuje, zkuste kvalitní české a zdarma dostupné produkty Avast! či AVG.

Avast

Druhým nezbytným pomocníkem je firewall odrážející pokusy o proniknutí do počítače. Kromě vestavěného doporučujeme Comodo Firewall či Zonealarm Free Firewall. Mají mnohem více funkcí a především detailní nastavení, jak mohou PC a aplikace komunikovat na síti. Méně zkušenějším uživatelům radíme ponechat si integrovaný firewall.

ZoneAlarm Free Firewall

Pohodlné procházení webu

Ve Windows 10 je k dispozici internetový prohlížeč Microsoft Edge. Pokud dáváte přednost jinému browseru, zde jsou alternativy. Doporučit můžeme všestranný prohlížeč Firefox, jedničku na trhu Google Chrome nebo rychlou Operu Neo.

Firefox

Rychlá manipulace se soubory

Microsoft od svého začátku razí pro obsluhu souborů a složek jednopanelový způsob. Průzkumník Windows prošel za mnoho let mírnou evolucí, nicméně produktivita s ním není vysoká. Mnohem lepší je využít služeb některého ze speciálních dvoupanelových správců souborů – nepsaným králem na tomto poli je Total Commander, který však není dostupný zdarma. Jako jeho dobrou alternativu lze zvolit FreeCommander, Unreal Commander nebo čtyřpanelový Q-Dir.

Q-Dir

Na dokumenty snadno

Do školy, do práce či pro vlastní potřebu vytvořit textový soubor, tabulku, prezentaci či další dokumenty umožňují kancelářské balíky. Některé z nich lze najít v cloud computingu, takže je můžete obsluhovat přímo z browseru (např. Google dokumenty, nebo Zoho docs). Chcete-li je však vytvářet i bez internetu, potom sáhněte po OpenOffice.orgLibreOffice, případně EasyOffice mají podobné funkce jako Microsoft Office, jsou dostupné zdarma a vycházejí z jednoho řešení.

E-mail i v offline stavu a pohodlně

Nechcete-li používat elektronickou poštu v internetovém prohlížeči, ale raději v pohodlí a offline, potom využijte e-mailového klienta. Jeden takový a celkem povedený najdete přímo ve Windows ve formě dlaždicové aplikace Pošta. Mezi špičku v oboru potom patří Mozilla Thunderbird, ale chybu neuděláte ani s českým eM Client či se stále populárnějším Mailbirdem.

eM Client

Komunikace s kýmkoliv a kdekoliv

Být ve spojení neustále je dnes prakticky samozřejmostí. Komunikovat třeba z druhé strany světa v reálném čase, kdy lze nejen psát textové zprávy, ale také vést videohovory či dokonce konferenční hovory umožňuje mnoho programů. Mezi ty nejpoužívanější patří Messenger od Facebooku a Skype (patří Microsoftu a vyvíjen je v Praze). 

Dobrou volbou jsou také Hangouts od Googlu či Viber. Všechny zmíněné programy navíc pracují jak v PC, tak formou aplikace na smartphonech či tabletech. Umožňují i volání na běžná telefonní čísla.

Skype

Aby šlo přehrát multimédia

Windows má v sobě zabudovaný přehrávač videa a hudby. Má však velmi málo funkcí a jeho podpora v oblasti multimédií není tak velká. Na tomto poli kralují dva programy, VLC Media Player a Media Player Classic Home Cinema. Jednoduše se ovládají, mají výbornou funkční výbavu (nemusí se do nich instalovat filtry a kodeky pro poslech) a přehrají prakticky jakékoliv audio či video. 

Navíc jim nechybí podpora titulků, ořez obrazu, stejně tak jako odstranění prokládání, ekvalizér. A VLC lze použít jako streamserver – třeba pro vysílání vlastní televize či rádia. Do třetice nesmíme zapomenout ani na povedený KMPlayer.

VLC media player

Prohlížení a úprava obrázků či fotografií

Ve Windows se nachází i nový dlaždicový prohlížeč a editor obrázků (Fotky). Chcete-li pokročilejší volby, potom sáhněte po konkurenčních řešeních. Dokážou odstranit jev červených očí, zmenšit fotografii, oříznout ji, natočit či vylepšit barvy, kontrast a jas. Zkusit můžete XnView či IrfanView. Pokud byste zatoužili po detailnější úpravě, můžete zvolit upravenou verzi českého programu Zoner Photo Studio Free, avšak oproti placené variantě neobsahuje některé funkce a navíc není v češtině. 

Pro detailnější práci s grafikou (její tvorbu a úpravu) zkuste Paint.NET, který bychom s nadsázkou mohli označit za odlehčený Adobe Photoshop. Umí podobné funkce jako tento editor pro grafiky, na rozdíl od něj je však zdarma.

XnView

Další drobné nástroje pro pohodlnou práci

Programátoři Microsoftu se snažili do systému vtěsnat základní balík vlastních programů, abyste nemuseli instalovat cokoliv dalšího. Někdy je však lepší sáhnout po konkurenčních.

To platí v případě komprimačního programu (pro rozbalování a balení souborů). Specialista jménem 7-Zip pracuje nejen se všemi nejznámějšími komprimačními archivy, ale umožňuje zaheslování, dělení podle velikosti a je možné ho rozšířit plug-iny.

Chcete-li si na internetu ukládat soubory, a tak je mít přístupné i z jiného PC, potom je v systému přítomen OneDrive s 5GB kapacitou. Využívat však můžete také Google Drive (15 GB) či uznávaný DropBox 2 GB úložného prostoru.

Psát si poznámky na papír má své minusy. Chcete-li na to jít chytře a moderně, potom zkuste program Evernote. Díky němu jsou poznámky dostupné nejen v aplikaci, ale také v internetovém rozhraní, tabletu či smartphonu. Jestliže si v něm uděláte poznámku, automaticky bude synchronizována do dalších vašich zařízení. Ukládat lze přitom i multimédia, jako obrázky či videa a rovněž odkazy.

Evernote

Abyste si nemuseli pamatovat všechna hesla a další přístupové údaje pro oblíbené služby, existují aplikace pro jejich uchování. Mají je samotné internetové prohlížeče, ale LastPass jde ještě dále. Tento program je totiž nejen uchovává a automaticky vyplňuje, ale také synchronizuje mezi více zařízeními a má i další pokročilé funkce. Všechna hesla v něm uložená jsou chráněna jedním heslem, trezor s hesly je šifrován.

Po smazání souboru a vysypání Koše máte ještě možnost se k němu v případě, že jste tak učinili omylem, dostat. Musíte však jednat rychle. Recuva umí prohledat disky nebo paměťová média a nalezne smazané soubory. Podle označení jejich stavu (barevné a slovní vyjádření) je možné dopředu odhadnout, zda je bude možné obnovit či nikoliv.

Recuva

PDF dokumenty dnes zvládnou otevřít browsery, ale specializovaný program opět nabídne více. Například PDF Reader či jeho konkurent v podobě PDF-XChange Viewer nebo Foxit Reader dovolují uživateli přidávat poznámky do dokumentu či z něj kopírovat texty.

Který další program by v novém PC neměl chybět? Podělte se o ty své v diskuzi.

Který z programů byste určitě doporučili instalovat do nového PC?

celkem hlasů: 3637
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 25. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

Nejčtenější

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Americké námořnictvo prohrává válku se rzí. Donald Trump by to rád změnil

Slaná voda, kyslík a ocel jsou špatná kombinace. Válečné lodě plující pod vlajkou s hvězdami a pruhy trápí koroze. Kvůli globálnímu nasazení jsou na tom hůř než plavidla jiných zemí. Řešení je v...

„Zapomenutí“ astronauti se konečně vrátili. Místo Boeingu letěli se SpaceX

V úterý krátce před 23. hodinou se vrátili na Zemi dva astronauté, kteří místo plánovaných několika dní strávili na oběžné dráze devět měsíců. Jejich mise se stala tak trochu i politickým tématem.

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

Americké námořnictvo prohrává válku se rzí. Donald Trump by to rád změnil

Slaná voda, kyslík a ocel jsou špatná kombinace. Válečné lodě plující pod vlajkou s hvězdami a pruhy trápí koroze. Kvůli globálnímu nasazení jsou na tom hůř než plavidla jiných zemí. Řešení je v...

21. března 2025

Tak vypadá západ Slunce a jeho zatmění z Měsíce. A třeba i převrácená sonda

Hned tři sondy se vydaly postupně během začátku tohoto roku na svou cestu, která měla být završena přistáním na této přirozené oběžnici Země. Dvě z nich se již na povrch šedého souputníka naší...

21. března 2025

Nastane v 10:01 a přinese astronomické jaro. Jarní rovnodennost je tu

Tento den má být Slunce na obloze přibližně polovinu z 24hodinového cyklu. Jarní rovnodennost nyní nastává většinou již 20. března a zahajuje část roku, kdy převažuje den nad nocí a zároveň se jeho...

20. března 2025

KVÍZ: Pamatujete na tyto značky? Kdysi slavná jména mnozí ani neznají

Společnosti Apple nebo Nvidia zná dnes každý. Nebo skoro každý, ať jsem korektní. Nicméně před dvaceti, třiceti nebo čtyřiceti lety měly podobný věhlas značky, o kterých jste možná ani neslyšeli....

vydáno 20. března 2025

AI ukazuje své schopnosti. Zvládne odmazat vodoznaky chránící autory

Lidé se snaží rozlišit výtvory generativní umělé inteligence mnoha způsoby. Patří mezi ně i speciální označování textů, obrázků a videí pomocí různých více či méně patrných vodoznaků a značek....

19. března 2025  16:35

Trumpova parta se pustila do meteorologů. Zakázala jim používat slovo uhlík

Živit se předpovídáním počasí působí jako poměrně málo rizikové zaměstnání. Jistě, může si na vás za rohem počkat někdo, kdo si na základě vaší prognózy nevzal deštník a zmokl. Takových případů je...

19. března 2025  10:32,  aktualizováno  10:32

Vlhčené ubrousky z vody? Vyhrajte půlroční zásobu WaterWipes pro vaše miminko
Vlhčené ubrousky z vody? Vyhrajte půlroční zásobu WaterWipes pro vaše miminko

Důkladné čištění bez podráždění jemné dětské pokožky je kombinace, kterou u dětských vlhčených ubrousků hledá téměř každá maminka. Zapojte se proto...

„Zapomenutí“ astronauti se konečně vrátili. Místo Boeingu letěli se SpaceX

V úterý krátce před 23. hodinou se vrátili na Zemi dva astronauté, kteří místo plánovaných několika dní strávili na oběžné dráze devět měsíců. Jejich mise se stala tak trochu i politickým tématem.

18. března 2025,  aktualizováno  19.3

Ohnivá předehra před Hirošimou. Zápalné pumy proměnily Tokio v peklo na zemi

I když lze americké bombardování Tokia v březnu 1945 považovat – alespoň co do bezprostředního počtu obětí během jediného náletu – za nejničivější bombardování v dějinách, následné jaderné výbuchy v...

19. března 2025

Konečně domů! Astronauti po nečekaně dlouhém pobytu na ISS míří zpátky k Zemi

Američtí astronauté Barry Wilmore a Sunita Williamsová se po devíti měsících vracejí na Zemi. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byli nuceni setrvat na místo několika dní nečekaně dlouho kvůli...

18. března 2025  6:56,  aktualizováno  8:09

Nejsmrtelnější tornádo historie se před 100 lety prohnalo třemi americkými státy

Před 100 lety, 18. března 1925, se třemi státy USA, konkrétně Missouri, Illinois a Indianou, prohnalo výjimečně silné tornádo, které vstoupilo do historie. Zemřelo celkem 695 lidí. Žádné jiné tornádo...

18. března 2025

Před 60 lety vystoupil první člověk do volného vesmíru. Leonov málem zemřel

Necelé čtyři roky poté, co do vesmírného prostoru vyslal prvního člověka, se Sovětskému svazu podařilo připsat další prvenství. Do volného vesmíru 18. března 1965 vystoupil jeho kosmonaut Alexej...

18. března 2025

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

18. března 2025