Tvorba fotogalerií na míru pro vaše internetové stránky

aktualizováno 
Vlastníte velké množství fotografií a chcete se o ně podělit s návštěvníky vašich internetových stránek? Proč to potom neuděláte? My vám dnes představíme celou řadu aplikací, které za vás vytvoří obrázkové HTML galerie doslova na míru dle vašich potřeb a vy přitom nemusíte znát ani jazyk internetových stránek.

Na internetu dnes naleznete hodně zajímavých informací. Webové stránky dávno neslouží pouze pro vkládání různých textů či dokumentů. Stále častěji se tak můžeme setkávat i s multimediální formou dat. Takové obrázky přímo nabádají k vystavení na internetu. Tak proč toho nevyužít.

Pro jednoduchou prezentaci snímků z dovolené, prázdnin či různých oslav na webu bylo dříve zapotřebí ovládat programovací jazyk HTML. Dnes to lze zvládnout i bez znalosti tohoto jazyku. Stačí vám k tomu nějaký program, který umožňuje vytvářet webové galerie za vás.

Existuje nepřeberné množství softwaru pro vytváření náhledů či dávkového zpracování snímků pro web. Ty nejlepší nabízí nejen jednoduchého průvodce, možnost umístit popisky či přednastavené šablony, ale také integrovaného FTP klienta (vytvořené album pošlete nebo zaktualizujete ihned na vašich stránkách) či možnost umístit album na CD. Vybrali jsme pro vás, jak komplexní aplikace určené pro digitálního fotografa obsahující vše v jednom, tak i jednoduché nástroje, jež se specializují pouze na tvorbu HTML galerií. Stránky s fotografiemi však nemusíte ukládat pouze na celosvětovou sít. Umístit je můžete i na intranet či CD média, která poté stačí pouze vložit do mechaniky a galerie se poté sama spustí.

602Photo Suite 4.1 – shareware
602Photo Suite je komplexním programem pro správu fotografií obsahující i nástroj pro vytváření webových fotoalb, který automaticky zmenší digitální snímky na uživatelsky přívětivější velikost a odešle je na web. Nabízí několik přednastavených stylů pro webová fotoalba, které si můžete dále upravovat a získat tak plnou kontrolu nad vzhledem alba na webu. Webové album bude obsahovat náhledy snímků a odkazy na zvětšené fotografie i kompletní systém pro navigaci mezi snímky, který se postará o snadné prohlížení v internetovém prohlížeči.

 • Stahujte na této adrese (25 MB).
 • Zoner Photo Studio 7 - shareware
  Zoner Photo Studio není jen program pro archivaci a uspořádání digitálních fotografií. Nabízí toho svým uživatelům mnohem více. Mezi jeho velmi kvalitní služby se totiž řadí i tvorba HTML galerií. Tuto volbu najdete pod položkou Publikovat a spustíte ji kliknutím na Vytvořit galerii HTML. Otevře se průvodce, který vás krok po kroku provede vytvořením galerie. Ve druhém kroku si lze například vybrat z několika šablon pro publikaci snímků a ve třetím na vás čeká detailní nastavení hlavní stránky, nadpisu či náhledů. Před koncem nabídne průvodce Náhled galerie nebo rovnou Uložení. Vítaná funkce je i ukládání na FTP server, takže pro upload nemusíte využívat externího programu.

 • Stahujte na této adrese (55 MB).
 • PPSee 1.09 – freeware
  Jde o typického zástupce softwaru pro tvorbu HTML galerií. Náplní jeho práce je především tvorba internetových stránek s fotografiemi či obrázky. Do aplikace lze snímky vkládat jak z pevného disku počítače, tak přímo i z digitálního fotoaparátu, ale i ze skeneru a jiných zdrojů. Po stažení archívu a instalaci je zapotřebí do PC doinstalovat modul Java Runtime Environment. Je-li příslušný Java modul v počítači již instalovaný, pak máte o starost méně.

 • Stahujte na této adrese (1.3 MB).
 • XnView 1.74 - freeware
  Program XnView je nejen vynikající prohlížeč, editor a konvertor obrázků, ale zároveň i výborný nástroj pro tvorbu HTML galerií či grabovací nástroj. Někteří však o jeho službách v oblasti výroby galerií nemuseli mít ponětí. Po jednoduché instalaci program spusťte. Možná vás zarazí české prostředí. Ne, program nemá na svědomí český autor, ale dle verze Windows si dokáže detekovat příslušnou jazykovou verzi. Pro vytvářenou galerii si můžete zvolit velikost náhledů, formát obrázků (JPEG a GIF), počet sloupců a řádků. U náhledu si lze definovat, jaké informace se s nimi budou zobrazovat (jakýkoliv text, EXIF informace, datum, čas apod.). Vybrat si můžete i metodu řazení snímků.

 • Stahujte na této adrese (3.2 MB).
 • Web Album Creator 3.05 – shareware
  Díky jednoduchému průvodci je generování alb z fotek touto aplikací doslova hračkou. Vytváří jak indexové soubory, tak náhledy s popisky. Mezi pokročilé funkce patří: vodoznak, komprimace snímků, FTP klient a mnoho dalších. Album si lze vypálit i na CD, vč. funkce automatického spuštění.

 • Stahujte na této adrese (1.9 MB).
 • Express Thumbnail Creator 1.71 – shareware
  S tímto programem vytvoříte v několika krocích velice snadno a hlavně rychle obrazové galerie (vč. náhledů) připravené k publikaci na webu. Díky intuitivnímu průvodci je tvorba HTML galerií snímků jednoduchou záležitostí pro každého uživatele.

 • Stahujte na této adrese (1.8 MB).
 • Free Album Creator 0.8 - freeware
  Slovenský nadějný počin, který není tolik znám. Pyšní se však tvorbou úžasných fotoalb, které můžete prezentovat na internetových stránkách nebo vypálit přímo na CD. Mezi přednosti patří: lehké používání, nabízí velký počet funkcí, žádná reklama na vygenerovaných stránkách a nemusí se instalovat.

 • Stahujte na této adrese (1.3 MB).
 • HTML Album Creator 1.0 – freeware
  Program obsahuje několik předdefinovaných šablon, takže vytvoření HTML stránky s náhledy na vámi vybraných obrázcích je hračkou. Stačí si vybrat obrázky, ve druhém kroku určit velikost jejich náhledů, pojmenovat album a vybrat šablonu. Lze si i nastavit počet snímků na jedné stránce a zda má zobrazovat popisky (jméno souboru, velikost, čas pořízení).

 • Stahujte na této adrese (400 kB).
 • JAlbum 5.1 - freeware
  Program, který byl od začátku psán jako konkurent všech HTML alb generátorů. Jeho autor nebyl spokojen s kvalitou různých generátorů alb a tak vytvořil tento. Díky tomu máte plnou kontrolu nad tvorbou vaší galerie. Dokáže pracovat i s EXIF informacemi z digitálních fotografií, podporuje metodu táhni a pusť a obsahuje jednoduchého FTP klienta. Pracuje s nejpoužívanějšími formáty obrázků. Lze provozovat na Windows, ale i na Linuxu či MAC OS.

 • Stahujte na této adrese (4.7 MB).
 • IMGPublic 1.3 - freeware
  Český produkt, který vytvoří nejen album obrázků pro web, ale také k němu může přiřadit hudbu ve formátu midi. Pracuje však bohužel pouze s obrázky ve formátu JPG, vzhled stránek si lze však měnit pomocí šablon. Na výběr máte hned z několika přiložených k programu a další najdete na internetové stránce programu, stejně jako několik melodií.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).
 • Catalog Wizard 2.0 – freeware
  Program prohledá adresáře a z nalezených obrázků vytvoří HTML katalog vč. náhledů. Podporuje tvorbu vícestránkových katalogů. Z podporovaných formátů souborů si poradí s BMP, JPEG a GIF.

 • Stahujte na této adrese (2 MB).
 •  

  Nejčtenější

  Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

  Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

  Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

  Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

  Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

  Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

  Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

  GRAF

  Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

  V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

  Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

  Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

  Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

  Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

  V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

  Další z rubriky

  Aplikace: Vyčistěte si úložiště nebo nahrajte vlastní kresby

  Tablet pro práci i zábavu

  Šikovný správce souborů vám roztřídí data. Další aplikace zase optimalizuje výkon. Vyzkoušet můžete i výborně vybavený...

  Windows umožní přímý přístup k linuxovým souborům

  Nabídka linuxových distribucí pro Windows.

  Windows se stále více sbližují s Linuxem. Nejnovějším počinem v této oblasti bude možnost otevírat linuxové soubory...

  Vyzkoušejte multifunkční designové hodiny pro Windows

  Ilustrační foto - hodiny

  Hodiny jako spořič monitoru, nebo zobrazující aktuální stav počasí. Podívejte se po netradičních a designových...

  Najdete na iDNES.cz