Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Čínská aplikace pro každého komunistu. Krade volný čas a šíří propagandu

Je to vlastně Rudá knížka pro 21. století. Ve svém mobilu ji musí mít nejen každý správný komunista, ale i ten, kdo chce v Číně něco dokázat. Získá přes ní body do veřejného bodového systému. Momentálně je nejstahovanější aplikací v Číně a také tou, kterou se snaží nejvíce lidí obelstít.

Screenshot z aplikace Xuexi Qiangguo (süe-si čchiang-kuo). | foto: Xuexi Qiangguo (süe-si čchiang-kuo

V Čínské lidové republice vyvinuli novou aplikaci Xuexi Qiangguo (süe-si čchiang-kuo 学习强国), jejímž hlavním cílem je šířit stranickou propagandu mezi straníky i běžné uživatele. Aplikace využívá veřejného bodového systému, díky němuž se mohou lidé navzájem předhánět nebo za nízké skóre odsuzovat. Osobní skóre už nyní částečně určuje kvalitu života jednotlivých občanů a v budoucnu tomu tak zřejmě bude zcela. - více v tomto článku

Jak má fungovat velký čínský bratr v kombinaci s obrovským množstvím kamer:

6. dubna 2018

Rudá aplikace je nejnovějším zářezem dlouhodobého čínského projektu na vytvoření digitální diktatury - dosažení ideálu digitálního leninismu. Součástí tohoto plánu je využívání nejmodernějších výdobytků vědy ke kontrole a sledování obyvatel.

Rudá knížka pro 21. století

Aplikace Xuexi Qiangguo (čili volně přeloženo „studovat, jak posílit zemi“) může díky shodě příjmení generálního tajemníka KS Číny s druhým znakem v názvu aplikace znamenat také „studuj Siho, posil zemi“. Tuto slovní hříčku čínský režim využívá stále častěji. A vzhledem k tomu, že bylo Si Ťin-pchingovo myšlení v loňském roce zaneseno do čínské ústavy, je možná právě tento překlad vhodnější.

Aplikaci můžete najít v obchodě s aplikacemi v mobilu nebo na oficiálních stránkách a k pátému březnu si ji stáhlo na 75 milionů uživatelů (oficiálně byla spuštěna již prvního ledna 2019). Stala se tak nejstahovanější aplikací na čínském Apple Storu. Této popularity dosáhla přinejmenším zčásti díky tomu, že je její používání vyžadováno mezi straníky i na některých pracovištích.

Screenshot z aplikace Xuexi Qiangguo (süe-si čchiang-kuo).

Screenshot z aplikace Xuexi Qiangguo (süe-si čchiang-kuo).

Aplikace má několik funkcí. Nejdůležitější je redigovaný obsah vytvářený vývojáři z Výzkumného ústavu pro propagandu a veřejné mínění Oddělení propagandy Ústředního výboru Komunistické strany Číny. Ten je zde ve formě videí, článků i knih (jako například Maova Rudá knížka), za jejichž čtení člověk dostává body. Odměňován je za délku strávenou konzumací obsahu, za dočtení či dokoukání jednotlivých propagandistických článků nebo videí. Kladně se hodnotí také sdílení obsahu s přáteli - pomocí komunikačního systému podobného Snapchatu, který je v aplikaci zabudován. Aplikace také obsahuje týdenní testy ze Si Ťin-pchingova myšlení a historie Strany.

Ideologie pro volný čas

Uživatelé jsou odměňováni dvojitou porcí studijních bodů při používání aplikace ve specifické časy - ve všední dny mezi 20:30 a 22:00, o víkendech mezi 9:30 a 10:30 a 15:30 a 16:30. Cílem je nutit uživatele konzumovat obsah v době, kdy by jinak měli čas na osobní věci, například po večeři během pracovního dne nebo během volného dopoledne o víkendu. Lidé prostě nemají trávit čas ničím jiným než prací, rodinnými záležitostmi a ideologickým obsahem posvěceným shora.

Při plošném zavádění jakékoliv politiky však nutně dojde k nečekaným problémům. Jedna uživatelka na čínské sociální síti Douban (příspěvek zde byl smazán, ale je archivován na China Digital Times) si stěžovala, že její matka, učitelka na malém městě, je nucena získat alespoň 40 bodů denně. Padesátiletá žena je sotva schopna ovládat chytrý telefon, natož efektivně sbírat body konzumací internetového obsahu. Uživatelka si navíc stěžovala, že aplikace je natolik náročná na interakci, že není možné během jejího používání dělat něco jiného, navíc odměňuje hlavně za délku užívání, čímž člověk přichází o volný čas. Čínská Státostrana tak znovu, jako za časů Maovy Rudé knížky, vstupuje i do každodenního života lidí a jejich myšlení.

O tom, že čínská populace není z aplikace až tak nadšená, svědčí její hodnocení na Apple Storu, které činilo pouhých 2,7 hvězdiček. Tedy než bylo hodnocení včetně komentářů zakázáno. Dalším důkazem je množství různých návodů na úspěšné sbírání bodů, na internetu se objevily i programy, které podobně jako boti provádějí úkoly, jenž by jinak člověk musel dělat sám.

To se čte samo!

Jedním z nich je fuck-xuexiqiangguo na vývojářském webu GitHub. V popisu tohoto programu stojí „software, který umožňuje dospělým (a v budoucnosti možná i dětem), studovat Siho automaticky“.

Fuck-xuexiqiangguo automaticky skroluje po stránce s obsahem, rozklikává a sleduje” jednotlivá videa, čte články, kouká na televizní seriály jako například Na Marxe se můžeš spolehnout (Ma-kche-s’ kche-pchu 马克思靠谱). A nikdy nedopustí, aby se obrazovka zamkla a oficiální aplikace poznala, že uživatel nedává pozor. Člověku tak stačí zapojit telefon do zásuvky a body mu přibývají automaticky.

Screenshot z aplikace fuck-xuexiqiangguo.

Screenshot z aplikace fuck-xuexiqiangguo.

Na GitHubu se v komentářích rozjela zajímavá debata. Někteří uživatelé nabádali ostatní, aby nepodváděli a „skutečně se učili stranickým myšlenkám“. Mnozí jiní byli nadšení a děkovali autorovi, který uvádí, že pochází z Ústřední stranické školy (Čung-jang tang-siao 中央党校), hlavního institutu pro vzdělávání nových aparátčíků. Jiní připomínali, že by program mohl být nebezpečný pro samotný GitHub. 

ČLR by totiž mohla internetovým uživatelům zakázat k tomuto portálu přístup. Na GitHub jsou projekty čínských vývojářů mezi nejoblíbenějšími a jsou na něm zároveň závislé miliony IT specialistů při každodenní práci. Great Firewall of China (Velká čínská internetová zeď) lze sice obejít pomocí VPN, ale kromě toho, že tyto nástroje začínají být v Číně kriminalizovány, by šlo o další zásadní komplikaci pro život čínského občana.

Digitální lenismus - diktatura moderní doby

„Rudou appku“ je nutné chápat v kontextu současných čínských snah o vytvoření digitální totality moderního typu, kterou německý filosof Sebastian Heilmann označil za digitální leninismus. Jde o budování totalitní diktatury podle leninistického vzoru státního uspořádání, v níž má Strana kontrolu nad vším v zemi. I díky moderním digitálním technologiím, jako jsou umělá inteligence nebo velká data. Tyto tendence nabývají na obrátkách právě za vlády generálního tajemníka Si Ťin-pchinga, který o návratu k tvrdé kontrole maoistického rázu mluví jako o „návratu k původním ideálům“.

Policie ani nevyjela a unesené dítě našli. Bezpečné město podle Huawei

Nejviditelnější součástí tohoto „nového“ systému jsou například v Číně všudypřítomné kamery s rozpoznáváním obličejů. Ty by měly podle prezentací čínské policie být schopny kohokoli dostihnout za sedm minut. Další často zmiňovanou digitální politikou je projekt Sociálního kreditu (SCS), který je často přirovnáván k systému hodnocení jednotlivců, který se objevil v seriálu Black Mirror. 

Ačkoliv má skutečnost od této fikce velmi daleko (více zde), přeci jen nejspíše půjde na přelomu roku 2020 a 2021, kdy má být SCS zaveden, o sociální inženýrství opřené o moderní digitální technologie. Muslimští obyvatelé Sin-ťiangu (čínské autonomní oblasti s muslimskou menšinou) jsou navíc nuceni používat aplikaci Čistá síť (Ťing-wang 净 网), která je v podstatě vládou podporovaným spywarem, který má zaručit, že místní nebudou konzumovat ideologicky závadný obsah.

Žádný z výše zmíněných projektů není dokonalý. Kamery v ulicích jsou podle různých zdrojů často falešné, nebo nejsou schopné rozpoznávat například obličeje Afričanů. Sociální kredit patrně bude z velké části stále spoléhat na lidský faktor, nikoliv umělou inteligenci. Aplikace jako Studuj Siho, posil zemi lze obejít. Podařilo se však vyvolat u většiny populace strach a donutit ji k autocenzuře. I ti, kteří ve vyprázdněné stranické ideály nevěří, budou studovat a sdílet obsah, budou šířit slovo Si Ťin-pchingovo, jen aby nebyli vyloučeni ze společnosti, nebo neskončila jejich kariéra.

Aktualizace: Upřesnili jsme titulek článku

Autor:
  • Nejčtenější

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...

Startujeme německý tankový motor z války, desetiletí pohřbený v bahně

Takhle zní zrekonstruovaný motor Maybach HL 120 TRM z německého útočného děla StuG. Strávil celá desetiletí pohřben v...

Maličké hi-fi do maličkých bytů. Vyzkoušeli jsme česko-britskou kombinaci

Moderní, elegantní a velmi dobře hrající. Vyzkoušeli jsme maličký streamer se zesilovačem Arcam Solo Uno a regálové...

Ušetřit, nebo připlatit? Co znamená devět tisíc korun při výběru notebooku

Premium Jeden je za 12 990 Kč, druhý za 21 990 Kč. Obě jsou to novinky s Windows 11, Full HD displejem, SSD úložištěm a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět největších nesmyslů tradovaných o druhu Tyrannosaurus rex

Dravý dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex vyhynul před nepředstavitelně dávnou dobou 66 milionů let. I když toho o něm...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Postarejte se, abyste o svá data nikdy nepřišli, zálohujte

Žít v digitálním světě je fajn, ale co když přijdete o své dokumenty, fotografie a videa či vlastní sbírku hudby?...

Aktivujte si ve Windows pokročilé vyhledávání

Vyhledávač ve Windows se krůček po krůčku zlepšuje. Sice mu k dokonalosti ještě něco chybí, nicméně vylepšit si...

Výpadek Google Cloudu srazil na kolena služby jako Spotify nebo Discord

Cloudové služby od Googlu zaznamenaly v úterý kolem 18. hodiny rozsáhlý výpadek, jenž postihl i část hostovaných služeb...

Jak vytvořit působivé prezentace nejen v PowerPointu

Prezentace nabízejí snadný a rychlý způsob, jak sdílet nápady s kýmkoli. Obsahovat mohou jak jednoduchá, tak složitá...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO ÚDRŽBÁŘ (27-31.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 31 000 Kč

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...