Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tučňák pokousal mladého Linuse Torvaldse. Linux slaví 20 let

  11:25
Před dvaceti lety se finský student pochlubil se svým základem pro svobodný operační systém, který patří mezi největší úspěchy hnutí open source. GNU/Linux je sice známý hlavně jako podivínský koníček geeků, za dvacet let si ale vydobyl prvenství mezi serverovými systémy nebo počítači.

Operační systém GNU/Linux slaví 20. narozeniny. Tučňák Tux je jeho maskotem od roku 1996, tučňáka vybral Linus Torvalds i proto, že jej krátce před tím v Austrálii pokousali. | foto: iDNES.cz

Jde o systém, na kterém běží 92 % nejrychlejších superpočítačů a zároveň se instaluje na nejlevnější netbooky a chytré telefony. Systém, kolem kterého panují vášně, mýty i nebývalé nadšení. Systém, který je zdarma pro všechny, pracují na něm tisíce vývojářů a počítají s ním největší technologické firmy.

To vše odstartoval před 20 lety Linus Torvalds, tehdy jednadvacetiletý student, kterého zrovna omrzela počítačová hra Prince of Persia a rozhodl se, že si trochu pohraje s tehdy populárním operačním systémem Minix. Jeho příspěvek na diskusní skupinu comp.os.minix odstartoval historii Linuxu:

Freax, Lignus, GNU/Linux

Kolem jména operačního systému Linux se strhla řada menších i větších sporů.

Freax - Linus Torvalds původně pojmenoval svůj systém "Freax", sloučením free + freak + UNIX. Jenže když nahrál složku "freax" na FTP svojí univerzity v září 1991, správci se název nezamlouval a změnil jej na Linux (Linus + UNIX). Linus původně nechtěl nazývat systém tak sebestředně, nakonec ale ustoupil.

Lignux - Linux by se nemohl tak rychle rozvíjet, nebýt podpory GNU projektu a GNU softwaru. Richart Stallman v roce 1996 navrhl název Lignux, aby se tak GNU stalo součástí názvu.

GNU/Linux - spolu se samotným "Linux" jde o nejpoužívanější variantu názvu. Zastánci obou variant se dlouhodobě dohadují, která lépe vystihuje spolupráci obou projektů.

Linux - čti "linuks" nebo "linyks". Více přímo u Linuse.

"Ahoj všichni uživatelé minixu,

pracuju na (svobodném) operačním systému (je to jen koníček, nebude to nic velkého a profesionálního, jako GNU) pro 386(486) AT architekturu. Pracuji na tom od dubna, a začíná se to rýsovat. Budu rád za připomínky a návrhy toho, co se vám líbí/nelíbí na minixu, jelikož můj operační systém se mu celkem podobá... Zatím jsem portoval bash a gcc a vypadá to funkčně. To znamená, že za pár měsíců by z toho mohlo být něco použitelného, a já bych rád věděl, co byste uvítali za funkce. Vítám připomínky, i když implementaci slibovat nebudu :-)

Linus (torvalds@kruuna.helsinki.fi)

P.S. Ano, žádný zdrojový kód z minixu tam není, a je podporován vícevláknový souborový systém. NENÍ portovatelný (používá task switching z 386 atd.) a nejspíš nebude nikdy podporovat nic jiného než pevné disky AT, protože to je všechno, co mám."

Na serverech i v mobilech

Navzdory skromným Torvaldsovým předpovědím dnes Linux najdeme na širokém spektru zařízení. Největší úspěch má na serverech, kde jednoznačně dominuje nad systémy BSD i Windows. Také mainframy a superpočítače běží na některé ze speciálních distribucí Linuxu častěji než na jakémkoli jiném operačním systému.

Linus Torvalds
Linus Torvalds

Linus Torvalds - finský programátor švédského původu, zakladatel a správce vývoje linuxového jádra

Nově vstoupil Linux také na mobilní zařízení, a to především díky společnosti Google. Ta na linuxovém jádru postavila svůj opensourcový operační systém Android. Přestože vstupovaly smartphony s Androidem na zdánlivě přeplněný trh, který se v roce 2007 dělil mezi iPhone, BlackBerry, Symbian a Microsoft, vyšvihl se během dvou let na první příčku prodejnosti. Podle Googlu je dnes aktivováno neuvěřitelných půl milionu instalací Androidu denně.

Na Linuxu běží velká filmová studia (Pixar, Dreamworks) rendrující 3D animace a také velké serverové farmy a datacentra. Velké firmy, jako je IBM, Amazon nebo Facebook na linuxová řešení spoléhají nejen ve svých superpočítačích. Velké firmy také nyní přispívají většinu zdrojového kódu do opensourcově vyvíjeného, Linusem Torvaldsem spravovaného linuxového kernelu.

Historie operačního systému GNU/Linux

Dvacet let vývoje open-source systému navázal na systémy UNIX, BSD a Minix, otevřel se ale programátorům z celého světa a nezavřel si dveře před komerčním využitím. Dnes patří velké firmy mezi hlavní vývojáře svobodného operačního systému GNU/Linux.

1970 - Ken Thompson a Dennis Ritchie vyvinuli a implementovali systém UNIX, který se stal základem mnoha moderních operačních systémů

1983 - Richard Stallman zakládá GNU Project, organizaci podporující svobodný software a hromadnou spolupráci vývojářů

1987 - holandský profesor Andrew Tanenbaum vydává operační systém MINIX založený na UNIXu, zamýšlený pro akademické použití

1991 - finský student Linus Torvalds zveřejňuje na diskuzní skupině comp.os.minix legendární příspěvek "Hello everybody out there...":

1992 - První linuxová distribuce (Softlanding Linux System) zahrnovala i podporu TCP/IP a okenního prostředí X Window System.

20 let Linuxu podle The Linux Foundation

1993 - První komerční linuxová distribuce Slackware Linux je nejstarší dodnes vyvíjenou distribucí.

1994 - Linus Torvalds uvolnil Linux 1.0, zdrojový kód měl 176 250 řádků.

1996 - Linuse Torvaldse pokousal v Austrálii tučňák. Krátce na to vybere tučňáka Tuxe jako maskota pro operační systém.

1998 - Microsoft použil krabičku s Red Hat Linuxem jako důkaz toho, že nemá na trhu operačních systémů monopol.

1999 - VA Systems spustila portál SourceForge, který je dodnes předním depozitářem open-source projektů.

2003 - V legendární superbowlové reklamě s učenlivým dítětem se společnost IBM "přihlásila" k otevřenému operačnímu systému Linux.

2004 - Canonical uvádí Ubuntu 4.1, které se svým půlročním cyklem uvádění nových verzí a důrazem na potřeby běžného uživatele postupně proměňuje vnímání Linuxu masovými uživateli.

2007 - Linux míří na mobilní telefony, nejprve skrze LiMo Foundation, později díky operačnímu systému Android, podporovaném firmou Google.

2010 - Na Linuxu založený Android v prodejnosti poráží ostatní mobilní platformy a jeho hvězda stoupá.

2011 - Linux slaví 20 let, oblibě se těší především na serverech a mobilních telefonech.

Na desktopech pořád underground

Serverové a mobilní využití ale systému velkou reklamu nedělá, neboť je zde tučňákovské jádro běžnému uživateli skryto. Nemaskovaný Linux, běžící jako desktopový operační systém, si zatím našel cestu jen k jednomu až pěti procentům uživatelů. Pro mnoho laiků znamená Linux pořád ještě "ten zvláštní systém pro programátory, kde se všechno dělá přes příkazovou řádku a pořád se tam musí kompilovat jádro či co."

To už ale dávno není pravda. Existuje celá řada linuxových distribucí, a zatímco některé jsou skutečně zaměřené na programátory a počítačové mágy, jiné (Ubuntu, Mint...) může užívat doslova každý. Pokud chcete Linux vyzkoušet, nechte si poradit na českých stránkách nebo v našem starším článku. Podíl Linuxu na desktopech sice zůstává pod procentem či v jednotkách procent (odhady mluví o 1 - 5 %), ale i díky uživatelsky přívětivým distribucím lze očekávat vzrůstající trend.

Ubuntu ve virtuálním počítači VMware Player

Linux jako lego

"Linux je jako lego: můžete z něj postavit cokoli chcete."

"Velká část uživatelů Linuxu si jej oblíbila nikoli navzdory jeho univerzálnosti, ale právě pro jeho univerzálnost."

(Dominic Humphries, 2006)

V době, kdy uživatel většinu času tráví v prohlížeči, už rozdíly mezi desktopovými operačními systémy nejsou tak významné, jako tomu bylo dříve. Více než kdykoli předtím platí, že uživatel může používat to, co je mu pohodlné a příjemné. Pro uživatele, ve více jak 85% většině zvyklé na operační systémy od Microsoftu, ale Windows nad Linuxem vítězí právě povědomostí, uživatelskými návyky a dostupností. Což je, při nulové ceně Linuxu, paradoxní.

Dominic Humphies napsal legendární článek, přirovnávající Linux k motorce a Windows k autu. Přestože dnes je situace jiná, stále zde zůstává důležitý fakt: Linux není jen operační systém, Linux je komunita uživatelů kolem GNU i Linuxu, kteří tento ekosystém vytvářejí. I proto bude nejspíš vždy užitečnější pro ty, kdo si chce s počítačem trochu pohrát.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Číňané vymysleli superkavitační pohon pro ponorky. Má ovšem jednu chybu

Vynález by mohl podmořským plavidlům umožnit dosahovat extrémně vysokých rychlostí, srovnatelných s proudovými letadly. Jde o druh laserového pohonu, který se teoreticky zkoumá už desítky let....

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Evropská sonda letí zjistit, zda máme proti asteroidu soudného dne šanci

Je to dva roky a několik dní, co americká sonda DART záměrně narazila do měsíce Dimorphos asteroidu Didymos. Stalo se tak v rámci testu planetární obrany, tedy možné budoucí obrany Země před úderem...

7. října 2024  14:15,  aktualizováno  16:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení a neuronové sítě

Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky vědce Johna J. Hopfielda a Geoffreyho E. Hintona „za zásadní objevy a vynálezy, které umožňují strojové učení za pomocí umělých...

8. října 2024  11:48,  aktualizováno  13:31

Trnitá byla cesta za uznáním vědkyně, která pomohla léčit cukrovku a obezitu

V týdnu udílení Nobelových cen si připomeňme jeden příběh. Všichni říkali, že to nejde, ale Svetlana Mojsovová to dokázala. Její zásluhou se dnes úspěšně léčí miliony lidí z cukrovky a obezity....

10. října 2024

Nobelisté v oblasti chemie rozlouskli letitou záhadu struktury proteinů

Ve švédském Stockholmu pokračovalo během úterka udělování Nobelových cen. Třetí z prestižních medailí získali Američané David Baker a John M. Jumper s Britem Demisem Hassabisem. Všichni se zabývali...

9. října 2024  11:45,  aktualizováno  13:43

Kyberútoky mohou i zabíjet. Za úspěchy hackerů bývají velké ego či neznalost

Pacient kvůli vyšetření nebo léčbě přišel do nemocnice na radioterapii, jenže dostal mnohonásobně vyšší dávku ozáření, která mu způsobila vážné zranění, nebo dokonce smrt. Lékař přitom udělal vše,...

9. října 2024  12:21

Nanonástřik ochrání elektroniku před bakteriemi i špínou na několik let

Advertorial

Klávesnice počítače, tablety, to jsou spotřebiče, kterých se dotýkáme několikrát za den. Mobil někteří lidé prakticky nedají z ruky. Ač si to nemusíme uvědomovat, tato zařízení jsou vysoce kontaktní,...

9. října 2024

Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky

Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...