Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kam jsem jenom dal ten soubor? Desktopový vyhledávač odpoví...

Kvalitní a rychlé vyhledávání na osobních počítačích se poslední dobou stává velmi zajímavým byznysem. Nejedna věhlasná společnost by chtěla, být právě na Vašem počítači pověřena vyhledáváním. Tak jak to tedy vlastně funguje? Jsou tyto služby opravdu pro obyčejného uživatele přínosné?

Účelem desktopového vyhledávače je rychlé a snadné hledávání v souborech na vlastním počítači. Může to být v elektronické poště, přílohách pošty, uložených dokumentech všeho druhu, síťových paměťových zařízení, v prohlédnutých internetových stránkách, uloženém chatu a podobně. Vše funguje na principu indexování, které dramaticky šetří čas, potřebný k nalezení požadovaného souboru. Každý to velmi dobře zná, protože něco podobného je přímo součástí operačního systému. Jen je to o dost pomalejší a méně přehledné a účinné. Tak tedy jaké vyhledávací trumfy můžeme dnes použít?

Google desktop search - skvělý dle očekávání

GDS jako první rozpoutal onu bitvu o naše desktopy, ale nebyl zdaleka prvním produktem, který něco takového umožňoval. Jeho dobré jméno a vliv však zapříčinily to, že řada dalších společností na sebe nenechala dlouho čekat a začala vyvíjet podobné nástroje.

Uživatel, který nikdy nic podobného nezkoušel, bude asi velmi příjemně překvapen. Jediné, co musí udělat, pokud chce vyzkoušet služby tohoto důležitého pomocníka, je stáhnout a nainstalovat 456 kB velký program a může to začít. To, co klasický integrovaný prohlížeč hledá několik minut, bude s GDS trvat pár sekund. Pomocí GDS můžete prohledávat uložené webové stránky, přijaté a odeslané e-maily v programech Outlook a Outlook Express, soubory typu doc, xls, ppt, txt a historie chatu v AOL Instant Messangeru.

Celé vyhledávání probíhá na stejné bázi jako vyhledávání pomocí Google.com, tedy v prostředí internetového prohlížeče, kde se v nabídce pro vyhledávání (web, images, groups, news, froogle ad.) objeví nově Desktop. Po klepnutí na tlačítko Search Desktop prohledá GDS vytvořený index a zobrazí výsledek v HTML podobě. Výsledky je také možné třídit podle data, resp. relevance. Každý, kdo někdy pracoval s Google, se zde bude velmi rychle orientovat.

Je nutné zmínit to, že mohou nastat jisté problémy s kompatibilitou s ostatními programy. Známy jsou problémy s antivirovým programem NOD32 nebo třeba s Netlimiterem. GDS je stále beta verze a je velmi citlivý na to, s čím přijde do styku. Můžeme jen doufat, že v příští verzi se podaří tyto problémy odstranit a přibude i možnost indexace jiných emailových klientů.

Copernic Desktop Search - velké schopnosti, velké ambice

Copernic Desktop Search pracuje na stejném principu jako GDS, liší se ovšem tím, že využívá vlastní rozhraní a působí precizněji. Rozhraní je rozděleno systémem záložek a v každé hledáme jiný typ objektů. CDS je distribuován jako freeware, instalační soubor má 2,4 MB a tedy i celá instalace je v porovnání s GDS robustnější.

Při vyhledávání vychází CDS stejně jako GDS z databáze indexovaných dokumentů. Indexovaní je možné zablokovat i spustit, dle přání uživatele. Pomocí volby Index Update se dají nastavit další parametry, jako je čas aktualizace databáze nebo automatická indexace. CDS prohledává sobory typu doc, xls, ppt, pdf, dále hudební formáty, video soubory, kontakty, historii a oblíbené položky vašeho prohlížeče. Program během hledání nabízí i náhled souboru nebo e-mailu, zda je to ten pravý, který hledáte. Je možné také vyhledávat na internetu. K tomuto účelu se využívá integrovaného okna prohlížeče a vyhledávače alltheweb.com.

MSN Desktop Search - Microsoft nezůstal pozadu

Další z velkých desktopových nástrojů je z dílny Microsoftu. Je součástí celého balíčku MSN Toolbar Suite, který je určen uživatelům webového prohlížeče Internet Explorer ve verzi 5.5 a vyšších. Toolbar se integruje přímo do vašeho webového prohlížeče Internet Exploreru, kde je možné ho nechat stále aktivní nebo ho aktivovat ručně.

Kromě samotného vyhledávání v souborech typu doc, txt, ppt, xls, html, rtf nebo pdf nabízí tento balíček i řadu velmi užitečných funkcí. Je to třeba blokování reklamních vyskakovacích oken, přístup ke službám portálu MSN, nástroj na správu hesel a vyplňování online formulářů. Počtu nabízených služeb odpovídá i velikost souboru nutného k spuštění instalace je to plných 4,6 MB. Zásadním rozdílem mezi desktopovým vyhledáváním MSN a Google desktop search je kromě použitého vyhledávacího stroje a podpory souborů typu PDF také možnost indexování síťových sdílených disků.

Yahoo! desktop search - nováček, co příjemně překvapil

Asi nejnovější nástroj na lokální vyhledávání představil americký portál Yahoo.com. Instalační balíček má úctyhodných 7,5 MB a je samozřejmě zdarma. Po instalaci dostanete samostatný nástroj bez nutnosti integrace do webového prohlížeče. Tato stále ještě beta verze pracuje s obrovskou škálou formátů. Uvádí se podpora 200 formátů od textových, hudebních, video, obrazových až po databázové. Kompletní výčet je možné nalézt zde. YDS pracuje pouze na OS Windows XP a Windows 2000 SP3 a SP4.

A co nabízí konkurence? Kromě výše uvedených jsou na scéně desktopů i další konkurenti. Vyhledávač Ask Jeeves představil svoji beta verzi desktop search, který je možná stáhnou zde. Nebo také Blinx,  Lookout, nebo trochu alternativní Desdemona personal finder. Stačí si už jen vybrat, a začít stahovat.

Který si vybrat?

Na nějaké podrobné testy je zatím brzo, neboť vše jsou zatím jen beta verze a trpí spoustou dětských nemocí. Důvodem uvolnění do veřejného testování je právě sběr informací od uživatelů a odladění těchto produktů. Tak zatím jen stručné srovnání.

Google desktop search Copernic Desktop Search MSN Desktop Search Yahoo! desktop search

Velmi podařený program, který těží z velké obliby Google. Má bohužel i nějaké vady na kráse. Má problémy češtinou a musí být integrován do prohlížeče. Neindexuje PDF a soubory OpenOffice, někdy má problémy s programem NOD 32. Prvotní indexace v porovnání CDS zabere více času. Neumí také indexovat sdílené disky. Příjemná je jeho paměťová nenáročnost.

Je na tom výrazně lépe než GDS. Prohledává více typů souborů a není třeba jej integrovat do prohlížeče. Využívá inkrementální hledání při napsání prvního písmene a jeho obnovu při pokračování psaní. Hledání je rychle dostupné pomocí zkratky Win+S. Také nevytváří mini sever jako GDS, tím je eliminováno případné bezpečnostní riziko. CDS musí spouštět při vyhledávání další aplikaci (vlastní GIU).

Na rozdíl od CDS je integrován do prohlížeče. Je bohatší na množství funkcí. Při hledání je ovšem výrazně pomalejší než třeba GDS. Výraznou výhodou je naopak indexování sdílených disků, které GDS neumí. Příjemné je možnost správy hesel a automatické vyplňování online formulářů

I Yahoo! je samostatnou aplikací. Konkurenty překonává hlavně počtem formátů, které podporuje (až 200). Velký počet formátů ale nevyrovná neschopnost indexovat síťové disky. V domácím použití to vadit jistě nebude, ale může to odradit již menší firmu, která si radši zvolí produkt od Microsoftu. Stejně jako předcházející i Yahoo! indexuje poštu pouze v emailových klientech Outlook a Outlook Express.

 

 

 

 

Autor:
  • Nejčtenější

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů

Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými...

7. července 2024

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte vesmírné objekty podle obrázků?

Existuje řada krásných záběrů nebo jinak unikátních objektů v blízkém i vzdálenějším vesmíru, které pořídily dalekohledy umístěné ve vesmíru nebo sondy, které zkoumají Sluneční soustavu. Některé z...

11. července 2024

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Prasečí čluny provázely podivuhodné havárie. Zabíjel benzin, vodík i chlor

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili s ranými americkými ponornými čluny – tzv. pigboaty. Tentokrát se podíváme na jejich službu, kterou lemovalo množství nehod, havárií a raritních...

14. července 2024

SpaceX dostala dočasnou stopku, raketa Falcon 9 špatně vynesla satelity

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) pozastavil starty raket Falcon 9 od soukromé společnosti SpaceX. Stalo se to poté, co jedna z těchto raket neúspěšně umístila satelity na oběžnou dráhu....

13. července 2024  11:38

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...