Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Týden proti virům aneb Všechno co jste chtěli vědět o virech a báli jste se zeptat

Počítačové viry na nás číhají na každém kroku. Server Technet.cz pro vás připravil pětidenní seriál, který vám pomůže nejen s tím, jak se virům bránit, ale umožní vám například klást dotazy v on-line rozhovoru nebo vás seznámí s historií virů.
Počítačové viry jsou stále více nebezpečnější a zákeřnější. Ty tam jsou doby, kdy se viry přenášely na disketách a bylo tak omezeno jejich šíření. S nástupem internetu a stále větším počtem uživatelů, kteří na něj mají přístup se zvětšil i prostor pro šíření virů. Setkat se s nimi tak mohl již patrně každý, kdo pracuje s počítačem a občas vyrazí i na internet.

Nebezpečí číhá na každém kroku

Podle posledních výzkumů je totiž každý počítač, který je připojen na internet, v průměru do dvaceti minut nějakým způsobem napaden. Statisticky má každý z nás ve svém počítači necelou třicítku programů, které vás nějakým způsobem špehují. A například poslední velká virová nákaza z minulého pátku způsobila, že zhruba 30 % všech e-mailů, které procházely českým internetem, bylo zavirovaných. To je již dost pádný důvod se podobným nebezpečím bránit, i když se může na první pohled zdát, že jsou viry a další závadné programy neškodné.

V následujících pěti dnech vám server Technet.cz přinese informace, jež vám, jak doufáme, pomohou lépe se orientovat v boji proti virovým škůdcům.

Listopadový týden proti virům

Listopad byl zvolen jako měsíc boje proti virů z několika důvodů. Tím prvním je skutečnost, že právě v tomto měsíci 3. listopadu 1983 byl vytvořen počítačový virus, který měl sloužit k prezentaci na semináři o počítačové bezpečnosti, jenž se konal o 7 dní později. Později vyšla studie Computer Viruses – Theory and Experiments (Počítačové viry – teorie a eperimenty), kde byl vývoj a působení tohoto viru dokumentováno. Na tomto semináři byl poprvé použit výraz virus, který přenesl do počítačové mluvy Len Adleman. Zmíněný dokument a virus vytvořil Fred Cohen.

O čtyři roky později v listopadu 1987 byla založena jedna ze společností, která v dalším roce uvedla na trh mezi prvními program, který si zaslouží název antivirový. Jeho název zněl McAfee VirusScan a setkat se sním můžete v podstatě dodnes.

Rok na to znovu v listopadu se mohlo několik miliónů uživatelů seznámit s tzv. „Morrisovým červem“. Tento virus vytvořený studentem Robertem Morrisem napadl několik tisíc počítačů a pronikl do jednoho oddělení NASA, kde se pracovalo na tajném vládním programu. Vyčíslené škody dosáhly hodnoty 100 miliónů amerických dolarů.

Co vás čeká: historie virů, online rozhovor a perličky

Od dnešního dne až do pátku se budete na našich stránkách setkávat se sérií článků, které se budou věnovat virové problematice. Seznámíme vás s tím, jak se bránit proti virové nákaze, jaké prostředky k tomu budete potřebovat. Dále se dozvíte, jak vůbec vir ve svém počítači objevit a co můžete dělat pro jeho odstranění.

Ve středu na třetí hodinu si vás na našem serveru dovolíme pozvat na on-line chat s odborníkem na virovou problematiku, kde se budete moci ptát na nejasnosti, které máte v souvislosti s virovou problematikou.

V neposlední řadě budete moci nahlédnout do historie počítačových virů a zjistíte, co se stalo s některými dopadenými tvůrci nebezpečných počítačových virů. Doufáme, že vám tento týden proti počítačovým virům přinese dostatek užitečných informací, které vám pomohou efektivněji bojovat proti virové nákaze.

Autoři:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....