Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Pravda o pirátství aneb Co se RIAA snažila zatajit

Hudební cédéčko letos slaví 20. narozeniny. Do zpěvu mu ale není. Prodej nosičů v posledních dvou letech klesá a budoucnost nevypadá nijak růžově. Může za to stáří technologie, piráti nebo čachry hudebních vydavatelství? 'C' je správně...

Technologie stříbřitého kotouče s digitálním záznamem hudby, neboli kompaktní disk, se letos dožívá významného jubilea. První komerční hudební cédéčka byla představena světu již před dvěma dekádami. Takové výročí volá po pořádné oslavě, ale kolem disků, na jejichž povrchu vytváří lámající se světlo fantaskní barevné kreace, příliš veselo není. Hudební průmysl je v krizi, příjmy klesají, nosičů se prodává stále méně. Velké vydavatelské domy svalují vinu na černý trh s nahrávkami a stále aktivnější internetové piráty. Ti především mohou za úpadek kdysi vzkvétajícího odvětví. Nebo je to přece jen trochu jinak?

Proti všem
Americká organizace RIAA (Recording Industry Association of America) bedlivě dohlíží nad dodržováním autorských práv, spojených s především s produkcí největších světových vydavatelství, tzv. Velké pětky: Sony Music, Universal, Warner, EMI, BMG. Čelní představitelkou RIAA je Hilary Rosen, šedá eminence, jež je ztělesněním moci, kterou ve svých rukou organizace třímá. Neúnavně bojuje proti všem elementům, jež by mohly ohrozit pozici hudebního průmyslu. Jejím největším úspěchem je soudní odstavení Napsteru v létě loňského roku.

Hilary pevně věří ve svou věc, pořádá osvětové debaty, před následky pirátství varuje už mládež na školách. Publikuje na webu články o úspěšných zásazích RIAA, o problémech s černou distribucí, o tom, jak trh trpí pod tíhou nelegálního kopírování na internetu. Je pro tvrdé represe proti všem, kdo se podílejí na cirkulaci MP3 souborů po světě, a za zájmy RIAA lobuje i v Kongresu. Vehementně propaguje legální placené hudební knihovny a zároveň si stěžuje, že proti P2P sítím nemají šanci. Tvrdí, že nahrávací společnosti jsou současným stavem věcí těžce poznamenány a nepřipouští jakoukoliv chybu na straně průmyslu.

Řeč čísel
Mezinárodní hudební organizace se laického čtenáře snaží přesvědčit, že za propadem tržeb a počtu prodaných nosičů stojí jen a pouze černý trh, zejména pak jeho nejnovější podoba - internetové P2P sítě, kde lze zdarma sehnat prakticky jakoukoliv skladbu. Neinformovaný člověk by tomu mohl uvěřit, je to přece logické. Jenže argument obhájců volných sítí zní: Internet hudbu prodávat pomáhá! Nejlépe to dokládá situace po spuštění prvního takového systému - Napsteru - v roce 1999. Hudební průmysl zažívá zlaté časy, prodává obrovské množství disků a vydělává neuvěřitelných 14 miliard 651 milionů dolarů! Jak se na tom podílel internet? Uživatelé měli výjimečnou možnost posoudit kvality alba v pohodlí domova ještě předtím, než si jej půjdou koupit do obchodu.

O rok později je ale všechno jinak. Hudba za 12 měsíců ztrácí své pozice, souhrnný prodej nosičů klesá z 14,6 na 14,3 miliardy dolarů. Za rok 2001 už je to dokonce "pouze" 13,7 miliardy - pokles o 4,1 procenta. Hudebních nosičů se v USA prodalo o 10,3 procenta méně: V roce 2000 to bylo 1,08 miliardy kusů, v roce 2001 pak 968,58 milionů kusů. Průmysl zbrojí na válku s piráty. Horečně se investuje do technologií, jež mají zabránit uživatelům v přepalování cédéček, jejich kopírování do počítače a následné nabízení v P2P sítích. Internet podléhá monitoringu, rozbíhají se soudní řízení. V srpnu 2001 je navždy umlčen Napster, stejný osud potká v červnu 2002 unikátní knihovnu Audiogalaxy. Napadáni jsou běžní uživatelé, studenti amerických univerzit, vyšetřování ničí kariéry kadetů námořní akademie, na jejichž počítačích byly nalezeny MP3 soubory stažené z netu. Proč to všechno? Protože se to RIAA hodilo!

Pravda je jinde
RIAA pompézním honem na piráty umně odvedla pozornost od pravého meritu věci a ještě jednoduše zdůvodnila stamilionové investice do zabezpečení CD, a tím pádem zdražení produktů. "Piráti nás poškozují, musíme se bránit!" Skutečná přičina poklesu prodeje ale tkví někde jinde. Sídlí přímo v hlavních stanech světových labelů a ukrývá se v nahrávacích studiích - která zejí prázdnotou. RIAA dva roky zamlčovala počet nově vydaných alb a zcela účelově uváděla pouze záporná čísla údajně těžce zkoušeného trhu.

Zatímco v roce 1999 bylo v USA vydáno 38.900 nových alb a tržby činily zmíněných 14,65 miliardy, v roce 2001 připadlo na tržby 13,7 miliardy přibližně pouze 27.000 alb! Prodej tedy nepoklesl kvůli pirátům, ale protože bylo vydáno méně hudby - o čemž jsem koneckonců v minulosti již několikrát spekuloval. Počet alb klesl o třetinu, ale tržby jen o 4,1 procenta! Díky dodatečným výdajům na produkci se zvedly ceny nosičů a propad tržeb proto nebyl tak citelný jako pokles počtu prodaných nosičů. V tom je tedy zakopán pes: Hudby se prodává málo, protože jí prostě je málo a navíc je znatelně dražší.

Pirátství má na trh s hudbou určitě také svůj vliv, ovšem jedná se spíše o lisované padělky, než stahování z internetu. Z tradičních sítí (vyjma Direct Connect) těžko stáhnete celé album, zato u stánku koupíte cédéčko za pár korun a bez námahy. RIAA však měla v posledních letech tendenci očerňovat především internet a projevy jejích představitelů v médiích se vyznačovaly neuvěřitelnou schopností až absurdně překrucovat skutečnost. Kupříkladu když průzkum chování surfařů ukázal, že 90 procent z nich díky P2P sítím kupuje víc hudby, RIAA křičela: "To je strašné, 10 procent lidí kupuje méně hudby!" A tak pořád dokola...

Jak dál?
Uveřejnění těchto čísel by mělo otřást základy nějvětších nahrávacích společností i samotné organizace RIAA. Když ne teď, tak už asi nikdy... Na účelné zkreslování skutečnosti by měl pamatovat trestní řád. Labely Velké pětky mohou očekávat, že se zvedne vlna protestů proti jejich cenové politice a pohrdání zákazníky. Všichni bychom byli šťastni, kdyby konec letošního roku znamenal také konec pokoutných praktik nahrávacích společností a začátek reformy trhu s hudbou, v němž by měl hrát prim internet.

Zbožným přáním hudebních fanoušků je, aby namísto několika knihoven s omezenou nabídkou i možnostmi manipulace se staženými daty vznikla oficiální P2P síť, zatížená symbolickým poplatkem, v níž by mohl každý sdílet cokoliv. Nepochybuji o tom, že by to ztrouchnivělému průmyslu vlilo novou energii do žil a i malá částka na jednoho uživatele přinesla ohromné zisky. Průmysl by přece taková služba nestála ani cent na nákladech! Ne ve fyzických nosičích, ale v internetu je budoucnost.

Kompletní přehled vývoje cen a prodeje nosičů v letech 1990 - 2001 spolu s podrobnou analýzou naleznete na serveru Boycott-RIAA.com.

  • Nejčtenější

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

v diskusi je 35 příspěvků

16. února 2024  11:19

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

Lepší než terapie. Tato sluchátka skvěle zahrají ticho i muziku

v diskusi je 20 příspěvků

14. února 2024

Ani jedna z těchto sluchátek nejsou šlápnutím vedle. Jsou mezi nimi však velké rozdíly a každý se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lodní výzbroj na pásech. Sturmtiger používal náboje o hmotnosti 350 kg

v diskusi je 12 příspěvků

19. února 2024

Německý vůdce Adolf Hitler byl známý megaloman. V řadě případů nebyla při zavádění techniky do...

Firma OpenAI ukázala generátor dechberoucích videí, nyní zkoumá bezpečnost

v diskusi je 57 příspěvků

15. února 2024  22:09

Jmenuje se Sora a je to nová služba firmy OpenAI, která se svým chatbotem ChatGPT zbláznila svět do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dokonalejší kus elektroniky nekoupíte. Prozkoumali jsme Apple Vision Pro

v diskusi je 158 příspěvků

17. února 2024

Vyzkoušeli jsme nejvíc high-tech zařízení, které si dnes můžete koupit, headset Apple Vision Pro....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Vědci objevili nejrychleji rostoucí černou díru a nejsvítivější objekt

v diskusi je 22 příspěvků

21. února 2024  9:33

Pomocí dalekohledu Very Large Telescope (VLT) v Evropské jižní observatoři (ESO) v Chile byl...

Dočkáme se letos Windows 12? Patrně ne, protože to nedává smysl

v diskusi je 16 příspěvků

21. února 2024

Microsoft se připravuje na uvedení další dávky novinek v systému Windows. Zatímco dřív se...

Pravda o mobilech. Profesor Vrba vysvětluje vliv záření na lidské zdraví

20. února 2024

Premium Francouzi vloni zakázali prodej celé série mobilních telefonů iPhone 12. Podle nich z přístrojů...

Generativní umělá inteligence změní vyhledávání, to klasické čeká propad

v diskusi je 13 příspěvků

20. února 2024  19:43

Řada odborníků i běžných uživatelů si všímá, že výsledky vyhledávání přes dominantní Google se...

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...