Vyberte si nového správce souborů pro Windows

aktualizováno 
Pořádek v počítači vám pomůže udělat ten správný správce souborů. Zjednodušuje kopírování, přesouvání, ale i mazání dat. Obsahuje nadstandardní funkce jako prohlížeč souborů či FTP klienta.

Žena s notebookem | foto: Shutterstock

Průzkumník Windows slouží k práci se soubory na pevném disku. Bohužel nejde o program, který by byl nejpohodlnější. Řada funkcí mu navíc chybí, a tak uživatelé místo něj raději volí tzv. správce souborů.

Ty nabízejí možnost spravovat soubory hned ve dvou panelech najednou. Panely v programech lze nastavit mnoha způsoby.

Můžete zvolit jedno nebo dvě okna, zobrazit umístění adresářového stromu pro snadnější orientaci a využít další nástroje tak, abyste nalezli vlastní oblíbené pracovní prostředí.

Správci souborů nabízí několik velice zajímavých doplňkových funkcí: různé filtry, prohlížeče multimédií, tisk, třídění souborů a další; lze si je rozšířit o nové funkce tzv. plug-iny.

FreeCommander 2009 – freeware
Souborový správce s klasickými dvěma panely. Program umožňuje standardní operace se soubory, jako je tomu u jiných správců. Obsahuje i prohlížeč souborů s podporou hex, binary, text a obrazového zobrazení.

Pracuje s nejběžnějšími komprimačními archivy (ZIP, RAR, CAB), má zabudovaného FTP klienta, skartovačku, spojování souborů, porovnání složek a synchronizaci. Umí vytvářet screenshoty, vyhledávat v archivech atd. Navíc je k dispozici zdarma.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: NE
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,2 MB).


FAR 2.0 – freeware
FAR má jednoduché prostředí, pracuje v textovém režimu. Lze s ním však rychle a lehce prohlížet, kopírovat, mazat a přesouvat soubory či složky. Umožňuje barevně zvýrazňovat soubory a jeho funkce lze dále rozšiřovat pomocí plug-inů.

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,1 MB).


Commander 1.3 – freeware
Nenáročný souborový manažer se dvěma panely a integrovaným prohlížečem obrázků a FTP klientem. Program má jednoduché ovládání a podporuje i práci se ZIP a RAR archivy. Prohlížet lze obrázky a fotografie ve formátech BMP, WMF, EMF, JPEG, PNG, MNG a mnoho dalších.

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO (po stažení jazykového balíčku)
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (851 KB).


Edix Commander 2.2 – freeware
Jde nejen o českého správce souborů. Jeho hlavní předností je funkce náhled, kde se zobrazují veškerá multimédia: text, obrázky, hudba, video atd. bez nutnosti dalších instalací jiných programů a plug-inů. Také obsahuje spoustu dalších funkcí jako: komunikace, plánovače, e-mail, práce se schránkou.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,6 MB).


NexusFile 5.1 – freeware
NexusFile se od jiných správců souborů odlišuje především barevným zpracováním s možností průhlednosti a vlastními styly a také dovoluje barvit soubory podle vámi definovaných pravidel.

S programem lze snadno kopírovat nebo přesouvat soubory mezi složkami, rychle se přesouvat na oblíbené složky, měnit atributy souborů a složek, přejmenování, provádění pokročilých operací, spravovat archivy a ještě mnohem více. Nechybí mu FTP klient, možnost synchronizace, rozdělování a spojování souborů, vyčištění disku, skartování souborů, klávesové zkratky a další.

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,4 MB).


File Commander 2.0 – freeware
Tento souborový manažer vám může ušetřit čas při uspořádání souborů na disku. Jeho výhoda spočívá v tom, že lze vytvořit jakési makro (pomocí průvodce) a naprogramovat tak třeba automatické funkce – kopírování z jednoho místa na druhé, synchronizaci, mazání, přesunutí všech obrázků z jedné složky do druhé apod. Vše pouhým jedním kliknutím myši.

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (624 KB).


UltraExplorer 2.0 – freeware
Nechcete-li Průzkumníka měnit, ale přitom byste rádi více funkcí, zkuste začít používat UltraExplorer. Jde o alternativu, která je uživatelsky příjemná a hlavně dále nastavitelná. U souborů si můžete zapínat či vypínat zobrazování informací o typu, datu, anebo zda se má zobrazovat náhled (obrázku, videa atd.).

Soubory lze filtrovat podle různých kritérií a přepínat se můžete velmi rychle do složek s oblíbenými informacemi. UltraExplorer můžete rozdělit na několik menších oken, takže v každém z nich budete mít jinou informaci.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE (slovenština)
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4 MB).


Total Commander 7.5 – shareware
Total Commander asi netřeba českým uživatelům sáhodlouze představovat. Jde o známého a oblíbeného správce souborů. V současné době je jedním z nejrozšířenějších souborových manažerů vůbec.

K dispozici je nejen pro 32bitové, ale i 16bitové verze Windows, zařízení Pocket PC či Windows Mobile a Smartphone. Lze si do něj prostřednictvím plug-inů doinstalovat řadu užitečných funkcí. Program má i českou stránku, kde se o něm můžete dozvědět mnoho užitečných informací.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,1 MB).Altap Salamandr 2.5 – shareware
Tento správce souborů pochází z českých programátorských dílen a je určen pro všechny verze Windows. Je malý, rychlý, stabilní a uživatelsky příjemný. Podporuje metody Drag & Drop, místní nabídky a operace se soubory přes schránku.

Umožní vám práci na síťových discích bez nutnosti mapování, zobrazovat obsah souborů (textové, HTML, přes 40 obrázkových formátů) pouštět MP3, umožňuje pracovat s archivy (ZIP, RAR, ARJ, CAB, TAR/GZIP, atd.). Verze 1.5 je k dispozici zdarma.

Operační systém: Windows 95 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,5 MB).


Frigate 3.3 – shareware
Vedle standardních operací, jako je kopírování, přesouvání nebo mazání souborů, dokáže Frigate pracovat s komprimovanými soubory (např. ZIP, ARJ, RAR apod.) a lze ho rozšiřovat o další funkce pomocí plug-inů. Síťové jednotky a práce s FTP jsou u tohoto programu také podporovány. K dispozici jsou dvě verze, lišící se funkcemi.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (11 MB).
 
Témata: Notebook, software

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: akční videa z fotografií a třeba i s 3D efekty

Tipy a triky pro Windows 10

Ve Windows 10 integrovaný dlaždicový program zvládne produkovat působivá videa třeba i z fotografií. Podíváme se také...

Tipy pro Windows 10: více místa na ploše či vrácení provedených změn

Tipy a triky pro Windows 10

Nechte zmizet hlavní panel a získáte trochu místa na ploše. Poradíme, jak klávesovou zkratkou vrátit provedené změny či...

Aplikace pomůže vytvořit webové stránky, jiná vylepší klávesnici

Tablet pro práci i zábavu

V posledním letošním přehledu zajímavých aplikací pro tablety najdete například inovovanou aplikaci s předpovědí...

Najdete na iDNES.cz