Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze japonského minidrobka - SONY VAIO

PCG-Z600TEK: Za kryptickým názvem se skrývá jeden z nejlehčích notebooků na českém trhu. Zase jednou poprvé u nás: SONY VAIO v českém prostředí. Ultralehounký, s mnoha vlastnostmi spíše videa než notebooku.

Recenzejaponského minidrobka

Jakoby v našem portfoliu testovaných produktu odjakživa něco chybělo.SONY notebookům bylo věnováno velké množství prostoru v předvádění novýchmodelů, v technických specifikacích - takřka vždy v něčem neobvyklých,ale jaksi se nevyskytovaly v našich recenzích. Vzhledem k jejich technicképokročilosti nepochybně škoda - ale s jejich absencí u nás nebylo, co protitomu udělat.

Ale všeho do času - SONY se sice ještě nerozhoupalo ke vstupu na českýtrh, a i když ta doba určitě jednou a možná v ne tak vzdálené budoucnostinadejde (boj se konkurence, boj:-), již nyní nemusíte čekat - pokud sichcete dovolit značkové SONY na stole, můžete jej mít.

SONY VAIO PCG-Z600TEK

Za kryptickým názvem se skrývá jeden z nejlehčích notebooků na českémtrhu. K testu nám jej zapůjčila společnost VT Data a.s., které tímto děkujeme- pomohla zaplnit prázdné místo v kolonce SONY...

VAIO je cvrček malý a tomu odpovídá i krabice - sotva jako dva listy A4vedle sebe a na 25 centimetru široká: mezi obry zvíce i přes půl metruskutečný drobeček.

Přesto,při kontrole obsahu jsem nestačil žasnout - a tajně jsem doufal, že nikdopo mne přece nemůže chtít, abych po týdnu vše vrátil přesně na své místo.V krabici je asi šest různých oddělení, ve kterých se skrývají rozličnésoučásti vybavení: sada nejrůznější dokumentace - vše v angličtině,vedle ve vlastním kartónku disketová mechanika a tři(!) CD softwaru, adaptér,externí PCMCIA 16x CDROM, v dalším oddělení mini port replikátor, pak"už" jen adaptér, síťový a telefonní kabel, redukce z mikroUSBkonektoru na standardní a anglická maxi zástrčka do elektriky - SONY Vám jizašle, i když tam nebydlíte (jak milé:-).

Ultralehké, velmi malé

"Jo, Vájo je Vájo", jak znalecky prohlásil jeden z vlastníkůkonkurenční značky. Už při vyjímání z krabice se projeví jeho hlavní přednost:muší váha. 1,7 kilogramu patří při daném vybavením skutečně kobdivuhodnému výkonu - dovolím si odcitovat reklamní nálepku z opěrky dlaní,ušetří to čas:

 • Pentium III 700 (plus malým písmem drobnosti jako 128 MB paměti a 20GB disk),
 • 10/100 síť,
 • 12,1 TFT displej,
 • 16ti rychlostní CDROM,
 • i.Link rozhraní,
 • 56k modem,
 • akumulátor
 • Jog dial ovládání,
 • 1,7 kg / 29,3 milimetru tloušťka,
 • a na závěr audiovizuální konvergence.

Cok tomu dodat?

Po týdenním testování zkusím okomentovat jednotlivé body: k tomu prvnímuna první pohled není příliš co namítat. Systém je postaven na stabilnímdostatečně otestovaném jádru Intel BX sady, s Pentiem SpeedStep podle móduběžícím na úsporných 550 nebo plných 700 MHzích. 128 MB paměti,suplovaných nesdílenými 8 MB videopaměti je ideální pro použitý operačnísystém - Windows 2000.

I ostatní komponenty pod kapotou nejsou od věci - 10/100 síť je intelovskéhoražení, včetně milé drobnosti známé i z jiných notebooků s tímto čipem- lze nastavit vlastní lokální adresu a simulovat tak přítomnost jiné síťovékarty (něco jako IMEI mobilního telefonu, taky by mělo být unikátní) - hodíse, když chcete systémovému administrátorovi ušetřit práci (nebo jejnaopak obejít).

Výkon síťové karty byl nadmíru uspokojující, podobně jakoConexantovský modem Soft56k - ač softwarový, díky dostatečnému výkonuprocesoru podával výkony, na které jsme zvyklí - na zahlušené redakčnílince špičkových 32 kbit, na optimálním domácím takřka digitálním drátěvýborných 52 kbit/s, se zanedbatelnou fluktuací podle providera (nejrychlejšíWorldOnLine 52, nejpomalejší VideoOnLine 46,6).

ExterníCDROM

Další argumenty jsou již poněkud spornější - 16x CDROM není úplněšpičkový výkon, pochvalu si zaslouží za rozumné PCMCIA řešení, díkyčemuž ji lze vyměnit skutečně kdykoliv, navíc se karta "připne"do těla CDROM a je chráněna před úrazy.

Displej téměř do kapsy a přesto takřka stolní

12,1 palcový displej je skutečně úžasný: jeho rozsah regulovatelnostipodsvětlení Vám dává šanci prodloužit život notebooku až o 10 procent,výměnou za slabší jas. XGA rozlišení 1024x768 bodů jej dělá konkurentemi notebookům s displejem o úhlopříčkách podstatně větších, včetně15,1 palce, při podstatně akceptovatelnějších rozměrech. A jako bonbónekjeho tuhost: naprosto neohebný a přitom tenký - magnéziové vyztužení sepozná velmi snadno.

Leč není vše tak skvělé - kdo má horší oči, ten by si měl nastavitvýrazně větší velikost písma. Tento displej poskytuje neuvěřitelně ostrý,ale díky menší úhlopříčce též o dost menší obraz. Druhá výhradaplatí k automatickémunastavení podsvícení, které ztmaví při maximální úspoře displej na úroveňtakřka nepoužitelnou. Obojí, velikost písma i úroveň podsvětlení všaklze přenastavit.

Akumulátor

SONY nijak nekomentuje výdrž akumulátoru - jak jsme (žel) u těchtonejlehčích notebooků zvyklí, není to nic slavného. Dvě hodiny provozu jeto optimističtější, co můžete očekávat při maximálním šetření sestandardním akumulátorem. Doporučoval bych koupit volitelný větší akumulátor,nebo druhý hranol, který již v notebooku je.

Zcela bez konkurence je však množství informací a vedení uživatele -správa energie zn.SONY je prostě "vymakaná": notebook je schopenvelmi přesně odhadnout, jak dlouho se ještě bude dobíjet, jak dlouho vydržív současném módu v provozu, vede si evidenci o počtu dobití, stejně jako oaktuální době provozu při nuceném přerušení dobíjení. Bonbónek - SONYVám hlasem připomene vybitou baterii či naopak její dobití (kolegovénadskočili, když je notebook oslovil ženským hlasem a následně seuspal:-).

 • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 8 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi jsou 3 příspěvky

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 8 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

v diskusi je 27 příspěvků

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...