Medvědi nevědí, že turisti nemaj' zbraně, ale na internet si klidně troufnou. Právě veselého medvídka ve znaku má velmi zajímavý klient sítě Gnutella, Bearshare. Pokud vám stejně jako mě původní vyhledávací software pro Gnutellu nepřirostl k srdci, po nainstalování Bearshare se k této síti vrátíte - a určitě nadlouho.
O Gnutelle jsme již psali, a tak jen velice krátce. Narozdíl od Napsteru, jenž využívá centrální servery, k nimž se připojují uživatelé a jejichž prostřednictvím nabízejí své soubory ke sdílení, je Gnutella plně decentralizovaný Peer-2-Peer systém. Všechny počítače přihlášené do Gnutelly jsou přes internet propojeny do jedné obrovské sítě, kde každý je klientem i serverem zároveň. K připojení do sítě stačí zadat IP adresu počítače (host) některého z přihlášených uživatelů.
Co je na Bearshare tak zvláštního? Čím se může tolik lišit od původního klienta sítě Gnutella? Je to především grafické rozhraní neboli GUI, které se od původního sice nijak výrazně neliší, ale je tu několik příjemných prvků, jež mi padly do oka. U každého hostu, přes nějž síť Gnutelly protéká, je vyobrazena vlajka státu, ve kterém je host umístěn. Jedná-li se o počítač v univerzitní síti, je u jeho adresy zobrazena akademická čapka atd. To platí i pro počítač, z něhož stahujeme soubory, nebo který přistupuje do kolekce na našem harddisku. Vlevo dole blikají diody signalizující stav síťových služeb - vyhledávání, upload, download, stav serveru a monitoring.
Narozdíl od původního klienta Gnutelly nemusíte pro přihlášení do sítě hnout ani prstem. Lépe řečeno, Bearshare vás nenutí nastavovat manuálně spoustu parametrů, při prvním spuštění vás provede setupem prakticky sám pomocí wizardu, podporuje i provoz za proxy či firewallem - za těchto podmínek ale není zaručena plná konektivita. Nemusíte hledat na internetu IP adresy serverů a zadávat je do programu ručně, Bearshare se nejprve připojí ke službě Gnutellahosts, která monitoruje připojené počítače, a pak už zkouší jednu adresu za druhou, dokud nezíská stabilní spojení se světem. Pro lepší spolupráci se sítí je doporučeno mít aktivní alespoň tři spojení.
Do počítače v síti Gnutella neustále proudí informace o připojených počítačích a hledaných souborech, což do jisté míry omezuje datový tok dostupný pro přenos souborů - v této síti tedy není modem to pravé ořechové. Datový tok dostupný pro přenos souborů ze sítě je těmito informacemi omezen a s tím při pohybu v síti musíte počítat. Majitelé rychlejších připojení budou spokojeni, repertoár nabízených souborů je velice pestrý, od hudebních souborů a filmů až po software. Bearshare umožňuje kromě intuitivního vyhledávání a monitoringu také zobrazit katalog vašich souborů ve formě HTML stránky, která je přístupná přes službu Gnutella Web Search. Získáte také podrobný přehled o přístupu uživatelů sítě k vámi sdíleným datům.
Bearshare je velice spolehlivý klient výborně spolupracující se sítí. Jak by taky ne - první veřejná verze se objevila na začátku loňského prosince a za dva měsíce své existence se program dočkal již sedmi (!) updatů - současná verze nese označení 2.0. Tým programátorů své dítko neustále vylepšuje, a tak jsou updaty takřka na denním pořádku - Bearshare je stále lepší a lepší. Jednoznačně doporučuji - s medvědy na internet!
Výrobce: FreePeers, Inc.
Website: http://www.bearshare.net
Platforma: Windows
Cena: freeware