Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Superpočítač se pět let učil a nyní možná poprvé přechytračí člověka

Na 14. únor budeme vzpomínat jako na milník ve výpočetní technice, slibují nadšenci z IBM. Jejich počítač Watson strávil posledních pět let vstřebáváním všech lidských znalostí, učením se přirozenému jazyku a chápáním souvislostí. Teď poměří síly s nejchytřejším z lidí v televizní soutěži typu Riskuj.

"Který středomořský ostrov sdílí část jména s první dámou z 19. století?," uvádí příklad komplexní soutěžní otázky Doug Heintzman, strategický ředitel pro Lotus IBM. Abyste otázku pochopili, musíte vědět, co je to středomořský, tedy je tam zeměpisné určení. Pak musíte chápat společensko-politický pojem "první dáma" i historické určení "19. století". Když máte dostatek znalostí, dojde vám, že manželka amerického prezidenta Garfielda se jmenovala Lucretia a tak dále, řekl Heintzman.

Heintzman se nesnaží skrývat své nadšení: "To je neuvěřitelně komplexní výpočetní problém, který ještě nikdo nikdy nezkusil v takové míře řešit a vyřešit."

Soutěžící Ken Jennings a Brad Rutter se utkají s počítačem Watson ve hře Jeopardy! v přímém přenosu americké televizní stanice CBS

Watson je superpočítač, který v dosud nevídané míře rozumí přirozenému jazyku, mluvené řeči a především souvislostem. Starší sourozenec Watsona, superpočítač Deep Blue porazil roku 1997 v šachu velmistra Kasparova. Proti vědomostní hře Jeopardy! (v Česku známé jako Riskuj), do které se pustí Watson, jsou ale šachy pro počítač hračkou.

Watson nebude připojen k internetu, musí poslouchat a mluvit

Obtížnost úkolu potvrzuje i hlavní producent soutěže, dohlížející na regulérnost experimentu: "Je potřeba schopnost kritického myšlení. Vyžaduje to mnohem víc, než jen samotné znalosti," zdůrazňuje Harry Friedman. Otázky v Jeopardy jsou proslulé svou komplikovaností a vynalézavostí, obsahují vtípky a chytáky. "Takže když o tomto projektu někdo slyší a ptá se – není to zkrátka takový lepší vyhledávač Google? – tak říkám, rozhodně ne."

Už jenom proto, že Watson není připojen k internetu. Stejně jako člověk musí znalosti "vyčíst" z dostupných zdrojů, kterými ho vývojáři už pět let "krmí": z knih, novin, encyklopedií, tabulek a odborných článků.

Průběh otázky a odpovědi:

  1. Výběr kategorie a otázky - jeden ze soutěžících vybere kategorii otázek a hodnotu otázky (například "Příbuzní spisovatelů za 800"). Watson musí odhadnout, ve které kategorii má navrch nad soupeři, učí se i během každé hry a každé kategorie. Pokud se v kategorii opakuje nějaký chyták, neměl by na něj naletět podruhé.
  2. Moderátor přečte otázku - Watson musí přeložit otázku z řeči na text porozumět syntaxi dané věty. Oprava: Watson neprovádí rozpoznávání řeči, text dostane z tabule, jak uvedl Bruce Upbin z Forbes a jak vyplynulo z prvního přenosu.
  3. Hledání možných odpovědí - v tomto kroku se děje ta pravá magie, přesněji řečeno obrovské množství statistických analýz, souhrnů, pravděpodobnostních propočtů a vnitřní argumentace. Na základě zhodnocení neskutečného množství dat a jejich různých vzájemných propojení stanoví Watson několik možných odpovědí a ohodnotí procentuálně jejich šanci na úspěch.
  4. Přihlášení se o slovo - pokud nejpravděpodobnější odpověď získá ohodnocení vyšší, než je práh, který si Watson na základě dosavadní hry stanovil, vyšle impuls své robotické "ruce" a stisknutím hlasovacího zařízení se přihlásí o slovo. Nemá tedy žádné výhody oproti ostatním hráčům a záleží na rychlosti jeho analýzy. Obvykle má na celé vyhodnocení jen několik málo sekund.
  5. Odpověď mluvenou řečí - pokud je Watson dostatečně rychlý, moderátor jej vyzve, aby odpověděl. Watson vysloví svou odpověď pomocí standardní syntézy řeči.

Parametry superpočítače ibm watson

Watson je pokročilý systém schopný zpracování přirozeného jazyka, získávání informací, utřídění znalostí a opodstatněného samostatného rozhodování.

Vystavěn je na technologii IBM DeepQA pro masivní zpracovávání mnoha komplexních analýz. Hardware se sestává z devadesáti serverů IBM Power 750 s celkovým počtem 2 880 jader procesorů POWER7 a 16 terabajty operační paměti.

Superpočítač skrývá 2880 procesorů a 16 TB operační paměti

Superpočítač skrývá 2880 procesorů a 16 TB operační paměti

Pět let příprav vrcholí, vývojáři jsou napjatí

Jádrem rozhodování je rozpoznání opakujících se vzorů v obrovském množství dat, utřídění možností a přesných, rychlých odpovědích. "Watson je výmluvným příkladem toho, jak se naše planeta - firmy, průmysl, města - stává chytřejší," říká Sam Palmisano, ředitel společnosti IBM a člen jejího představenstva. "Díky pokročilé počítačové technologii můžeme vnést inteligenci do firemních a společenských systémů." Projekt Watson je podle něj jen jednou z ukázek výsledků dlouhodobého výzkumu v IBM.

IBM prezentuje superpočítač Watson v rámci své kampaně Chytřejší planeta

Vývojáři prošli s Watsonem už pět let dlouhého, napínavého a často vtipného učení. Vědí, že některé otázky dokážou superpočítač snadno vykolejit. Ukázky takovýchto omylů přinášíme se svolením IBM v následujícím videu.

Budou to tedy právě lidé, kteří za Watsonem stojí a kteří jej pod vedením Davida Ferrucciho vychovávali, kdo budou při dnešní soutěži nejvíce napjatí: "Na začátku se do projektu mnoha lidem nechtělo, takto otevřený problém považovali za zcela neřešitelný. Hledali jsme takové spolupracovníky, kteří jej vzali jako výzvu a pustili se do něj s odhodláním ukázat, že řešení možné je." Jejich ambiciozní vystoupení podle nich nereprezentuje jen tento projekt: "Cítíme zodpovědnost k celé vědecké komunitě. Víme, že na tuto mediální událost bude pohlíženo jako na vrchol toho, co dnes umělá inteligence dokáže."

do toho!

"Budu fandit Watsonovi, samozřejmě," říká Jon Iwata, viceprezident IBM pro marketing. "Ale malá část mého já bude stejně držet palce lidem"

"Watson rozpoutá revoluci v mnoha oblastech vědy," míní John E. Kelly III. z výzkumných laboratoří IBM.

Vizionáři IBM mluví o nepříliš vzdálené době, kdy znalostní a expertní systémy budou schopny samostatného učení a dokážou laikům i expertům pomáhat se složitými rozhodnutími v ekonomii, zdravotnictví, výzkumu a dopravě.

Než si ale od superpočítače necháme poradit, zda jít či nejít na operaci slepého střeva, počkejme, jak si dnes Watson povede v utkání se dvěma největšími šampiony soutěže Jeopardy všech dob.

Watson už má za sebou několik generálek, například na Lotusphere tento měsíc na Floridě (Watsonova otázka: "Co je láska?" byla krásná, vtipná i děsivá zároveň).

Každopádně to vypadá, že Watsonovi nechybí sebevědomí. Průměrná hodnota sebevědomí: 73 %.

Zdroje a další informace:

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 172 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...