Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

TEST: Notebooky jsou mrtvé. Nahradí je tenké, lehké a výkonné ultrabooky

  9:00
Neváží více než 1,4 kilogramu a nejsou tlustší než dva centimetry. Bez elektrické zásuvky s nimi můžete pracovat až pět hodin a výkonu mají víc, než běžně potřebujete. Nová kategorie notebooků přichází i na český trh.

Asus ZenBook UX-31E | foto: Technet.cz

Ultrabooků je plný internet a i marketingová oddělení se předhánějí v tom, čí book bude víc ultra. O to smutnější je pak pohled na skutečnou nabídku českého trhu. Do testu to tak po notném čekání stihly Acer Aspire S3 a Asus ZenBook. Na srovnání jsme si vzali vzor všech ultrabooků, MacBook Air. A jako ochutnávka toho, co přijde v lednu, se u nás zastavila i předprodukční Toshiba Portége Z830.

Co je na nich tak ULTRA?

Ultrabook je nová kategorie notebooků. Aby se notebook mohl nazývat ultrabookem, musí splňovat kritéria, která stanovila společnost Intel. Musí být lehký (do 1,4 kg), tenký (do 20 mm) a na jedno nabití vydržet pracovat nejméně pět hodin. Neměl by obsahovat optickou mechaniku a klasický mechanický pevný disk: ten by měl ustoupit elektronickému SSD uložišti. V obchodě byste za ně neměli nechat o moc víc než 1 000 dolarů, tedy 19 000 Kč. A samozřejmě, základem každého ultrabooku by měl být procesor a čipová sada od Intelu, přesněji CULV procesor a grafický systém HD 3000 z rodiny SandyBridge.

Jak se ukázalo při našem testu, ultrabooky nejsou žádná navoněná ořezávátka. Určitě je nelze přirovnávat k netbookům, kterým když přijde nová pošta, nezbude výkon na přehrávání videa. Samozřejmě přeháníme, faktem ale je, že výkonem jsou netbooky vhodné opravdu jen pro konzumaci internetu a psaní textů, nikoli třeba na práci s multimédii.

S ultrabooky založenými na Core i5 a i7 procesorech, solidním grafickém čipu a 4 GB operační paměti si můžete troufnout na jakoukoli práci. Můžete na nich stříhat video, svižně přepínat mezi mnoha okny webového prohlížeče a bez potíží si zahrajete i nějakou tu starší hru.

Pozdní odpověď na MacBook Air

Apple MacBook Air

Ultrabooky jsou především odpovědí výrobců PC na MacBook Air od Applu. Při představení v lednu 2008 totiž neměl na trhu žádnou srovnatelnou konkurenci, a tak ho nadšeně kupovali i tradiční uživatelé PC. Ti si do něj vedle OS X samozřejmě nainstalovali i Windows.

O rok později představila kopii Airu například společnost MSI, ale výkonem se nemohla rovnat (procesor Atom u MSI versus Core2Duo u Apple). Naopak výbavou kopie originál zdárně překonala, což kvůli asketicky vybavené první verzi nebyl žádný problém.

Po více než třech letech tak na trh přichází počítače, které se mohou koncepcí, provedením i výkonem rovnat s poslední generací MacBook Air.

Acer versus Asus

V testu se nám nakonec sešla poněkud nesrovnatelná dvojice. Acer Aspire S3 v nejnižší konfiguraci a Asus ZenBook UX-31E naopak v konfiguraci nejvyšší.

Acer Aspire S3

Acer je postaven na procesoru Core i5, data ukládá na hybridní disk od Hitachi (320 GB HDD s 5400 ot./s + 20 GB SSD jako vyrovnávací paměť) a do 4 GB operační paměti v jednokanálovém zapojení. Napájení obstarává baterie Sanyo 37 740 mWh a poměrně rozměrný napájecí zdroj Chicony. Lesklý 13,3" LCD displej s LED podsvětlením má rozlišení 1366 x 768 pixelů. Váží 1,4 kg.

Asus ZenBook UX-31E

Asus pohání výkonnější procesor Core i7, jako datové uložiště slouží SSD disk ADATA XM11 s kapacitou 128 GB (a špičkovými řadiči SandForce) a 4 GB operační paměti v dvoukanálovém zapojení. Energii dodává baterie s kapacitou 47 880 mWh a maličký napájecí adaptér, který by snadno mohl být předmětem dalšího "designového" soudního sporu společnosti Apple.

Podobnost adaptéru Asus se zdrojem Apple je zřejmá.

Displej má stejnou úhlopříčku jako rival, nabízí však vyšší rozlišení 1 600 x 900 obrazových bodů. Díky tomu vypadá HD video lépe, na pracovní plochu se vejde více věcí, avšak za cenu opravdu malých písmenek. Váží o deset deka méně, tedy 1,3 kg.

Od konfigurací se odvíjí i cena: Acer pořídíte lehce pod dvacet tisíc korun, za Asus zaplatíte o deset tisíc více.

Robustní a kovové

Oba notebooky mají takřka příkladně pevná těla. Můžete je držet za roh v jedné ruce a nic se nekroutí a nevrže. Kryty displejů jsou z anodizovaného hliníku, trošku pruží, ale zobrazovače spolehlivě ochrání. Spodní kryt Aceru je vyroben ze slitiny horčíku a hliníku, u Asusu je opět z hliníku. Výhrady k tuhosti nelze mít ani u jednoho. Nemusíte mít tedy strach s nimi denně cestovat dopravou nebo je dát na pospas tlačenici v nadhlavních skříňkách v letadle.

Acer Aspire S3

A když už jsme u letadel: ostře řezané kovové hrany Asusu by mohly při vstupu na palubu zaujmout bezpečnostní pracovníky. Myslím, že případný úročník by mohl ZenBookem zmasakrovat posádku i s piloty a ve zbývajícím čase si zahrát Angry Birds. Acer má hrany mnohem oblejší a čelní hranu méně klínovitou.

Asus ZenBook UX-31E

Výbava

S výbavou je to oproti běžným notebookům o facku horší. Oba ultrabooky dostaly do vínku dva USB porty, u Aspire jsou oba verze 2.0, ZenBook má jeden v nejrychlejší verzi 3.0.

Oba mají čtečku SD a MMC karet, kombinovaný sluchátkový výstup a mikrofonní vstup (Jack 3,5 mm) a HDMI port (Aspire v plné velikosti, u Zenbooku musíte použít přibalenou redukci z "mini" varianty). Asus přidává i mini VGA konektor pro připojení analogového monitoru či projektoru.

Oba mají bezdrátové adaptéry wi-fi podporující "enkový" standard a Bluetooth v poslední verzi 4.0 (maximální teoretická přenosová rychlost až 24 Mbit/s, dosah prodloužen na 100 metrů).

Acer Aspire S3

Výbavu doplňují webové kamery v rámečku displeje (1,3 Mpix u Aspire, 0,3 Mpix u Zenbooku), vestavěné mikrofony a samozřejmě reproduktory. Veliký rozdíl je v kvalitě zvukové reprodukce, v níž Asus svého soka naprosto deklasoval. Zatímco Acer předvádí nemastný-neslaný plochý přednes, zvuk Asusu bez potíží ozvučí hudební kulisou pracoviště. Má říz, vokál zní přirozeně a přeslechnout nelze ani náznaky hloubek. Zvukovou část totiž Asus vyvíjel se společností Bang&Olufsen, a reproduktory tak napájí digitální zesilovací obvody ICEpower (tuto technologii využívají například i AV receivery Pioneer).

Asus ZenBook UX-31E

Co mi u obou ultrabooků oproti MacBook Air opravdu chybělo, je podsvětlená klávesnice. Kdo při noční práci jednou zkusí, nechce jinak. Škoda, docela zbytečný nedostatek.

Marně byste hledali i slot pro ExpressCard nebo e-Sata port.

V běžném provozu

Displeje obou notebooků patří spíše k průměru. Pozorovací úhly jsou ve vertikálním směru docela úzké, v horizontálním je to tradičně mnohem lepší. I ve třech se na film v klidu podíváte. Kvůli lesklé povrchové úpravě se však v displejích leskne úplně vše. Asus musíme pochválit za extrémně vysoký maximální jas.

Benchmarky

Slabší Acer s procesorem i5 dosáhl 1 841 bodů v PCMark 7 a 3 316 bodů v 3DMark 06.

Asus s výkonnějším procesorem i7 získal 3 523 bodů v PCMark 7 a 3 482 bodů v 3DMark 06.

Rozdíly jsou i v maximálním úhlu otevření displejů: Acer lze otevřít téměř "na plocho", Asus podstatně méně, zhruba na 135°. Kritiku zaslouží uchycení displeje u obou ultrabooků, při manipulování s přístrojem neudrží zobrazovač ve výchozí podobě, ale otevírá se. U ZenBooku trochu, u Aspire hodně.

Touchpady obou notebooků podporují multidotykové ovládání, po vzdoru Apple chybí samostatná "myší" tlačítka, jejich funkci zastává spodní část dotykové plochy. U Aceru to funguje bezvadně, u Asusu jsem občas klikl, aniž bych se o to snažil, což mě v redakčním systému několikrát přivedlo do úzkých.

Výdrž na baterie

Acer 3 hodiny 42 minut
Asus 5 hodin 8 minut

střední jas, spuštěná wi-fi, přehrávání videa, kancelář

Opačné hodnocení ultrabooky dostaly za hlučnost. Chlazení Aceru je v zátěži poměrně slyšet. Navzdory očekávání sice nedosahuje ani zdaleka hlučnosti některých "tlustých" notebooků (tj. těch, co mají dostatek prostoru na odvod horkého vzduchu), ale je mnohem hlučnější než ultrabook od Asusu. Ten je totiž velmi tichý i při vysokém zatížení.

Rozumně si konstrukce obou notebooků poradí s odvodem zbytkového tepla. Oba ultrabooky při vysoké zátěží "topí" především na "podvozku". Palmresty (místo před klávesnicí, na které pokládáte dlaně) jsou u Aceru vlahé, u Asusu v podstatě studené. Což je dobře.

Co přijde v lednu? Toshiba Portége Z830

Měla být už na konci roku, nakonec si na ni počkáme až do ledna.

Portége Z830 váží pouhých 1,1 kg. V notebookové tašce ji tak ani neucítíte, na druhou stranu se to nepříznivě odrazilo v měkčím krytu displeje.

Narozdíl od konkurentů má tři USB porty, jeden z nich superrychlý 3.0. Výhodou je podsvětlená klávesnice a možnost bezdrátového připojení displeje prostřednictvím technologie WiDi.

Toshiba Portége Z830
Toshiba Portége Z830

Verze s procesorem i5 dosáhla velmi dobrého pracovního času 5:32 minut na jedno nabití akumulátoru. S předprodukčním vzorkem (který jsme slíbili podrobněji netestovat) se nám pracovalo dobře, a tak se těšíme na lednový test "ostré" verze.

MacBook Air jako vzor

Jak si vede "předloha" všech ultrabooků ve srovnání s mladší konkurencí?

Stručně řečeno - výborně. Hliníkové unibody tělo je naprosto pevné a dokonale řemeslně zpracované. Vnitřnostmi se od ultrabooků nijak zásadně neliší, nejvýkonnější verze s procesorem i7 v benchmarcích o pár bodíků překonala podobně konfigurovaný Asus. Podotýkám, že ve Windows, která běží přes BootCamp.

Apple MacBook Air

Chválíme podsvětlenou klávesnici, naopak se nám nelíbí absence HDMI portu: pro připojení televizoru tak musíte použít redukci z miniDisplayPortu. Výdrž na baterie byla u Windows kolem 4 hodin 15 minut, u OS X podstatně déle.

Závěr

Ultrabooky během příštích let z trhu hromadně vytlačí notebooky. Většina výhod je na jejich straně.

Na Aceru je patrná snaha ušetřit každou korunu, což se odrazilo především na nestabilních kloubech displeje. Zamrzí také nižší výdrž na baterie. Každopádně je to mimořádně lehký, konstrukčně pevný a rozumně výkonný notebook za docela přijatelnou cenu.

U Asusu si o třetinu připlatíte, dostanete však skvěle řemeslně zpracovaný ultrabook, který navzdory tenkému tělu a malé hmotnosti nabízí vysoký výkon a nečekaně dobrý zvuk.

A všimli jste si, že se oba ultrabooky do specifikace dané Intelem poněkud "nevešly"? To se jim zřejmě povede až v dalších generacích. 

  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 68 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 46 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Benzín dodá špagetám říz, pizzu vylepší lepidlo. Googlu se zbláznila AI

v diskusi je 11 příspěvků

29. května 2024

Snad žádná jiná technologie se nevyvíjela tak rychle jako v posledních měsících umělá inteligence....

POZOR VLAK: Nechali jsme se okouzlit krásou Žitavské úzkokolejky

v diskusi nejsou příspěvky

29. května 2024

S párou do hor! To je motto Zittauer Schmalspurbahn tedy Žitavské úzkokolejky, se kterou vás...

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 68 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Deset věcí, které by měl znát každý uživatel úložiště myšlenek OneNote

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. května 2024

Zajímavý pomocník v každodenním životě OneNote disponuje velkou paletou funkcí. Osvojte si...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...