Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 11. července 2020 Olga

Čínská aplikace pro každého komunistu. Krade volný čas a šíří propagandu

aktualizováno 
Je to vlastně Rudá knížka pro 21. století. Ve svém mobilu ji musí mít nejen každý správný komunista, ale i ten, kdo chce v Číně něco dokázat. Získá přes ní body do veřejného bodového systému. Momentálně je nejstahovanější aplikací v Číně a také tou, kterou se snaží nejvíce lidí obelstít.

Screenshot z aplikace Xuexi Qiangguo (süe-si čchiang-kuo). | foto: Xuexi Qiangguo (süe-si čchiang-kuo

V Čínské lidové republice vyvinuli novou aplikaci Xuexi Qiangguo (süe-si čchiang-kuo 学习强国), jejímž hlavním cílem je šířit stranickou propagandu mezi straníky i běžné uživatele. Aplikace využívá veřejného bodového systému, díky němuž se mohou lidé navzájem předhánět nebo za nízké skóre odsuzovat. Osobní skóre už nyní částečně určuje kvalitu života jednotlivých občanů a v budoucnu tomu tak zřejmě bude zcela. - více v tomto článku

Jak má fungovat velký čínský bratr v kombinaci s obrovským množstvím kamer:

6. dubna 2018

Rudá aplikace je nejnovějším zářezem dlouhodobého čínského projektu na vytvoření digitální diktatury - dosažení ideálu digitálního leninismu. Součástí tohoto plánu je využívání nejmodernějších výdobytků vědy ke kontrole a sledování obyvatel.

Rudá knížka pro 21. století

Aplikace Xuexi Qiangguo (čili volně přeloženo „studovat, jak posílit zemi“) může díky shodě příjmení generálního tajemníka KS Číny s druhým znakem v názvu aplikace znamenat také „studuj Siho, posil zemi“. Tuto slovní hříčku čínský režim využívá stále častěji. A vzhledem k tomu, že bylo Si Ťin-pchingovo myšlení v loňském roce zaneseno do čínské ústavy, je možná právě tento překlad vhodnější.

Aplikaci můžete najít v obchodě s aplikacemi v mobilu nebo na oficiálních stránkách a k pátému březnu si ji stáhlo na 75 milionů uživatelů (oficiálně byla spuštěna již prvního ledna 2019). Stala se tak nejstahovanější aplikací na čínském Apple Storu. Této popularity dosáhla přinejmenším zčásti díky tomu, že je její používání vyžadováno mezi straníky i na některých pracovištích.

Screenshot z aplikace Xuexi Qiangguo (süe-si čchiang-kuo).

Screenshot z aplikace Xuexi Qiangguo (süe-si čchiang-kuo).

Aplikace má několik funkcí. Nejdůležitější je redigovaný obsah vytvářený vývojáři z Výzkumného ústavu pro propagandu a veřejné mínění Oddělení propagandy Ústředního výboru Komunistické strany Číny. Ten je zde ve formě videí, článků i knih (jako například Maova Rudá knížka), za jejichž čtení člověk dostává body. Odměňován je za délku strávenou konzumací obsahu, za dočtení či dokoukání jednotlivých propagandistických článků nebo videí. Kladně se hodnotí také sdílení obsahu s přáteli - pomocí komunikačního systému podobného Snapchatu, který je v aplikaci zabudován. Aplikace také obsahuje týdenní testy ze Si Ťin-pchingova myšlení a historie Strany.

Ideologie pro volný čas

Uživatelé jsou odměňováni dvojitou porcí studijních bodů při používání aplikace ve specifické časy - ve všední dny mezi 20:30 a 22:00, o víkendech mezi 9:30 a 10:30 a 15:30 a 16:30. Cílem je nutit uživatele konzumovat obsah v době, kdy by jinak měli čas na osobní věci, například po večeři během pracovního dne nebo během volného dopoledne o víkendu. Lidé prostě nemají trávit čas ničím jiným než prací, rodinnými záležitostmi a ideologickým obsahem posvěceným shora.

Při plošném zavádění jakékoliv politiky však nutně dojde k nečekaným problémům. Jedna uživatelka na čínské sociální síti Douban (příspěvek zde byl smazán, ale je archivován na China Digital Times) si stěžovala, že její matka, učitelka na malém městě, je nucena získat alespoň 40 bodů denně. Padesátiletá žena je sotva schopna ovládat chytrý telefon, natož efektivně sbírat body konzumací internetového obsahu. Uživatelka si navíc stěžovala, že aplikace je natolik náročná na interakci, že není možné během jejího používání dělat něco jiného, navíc odměňuje hlavně za délku užívání, čímž člověk přichází o volný čas. Čínská Státostrana tak znovu, jako za časů Maovy Rudé knížky, vstupuje i do každodenního života lidí a jejich myšlení.

O tom, že čínská populace není z aplikace až tak nadšená, svědčí její hodnocení na Apple Storu, které činilo pouhých 2,7 hvězdiček. Tedy než bylo hodnocení včetně komentářů zakázáno. Dalším důkazem je množství různých návodů na úspěšné sbírání bodů, na internetu se objevily i programy, které podobně jako boti provádějí úkoly, jenž by jinak člověk musel dělat sám.

To se čte samo!

Jedním z nich je fuck-xuexiqiangguo na vývojářském webu GitHub. V popisu tohoto programu stojí „software, který umožňuje dospělým (a v budoucnosti možná i dětem), studovat Siho automaticky“.

Fuck-xuexiqiangguo automaticky skroluje po stránce s obsahem, rozklikává a sleduje” jednotlivá videa, čte články, kouká na televizní seriály jako například Na Marxe se můžeš spolehnout (Ma-kche-s’ kche-pchu 马克思靠谱). A nikdy nedopustí, aby se obrazovka zamkla a oficiální aplikace poznala, že uživatel nedává pozor. Člověku tak stačí zapojit telefon do zásuvky a body mu přibývají automaticky.

Screenshot z aplikace fuck-xuexiqiangguo.

Screenshot z aplikace fuck-xuexiqiangguo.

Na GitHubu se v komentářích rozjela zajímavá debata. Někteří uživatelé nabádali ostatní, aby nepodváděli a „skutečně se učili stranickým myšlenkám“. Mnozí jiní byli nadšení a děkovali autorovi, který uvádí, že pochází z Ústřední stranické školy (Čung-jang tang-siao 中央党校), hlavního institutu pro vzdělávání nových aparátčíků. Jiní připomínali, že by program mohl být nebezpečný pro samotný GitHub. 

ČLR by totiž mohla internetovým uživatelům zakázat k tomuto portálu přístup. Na GitHub jsou projekty čínských vývojářů mezi nejoblíbenějšími a jsou na něm zároveň závislé miliony IT specialistů při každodenní práci. Great Firewall of China (Velká čínská internetová zeď) lze sice obejít pomocí VPN, ale kromě toho, že tyto nástroje začínají být v Číně kriminalizovány, by šlo o další zásadní komplikaci pro život čínského občana.

Digitální lenismus - diktatura moderní doby

„Rudou appku“ je nutné chápat v kontextu současných čínských snah o vytvoření digitální totality moderního typu, kterou německý filosof Sebastian Heilmann označil za digitální leninismus. Jde o budování totalitní diktatury podle leninistického vzoru státního uspořádání, v níž má Strana kontrolu nad vším v zemi. I díky moderním digitálním technologiím, jako jsou umělá inteligence nebo velká data. Tyto tendence nabývají na obrátkách právě za vlády generálního tajemníka Si Ťin-pchinga, který o návratu k tvrdé kontrole maoistického rázu mluví jako o „návratu k původním ideálům“.

Policie ani nevyjela a unesené dítě našli. Bezpečné město podle Huawei

Nejviditelnější součástí tohoto „nového“ systému jsou například v Číně všudypřítomné kamery s rozpoznáváním obličejů. Ty by měly podle prezentací čínské policie být schopny kohokoli dostihnout za sedm minut. Další často zmiňovanou digitální politikou je projekt Sociálního kreditu (SCS), který je často přirovnáván k systému hodnocení jednotlivců, který se objevil v seriálu Black Mirror. 

Ačkoliv má skutečnost od této fikce velmi daleko (více zde), přeci jen nejspíše půjde na přelomu roku 2020 a 2021, kdy má být SCS zaveden, o sociální inženýrství opřené o moderní digitální technologie. Muslimští obyvatelé Sin-ťiangu (čínské autonomní oblasti s muslimskou menšinou) jsou navíc nuceni používat aplikaci Čistá síť (Ťing-wang 净 网), která je v podstatě vládou podporovaným spywarem, který má zaručit, že místní nebudou konzumovat ideologicky závadný obsah.

Žádný z výše zmíněných projektů není dokonalý. Kamery v ulicích jsou podle různých zdrojů často falešné, nebo nejsou schopné rozpoznávat například obličeje Afričanů. Sociální kredit patrně bude z velké části stále spoléhat na lidský faktor, nikoliv umělou inteligenci. Aplikace jako Studuj Siho, posil zemi lze obejít. Podařilo se však vyvolat u většiny populace strach a donutit ji k autocenzuře. I ti, kteří ve vyprázdněné stranické ideály nevěří, budou studovat a sdílet obsah, budou šířit slovo Si Ťin-pchingovo, jen aby nebyli vyloučeni ze společnosti, nebo neskončila jejich kariéra.

Aktualizace: Upřesnili jsme titulek článku

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Pořídí si Česko „neviditelné“ stíhačky? Problém je cena za hodinu letu

V roce 2027 končí pronájem stíhacích strojů Gripen. Jaká je možnost, že místo nich pořídíme „neviditelné“ stroje F-35?

Co nahradí gripeny? Ve hře jsou všichni kromě Číny a Ruska

Páteří české protivzdušné obrany jsou dnes letouny JAS 39 Gripen. Jejich pronájem končí v roce 2027, což vzhledem k...

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České letectvo došlo od migů ke gripenům. Co bude po nich?

České letectvo se musí začít chystat na dobu „po gripenech“. O tom, jak by mohla vypadat, naznačuje něco i dohoda o...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Program měl najít ženský orgasmus, jeho tvůrci nyní čelí kritice

Stačil jeden tweet z prezentace o produktu, který má na základě strojového učení údajně odhalit ženský orgasmus, a na...

Tipy a triky pro Windows 10: vyžádejte si nový Edge založený na Chromiu

Jestliže jste se ještě nedočkali nového browseru Edge, který pohání jádro Chromium, potom víme, jak ho získat ihned....

Jak lépe a příjemněji pracovat s e-maily v Thunderbirdu

Zpříjemnit, urychlit či zjednodušit. To je pracovní náplň doplňků, které poštovnímu klientovi Thunderbird dodají nové...

Windows po aktualizaci řeší další problém. Uživatelům mizí tiskárny

Microsoft řeší další problém nedávno vydané aktualizace pro Windows 10. Chyba se projevuje tak, že uživatel není...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...