Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Šetřící režimy, Linux a jiné operační systémy

Mezi funkce, které vyžadujeme od šetřících režimů je zjištění stavu baterií, vypnutí monitoru, vypnutí harddisku a jiných zařízení, suspend - uspání do paměti a suspend to disk - úplné uspání na disk.

Mezi funkce, které vyžadujeme od šetřících režimů je zjištění stavu baterií, vypnutí monitoru, vypnutí harddisku a jiných zařízení, suspend - uspání do paměti a suspend to disk - úplné uspání na disk.

ACPIACPI a APM

Šetřícími režimy se zabývá specifikace ACPI, na jejímž základě vznikla specifikace APM - Advanced Power Management, která definuje softwarové rozhraní s informacemi, jak implementovat APM BIOS a APM ovladače. APM existuje ve verzích 1.0,1.1 a nově i 1.2. Verze 1.0 definuje základní informace o stavu procesoru a stavu APM. Verze 1.1 umožňuje například softwarově měnit nastavení šetřících režimů, případně i vypnout šetřící režimy. Verze 1.2 obsahuje např. podporu pro více baterií. S pomocí APM může procesor říci BIOSu, že na něm zrovna nic neběží. BIOS se podle toho zařídí a podle nastavení může zredukovat pracovní takt procesoru, vypnout harddisky, nebo monitor. Tyto specifikace jsou jakési doporučení a bohužel ne všichni výrobci se těmito doporučeními řídí.

Co je třeba k šetření

K tomu, abychom mohli používat šetřící režimy, musí náš počítač obsahovat APM BIOS. Dále musí operační systém podporovat APM, ta je ve Windows 95/98/2000 automaticky, v Linuxu je třeba mít jádro s podporou APM. Některé distribuce, třeba Redhat6.2, umí instalovat přímo jádro s APM, jinak stačí jádro Linuxu rekompilovat. Podívejte se na Kernel-HOWTO např. na http://www.linuxdoc.org/HOWTO/Kernel-HOWTO.html, jak se to dělá.

VMApmPak stačí instalovat ještě balíček apmd. Tento balíček není nutný, ale obsahuje užitečné programy obsluhující APM. Pro XWindows také existují programy pro monitorování APM , jsou např. v balíčcích Xapm, Kapm, WMApm, zobrazují stav baterií a monitorují APM. Jeden z nich WMApm je na obrázku.

Linux a problémy s APM

Vypínání monitoru v Linuxu funguje pouze v textovém režimu, v grafickém režimu Xwindows se obrazovka pouze začerní ale dál svítí. Existuje jeden drobný trik, který nastaví šetřič obrazovky tak, aby pouštěl program apm s parametrem -S z balíčku apmd, ten uvede počítač do režimu stand-by (vypnutí monitoru).

# Run xscreensaver with APM programxscreensaver -timeout 5             -xrm xscreensaver.programs:apm -S               -xrm xscreensaver.colorPrograms:apm -S&
linuxPokud počítač uspíte a poté probudíte, neobnoví se někdy správně původní grafický režim. Stačí sice restartovat Xserver, ale lepší řešení tohoto problému je na stránce http://www.linuxlaptops.com/ll/xresume.html , kde se nachází návod a prográmek, který před uspáním a při probouzení obnovuje správně stav grafické karty a Xserveru. Po rekompilaci jádra je nutné rekompilovat i linuxové ovladače pcmcia, jak se to dělá je popsáno v PCMCIA-HOWTO, které je např. na http://www.linuxdoc.org/HOWTO/PCMCIA-HOWTO.html. Pokud po probuzení nefungují PCMCIA, můžete zkusit alternativní balíček na http://www.cut.de/bkr/linux/apmd/apmd.html, který před uspáním odstraní pcmcia moduly a po probuzení je opět zavede. Zvuková karta může při šetřících režimech zlobit a tady už hodně záleží na konkrétních ovladačích i na konkrétním systému, obecná rada asi neexistuje.

Bez APM

Pokud váš počítač nemá APM BIOS, existují softwarové náhražky, které lze využít i na stolních počítačích. Operační systém Windows 2000 obsahuje např. uvedení do stavu Hibernate, které se podobá uspání na disk. V Linuxu existuje tzv. Software Suspend, který uspí počítač, nepotřebuje apm a při zapnutí počítače a nabíhání systému zjistí, že byl počítač uspán a obnoví stav před uspáním. Ke stažení je na http://falcon.sch.bme.hu/~seasons/linux/swsusp.html.

Postupem času se zjišťuje, že šetřící režimy jsou užitečné nejen pro mobilní počítače, ale i pro pracovní stanice. Bohužel i šetřící režimy mají svoji negativní stránku, která se týká životnosti používaného hardware. LCD displeje a pevné disky vydrží jen určitý počet startů po jejímž překročení je přirozené opotřebování materiálu tak velké, že může způsobovat chyby. Díky šetřícímu režimu se můžeme docela rychle přiblížit ke konci životnosti disků i displejů. Naskýtá se pak otázka, nakolik nám ušetřená energie ušetří i náš drahocenný hardware.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024  22:34

Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 24 příspěvků

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 36 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....