Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Osm věcí, které nás hodně štvou na skvělých Windows 8.1

Operační systém Windows 8.1 přinesl celou řadu vylepšení. Nabízí to, o čem si v jiných systémech můžete nechat jen zdát. Jenže zatímco některé věci programátoři oproti předchozí verzi opravili, jiné podle nás pokazili. Co nám na jinak výborných Windows 8.1 vadí?

Schopnosti Windows 8.1 v grafice Microsoftu | foto: Microsoft

 Většinu dobrého jsme o novém operačním systému již zmínili v těchto článcích:

Teď jsou na řadě výtky.

Vyhledávání nové a horší

Windows 8 přišly s takřka geniálním sjednocením některých důležitých funkcí v čele s vyhledáváním. Chcete-li něco najít, stisknete lupu na klávesnici nebo si ji vytáhnete na displej v kontextovém menu a začnete psát dotaz. V rámci aplikace, ve které se nacházíte, dostanete odpověď. Když chcete, můžete vyhledávat ve všech zdrojích včetně internetu. Paráda.

Windows 8.1 přišly s "vylepšením". V aplikacích od Microsoftu (tj. Pošta, Hudba, ale i nastavení, atd.) musíte vyhledávat postaru přes vyhledávací řádek, který je někde v aplikaci uschován. Pokud použijete lupu, systém automaticky začne vyhledávat všude včetně internetu. Chcete-li tak najít e-mail od Karla, vyskočí vám výjezd z Bingu s informacemi o Karlu Prvním, atd. Jinými slovy centrální vyhledávání přes tlačítko lupy nativně nevyhledává ve spuštěné aplikaci, ale všude jinde (jen většinou ne v oné aplikaci). A to není vše. Vývojáři mimo Microsoft si výhod centrálního vyhledávání všimli a v jejich aplikacích je tedy zatím vše postaru a funguje to správně.

Úkol pro Microsoft: Zapomeňte na hádky mezi jednotlivými odděleními. Sjednoťte vyhledávání tak, aby fungovalo všude stejně. A nejlépe tak, jako ve Windows 8 (tj. vždy v dané aplikaci) s možností přepnutí na volbu "vyhledávej všude".

Nepoužitelný Bing (alespoň ne v Česku)

Problém s vyhledáváním by nebyl tak palčivý, kdyby probíhalo například v Googlu. Jenže Microsoft logicky používá svůj Bing. A ten má do ideálního vyhledávače daleko. Alespoň v Česku je lokalizované vyhledávání Bingu na mizerné úrovni, například v Americe to tak hrozné nebude. Grafické rozhraní, v němž jsou výsledky zobrazeny, je skutečně nádherné, ale zkuste si najít v Bingu něco vyloženě českého.

Úkol pro Microsoft: Integrujte do Windows 8.1 mimo USA nějaký funkční vyhledávač. Zkuste třeba Google. Prodejnosti Windows to jistě pomůže. A mezitím můžete zkusit vylepšit Bing a lokalizovat jej pro země, kde ho v rámci systému prodáváte, i když není plně funkční.

Sdílej v Metru ale ne na desktopu

Další geniální funkcí, se kterou přišly Windows 8, je centrální sdílení. Opět je možné buď přes speciální klávesu, nebo jej najdete v pravém vysouvacím menu. I tady však skončil vývoj poněkud předčasně. Takto sdílet (odkazy, soubory, atd.) jde totiž pouze v rámci režimu Metro (ono se to teď jmenuje New UI, ale všichni stejně říkají Metro). V rámci desktopu se však ve Windows 8 po stisku klávesy pro sdílení objevila hláška: V rámci desktopu nelze nic sdílet. Ve Windows 8.1 Microsoft problematickou hlášku odstranil a nahradil ji možností "sdílet screenshot". Tedy nikoliv třeba odkaz na stránku otevřenou v Exploreru, ale pouze její screenshot (a to ještě pouze viditelné části).

Úkol pro Microsoft: Zaveďte centrální sdílení i pro desktop. Už teď je jednoduší a rychlejší upravit fotografii z Flickru na iPhonu než ve Windows 8.1. V iOS na to totiž aplikace sdílejí data jiných aplikací. A to přesto, že iOS neumí skutečný multitasking. Vytvořte příslušné API a domluvte se s vývojáři nejpopulárnějších desktopových aplikací, ať své aplikace centrálnímu sdílení rychle naučí. Ty vaše by to měly umět hned.

Dva v jednom bez jakéhokoliv pojítka

Předchozím bodem jsme se dostali k dalšímu často citovanému problému. Windows 8 (8.1) jsou dva systémy spojené dohromady špatně lepící páskou. Dvě prostředí by nebyla na závadu, ale proč musí být absolutně nepropojená a uživatelsky nepropojitelná? Máte-li například v režimu desktopu otevřeno pět aplikací, při listování otevřenými aplikacemi vždy vidíte pouze poslední otevřenou a pod ní nápis Desktop. Když v Exploreru v Metru otevřete něco, co neumí Explorer v Metru otevřít (ano, stává se to), otevře se vám Explorer v režimu desktop, ale přinutí vás například znovu se do dané služby přihlásit. A zkuste si pak za hodinu vzpomenout, v kterém tom Exploreru tedy máte vlastně tu aplikaci otevřenou. V Metru, nebo na desktopu?

Úkol pro Microsoft: Když už nic jiného, zařiďte alespoň, aby každá desktopová aplikace (program) měla svou ikonku i v grafickém přehledu spuštěných aplikací. Uživatelé pak aspoň v Metru uvidí, co všechno mají spuštěné.

MS myslí za vás instalace Chrome zruší IE pro Metro

Standardně je internetový prohlížeč Internet Explorer ve Windows 8.1 nastaven tak, že se spouští jeho nové dotykové rozhraní. Pokud však z nějakého důvodu (a je jich hodně) doinstalujete například prohlížeč Chrome nebo FireFox, Internet Explorer se automaticky začne spouštět v desktopovém rozhraní, aniž by se na něco ptal. Na internetu sice dohledáte návod, jak IE přepnout zpět (obecně: aplikaci přepnete do výchozího nastavení), ale k něčemu takovému by uživatel neměl být nucen.

Úkol pro Microsoft: Uvědomte si, že zabydlený počítač je soukromou zónou uživatele a ten určitě nebude mít radost, když mu jej budete svévolně upravovat. Je to stejné, jako byste na návštěvě někomu přemontovali dveře lednice tak, aby se otevíraly na druhou stranu.

Nekonečné Metro bez možnosti návratu na původní pozici

Rozhraní Metra je podle nás velmi dobré a praktické. Živé dlaždice umožňují to, co jiné operační systémy nemají. Jenže. Zkuste si nainstalovat třeba 60 aplikací a pak jednu z nich na základní obrazovce Metra najít. Obrazovka roluje plynule, nikoliv po krocích, takže ji musíte poměrně pečlivě sledovat, abyste nepřejeli. A když už požadovanou aplikaci konečně najdete a po použití ji zavřete, hodí vás Metro zase na začátek. Pokud náhodou chcete použít nějakou spřízněnou aplikaci, kterou máte zařazenou poblíž té předchozí, musíte na ono místo opět odrolovat. (A ano, víme, že je možné aplikaci najít přes seznam aplikací a nechat si ji v Metru zobrazit.)

 Úkol pro Microsoft: Ten snad zní jasně. Dejte Metru paměť. Může jít vypnout, ale bez ní se uživatel s širokou nabídkou funkcí v podstatě neobejde.

Aplikace když už, tak plnohodnotné

Ve Windows 8.1 vidíte ihned po instalaci spoustu aplikací připravených k okamžitému použití. Některé aplikace jsou však spíše do počtu, instalaci jejich plnohodnotných ekvivalentů se leckdy nevyhnete.

Například aplikace "Video" přehraje jen některé videoformáty. Třeba s kontejnerem MKV nebo MP4 si neporadí, což je ve chvíli, kdy je kontejner AVI (DivX a Xvid) v podstatě na ústupu, docela smutné. Kvůli tomu nelze tyto formáty ani přehrát přes funkci "Play to" do DLNA zařízení. Aplikace navíc ignoruje titulky, což je minimálně pro uživatele většiny neanglicky hovořících zemí docela omezující.

Úkol pro Microsoft: Pochopte, že uživatele nezajímá, proč něco nejde. Uživatele štve, že to nejde. Pokud má systém aplikaci pro přehrávání videa, má přehrát všechny alespoň trochu rozšířené formáty. A jestliže půl světa potřebuje titulky, nesmí je přehrávač ignorovat. Myslete na uživatele a jejich potřeby, nedávejte na trh polotovary.

Přílohu z pošty do nové složky neuložíte

Pokud na příjem pošty použijete přednastavenou aplikaci od Microsoftu, přijdete možná časem na takový malý detail. Pokud si totiž budete chtít uložit přílohu, budete tak moci učinit pouze do předem vybraných adresářů. File Explorer v Metru vám totiž nedá při této příležitosti šanci vytvořit složku novou.

Úkol pro Microsoft: Tady je snad řešení jasné.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

v diskusi je 20 příspěvků

21. května 2024  9:54

Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

v diskusi jsou 3 příspěvky

20. května 2024  22:34

Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....