Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Recenze Compaq nx7010 aneb Packardovic širokoúhlý fešák

  0:01
Širokoúhlý a s maximem možností, co do solidního výkonu, i do šíře rozhraní, plus obvyklé výhody Pentium M notebooků jako tenké provedení a tišší provoz, navrch ještě příjemné ergonomické provedení - Hewlett Packard zapracoval a této řadě notebooků postavil do čela opravdu zajímavou vlajkovou loď.

Vzhledově elegance na špici

V kombinaci tmavé a světlé šedi jde o elegantní kousek, tmavější konzervativnější šedí se prezentuje navenek, zatímco opěrka dlaní elegantně obepíná touchpad ve světlé šedi, se stříbrným nádechem. HP je vzhledově povedené, bez zavádění kýčovitostí.

Širokoúhlý displej je zjevný už zvenčí - nx7000 je podstatně delší než většina konkurence. Pochopitelně, díky jinému poměru stran je displej uvnitř víka podstatně více "roztažený". Z praktického hlediska to znamená především nákup brašny speciálně střižené, protože ty obvyklé si sice poradí i s podstatně tluštšími notebooky, ale většinou ne tak podlouhlými.

Notebooky.cz -

A propos tloušťka. S tou by mohlo nové nx7000 i mezi ultralehké, díky menším potřebám chlazení tak další z notebooků ukazuje, že notebook nemusí nutně vypadat jako dvojitý hamburger, aby podal špičkový výkon. S tímhle tenkým plátkem chleba se pracuje podstatně příjemněji než s tluštšími Pentium 4 notebooky.

Širokoúhlý displej nabízí panorama Windows

Windows XP a pracovní plocha většiny aplikací využije širokoúhlého displeje bez nejmenších problémů. Díky výšce obrazu 1050 bodů nabízí stejné rozlišení jako špičkové 15,1 palcové displeje s 1400 x 1050 body, ovšem mimo to má ještě "rezervu" po stranách díky větší šíři 1680 bodů. Ve Wordu tak můžete pohodlně nahlížet dvě stránky najednou, v Excelu se na obrazovku vejde i podstatně větší tabulka než na špičkovém displeji s klasickým poměrem stran 4 : 3.

Brilantní, detailní obraz. Někdy až moc...

Podobně jako u zmíněných vysokorozlišivých displejů 1400 x 1050, i zde je obraz displeje velice ostrý, s enormním rozlišením na relativně malé ploše. Písmo na obrazovce se tak může pro hůře vidící změnit na detailně vykreslenou, ale nerozpoznatelnou "malůvku". Pak je vhodnou volbou změna standardní velikosti písma Windows na větší (110 až 150 procent standardu, jak komu vyhovuje). Naštěstí Windows podporují alespoň tuto možnost pro displeje, které předstihují možnosti v tomto směru poněkud omezeného operačního systému.

Široký úhel pohledu nemusí vyhovovat vždy

Kdo přes výhody širokoúhlého pohledu touží po standardním rozlišení s klasickým poměrem stran, má hned několik možností. Vzdát se větší plochy displeje a využít pouze jeho středovou část. Čím nižší rozlišení pak zvolí, tím menší bude výsledný zabraný obdélník uprostřed displeje, největší možné je 1400 x 1050 (zde však musí HP zapracovat na ovladačích, toto rozlišení není standardně k dispozici, ač jej displej zvládá). Zbytek displeje bude tmavá, nevyužitá plocha.

Druhou možností je nechat si obraz roztáhnout na celou plochu displeje, pak však dochází k přepočítávání a přizpůsobování rozlišení fyzické matrici displeje. Obraz je pak neostrý, podle rozlišení více či méně čitelný. Grafická karta se sice snaží propočítávat výsledný obraz tak, aby vypadal co nejlépe - a v případě rychlejších scén, videa není rozdíl příliš patrný - nicméně při použití s textem tento postup není přiliš doporučeníhodný.

Třetí možností je použití klasického stolního monitoru (či omezeně displeje, s klasickým poměrem stran, ale stejně jako u displeje omezením na jediné "přirozené" rozlišení) a nastavení rozlišení dle libosti. Pro profesionály a ty, co neztrácí přehled ani při více obrazovkách, nx7000 bez nejmenších problémů podporuje zobrazení na vícero monitorech - a jeho grafika to skoro nepocítí.

Radeon 9200 přivádí slušnou stolní úroveň na trh mobilní grafiky

S novými Radeon čipy přichází i do notebooků svět velmi rychlé 3D grafiky a téměř reálných scén. Přivítejte Direct X 9 a jeho možnosti ve světě notebooků. Sice již nyní je na celosvětovém trhu čip Radeon 9600 a především pak jeho nástupce Radeon 9700, přesto tento čip patří k tomu výrazně lepšímu v rámci českého i evropského trhu.

Compaq s Pentiem M - skutečně mobilní procesor Intelu

Jak to říci? Pentium M a starší Pentium 4, speciálně ve stolních variantách, to je srovnání luxusní limuzíny se čtyřlitrovým motorem a sportovnější dvoulitrového cabrioletu. Limuzína si bere za všech okolností hodně, s cabrioletem podle toho, jak se na to šlape. Díky Pentiu M s sebou nemusíte mít ohromný akumulátor a podle vytížení vydrží více či méně.

Kdo se rozhodne mít stále k dispozici nejvyšší výkon (jet "na doraz"), musí se spokojit s kratší cca dvou a půl až tříhodinovou dobou provozu. Na druhé straně, pokud stačí jen výkon přiměřený aktuálním aplikačním nárokům, či vůbec nejúspornější mód se ztlumeným jasem displeje, notebook s přehledem vydrží pět hodin. Kdo si však přeje limuzínu, se vším většinou přebytečným luxusem a rezervou navíc, kterou běžný uživatel zřejmě nikdy nebude pro skutečný účel potřebovat, pro toho tu jsou tu stále notebooky se stolním či polomobilním Pentiem 4 a jeho stále ještě vyšší výkonem na frekvenci až 3,06 GHz.

Ve srovnání s Pentiem 4, 1,5GHz verze Pentium M procesoru není úplně nejvýkonnější model, ale více než dostatečný. Podává výkon odpovídající taktu, na úrovni zmíněného Pentia 4 cca 2,2 až 2,4 GHz, samozřejmě s možností výrazného snížení napětí a variabilního přizpůsobování frekvence směrem dolů až k 600 MHz, což stále ještě bude odpovídat výkonu Pentia 4 na 900 až 1000 MHz.

Za výkon si zaslouží pochvalu

Notebook se skutečně nemusí stydět za svůj výkon. Ačkoliv v našich testech disponovalo "jen" 1500MHz procesorem a "jen" nižší verzí grafické karty, stále ještě se řadí na horní příčky ve výsledcích ve srovnání s valnou většinou notebooků na českém trhu. Nejdříve tedy k výkonům grafiky a hráčských skóre v testovacích aplikacích společnosti FutureMark, 3D Mark 2001 a 2003. První je zaměřená na výkon v hrách podporujících DirectX 8, druhá především na nejnovější DirectX 9, obě pak i na výkon v OpenGL.

Z výsledků je zřejmé, že na solidní zahrání grafika vystačí, ale už ne na luxusní cinematické efekty - zde může uživatel čekat spíše přiměřený výkon, stále však o dva až tři (!) řády výše nežli u kterékoliv integrované grafiky. Vzhledem k širokoúhlé obrazovce jsme do hodnocení přibrali i nestandardní testy v plném rozlišení displeje v 3D Marku 2001, namísto ve standardních 1024 x 768 bodů jsme nechali test běžet na širokoúhlém nastavení. Tento test ukazuje, nakolik se změní výsledek, pokud má hra využívat naplno daného rozlišení - čímž samozřejmě zvýší zátěž na grafický čip i procesor, a poklesne tak její výkon v rychlosti prokreslování obrazu a detailů ve hrách či náročných 3D aplikacích.

V 3D Marku 2001 tak nx7000 dosáhlo skóre solidních 7596 bodů ve standardním rozlišení XGA (1024 x 768 bodů v 32bitové barevné hloubce), a v širokoúhlém podání při 1680 x 1050 bodech (32 bitů) pak dosáhl notebook stále ještě akceptovatelných 4579 bodů. V 3D Mark 2003 dosáhl notebook při standardním rozlišení 1024 x 768 bodů výsledku na úrovni 1168 bodů.

V testech aplikačního výkonu v suitě PC Mark 2002 dosáhl notebook velmi vyrovnaných skóre, které se řadí k nadstandardu: ve výkonu procesoru skončil těsně pod 5000 body (4964 bodů), v paměťovém průtoku zabodoval obdobně s 4909 body a disk dosáhl na notebook slušných 555 bodů.

Dlouhá doba výdrže na akumulátory

I přes svůj rozměrný displej, solidně výkonnou grafiku a celkově velmi příjemný výkon dosáhl notebook v našem zátěžovém testu maximální spotřeby velmi solidní dobu provozu, 181 minut při plném zatížení na akumulátory. V reálném použití pak lze očekávat, že ani více jak čtyři hodiny provozu s tímto širokoúhlým krasavcem nejsou nemožné.

Závěrem: špičkový stroj v nečekaně tenkém balení

Širokoúhlý displej může být pro někoho darem, pro jiného zbytečným luxusem, podle nás však opodstatnění má. Stejně jako Radeon 9200, který sice nepodává nejvyšší herní výkon, za to je víc než dostatečným partnerem pro 99 procent běžných aplikací. A pokud vylepšíte HP ještě o výkonnější procesor, tak dostanete balíček ve velice kompaktním balení (2,95 kg, 3,45 x 25,4 x 35,56 cm), se kterým se nemusíte obávat, že byste byli pozadu za nejnovějšími trendy...

Aktuální cena: Dle konfigurace od 47 980 Kč bez DPH výše.

  • Nejčtenější

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Konečně. ÚZIS začal zveřejňovat očištěný podíl pozitivních testů

Po více než půl roce dostala veřejnost přístup k důležitému číslu, tedy kolik testů na covid-19 je opakovaných. Údaje...

Toto umí nově váš Chrome a Firefox. Loučí se s Flashem a jsou rychlejší

Populární internetové prohlížeče Chrome a Firefox byly povýšeny do nových verzí. Pokud jste je ještě neaktualizovali,...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na rudé oči, pilote. Jak pěšáci konečně dosáhli na letadla

Díky americkému zařízení FIM-43 Redeye dokázal poprvé v historii pěšák jediným výstřelem zničit letadlo. Vzniklo přitom...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Nové grafiky AMD útočí cenou i výkonem na Nvidii a dávají sbohem Intelu

Měsíc po Nvidii představila svoje nové herní grafické karty i společnost AMD. Jmenují se Radeon 6000 a jsou založeny na...

V revolučním procesoru od Applu je takřka celý počítač, fascinuje výkonem

Dlouhých patnáct let poháněly notebooky Apple procesory Intel. To se nyní změní, Apple představil svůj vlastní procesor...

Vzniká nejvýkonnější superpočítač Česka. Pojmenujte ho a můžete vyhrát

Příští rok v prostorách IT4Innovations, což je národní superpočítačové centrum VŠB - Technické univerzity Ostrava,...

V roce 2021 může přijít nový iPad, který ukáže směr přenosným zařízením

Společnost Apple chce zabudovat do svých nových tabletů zcela novou technologii, která by mohla zlepšit obraz. Dá se...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...