Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Osm věcí, které nás hodně štvou na skvělých Windows 8.1

Operační systém Windows 8.1 přinesl celou řadu vylepšení. Nabízí to, o čem si v jiných systémech můžete nechat jen zdát. Jenže zatímco některé věci programátoři oproti předchozí verzi opravili, jiné podle nás pokazili. Co nám na jinak výborných Windows 8.1 vadí?

Schopnosti Windows 8.1 v grafice Microsoftu | foto: Microsoft

 Většinu dobrého jsme o novém operačním systému již zmínili v těchto článcích:

Teď jsou na řadě výtky.

Vyhledávání nové a horší

Windows 8 přišly s takřka geniálním sjednocením některých důležitých funkcí v čele s vyhledáváním. Chcete-li něco najít, stisknete lupu na klávesnici nebo si ji vytáhnete na displej v kontextovém menu a začnete psát dotaz. V rámci aplikace, ve které se nacházíte, dostanete odpověď. Když chcete, můžete vyhledávat ve všech zdrojích včetně internetu. Paráda.

Windows 8.1 přišly s "vylepšením". V aplikacích od Microsoftu (tj. Pošta, Hudba, ale i nastavení, atd.) musíte vyhledávat postaru přes vyhledávací řádek, který je někde v aplikaci uschován. Pokud použijete lupu, systém automaticky začne vyhledávat všude včetně internetu. Chcete-li tak najít e-mail od Karla, vyskočí vám výjezd z Bingu s informacemi o Karlu Prvním, atd. Jinými slovy centrální vyhledávání přes tlačítko lupy nativně nevyhledává ve spuštěné aplikaci, ale všude jinde (jen většinou ne v oné aplikaci). A to není vše. Vývojáři mimo Microsoft si výhod centrálního vyhledávání všimli a v jejich aplikacích je tedy zatím vše postaru a funguje to správně.

Úkol pro Microsoft: Zapomeňte na hádky mezi jednotlivými odděleními. Sjednoťte vyhledávání tak, aby fungovalo všude stejně. A nejlépe tak, jako ve Windows 8 (tj. vždy v dané aplikaci) s možností přepnutí na volbu "vyhledávej všude".

Nepoužitelný Bing (alespoň ne v Česku)

Problém s vyhledáváním by nebyl tak palčivý, kdyby probíhalo například v Googlu. Jenže Microsoft logicky používá svůj Bing. A ten má do ideálního vyhledávače daleko. Alespoň v Česku je lokalizované vyhledávání Bingu na mizerné úrovni, například v Americe to tak hrozné nebude. Grafické rozhraní, v němž jsou výsledky zobrazeny, je skutečně nádherné, ale zkuste si najít v Bingu něco vyloženě českého.

Úkol pro Microsoft: Integrujte do Windows 8.1 mimo USA nějaký funkční vyhledávač. Zkuste třeba Google. Prodejnosti Windows to jistě pomůže. A mezitím můžete zkusit vylepšit Bing a lokalizovat jej pro země, kde ho v rámci systému prodáváte, i když není plně funkční.

Sdílej v Metru ale ne na desktopu

Další geniální funkcí, se kterou přišly Windows 8, je centrální sdílení. Opět je možné buď přes speciální klávesu, nebo jej najdete v pravém vysouvacím menu. I tady však skončil vývoj poněkud předčasně. Takto sdílet (odkazy, soubory, atd.) jde totiž pouze v rámci režimu Metro (ono se to teď jmenuje New UI, ale všichni stejně říkají Metro). V rámci desktopu se však ve Windows 8 po stisku klávesy pro sdílení objevila hláška: V rámci desktopu nelze nic sdílet. Ve Windows 8.1 Microsoft problematickou hlášku odstranil a nahradil ji možností "sdílet screenshot". Tedy nikoliv třeba odkaz na stránku otevřenou v Exploreru, ale pouze její screenshot (a to ještě pouze viditelné části).

Úkol pro Microsoft: Zaveďte centrální sdílení i pro desktop. Už teď je jednoduší a rychlejší upravit fotografii z Flickru na iPhonu než ve Windows 8.1. V iOS na to totiž aplikace sdílejí data jiných aplikací. A to přesto, že iOS neumí skutečný multitasking. Vytvořte příslušné API a domluvte se s vývojáři nejpopulárnějších desktopových aplikací, ať své aplikace centrálnímu sdílení rychle naučí. Ty vaše by to měly umět hned.

Dva v jednom bez jakéhokoliv pojítka

Předchozím bodem jsme se dostali k dalšímu často citovanému problému. Windows 8 (8.1) jsou dva systémy spojené dohromady špatně lepící páskou. Dvě prostředí by nebyla na závadu, ale proč musí být absolutně nepropojená a uživatelsky nepropojitelná? Máte-li například v režimu desktopu otevřeno pět aplikací, při listování otevřenými aplikacemi vždy vidíte pouze poslední otevřenou a pod ní nápis Desktop. Když v Exploreru v Metru otevřete něco, co neumí Explorer v Metru otevřít (ano, stává se to), otevře se vám Explorer v režimu desktop, ale přinutí vás například znovu se do dané služby přihlásit. A zkuste si pak za hodinu vzpomenout, v kterém tom Exploreru tedy máte vlastně tu aplikaci otevřenou. V Metru, nebo na desktopu?

Úkol pro Microsoft: Když už nic jiného, zařiďte alespoň, aby každá desktopová aplikace (program) měla svou ikonku i v grafickém přehledu spuštěných aplikací. Uživatelé pak aspoň v Metru uvidí, co všechno mají spuštěné.

MS myslí za vás instalace Chrome zruší IE pro Metro

Standardně je internetový prohlížeč Internet Explorer ve Windows 8.1 nastaven tak, že se spouští jeho nové dotykové rozhraní. Pokud však z nějakého důvodu (a je jich hodně) doinstalujete například prohlížeč Chrome nebo FireFox, Internet Explorer se automaticky začne spouštět v desktopovém rozhraní, aniž by se na něco ptal. Na internetu sice dohledáte návod, jak IE přepnout zpět (obecně: aplikaci přepnete do výchozího nastavení), ale k něčemu takovému by uživatel neměl být nucen.

Úkol pro Microsoft: Uvědomte si, že zabydlený počítač je soukromou zónou uživatele a ten určitě nebude mít radost, když mu jej budete svévolně upravovat. Je to stejné, jako byste na návštěvě někomu přemontovali dveře lednice tak, aby se otevíraly na druhou stranu.

Nekonečné Metro bez možnosti návratu na původní pozici

Rozhraní Metra je podle nás velmi dobré a praktické. Živé dlaždice umožňují to, co jiné operační systémy nemají. Jenže. Zkuste si nainstalovat třeba 60 aplikací a pak jednu z nich na základní obrazovce Metra najít. Obrazovka roluje plynule, nikoliv po krocích, takže ji musíte poměrně pečlivě sledovat, abyste nepřejeli. A když už požadovanou aplikaci konečně najdete a po použití ji zavřete, hodí vás Metro zase na začátek. Pokud náhodou chcete použít nějakou spřízněnou aplikaci, kterou máte zařazenou poblíž té předchozí, musíte na ono místo opět odrolovat. (A ano, víme, že je možné aplikaci najít přes seznam aplikací a nechat si ji v Metru zobrazit.)

 Úkol pro Microsoft: Ten snad zní jasně. Dejte Metru paměť. Může jít vypnout, ale bez ní se uživatel s širokou nabídkou funkcí v podstatě neobejde.

Aplikace když už, tak plnohodnotné

Ve Windows 8.1 vidíte ihned po instalaci spoustu aplikací připravených k okamžitému použití. Některé aplikace jsou však spíše do počtu, instalaci jejich plnohodnotných ekvivalentů se leckdy nevyhnete.

Například aplikace "Video" přehraje jen některé videoformáty. Třeba s kontejnerem MKV nebo MP4 si neporadí, což je ve chvíli, kdy je kontejner AVI (DivX a Xvid) v podstatě na ústupu, docela smutné. Kvůli tomu nelze tyto formáty ani přehrát přes funkci "Play to" do DLNA zařízení. Aplikace navíc ignoruje titulky, což je minimálně pro uživatele většiny neanglicky hovořících zemí docela omezující.

Úkol pro Microsoft: Pochopte, že uživatele nezajímá, proč něco nejde. Uživatele štve, že to nejde. Pokud má systém aplikaci pro přehrávání videa, má přehrát všechny alespoň trochu rozšířené formáty. A jestliže půl světa potřebuje titulky, nesmí je přehrávač ignorovat. Myslete na uživatele a jejich potřeby, nedávejte na trh polotovary.

Přílohu z pošty do nové složky neuložíte

Pokud na příjem pošty použijete přednastavenou aplikaci od Microsoftu, přijdete možná časem na takový malý detail. Pokud si totiž budete chtít uložit přílohu, budete tak moci učinit pouze do předem vybraných adresářů. File Explorer v Metru vám totiž nedá při této příležitosti šanci vytvořit složku novou.

Úkol pro Microsoft: Tady je snad řešení jasné.

  • Nejčtenější

Až dostaneme západní tanky, Rusové budou zase utíkat, říkají vojáci

Exkluzivně V těchto dnech se s napětím očekává rozhodnutí ve věci poskytnutí německých tanků Leopard 2 obráncům Ukrajiny, kteří...

Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

Kapitán letadla měl infarkt. Tragicky havarovalo v poli za Londýnem

Jednu z nejhorších leteckých katastrof zapříčinil infarkt kapitána letadla Trident společnosti British European...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Co byste měli u svého routeru prověřit, aby fungoval správně a bez rizika

Premium Router představuje vstupní bránu do počítačové sítě. Než začne dobře sloužit, potřebuje každý router nejprve správně...

Robot od OpenAI složil zkoušky na právnické fakultě, může ohrozit tradiční výuku

Chatovací robot neziskové organizace OpenAI úspěšně složil přijímací zkoušky na americkou právnickou fakultu. Dokázal...

Proč se osobní počítač nazývá PC a ne Mac

PC je zkratka ze slov personal computer, tedy osobní počítač. Víte však, kdo je označován za toho, kdo s tímto termínem...

Aplikace vám pomohou zorganizovat i užít si Vánoce

Vánoce mají být svátky klidu, ale nejdříve je třeba přežít předvánoční shon. Obě fáze vám mohou usnadnit speciální...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...