KVIK: Windows 8.1 s tlačítkem Start. Česká policie varuje před virem

  12:11aktualizováno  12:11
Česká policie vydala varování před počítačovým virem, který se tváří, že je od ní. Údajný snímek z připravované verze Windows 8.1 ukazuje tlačítko Start. Šéf Applu se nechal slyšet, že pro něj nejsou zajímavé displeje u očí, ale na zápěstí.

Windows 8 s tlačítkem Start | foto: Supersite for Windows

Po více než půl roce se na scénu vrací "policejní vir". Ten z října uživateli hlásil, že byl jeho počítač zablokován "České republik Police" a také odchytával citlivá data a zároveň se pokoušel i spustit webkameru, pomocí níž pořídil snímek dotčeného uživatele, který mu předložil jako důkaz, že je sledován. Zároveň vybízel k tomu, aby za své "prohřešky" složili kauci, a tím si údajně odblokovali počítač.

Nyní Policie ČR varuje před jeho novou variantou. Ta jejím jménem zablokuje počítač kvůli údajnému porušování autorských práv, prohlížení a distribuce dětské pornografie nebo šíření spamu. Trojský kůň pak nabízí zaplacení pokuty dva tisíce korun, což by počítač zprovoznilo a následně zastavilo i údajné trestní řízení.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

I v tomto případě můžete využít on-line formulář Hlášení kyberkriminality, prostřednictvím kterého lze šíření "trojského koně" oznámit.

Windows 8 s tlačítkem Start

Údajný snímek pracovní plochy připravované verze Windows 8.1, který na stránkách Supersite for Windows zveřejnil Paul Thurrott, ukazuje tlačítko Start. Je na místě, kde jsou na něj uživatelé zvyklí z předchozích verzí Windows, jeho funkce je však nejasná.

Thurrott píše, že po najetí na toto tlačítko se změní barva jeho pozadí. To je podobné jako u téměř stejně vypadajícího tlačítka v hlavním vyskakovacím bočním menu Windows 8 (Charm). Stejně tak se objeví i nápis Start.

Základní nabídka menu ve Windows 8 při najetí myši do levého dolního roku

Základní nabídka menu ve Windows 8 byla ve vývojářských verzích na místě tlačítka Start společná pro Metro i desktop.

Z toho by se dalo usuzovat, že je to jen přesunutí stávajícího přepínání do rozhraní známého jako Metro na dolní lištu. Odpovídaly by tomu i informace serveru ZDNet, který získal informaci, že toto tlačítko nebude fungovat jako ve starých Windows. Tedy, že nebude otevírat Start menu a navíc půjde vypnout. Možná se tak vrátíme k prvním vývojářským verzím Windows 8, kde mělo tlačítko Start funkci současného bočního menu.

Apple chce na ruce

Šéf Applu Tim Cook nechal nakouknout do strategie firmy v úvodní řeči na konferenci D11. I když nepřinesl žádnou konkrétní informaci, lze z některých narážek a náznaků odhadnout, na co se Apple nyní zaměřuje.

Například odmítl sdělit, zda Apple chystá vlastní televizi, ale řekl, že v tomto ohledu má firma určitou vizi.

Grafický návrh hodinek společnosti Apple. Obdobné zařízení vyvíjí také Samsung.

Jak by mohly vypadat hodinky společnosti Apple.

Také naznačil strategii firmy v oblasti elektroniky nositelné na těle. Myslí si, že inteligentní brýle Google Glass jsou určeny jen pro omezené množství uživatelů. Apple se prý zaměří na přirozenější způsob nošení elektroniky, což je podle Cooka na zápěstí. Nepřímo tak potvrdil, že firma pracuje na hodinkách, o kterých se již delší dobu spekuluje.

Záznam jeho vystoupení (samozřejmě v angličtině) je zde.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Tipy na weby: odhalte svůj rodokmen a zjistěte, kde máte nejvíc jmenovců

Ilustrační foto - lidé

Nejčastějším českým příjmením jsou Novákovi. Na webu KdeJsme.cz také zjistíte, jaké pořadí patří vašemu příjmení a kde...

Facebook mění sankce. Za porušení pravidel na měsíc zakáže přenosy

Ilustrační snímek

Facebook spustil nová pravidla, která mimo jiné reagují na dva měsíce starý útok na mešity na Novém Zélandu. Nově bude...

Nenechte se napálit falešnou exekucí. Českem koluje další vlna e-mailů

Ilustrační snímek

Podvodníci zkoušejí nalákat důvěřivce na novou vlnu e-mailů, které vyhrožují falešnou exekucí. Vedle toho zkoušejí i...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz