Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kam jsem jenom dal ten soubor? Desktopový vyhledávač odpoví...

Kvalitní a rychlé vyhledávání na osobních počítačích se poslední dobou stává velmi zajímavým byznysem. Nejedna věhlasná společnost by chtěla, být právě na Vašem počítači pověřena vyhledáváním. Tak jak to tedy vlastně funguje? Jsou tyto služby opravdu pro obyčejného uživatele přínosné?

Účelem desktopového vyhledávače je rychlé a snadné hledávání v souborech na vlastním počítači. Může to být v elektronické poště, přílohách pošty, uložených dokumentech všeho druhu, síťových paměťových zařízení, v prohlédnutých internetových stránkách, uloženém chatu a podobně. Vše funguje na principu indexování, které dramaticky šetří čas, potřebný k nalezení požadovaného souboru. Každý to velmi dobře zná, protože něco podobného je přímo součástí operačního systému. Jen je to o dost pomalejší a méně přehledné a účinné. Tak tedy jaké vyhledávací trumfy můžeme dnes použít?

Google desktop search - skvělý dle očekávání

GDS jako první rozpoutal onu bitvu o naše desktopy, ale nebyl zdaleka prvním produktem, který něco takového umožňoval. Jeho dobré jméno a vliv však zapříčinily to, že řada dalších společností na sebe nenechala dlouho čekat a začala vyvíjet podobné nástroje.

Uživatel, který nikdy nic podobného nezkoušel, bude asi velmi příjemně překvapen. Jediné, co musí udělat, pokud chce vyzkoušet služby tohoto důležitého pomocníka, je stáhnout a nainstalovat 456 kB velký program a může to začít. To, co klasický integrovaný prohlížeč hledá několik minut, bude s GDS trvat pár sekund. Pomocí GDS můžete prohledávat uložené webové stránky, přijaté a odeslané e-maily v programech Outlook a Outlook Express, soubory typu doc, xls, ppt, txt a historie chatu v AOL Instant Messangeru.

Celé vyhledávání probíhá na stejné bázi jako vyhledávání pomocí Google.com, tedy v prostředí internetového prohlížeče, kde se v nabídce pro vyhledávání (web, images, groups, news, froogle ad.) objeví nově Desktop. Po klepnutí na tlačítko Search Desktop prohledá GDS vytvořený index a zobrazí výsledek v HTML podobě. Výsledky je také možné třídit podle data, resp. relevance. Každý, kdo někdy pracoval s Google, se zde bude velmi rychle orientovat.

Je nutné zmínit to, že mohou nastat jisté problémy s kompatibilitou s ostatními programy. Známy jsou problémy s antivirovým programem NOD32 nebo třeba s Netlimiterem. GDS je stále beta verze a je velmi citlivý na to, s čím přijde do styku. Můžeme jen doufat, že v příští verzi se podaří tyto problémy odstranit a přibude i možnost indexace jiných emailových klientů.

Copernic Desktop Search - velké schopnosti, velké ambice

Copernic Desktop Search pracuje na stejném principu jako GDS, liší se ovšem tím, že využívá vlastní rozhraní a působí precizněji. Rozhraní je rozděleno systémem záložek a v každé hledáme jiný typ objektů. CDS je distribuován jako freeware, instalační soubor má 2,4 MB a tedy i celá instalace je v porovnání s GDS robustnější.

Při vyhledávání vychází CDS stejně jako GDS z databáze indexovaných dokumentů. Indexovaní je možné zablokovat i spustit, dle přání uživatele. Pomocí volby Index Update se dají nastavit další parametry, jako je čas aktualizace databáze nebo automatická indexace. CDS prohledává sobory typu doc, xls, ppt, pdf, dále hudební formáty, video soubory, kontakty, historii a oblíbené položky vašeho prohlížeče. Program během hledání nabízí i náhled souboru nebo e-mailu, zda je to ten pravý, který hledáte. Je možné také vyhledávat na internetu. K tomuto účelu se využívá integrovaného okna prohlížeče a vyhledávače alltheweb.com.

MSN Desktop Search - Microsoft nezůstal pozadu

Další z velkých desktopových nástrojů je z dílny Microsoftu. Je součástí celého balíčku MSN Toolbar Suite, který je určen uživatelům webového prohlížeče Internet Explorer ve verzi 5.5 a vyšších. Toolbar se integruje přímo do vašeho webového prohlížeče Internet Exploreru, kde je možné ho nechat stále aktivní nebo ho aktivovat ručně.

Kromě samotného vyhledávání v souborech typu doc, txt, ppt, xls, html, rtf nebo pdf nabízí tento balíček i řadu velmi užitečných funkcí. Je to třeba blokování reklamních vyskakovacích oken, přístup ke službám portálu MSN, nástroj na správu hesel a vyplňování online formulářů. Počtu nabízených služeb odpovídá i velikost souboru nutného k spuštění instalace je to plných 4,6 MB. Zásadním rozdílem mezi desktopovým vyhledáváním MSN a Google desktop search je kromě použitého vyhledávacího stroje a podpory souborů typu PDF také možnost indexování síťových sdílených disků.

Yahoo! desktop search - nováček, co příjemně překvapil

Asi nejnovější nástroj na lokální vyhledávání představil americký portál Yahoo.com. Instalační balíček má úctyhodných 7,5 MB a je samozřejmě zdarma. Po instalaci dostanete samostatný nástroj bez nutnosti integrace do webového prohlížeče. Tato stále ještě beta verze pracuje s obrovskou škálou formátů. Uvádí se podpora 200 formátů od textových, hudebních, video, obrazových až po databázové. Kompletní výčet je možné nalézt zde. YDS pracuje pouze na OS Windows XP a Windows 2000 SP3 a SP4.

A co nabízí konkurence? Kromě výše uvedených jsou na scéně desktopů i další konkurenti. Vyhledávač Ask Jeeves představil svoji beta verzi desktop search, který je možná stáhnou zde. Nebo také Blinx,  Lookout, nebo trochu alternativní Desdemona personal finder. Stačí si už jen vybrat, a začít stahovat.

Který si vybrat?

Na nějaké podrobné testy je zatím brzo, neboť vše jsou zatím jen beta verze a trpí spoustou dětských nemocí. Důvodem uvolnění do veřejného testování je právě sběr informací od uživatelů a odladění těchto produktů. Tak zatím jen stručné srovnání.

Google desktop search Copernic Desktop Search MSN Desktop Search Yahoo! desktop search

Velmi podařený program, který těží z velké obliby Google. Má bohužel i nějaké vady na kráse. Má problémy češtinou a musí být integrován do prohlížeče. Neindexuje PDF a soubory OpenOffice, někdy má problémy s programem NOD 32. Prvotní indexace v porovnání CDS zabere více času. Neumí také indexovat sdílené disky. Příjemná je jeho paměťová nenáročnost.

Je na tom výrazně lépe než GDS. Prohledává více typů souborů a není třeba jej integrovat do prohlížeče. Využívá inkrementální hledání při napsání prvního písmene a jeho obnovu při pokračování psaní. Hledání je rychle dostupné pomocí zkratky Win+S. Také nevytváří mini sever jako GDS, tím je eliminováno případné bezpečnostní riziko. CDS musí spouštět při vyhledávání další aplikaci (vlastní GIU).

Na rozdíl od CDS je integrován do prohlížeče. Je bohatší na množství funkcí. Při hledání je ovšem výrazně pomalejší než třeba GDS. Výraznou výhodou je naopak indexování sdílených disků, které GDS neumí. Příjemné je možnost správy hesel a automatické vyplňování online formulářů

I Yahoo! je samostatnou aplikací. Konkurenty překonává hlavně počtem formátů, které podporuje (až 200). Velký počet formátů ale nevyrovná neschopnost indexovat síťové disky. V domácím použití to vadit jistě nebude, ale může to odradit již menší firmu, která si radši zvolí produkt od Microsoftu. Stejně jako předcházející i Yahoo! indexuje poštu pouze v emailových klientech Outlook a Outlook Express.

 

 

 

 

Autor:
  • Nejčtenější

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 51 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 12 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 6 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jakmile zacvaknou kola, přijde uvolnění. Z Austrálie domů v letadle z roku 1960

v diskusi nejsou příspěvky

16. června 2024

Na konci ledna přistála na letišti v Podhořanech nedaleko Chrudimi malá formace letadel v čele s...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 51 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

KVÍZ: Poznáte motor podle zvuku?

v diskusi jsou 2 příspěvky

15. června 2024

V neděli 16. června se rozsvítí v kalendáři Den otců. Nejen pro všechny táty jsme – v dostatečném...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...