Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Osm věcí, které nás hodně štvou na skvělých Windows 8.1

Operační systém Windows 8.1 přinesl celou řadu vylepšení. Nabízí to, o čem si v jiných systémech můžete nechat jen zdát. Jenže zatímco některé věci programátoři oproti předchozí verzi opravili, jiné podle nás pokazili. Co nám na jinak výborných Windows 8.1 vadí?

Schopnosti Windows 8.1 v grafice Microsoftu | foto: Microsoft

 Většinu dobrého jsme o novém operačním systému již zmínili v těchto článcích:

Teď jsou na řadě výtky.

Vyhledávání nové a horší

Windows 8 přišly s takřka geniálním sjednocením některých důležitých funkcí v čele s vyhledáváním. Chcete-li něco najít, stisknete lupu na klávesnici nebo si ji vytáhnete na displej v kontextovém menu a začnete psát dotaz. V rámci aplikace, ve které se nacházíte, dostanete odpověď. Když chcete, můžete vyhledávat ve všech zdrojích včetně internetu. Paráda.

Windows 8.1 přišly s "vylepšením". V aplikacích od Microsoftu (tj. Pošta, Hudba, ale i nastavení, atd.) musíte vyhledávat postaru přes vyhledávací řádek, který je někde v aplikaci uschován. Pokud použijete lupu, systém automaticky začne vyhledávat všude včetně internetu. Chcete-li tak najít e-mail od Karla, vyskočí vám výjezd z Bingu s informacemi o Karlu Prvním, atd. Jinými slovy centrální vyhledávání přes tlačítko lupy nativně nevyhledává ve spuštěné aplikaci, ale všude jinde (jen většinou ne v oné aplikaci). A to není vše. Vývojáři mimo Microsoft si výhod centrálního vyhledávání všimli a v jejich aplikacích je tedy zatím vše postaru a funguje to správně.

Úkol pro Microsoft: Zapomeňte na hádky mezi jednotlivými odděleními. Sjednoťte vyhledávání tak, aby fungovalo všude stejně. A nejlépe tak, jako ve Windows 8 (tj. vždy v dané aplikaci) s možností přepnutí na volbu "vyhledávej všude".

Nepoužitelný Bing (alespoň ne v Česku)

Problém s vyhledáváním by nebyl tak palčivý, kdyby probíhalo například v Googlu. Jenže Microsoft logicky používá svůj Bing. A ten má do ideálního vyhledávače daleko. Alespoň v Česku je lokalizované vyhledávání Bingu na mizerné úrovni, například v Americe to tak hrozné nebude. Grafické rozhraní, v němž jsou výsledky zobrazeny, je skutečně nádherné, ale zkuste si najít v Bingu něco vyloženě českého.

Úkol pro Microsoft: Integrujte do Windows 8.1 mimo USA nějaký funkční vyhledávač. Zkuste třeba Google. Prodejnosti Windows to jistě pomůže. A mezitím můžete zkusit vylepšit Bing a lokalizovat jej pro země, kde ho v rámci systému prodáváte, i když není plně funkční.

Sdílej v Metru ale ne na desktopu

Další geniální funkcí, se kterou přišly Windows 8, je centrální sdílení. Opět je možné buď přes speciální klávesu, nebo jej najdete v pravém vysouvacím menu. I tady však skončil vývoj poněkud předčasně. Takto sdílet (odkazy, soubory, atd.) jde totiž pouze v rámci režimu Metro (ono se to teď jmenuje New UI, ale všichni stejně říkají Metro). V rámci desktopu se však ve Windows 8 po stisku klávesy pro sdílení objevila hláška: V rámci desktopu nelze nic sdílet. Ve Windows 8.1 Microsoft problematickou hlášku odstranil a nahradil ji možností "sdílet screenshot". Tedy nikoliv třeba odkaz na stránku otevřenou v Exploreru, ale pouze její screenshot (a to ještě pouze viditelné části).

Úkol pro Microsoft: Zaveďte centrální sdílení i pro desktop. Už teď je jednoduší a rychlejší upravit fotografii z Flickru na iPhonu než ve Windows 8.1. V iOS na to totiž aplikace sdílejí data jiných aplikací. A to přesto, že iOS neumí skutečný multitasking. Vytvořte příslušné API a domluvte se s vývojáři nejpopulárnějších desktopových aplikací, ať své aplikace centrálnímu sdílení rychle naučí. Ty vaše by to měly umět hned.

Dva v jednom bez jakéhokoliv pojítka

Předchozím bodem jsme se dostali k dalšímu často citovanému problému. Windows 8 (8.1) jsou dva systémy spojené dohromady špatně lepící páskou. Dvě prostředí by nebyla na závadu, ale proč musí být absolutně nepropojená a uživatelsky nepropojitelná? Máte-li například v režimu desktopu otevřeno pět aplikací, při listování otevřenými aplikacemi vždy vidíte pouze poslední otevřenou a pod ní nápis Desktop. Když v Exploreru v Metru otevřete něco, co neumí Explorer v Metru otevřít (ano, stává se to), otevře se vám Explorer v režimu desktop, ale přinutí vás například znovu se do dané služby přihlásit. A zkuste si pak za hodinu vzpomenout, v kterém tom Exploreru tedy máte vlastně tu aplikaci otevřenou. V Metru, nebo na desktopu?

Úkol pro Microsoft: Když už nic jiného, zařiďte alespoň, aby každá desktopová aplikace (program) měla svou ikonku i v grafickém přehledu spuštěných aplikací. Uživatelé pak aspoň v Metru uvidí, co všechno mají spuštěné.

MS myslí za vás instalace Chrome zruší IE pro Metro

Standardně je internetový prohlížeč Internet Explorer ve Windows 8.1 nastaven tak, že se spouští jeho nové dotykové rozhraní. Pokud však z nějakého důvodu (a je jich hodně) doinstalujete například prohlížeč Chrome nebo FireFox, Internet Explorer se automaticky začne spouštět v desktopovém rozhraní, aniž by se na něco ptal. Na internetu sice dohledáte návod, jak IE přepnout zpět (obecně: aplikaci přepnete do výchozího nastavení), ale k něčemu takovému by uživatel neměl být nucen.

Úkol pro Microsoft: Uvědomte si, že zabydlený počítač je soukromou zónou uživatele a ten určitě nebude mít radost, když mu jej budete svévolně upravovat. Je to stejné, jako byste na návštěvě někomu přemontovali dveře lednice tak, aby se otevíraly na druhou stranu.

Nekonečné Metro bez možnosti návratu na původní pozici

Rozhraní Metra je podle nás velmi dobré a praktické. Živé dlaždice umožňují to, co jiné operační systémy nemají. Jenže. Zkuste si nainstalovat třeba 60 aplikací a pak jednu z nich na základní obrazovce Metra najít. Obrazovka roluje plynule, nikoliv po krocích, takže ji musíte poměrně pečlivě sledovat, abyste nepřejeli. A když už požadovanou aplikaci konečně najdete a po použití ji zavřete, hodí vás Metro zase na začátek. Pokud náhodou chcete použít nějakou spřízněnou aplikaci, kterou máte zařazenou poblíž té předchozí, musíte na ono místo opět odrolovat. (A ano, víme, že je možné aplikaci najít přes seznam aplikací a nechat si ji v Metru zobrazit.)

 Úkol pro Microsoft: Ten snad zní jasně. Dejte Metru paměť. Může jít vypnout, ale bez ní se uživatel s širokou nabídkou funkcí v podstatě neobejde.

Aplikace když už, tak plnohodnotné

Ve Windows 8.1 vidíte ihned po instalaci spoustu aplikací připravených k okamžitému použití. Některé aplikace jsou však spíše do počtu, instalaci jejich plnohodnotných ekvivalentů se leckdy nevyhnete.

Například aplikace "Video" přehraje jen některé videoformáty. Třeba s kontejnerem MKV nebo MP4 si neporadí, což je ve chvíli, kdy je kontejner AVI (DivX a Xvid) v podstatě na ústupu, docela smutné. Kvůli tomu nelze tyto formáty ani přehrát přes funkci "Play to" do DLNA zařízení. Aplikace navíc ignoruje titulky, což je minimálně pro uživatele většiny neanglicky hovořících zemí docela omezující.

Úkol pro Microsoft: Pochopte, že uživatele nezajímá, proč něco nejde. Uživatele štve, že to nejde. Pokud má systém aplikaci pro přehrávání videa, má přehrát všechny alespoň trochu rozšířené formáty. A jestliže půl světa potřebuje titulky, nesmí je přehrávač ignorovat. Myslete na uživatele a jejich potřeby, nedávejte na trh polotovary.

Přílohu z pošty do nové složky neuložíte

Pokud na příjem pošty použijete přednastavenou aplikaci od Microsoftu, přijdete možná časem na takový malý detail. Pokud si totiž budete chtít uložit přílohu, budete tak moci učinit pouze do předem vybraných adresářů. File Explorer v Metru vám totiž nedá při této příležitosti šanci vytvořit složku novou.

Úkol pro Microsoft: Tady je snad řešení jasné.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

v diskusi je 26 příspěvků

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

v diskusi je 1 příspěvek

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...