Spojte si v pěti krocích Windows 8 s ovládáním a funkcemi Windows 7

aktualizováno 
Pokud vám nevyhovuje nové rozhraní Windows, či odebrané některé součásti, máme pro vás dobrou zprávu. Ve Windows 8 si nemusíte zvykat na nové dlaždicové prostředí ani na život bez nabídky Start či miniaplikací. V pěti krocích vám ukážeme, jak na to.

Microsoft Windows | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Ať už byly vaše důvody k přechodu k Windows 8 jakékoliv, máme pro vás několik tipů, díky kterým máte možnost upravit tento systém do podoby Windows 7. Nemusíte si zvykat na nové ovládání a dokonce budete mít po ruce funkce, na které jste byli zvyklí. Přitom můžete využívat i funkcí nových.

1.Startujte do klasického prostředí

Jistě jste si všimli, že po startu naběhne systém automaticky do nového, tzv. dlaždicového rozhraní. Své velké opodstatnění to má především na počítačích ovládaných pomocí dotyků (all-in-one PC) a tabletech. Proč však startovat do toho prostředí, když takový přístroj nemáte? Stáhněte si utilitu Boot to Desktop, spusťte ji a klikněte na Disable Boot to Desktop.

Tipy a triky pro Windows 8

2.Nabídka Start

Nabídka Start byla neodmyslitelnou součástí Windows od verze 95. Podle Microsoftu ji prý lidé v posledních letech využívali méně, a tak byla z Windows 8 odstraněna. Pokud jste opačného názoru, dodejte ji pomocí speciálních programů. K nejpoužívanějším patří Classsic Shell.

Stačí nainstalovat a nabídka se opět objeví na svém místě včetně seznamu používaných aplikací, instalovaných dlaždicových a klasických aplikací atd. Obsahuje řadu nastavení, mimo jiné také možnost startovat do původního prostředí Windows.

Tipy a triky pro Windows 8

3.Miniaplikace

Také jste měli rádi všelijaké ty miniaplikace pro pracovní plochu, které se poprvé objevily s příchodem Windows Vista? Ve Windows 8 je využít nemůžete, ale opět je lze dodat speciálním programem. Stačí si stáhnout a nainstalovat tento 7sidebar.

Po spuštění máte možnost vybírat z několika desítek miniaplikací, mezi kterými nechybí počasí, hry ani poznámkovník. Všechny jsou umístěny na liště (tu lze deaktivovat) a kliknutím kdekoliv na pracovní ploše pravým tlačítkem v kontextovém menu se opět objeví volba Miniapliakce, která slouží k vypínání a zapínání aplikací či jejich instalaci a odinstalaci.

Tipy a triky pro Windows 8

4.Vyhledávání

V době, kdy každou vteřinu vytvoříme velké množství dat, je nutné se v nich vyznat. Proto se je snažíme organizovat a následně vyhledávat. Systém Windows 8 tuto funkci obsahuje, ale pokud data ukládáte jinam než do složek knihoven či na plochu, potom je nenajde, protože je neindexuje. Otevřete Ovládací panely a klikněte na Možnosti indexování. Klikněte na Změnit a přidejte složku, kam data ukládáte. Například D:\Data. Nevyhovuje-li vám integrovaný vyhledávač, potom vřele doporučujeme zvolit jeho náhradu Copernic Desktop Search.

Tipy a triky pro Windows 8

5.Otevírání obrázků v původním rozhraní

Když nepoužíváte nové rozhraní, je asi nesmysl otevírat v něm některé soubory. Typicky například obrázky, videa atd. V klasickém rozhraní naštěstí takový prohlížeč obrázků stále je (pokud si nenainstalujte jiný, výborné jsou například XnView, IrfanView nebo Picasa) a znáte ho z předchozích verzí. Jmenuje se Windows prohlížeč obrázků. Chcete-li v něm, či jiném programu otevírat obrázky, klikněte na obrázek pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Otevřít v programu. Z menu vyberte Zvolit výchozí program a to je vše. Takto můžete vybrat i jiné programy pro další typy souborů.

Tipy a triky pro Windows 8

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

Americká bezpečnostní služba NSA varuje před chybou ve starých Windows

Windows XP se zdála být věčná.

Téměř měsíc starou vážnou chybu v operačním systému Windows XP, 2003, 7 a Server 2008 si stále nezáplatovala velká část...

Software zdarma: udržte PC v optimálním stavu

Ilustrační foto - výkon

Odstraňte nepotřebné soubory, vyčistěte registr, zameťte stopy po brouzdání na internetu a optimalizujte počítač, stačí...

iTunes končí. Pro „jablíčkáře“ povinnou aplikaci nahradí tři nové

Česká verze iTunes store

Po osmnácti letech v pondělí skončil program, bez kterého se svého času neobešel žádný iPod. iTunes. Pro některé...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz