Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Osm věcí, které nás hodně štvou na skvělých Windows 8.1

Operační systém Windows 8.1 přinesl celou řadu vylepšení. Nabízí to, o čem si v jiných systémech můžete nechat jen zdát. Jenže zatímco některé věci programátoři oproti předchozí verzi opravili, jiné podle nás pokazili. Co nám na jinak výborných Windows 8.1 vadí?

Schopnosti Windows 8.1 v grafice Microsoftu | foto: Microsoft

 Většinu dobrého jsme o novém operačním systému již zmínili v těchto článcích:

Teď jsou na řadě výtky.

Vyhledávánínové a horší

Windows 8 přišly s takřka geniálním sjednocením některých důležitých funkcí v čele s vyhledáváním. Chcete-li něco najít, stisknete lupu na klávesnici nebo si ji vytáhnete na displej v kontextovém menu a začnete psát dotaz. V rámci aplikace, ve které se nacházíte, dostanete odpověď. Když chcete, můžete vyhledávat ve všech zdrojích včetně internetu. Paráda.

Windows 8.1 přišly s "vylepšením". V aplikacích od Microsoftu (tj. Pošta, Hudba, ale i nastavení, atd.) musíte vyhledávat postaru přes vyhledávací řádek, který je někde v aplikaci uschován. Pokud použijete lupu, systém automaticky začne vyhledávat všude včetně internetu. Chcete-li tak najít e-mail od Karla, vyskočí vám výjezd z Bingu s informacemi o Karlu Prvním, atd. Jinými slovy centrální vyhledávání přes tlačítko lupy nativně nevyhledává ve spuštěné aplikaci, ale všude jinde (jen většinou ne v oné aplikaci). A to není vše. Vývojáři mimo Microsoft si výhod centrálního vyhledávání všimli a v jejich aplikacích je tedy zatím vše postaru a funguje to správně.

Úkol pro Microsoft: Zapomeňte na hádky mezi jednotlivými odděleními. Sjednoťte vyhledávání tak, aby fungovalo všude stejně. A nejlépe tak, jako ve Windows 8 (tj. vždy v dané aplikaci) s možností přepnutí na volbu "vyhledávej všude".

Nepoužitelný Bing(alespoň ne v Česku)

Problém s vyhledáváním by nebyl tak palčivý, kdyby probíhalo například v Googlu. Jenže Microsoft logicky používá svůj Bing. A ten má do ideálního vyhledávače daleko. Alespoň v Česku je lokalizované vyhledávání Bingu na mizerné úrovni, například v Americe to tak hrozné nebude. Grafické rozhraní, v němž jsou výsledky zobrazeny, je skutečně nádherné, ale zkuste si najít v Bingu něco vyloženě českého.

Úkol pro Microsoft: Integrujte do Windows 8.1 mimo USA nějaký funkční vyhledávač. Zkuste třeba Google. Prodejnosti Windows to jistě pomůže. A mezitím můžete zkusit vylepšit Bing a lokalizovat jej pro země, kde ho v rámci systému prodáváte, i když není plně funkční.

Sdílej v Metruale ne na desktopu

Další geniální funkcí, se kterou přišly Windows 8, je centrální sdílení. Opět je možné buď přes speciální klávesu, nebo jej najdete v pravém vysouvacím menu. I tady však skončil vývoj poněkud předčasně. Takto sdílet (odkazy, soubory, atd.) jde totiž pouze v rámci režimu Metro (ono se to teď jmenuje New UI, ale všichni stejně říkají Metro). V rámci desktopu se však ve Windows 8 po stisku klávesy pro sdílení objevila hláška: V rámci desktopu nelze nic sdílet. Ve Windows 8.1 Microsoft problematickou hlášku odstranil a nahradil ji možností "sdílet screenshot". Tedy nikoliv třeba odkaz na stránku otevřenou v Exploreru, ale pouze její screenshot (a to ještě pouze viditelné části).

Úkol pro Microsoft: Zaveďte centrální sdílení i pro desktop. Už teď je jednoduší a rychlejší upravit fotografii z Flickru na iPhonu než ve Windows 8.1. V iOS na to totiž aplikace sdílejí data jiných aplikací. A to přesto, že iOS neumí skutečný multitasking. Vytvořte příslušné API a domluvte se s vývojáři nejpopulárnějších desktopových aplikací, ať své aplikace centrálnímu sdílení rychle naučí. Ty vaše by to měly umět hned.

Dva v jednombez jakéhokoliv pojítka

Předchozím bodem jsme se dostali k dalšímu často citovanému problému. Windows 8 (8.1) jsou dva systémy spojené dohromady špatně lepící páskou. Dvě prostředí by nebyla na závadu, ale proč musí být absolutně nepropojená a uživatelsky nepropojitelná? Máte-li například v režimu desktopu otevřeno pět aplikací, při listování otevřenými aplikacemi vždy vidíte pouze poslední otevřenou a pod ní nápis Desktop. Když v Exploreru v Metru otevřete něco, co neumí Explorer v Metru otevřít (ano, stává se to), otevře se vám Explorer v režimu desktop, ale přinutí vás například znovu se do dané služby přihlásit. A zkuste si pak za hodinu vzpomenout, v kterém tom Exploreru tedy máte vlastně tu aplikaci otevřenou. V Metru, nebo na desktopu?

Úkol pro Microsoft: Když už nic jiného, zařiďte alespoň, aby každá desktopová aplikace (program) měla svou ikonku i v grafickém přehledu spuštěných aplikací. Uživatelé pak aspoň v Metru uvidí, co všechno mají spuštěné.

MS myslí za vásinstalace Chrome zruší IE pro Metro

Standardně je internetový prohlížeč Internet Explorer ve Windows 8.1 nastaven tak, že se spouští jeho nové dotykové rozhraní. Pokud však z nějakého důvodu (a je jich hodně) doinstalujete například prohlížeč Chrome nebo FireFox, Internet Explorer se automaticky začne spouštět v desktopovém rozhraní, aniž by se na něco ptal. Na internetu sice dohledáte návod, jak IE přepnout zpět (obecně: aplikaci přepnete do výchozího nastavení), ale k něčemu takovému by uživatel neměl být nucen.

Úkol pro Microsoft: Uvědomte si, že zabydlený počítač je soukromou zónou uživatele a ten určitě nebude mít radost, když mu jej budete svévolně upravovat. Je to stejné, jako byste na návštěvě někomu přemontovali dveře lednice tak, aby se otevíraly na druhou stranu.

Nekonečné Metrobez možnosti návratu na původní pozici

Rozhraní Metra je podle nás velmi dobré a praktické. Živé dlaždice umožňují to, co jiné operační systémy nemají. Jenže. Zkuste si nainstalovat třeba 60 aplikací a pak jednu z nich na základní obrazovce Metra najít. Obrazovka roluje plynule, nikoliv po krocích, takže ji musíte poměrně pečlivě sledovat, abyste nepřejeli. A když už požadovanou aplikaci konečně najdete a po použití ji zavřete, hodí vás Metro zase na začátek. Pokud náhodou chcete použít nějakou spřízněnou aplikaci, kterou máte zařazenou poblíž té předchozí, musíte na ono místo opět odrolovat. (A ano, víme, že je možné aplikaci najít přes seznam aplikací a nechat si ji v Metru zobrazit.)

 Úkol pro Microsoft: Ten snad zní jasně. Dejte Metru paměť. Může jít vypnout, ale bez ní se uživatel s širokou nabídkou funkcí v podstatě neobejde.

Aplikacekdyž už, tak plnohodnotné

Ve Windows 8.1 vidíte ihned po instalaci spoustu aplikací připravených k okamžitému použití. Některé aplikace jsou však spíše do počtu, instalaci jejich plnohodnotných ekvivalentů se leckdy nevyhnete.

Například aplikace "Video" přehraje jen některé videoformáty. Třeba s kontejnerem MKV nebo MP4 si neporadí, což je ve chvíli, kdy je kontejner AVI (DivX a Xvid) v podstatě na ústupu, docela smutné. Kvůli tomu nelze tyto formáty ani přehrát přes funkci "Play to" do DLNA zařízení. Aplikace navíc ignoruje titulky, což je minimálně pro uživatele většiny neanglicky hovořících zemí docela omezující.

Úkol pro Microsoft: Pochopte, že uživatele nezajímá, proč něco nejde. Uživatele štve, že to nejde. Pokud má systém aplikaci pro přehrávání videa, má přehrát všechny alespoň trochu rozšířené formáty. A jestliže půl světa potřebuje titulky, nesmí je přehrávač ignorovat. Myslete na uživatele a jejich potřeby, nedávejte na trh polotovary.

Přílohu z poštydo nové složky neuložíte

Pokud na příjem pošty použijete přednastavenou aplikaci od Microsoftu, přijdete možná časem na takový malý detail. Pokud si totiž budete chtít uložit přílohu, budete tak moci učinit pouze do předem vybraných adresářů. File Explorer v Metru vám totiž nedá při této příležitosti šanci vytvořit složku novou.

Úkol pro Microsoft: Tady je snad řešení jasné.

  • Nejčtenější

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Událost, která vyhubila dinosaury, přichází průměrně za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák. Na zkoumání...

První velký export vojenské techniky z ČSR po roce 1945 mířil do Švýcarska

Mezi velké exportéry zbraní patřilo i malé Československo. Většina jeho zbrojního exportu mezi lety 1945 a 1989 šla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak začalo strategické bombardování a budování první protivzdušné obrany

Pod pojmem letecký souboj si většina lidí představí boj dvou letounů. V počátcích letectví se však utkávaly i letouny...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Půjdete do nich? Prohlédněte si Windows 11, pro mnohé budou zdarma

Zatím je to pouze testovací verze, ale nástupce Windows 10 již dostává jasnější obrysy. Podívejte se, jak aktuálně...

Kliknout, nebo nekliknout? Sedm způsobů, jak prověřit bezpečnost odkazu

Premium Odkaz může být tím, co vás dělí od toho, co právě hledáte, ale také posledním kliknutím do průšvihu. U internetového...

Microsoft uvedl Windows, které neměly přijít. Nabídnou i Android

Microsoft po šesti letech mění název svého vlajkového operačního systému. Naznačuje tím, že bychom měli očekávat větší...

Microsoft spouští předplacené Windows. Po vzoru Office se budou jmenovat 365

Microsoft tento týden představil cloudový operační systém určený pro firemní uživatele. Nové Windows 365 budou k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...