Tipy Windows 10: Edge má sadu vylepšení, umí i zjistit energii zařízení

aktualizováno 
Internetový prohlížeč od Microsoftu si lépe poradí s automatickým přehráváním multimédií, má nový design pro ukládání formulářů, lépe pracuje s PDF dokumenty a také došlo ke zpřehlednění jeho nastavení. Zobrazí také, kolik energie zbývá připojenému bluetooth zařízení či množství přenesených dat.

Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak omezit automatické přehrávání multimédií

Už v minulém článku jsme se podívali na vylepšení browseru Edge. Dnes přidáme další porci novinek. První z nich je možnost předem nastavit na vybraném webu, zda má oprávnění automaticky přehrávat multimédia, tedy například spustit zvuk či přehrát video. Na adresním řádku klikněte na symbol zámku a v kontextovém menu v části Oprávnění pro web klikněte na Nastavení automatického přehrávání médií. Objeví se volba, kde máte možnost zvolit volby Povolit, Omezit, nebo Blokovat. Nového designu se dočkal také panel pro ukládání informací ve formulářích, například vyplňování kontaktních údajů.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak lépe pracovat s PDF dokumenty

Některá vylepšení najdete také v případě, že používáte integrovaný prohlížeč PDF dokumentů. Pokud si v něm některý otevřete, potom si všimněte změn v panelu nástrojů. Ten je nyní možné si připnout (prostřednictvím poslední ikony připínače) a tak zakotvit pod adresním řádkem (bude vždy viditelný a nebude se schovávat). Navíc vykreslování PDF je rychlejší a při čtení je možné nyní využít výkladový slovník – stačí, abyste v dokumentu označili libovolné slovo a můžete se dozvědět co znamená či si jej nechat přečíst pro správnou výslovnost.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak na lepší nastavení Edge

Protože Edge se učí novým funkcím, mění se i jeho volby v nastavení. Pokud tak toto menu otevřete (vpravo nahoře klikněte na tři tečky a potom na volbu Nastavení), určitě si všimnete, že na jeho levé straně se objevily podskupiny. Jsou čtyři a díky nim se snadněji dostanete ke konfiguraci, kterou potřebujete – Obecné, Ochrana osobních údajů…, Hesla a automatické… a Upřesnit. V poslední jmenované se například nově nachází možnost spravovat již zmíněné automatické přehrávání multimédií, mimo jiné s možností nastavit chování globálně pro všechny weby.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak zjistit kolik energie má bluetooth zařízení

V nastavení operačního systému se objevila další vylepšení. Jedním takovým je například možnost zjistit, kolik energie má zařízení připojené prostřednictvím technologie Bluetooth. Klikněte tak na Start -> Nastavení -> Zařízení. Vlevo potom zvolte volbu Zařízení Bluetooth a jiná. Kromě toto z tohoto umístění je máte možnost kompletně spravovat (nastavovat, vypínat apod.) či zcela tuto technologii v operačním systému zakázat používat.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak zjistit počet přenesených dat i v mobilních sítích

Windows už nějakou dobu umožňuje zjistit počet přenesených dat (odeslaná a přijatá). Nově to lze udělat také v případě mobilního připojení a rozlišit ta roamingová. Spusťte Nastavení a klikněte na Síť a internet. Na levé straně vyberte volbu Využití dat. Zde v části Přehled si vyberte, pro jaký způsob připojení chcete zjistit podrobnosti o spotřebovaných datech – wi-fi, ethernet apod. Po kliknutí se objeví výpis aplikací a kolik přenesly dat.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak na lepší konfiguraci zvuků

Do Nastavení se přesunula také kompletní konfigurace zvuků počítače. Zvolíte-li tak volbu Systém a přepnete se na levé straně na položku Zvuk, potom se zobrazí seznam připojených vstupních i výstupních zařízení (reproduktory, mikrofony apod.) a máte možnost je dále spravovat a zobrazit a měnit jejich vlastnosti. Zcela dole se potom nově nachází volba Upřesnit možnosti zvuku. Pokud ji zvolíte, otevře se nové okno a s ním možnost měnit hlasitost, vybrat zvukové vstupní a výstupní zařízení či měnit hlasitost pro vybraná zařízení z jednoho místa.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Další z rubriky

Software zdarma: nenechte se sledovat

Ilustrační foto

Anonymně poslat komukoliv, jakýkoliv i objemný soubor zprostředkuje program OnionShare. Bez možnosti vystopovat vaše...

Vyzkoušejte program, který zmenší a zefektivní Windows

Ilustrační foto - notebook

Program Auslogics Windows Slimmer dokáže zbavit Windows zbytečností, které již operační systém nepotřebuje. Další...

Téměř jako profesionál. Tyto střižny zdarma pomohou s úpravou videí

Ilustrace - notebook

Dejte momentkám zachyceným smartphonem vyniknout. Díky online střihu, automatické tvorbě, ale i prostřednictvím...

Najdete na iDNES.cz