Nezatěžujte si zbytečně počítač. Defragmentace ulehčí Windows i disku

aktualizováno 
Data jsou na pevném disku roztroušena a jejich hledání zbytečně zatěžuje výkon počítače. O&O Defrag 11 Professional Edition je program, který vás těchto problémů zbaví.
Snížení výkonu si všimne i blondýna

Snížení výkonu si všimne i blondýna | foto: Profimedia.cz

Operační systémy Windows jsou náchylné k takzvané fragmentaci dat na pevných discích – některé méně, jiné více. Pevné disky jsou totiž obrovské datové zásobárny, u kterých dochází vlivem čtení a zápisu dat k rychlým změnám. Ukládáte-li na ně například objemnější soubory, může se stát, že jedna část se bude nacházet na začátku plotny, druhá uprostřed a poslední na konci. Hlavička plotny samozřejmě nemůže být na všech místech najednou, a tak se doba čtení značně protáhne a výkon celého systému jde dolů. O srovnání rozdělených souborů na HDD se starají tzv. defragmentační nástroje.

Pomocí defragmentačních nástrojů můžete přeuspořádáním souborů a volného místa na pevném disku urychlit spouštění programů. Většina z nich umožňuje defragmentovat pod většinou verzí systémů Windows. Disky přitom mohou být formátovány v souborovém systému typu FAT16, FAT32  a NTFS. Operační systémy Windows jsou samozřejmě standardně vybaveny speciálním nástrojem pro defragmentaci pevného disku. Mnozí uživatelé mu však vyčítají strohé použití, pomalou činnost, nemožnost pracovat na pozadí a absenci inteligentních algoritmů pro co možná nejlepší a časově nejúspornější defragmentaci. Naštěstí existují i jiné programy, které pracují jinak, či dokonce lépe.

Takovým případem je i stálice na poli defragmentačních pomocníků, a to produkt společnosti O&O Software. Ta již řadu let vyvíjí O&O Defrag Professional Edition. Dne 15. září se objevila nová, již jedenáctá verze a opět své uživatele nezklamala. Pojďte se s tímto softwarem seznámit a podívat se, jak s ním zacházet.

Stažení a instalace
Domovské stránky programu naleznete na této adrese. Instalační archiv si potom můžete stáhnout přímo zde – O&O Defrag 11 Professional Edition (14,2 MB). Určen je operačním systémům Windows 2000 a novějším a k dispozici je na stránkách výrobce i verze pro 64bitové systémy. Protože jde o komerční produkt, musíte za jeho používání zaplatit. Ještě předtím si ho však můžete bezplatně vyzkoušet v jeho trial verzi, která pracuje 15 dní bez jakéhokoliv omezení. Instalace není nikterak složitá a stačí se jí doslova proklikat. Zvolit si však navíc můžete, zda chcete nainstalovat spořič monitoru, přidat možnost defragmentovat pravým tlačítkem myši a registrovat program jako standardní defragmentační nástroj (místo integrovaného defrag systému Windows). Minimálně poslední jmenovanou možnost doporučujeme potvrdit. Po dokončení instalace je možné s programem začít ihned pracovat. Program může komunikovat i v češtině, stačí si stáhnout tento soubor a nainstalovat ho (poklikat na soubor a poté kliknout na Aktualizovat).

O&O Defrag 11 se představuje
Ihned po instalaci se v systémové oblasti hlavní lišty (hned vedle hodin) zabydlí nová ikonka pevného disku. Ta uživatele informuje o přítomnosti O&O Defrag 11 Professional Edition v operačním systému a ukazuje, zda právě pracuje, či nikoliv. Jestliže je ikonka přeškrtnuta křížkem, pak z nějakého důvodu nefunguje, pokud je na ní zelené kolečko, znamená to, že je aktivovaná funkce pro automatické defragmentace při zápisu dat na disk. Poklikáním na tuto ikonku či klasickým spuštěním přes Start menu aplikaci otevřete.

O&O Defrag 11 Professional Edition

Zobrazí se hlavní okno s dialogovým registračním oknem. Chcete-li O&O Defrag 11 Professional Edition vyzkoušet, pak klikněte na volbu Pokračovat v neregistrované zkušební verzi a pak na tlačítko Další. Pokud si přejete nechat zasílat novinky, v dalším kroku vyplňte svoji e-mailovou adresu. Pak již získáte informaci o tom, že program pracuje na pozadí a jak ho eventuálně vypnout. Hlavní okno se skládá ze tří částí – ovládací lišty, okna s jednotkami a části zobrazující bloky, clustery atd.

O&O Defrag 11 Professional Edition

Defragmentace celého PC
Po prvním spuštění je nejlepší provést tzv. defragmentaci celého počítače. K tomu slouží první tlačítko. Kliknete-li na něj, pak program provede analýzu všech jednotek (pokud máte více) a následně jednu po druhé zdefragmentuje. Vy se tak nemusíte o nic starat a vše proběhne automaticky. O aktuálním stavu jste informováni uprostřed okna a dole potom vidíte, v jakém stavu se jednotlivé clustery na disku nacházejí.

Vypnout/zapnout jedno tlačítko
Toto tlačítko slouží k vypnutí, zapnutí a dalšímu nastavení automatické defragmentace. Jedním kliknutím funkci tedy aktivujete, druhým deaktivujete. Pokud kliknete na trojúhelník pod ním, můžete spustit průvodce nastavením. Zde lze specifikovat nejlepší možnou metodu defragmentace dle využití počítače (desktop, server, pracovní PC, domácí PC, herní PC). Tím tak aktivujete automatický plán defragmentace na pozadí a nebude vás rušit. Po nastavení již pak můžete zapomenout na to, že byste čas od času měli provést defragmentaci pevného disku.

O&O Defrag 11 Professional Edition

Zapnout/vypnout sledování
Tlačítko slouží k automatické defragmentaci právě zapisovaných dat na disk. Výhoda této funkce spočívá v tom, že prakticky hned při ukládání dat na disk se program stará o jejich správné poskládání v reálném čase.

Ruční defragmentace
Rozhodnete-li se přece jen použít ruční defragmentaci, pak označte jednotku k defragmentaci a klikněte na trojúhelníček u tlačítka Spustit. Zobrazí se pět možných metod – skrytá, místo, kompletní podle názvu, kompletní podle úprav, kompletní podle přístupu. Nelze říci, která metoda je pro ten který počítač nejvhodnější, protože každý počítač je využíván k něčemu jinému. Je tedy jen na vás, jakou zvolíte. V nápovědě (anglicky) se můžete dozvědět podrobnosti o každé metodě a doporučení, v jakém případě ji použít.

O&O Defrag 11 Professional Edition

Stav systému
Trojice ikonek hned vedle slouží k analýze, kontrole chyb a kontrole clusterů pevného disku. Lehce tak můžete nechat provést analýzu, zda je disk zapotřebí defragmentovat, najdete a případně opravíte na něm chyby a můžete nechat prověřit clustery.

O&O Defrag 11 Professional Edition

Nastavení
Poslední tlačítko slouží ke konfiguraci programu. Můžete si tak zde aktivovat zobrazování a ukládání zpráv a událostí, vyřadit soubory, které nechcete defragmentovat, upravit možnosti při defragmentaci, vypnout zobrazení ikonky v systémové liště. Další záložka slouží k off-line defragmentaci – můžete nechat disky defragmentovat při spuštění PC. V poslední, s názvem Ladění, lze nastavovat např. to, že se nemá defragmentovat, pokud jsou systémové prostředky vytíženy nad X %, či nastavovat defragmentační proces, případně zda se má defragmentovat i po přepnutí na baterie (pro notebooky).

O&O Defrag 11 Professional Edition

Závěrem
Programy pro defragmentaci disku jsou v systémech Windows vítanými pomocníky a dokážou odvést velký kus práce. Defragmentovat není zapotřebí vždy a každý den. Pokud tak před defragmentací svazků provedete jejich analýzu, dozvíte se, zda je zapotřebí ji spouštět. Defragmentovat je zpravidla potřebné po přidání velkého množství souborů nebo složek. Než spustíte "skládání" dat, ujistěte se, že disk obsahuje alespoň 15 % volného místa. Tím zaručíte, že programy provedou úplnou a odpovídající defragmentaci. Nástroje používají tento prostor jako oblast řazení pro fragmenty souborů. Jestliže však použijete nějakého výkonného pomocníka, např. O&O Defrag 11 Professional Edition, pak na ni po aktivaci automatické defragmentace již nemusíte pamatovat – provádí se sama. Navíc defragmentaci provádí již při ukládání dat a lze si vytvořit vlastní defragmentační úlohu s různými parametry. Kliknete-li potom pravým tlačítkem myši na nějaký soubor (vhodné zejména u větších), pak se spustí jeho okamžitá defragmentace. Program se navíc lehce ovládá a lze si ho počeštit. Plná verze stojí necelých 1 250 Kč.

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Zlobí vám Firefox? Mozille propadl certifikát, oprava je na cestě

Zablokované doplňky zkomplikovaly život uživatelům prohlížeče Firefox.

Uživatele webového prohlížeče Firefox dnes překvapil výpadek doplňků a zejména vysvětlení jejich nefunkčnosti: systém...

Vyzkoušejte program, který zmenší a zefektivní Windows

Ilustrační foto - notebook

Program Auslogics Windows Slimmer dokáže zbavit Windows zbytečností, které již operační systém nepotřebuje. Další...

Komplexní analýza disku odhalí, co na něm je a kde může něco přebývat

Ilustrační foto - datové úložiště

Prostřednictvím softwarových agentů lze odhalit, která data v něm nejvíce zabírají jeho volné místo. Tak můžete nejen...

Najdete na iDNES.cz