Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První displej s ideálním rozlišením: Samsung předvádí fotorealitu v LCD

  0:30
Chtěli byste displej s opravdu detailně ostrým obrazem? Líbil by se Vám displej notebooku, na němž by fotografie vypadala stejně dobře nebo lépe nežli na fotografickém papíře? Již nyní lze takové koupit, a ještě lepší v budoucnu díky Samsungu a IBM. Ovšem, současné operační systémy Vám neumožní výhody těchto displejů vychutnat...

Displeje jako fotografie...

Jak by měl vypadat ideální displej? Tak aby zobrazil detaily, které by již oko nebylo schopno rozeznat - ideálně by tedy měly zaniknout ostré hrany písem, měly by zmizet hranaté detaily fotografií, kruh by měl být kruh a ne zubaté skoro-kolo.

Ovšem na cestě za podobným displejem se nacházíme teprve na začátku. Současné displeje notebooků - a tím spíše pak displeje stolní - vychází z původních nastavení a poměrů velikostí obrazovek, které si nadiktovaly Windows, respektive Microsoft postupně vlivem vývoje jeho dominantního operačního systému.

Ale kdokoliv viděl rozlišení 1024 x 768 bodů na patnáctipalcovém displeji - a tutéž úhlopříčku displeje s rozlišením 1600 x 1200 bodů například při prohlížení fotografií, ten ví, kde je zakopaný pes. Vyšší rozlišení displeje umožňuje vnímat podstatně více detailů, s podstatně vyšší ostrostí detailu.

Ovšem, současný operační systém Microsoftu, jakkoliv moderní, se v tomto směru chová velmi archaicky. Namísto dynamického přizpůsobení se fyzické velikosti displeje a danému rozlišení předpokládá, že když máte rozlišení 1600x1200 bodů, jaksi automaticky také máte displej či monitor s úhlopříčkou kolem 18 až 20 palců. A tak je písmo fixní velikosti ve vyšším rozlišení nečitelné, respektive nečitelně malé.

Do budoucna se však bude muset tento přístup, značně omezený a omezující, změnit. Proč? Protože nové displeje budou nabízet naprosto netušená rozlišení, na plochách podstatně menších či srovnatelných co nyní.

Samsung hi-res LCD

Směr zde ukazuje displej Samsungu, který se pochlubil novým LCD panelem s úhlopříčkou 2,6 palce - a s rozlišením 640 x 480 bodů. Z poměru úhlopříčky a rozlišení vyplývá poměrně neuvěřitelná hustota obrazových bodů...

...300 bodů na palec (dpi) je hodnota ojedinělá na celém světě. Nikdo nevyrobil menší displej s vyšším rozlišením. Pro srovnání, tato hodnota je běžně používána u barevných fotografií vyvolávaných z digitálního fotoaparátu. Na ploše s úhlopříčkou 2,6 palce (cca 6,5 cm) tak lze promítat živý obraz, v kvalitě fotografie.

Návrhem tohoto displeje může Samsung pomoci pohnout zatuchlou oblastí displejů s nízkým rozlišením - respektive zastarávajících operačních systémů. Zatím se mu podařilo vyvinout tento displej v dané úhlopříčce, podobný postup však lze použít i pro větší displeje.

Použitá technologie navazuje na dřívější minidispleje s hustotou 200 bodů na palec, ale díky použití speciálního postupu na bázi amorfního křemíku bylo možné dále zvýšit hustotu o 50 procent.

Tyto displeje jsou pozoruhodné především svým relativně vysokým rozlišením (vzhledem k úhlopříčce), respektive hustotou obrazových bodů - ale ke cti jsou jim i další parametry. Transreflexivní LCD se má vyznačovat dobrou čitelností i ve velmi ostrém slunečním světle, s jasem na úrovni 150 Kandela a s kontrastním poměrem 200:1.

Samsung zatím uvažuje s podobnými vysokorozlišivými displeji pro mobilní telefony, satelitní autonavigaci, chytré telefony a další miniaturní zařízení s požadavkem na vysokou hustotu obrazových informací, respektive detailnost obrazu. Jako zvlášť zajímavá se zdá být myšlenka vysokorozlišivého PDA kombinovaného s TV přijímačem...

S nástupem podobných technologií však neotálejí ani další výrobci. IBM již představilo vysokorozlišivé displeje, které jsou schopny zobrazit na běžné ploše podstatně větší rozlišení než současné displeje - obdobně jako minidisplej Samsungu, avšak s běžnými rozměry úhlopříček.

Žel, paradoxně, displeje se vyvíjejí rychleji než software. Operační systémy zatím neumožňují realizovat princip dynamické velikosti písma například v menu a dalších ovládacích prvcích a namísto toho stále používají fixní velikost, kterou si lze případně mírně upravit, za cenu značné deformace zobrazení v mnoha aplikacích.

Dříve nebo později však bude muset Microsoft zareagovat. Vysokorozlišivé displeje nabízí uživatelům prostě příliš mnoho výhod na to, aby se jako zákazníci Microsoftu spokojili s jen velmi polovičatým řešením. Aneb, představte si, že fotografie vypadá stejně dobře na displeji Vašeho notebooku jako ve skutečnosti na fotografickém papíře - jenže s tímto rozlišením displeje nepřečtete názvy pod ikonami ani volby v menu, protože se s písmem fixní velikosti "zmenší" na zlomek současných fyzických rozměrů...

  • Nejčtenější

Nejtěžší dělostřelecká baterie bojující proti invazi měla kanony z Plzně

v diskusi je 35 příspěvků

2. června 2024

Invazní síly mířící přes Kanál k plážím Normandie spatřila jako první posádka těžké dělostřelecké...

ANALÝZA: Štve vás elektromobilita? Možná vás překvapí, co vám utvořilo názor

v diskusi je 623 příspěvků

5. června 2024

Informace se na nás valí ze všech stran, a zejména s rozvojem sociálních sítí začalo být běžné, že...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 46 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

Stalin, nebo Trockij? Před 100 lety se v Moskvě konal klíčový sjezd bolševiků

v diskusi je 23 příspěvků

1. června 2024

Před 100 lety probíhal v Moskvě třináctý sjezd ruských bolševiků, první sjezd po Leninově smrti....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Před 100 lety zemřel v sanatoriu u Vídně světoznámý spisovatel Franz Kafka

v diskusi je 1 příspěvek

3. června 2024

Pražský německý spisovatel židovského původu Franz Kafka zemřel před 100 lety, třetího června 1924,...

Spolehlivý dříč, který nesl lví podíl na úspěchu Dne D, zářil v Duxfordu

v diskusi nejsou příspěvky

6. června 2024

V předvečer 80. výročí vylodění Spojenců v Normandii, jsme navštívili leteckou show na druhé straně...

Bitva o mosty. Prvním padlým Dne D byl poručík britské kluzákové pěchoty

v diskusi nejsou příspěvky

6. června 2024

Mimořádně úspěšná první bitva svedená spojenci v Den D se neobešla beze ztrát. Za prvního padlého...

Boeingu se podařilo překonat smůlu a vyslal lidi do vesmíru

v diskusi je 7 příspěvků

5. června 2024  14:38,  aktualizováno  16:53

„Je to sice dál, ale zato horší cesta,“ mohou si připomenout nesmrtelnou hlášku ze Sněženek a...

Po mnoha letech zpoždění přijde start nové evropské rakety Ariane 6

v diskusi je 9 příspěvků

5. června 2024  11:28

Evropská raketa Ariane 6 by měla poprvé odstartovat 9. července z kosmodromu Kourou ve Francouzské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...