„Nazvali nás rakovinou,“ vzpomíná Linux na největší pomluvy od Microsoftu

aktualizováno 
Operační systém GNU/Linux slaví 20 let a připomíná si, jakými metodami se do něj navážely velké firmy spolu s Microsoftem. Svými reklamami se snažily zrazovat běžné uživatele od open source. Ale ani fanatičtí zastánci Linuxu nepřispívali ke zklidnění situace.

Linux slaví 20 let

Operační systém Linux je jen o sedm let mladší než první verze operačního systému Windows. V roce 1992, kdy vyšla první ucelená distribuce Linuxu, už měl Microsoft bezpečnou majoritu na osobních počítačích po celém světě, a nastoupil svou dráhu k faktické dominanci desktopového trhu.

Jenže také Linux se rozrůstal. Sice ne tak rapidně a organizovaně, ale o to větší úžas vyvolávaly jeho úspěchy mezi nadšenci i odbornou veřejností. V nechvalně známých Halloweenských dokumentech se dozvídáme, že Microsoft vyhodnotil nástup open-sourcového operačního systému a souvisejících programů jako "reálnou hrozbu". Připravoval stanovisko, jaké vůči protivníkovi zaujmout, na které jeho slabiny zaútočit, například pomocí standardové bitvy. Linux opětoval palbu a neustálé navážení se do hegemona Microsoftu se stalo standardní součástí rétoriky jeho příznivců i rádobypříznivců.

Silná slova

  • Linux je jako rakovina, která se přisaje na intelektuální vlastnictví...
    (Steve Ballmer, CEO Microsoftu, 2001, zdroj: TheRegister)
  • Microsoft nechce dovolit virtualizovat Windows na Linuxu
    (tato nepravdivá teze je dodnes přisuzována Microsoftu, pochází z chybné interpretace v tomto článku, 2007).

Zbytek spletité historie je akcentován výraznými emocemi na obou stranách barikády. Pozůstatky těchto vášní jsou dodnes dobře patrné v každé diskuzi, kde se sejdou zastánci obou operačních systémů. "Uctívejte si dál toho svého jediného Billa," řeknou linuxáci woknařům, načež se dozvědí, aby "si šli raději zkompilovat jádro."

Fanatičtí zastánci Linuxu navíc trvale přilévali olej do ohně všudypřítomnými parodiemi, posměšky a nenávistnými poznámkami na adresu Microsoftu i jeho (dřívějšího) šéfa. Je jasné, že taková rétorika není pro vzájemné pochopení, nebo jen pro začátek dialogu, vůbec vstřícná. Je možné, že společný nepřítel v podobě Microsoftu byl pro často roztříštěnou komunitu linuxových uživatelů důležitým, ač někdy směšným, jednotícím činitelem.

Strach, nejistota, pochybnosti

Microsoft a další velké korporace často využívaly strategie, kterou nejen linuxová komunita označuje jako "FUD" (Fear, Uncertainity, Doubt - strach, nejistota, pochybnosti). V tomto případě jde, zjednodušeně řečeno, o využití silné pozice na trhu a obecné známosti a rozpoznatelnosti produktů Microsoftu k zastrašení laické veřejnosti a pokud možno jejího odrazení od konkurenčního systému.

Asi nejznámější je kampaň Microsoftu, nazvaná "Get the Facts" (Podívejte se na fakta), která roku 2004 varuje podniky před přechodem na open-sourcové systémy. Tvrdila, že přechod podniku na linuxovou platformu znamená výrazné navýšení nákladů kvůli přeškolování a náročnější správě či údržbě. Srovnávací studie celkových nákladů (Total Cost of Ownership) si nechala firma Microsoft zpracovat na zakázku.

Odpověděly hned tři firmy. Novell, který od roku 2003 koupil předního linuxového hráče SuSE, spustil webovou kampaň "Unbending the truth" (Narovnání ohnuté pravdy). Red Hat spustil kampaň "Truth Happens" (Pravda se stává). IBM v té době už budovalo svou platformní agnosticitu (snažila se, aby se její služby daly stejně využívat bez ohledu na použitý operační systém), a tak vydalo sérii studií o tom, jaké Linux nabízí konkurenční výhody.

Microsoft uveřejnil podobné video při snaze poskytnout uživatelům informace o tom, jak obtížné by pro jejich podnik bylo přejít z Microsoft Office na OpenOffice. Tam ostatně námitky nejsou neopodstatněné, u kancelářského balíku více než jinde platí, že zvyky uživatelů je těžké měnit. Dnes Microsoft srovnává serverové systémy mnohem komplexněji a na první pohled objektivněji.

Microsoft a open-source

V roce 2009 Microsoft překvapil přispěním 22 tisíců řádek do linuxového jádra. Přestože brzy se vyrojily informace o tom, že nešlo o altruistický čin, ale spíše o snahu vyhnout se pozdějším opletačkám, bariéra byla prolomena.

Microsoft přeje Linuxu k 20. narozeninám

Microsoft přeje Linuxu k 20. narozeninám.

Zdroje a odkazy

Ať už z jakýchkoli důvodů, Microsoft následuje další velké firmy a pracuje na tom, aby byl aktivnější a příznivě vnímaný v open-source komunitě. Zaměstnanci Microsoftu patří k nejaktivnějším přispěvatelům do nového linuxového jádra.

Posledním příspěvkem, údajně pocházejícím od Microsoftu, je roztomilé video Microsoft a Linux, jehož autoři vzpomínají na neshody mezi Microsoftem a Linuxem, ale doufají, že je čeká společná budoucnost. Více v našem předchozím článku.

Jim Zemlin, ředitel Linux Foundation, video ukázal v rámci své přednášky na konferenci LinuxCon. "Co se stalo? Řekli jste o nás, že jsme rakovina," reagoval ironicky na otázku ve videu.

Kromě dalších posměšků na adresu Microsoftu ale také střelil do vlastních řad a ukázal několik komických citátů linuxové komunity, například že "Rok 2006 bude rokem Linuxu na desktopech," kteroužto nesplněnou předpověď si pak různí představitelé každoročně opakovali.

Operační systém je jen nástroj. Nebo ne?

"Přestaňte s tím žabomyším hašteřením!" chtělo by se zavolat. "Vždyť je to jen operační systém, ne způsob života." Jenže jak Linux, tak Microsoft reprezentují ideologii. Linux je spojován s nadšeneckou komunitou a ideály open-source, Microsoft zase ví, že je komerční firma, která musí generovat zisk a dlouhodobě i krátkodobě prosperovat. Odlišné cíle pak volají i po odlišných metodách.

Přesto je mír, či alespoň přesun bitvy, na dohled. Stále častěji se prosazuje koncept software jako služba ("software as a service"), cloudové aplikace a další nástroje, které jsou nezávislé na Windows, Mac OS či Linuxu. 

Ale do té doby ještě vznikne mnoho patentových bitev a flamewarů v diskuzích.

Autor:
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Aktuální seriály ve vašem tabletu či ekologický život

Tablet pro práci i zábavu

Ze zajímavých aplikací pro tablety jsme tentokrát vybrali například jednu z těch, které se zaměřují na ekologický...

Software zdarma: nenechte se sledovat

Ilustrační foto

Anonymně poslat komukoliv, jakýkoliv i objemný soubor zprostředkuje program OnionShare. Bez možnosti vystopovat vaše...

Aplikace umožní rychlejší stahování z internetu nebo správu souborů

Tablet pro práci i zábavu

Podívejte se na novinky v e-mailové aplikaci Gmail, novou aplikaci na tvorbu prezentací, software na poslech...

Najdete na iDNES.cz