Tipy a triky pro Windows 8: Jak prodloužit výdrž notebooku na baterie

aktualizováno 
Pracujete-li na notebooku s Windows 8 často na cestách, a chtěli byste tak činit co možná nejdéle, potom pro vás máme některé základní, ale užitečné tipy, které prodlouží jeho běh o několik minut.

Tipy a triky pro Windows 8 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Snižte jas displeje

Bude to znít jako klišé, ale podobně jako u tabletu či smartphonu, tak i u notebooku je displej největším spotřebitelem elektrické energie. Čím více svítí, tím větší je spotřeba. Jas snížíte například pomocí klávesové zkratky Windows + I a v otevřeném pravém menu kliknete na ikonu jasu. Nyní pomocí jezdce nastavte jeho intenzitu. Druhou možností jak snížit jas je kliknout na ikonu baterie v oznamovací části hlavní lišty a vybrat volbu Upravit jas monitoru.

Tipy a triky pro Windows 8

2.Snižte automatické potemnění displeje

Windows také obsahují funkci, kdy v době nečinnosti automaticky sníží kontrast displeje a tak opět prodlužuje provoz na baterie. Stane se tak po určité době. Tuto dobu lze měnit. Jako v předchozím případě vyvolejte v oznamovací části hlavní lišty dialogové menu a vyberte volbu Možnosti napájení. Vlevo klikněte na Nastavení vypínání displeje. Hned první volba Ztmavit displej slouží k nastavení doby, kdy má displej přejít do potemnění. Další volba potom určuje, za jak dlouho se má zcela vypnout a třetí po určitém čase převede notebook do spánkového režimu. Poslední potom také slouží k nastavení úrovně jasu pro aktuální zobrazení.

Tipy a triky pro Windows 8

3.Nastavte schéma Spořiče energie

Notebook také může použít různé režimy schématu napájení. V nich je definované, na jak vysoký výkon má pracovat. Výchozí napájení lze změnit kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu baterie a vyberte jiné schéma – např. Úsporný režim. Schéma lze dále měnit a přizpůsobovat svým potřebám pomocí volby Změnit nastavení schématu.

Tipy a triky pro Windows 8

4.Vypněte wi-fi a bluetooth

Pokud aktuálně nepoužíváte internet či přístup k domácí síti (případně nepotřebujete komunikovat přes bluetooth), zvažte vypnutí těchto technologií. Obě dvě jsou totiž ve spuštěném stavu značně energeticky náročné. Obě technologie se dají zpravidla vypnout vypínačem na notebooku anebo pomocí ikony v informační liště hlavního panelu, případně klávesou zkratkou (pomocí Fn).

Tipy a triky pro Windows 8

5.Odpojte nepoužívaná externí zařízení

Externí USB disk, USB flash disk, tiskárna, klávesnice, myš atd. jsou dalšími zařízeními, které spotřebovávají energii z baterie notebooku. Zvažte tedy jejich odebrání v případě, že je opravdu nepotřebujete a tak získejte další minuty provozu notebooku na baterie navíc.

Tipy a triky pro Windows 8

6.Ukončete nepoužívané aplikace

Čím více je v notebooku spuštěných aplikací, tím jde jeho spotřeba nahoru. Nejenže komunikují například se sítí, ale navíc kladou vyšší nároky na paměť a procesor. Hodně energie spotřebovávají tzv. postranní panely a aplikace běžící na pozadí systému, které se startují společně s operačním systémem. Seznam spuštěných aplikací zobrazíte po kliknutí pravým tlačítkem myši na hlavní lištu a výběrem volby Správce úloh.

Tipy a triky pro Windows 8

7.Zakažte vizuální efekty

Přestože Windows Aero již není součástí Windows 8 i tak se v tomto systému nachází stále hodně efektů, které zbytečně opět spotřebovávají baterii notebooku. Efekty se potom podepisují na využití CPU a paměti čímž stoupá spotřeba energie. Stiskněte Windows + Pause Break. Otevře se okno Systém. Vlevo klikněte na Upřesnit nastavení systému. V části Výkon klikněte na Nastavení. V záložce Vizuální efekty klikněte na Optimalizovat pro výkon.

Tipy a triky pro Windows 8

8.Programy pro prodloužení práce na baterie

Existuje celá řada speciálních programů, které uživateli automaticky či poloautomaticky prodloužit práci na baterie notebooku změnou nastavení různých vlastností a funkcí operačního systému. My můžeme doporučit hned dva zástupce – BatteryBar Pro (zdarma i placený) anebo Battery Care (zdarma dostupný).

Tipy a triky pro Windows 8

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Další z rubriky

Software zdarma: Nejlepší alternativa ke kacelářskému balíku MS Office

Ilustrační foto - notebook

Sada kancelářských nástrojů LibreOffice je připravena plnit i náročné potřeby pro tvorbu a editaci dokumentů a je více...

Zbavte se díky aplikaci zbytečností a nechte si doporučit seriál

Tablet pro práci i zábavu

Přes šikovnou aplikaci můžete nabídnout věci za odvoz. Vyzkoušejte třeba generátor unikátních tapet pro pozadí displeje...

Tipy a triky pro Windows 10: jak zrušit automatické spouštění Skype

Windows 10

Vyřadit automatický start aplikace Skype společně s Windows je složité. Klasické metody nepomáhají. Podíváme se však i...

Najdete na iDNES.cz