Vyzbrojte si tablet jako novinář a zmrzlinář Pavel Kočička

  10:00aktualizováno  10:00
Přes den je projektovým manažerem iDNES.cz, večer se mění na zmrzlináře, který vyrábí nejlepší zmrzlinu nejen ze slaného karamelu. Kolega Pavel Kočička představuje své nejoblíbenější aplikace.

Pavel Kočička | foto: iDNES.cz

Už v dobách psaní o technice jsem zkoušel různé platformy na stolních počítačích, ale i v telefonech a tabletech. U výrobků Apple jsem prošel několika stádii od zoufalství ze starého Mac OS 9, přes lásku k prvnímu iPhonu a Mac OS X 10.7 až po konečné smíření se s některými nedostatky. Podobné to bylo také u platformy Android, kde první verze byly spíše úsměvné. Nakonec nemůžu říct, že bych byl zarytý fanoušek jedné, nebo druhé platformy. Když si mám vybrat nový přístroj, dlouho zvažuji všechna pro a proti a hledám ideální kombinaci.

Nakonec jsem přesto zakotvil u telefonu Samsung Galaxy S3 a tabletu Apple iPad třetí generace s retina displejem. Taková kombinace má jednu výhodu a nevýhodu zároveň. Jako uživatel jedné platformy bych nemusel přemýšlet, jak propojit všechna data, prostě by se mi to někde ukládalo. Což má také své riziko, že můžu o všechno snadno přijít.

Vyzbrojte si tablet jako...

Nechte se inspirovat významnými osobnostmi nejen české scény informačních technologií. Každý týden vás necháme nahlédnout na pracovní plochu tabletů a počítačů zajímavých lidí, kteří nám ukážou, jaké aplikace jsou pro ně stěžejní, a mohou vás tak inspirovat. Jen tak mimochodem se i dozvíte, jaká si oblíbili zařízení.

Požádali jsme je, aby do výběru nezařazovali více než jednu z následujících notoricky známých aplikací.

  • Facebook, Twitter, Angry Birds, YouTube, Skype, Instagram, Gmail, Google Earth, Google Maps, Chrome, LinkedIn, atd.

Dosud vyšlo:

Na tabletu výrazně nejčastěji (mimo pořadí) používám Google Chrome. Dobře vím, že na iPadu je to jenom převlečený výchozí prohlížeč Safari, ale pro mě má Chrome výhodu v okamžité synchronizaci. Stránky, které otevřu na počítači v práci můžu jedním kliknutím otevřít na tabletu a stránky z tabletu zase otevřít doma nebo v telefonu, synchronizují se mi i hesla.

Druhou důležitou aplikací je Facebook. Jako správný geek bych radši používal Google+, který mi přijde výrazně lepší, ovšem má jednu podstatnou nevýhodu: nikdo tam není. Facebook je částečně zdroj informací, částečně můj veřejný informační kanál a z velké části pracovní nástroj.

Naopak na tabletu téměř nepoužívám mail ani Twitter, obojí "stihnu" sledovat na telefonu cestou do práce a z práce. Přitom oceňuji, že Android má v posledních verzích výrazně lepší klávesnici s našeptávačem než iOS, který zamrznul u první verze.

Častou uživatelkou tabletu je čtyřletá dcera, která má vyhrazenu celou jednu stránku. Podle mých zkušeností jsou hry pro iPad výrazně lepší než hry pro tablety s Androidem. Dcera zcela propadla hrám od MyFirstApps (zejména My-House), kteří velmi dobře pochopili taktiku drogových dealerů a nabízejí jednoduchou verzi zdarma a možnost dokoupení rozšíření na plnou funkčnost.

Posledním hitem je česká Eda Play, o které se na Technetu již psalo. Ocenil bych víc českých her, ovšem zdejší tvůrci zatím nepochopili, že dítě chce tablet používat bez rodičů, takže ovládání musí být pochopitelné i bez dlouhých návodů a textů na tlačítkách. Po otestování bezplatné verze mě většinou nic nemotivuje koupit plnou, což je smutné.

Z her pro dospělejší mě donedávna bavila Bubble Mania, která má skvělý obchodní model. Hra je zcela zdarma a šikovný hráč ji dokáže projít bez placení, ale pokud si chcete některé složitější úrovně usnadnit, musíte zaplatit. Podobných her pro iPad je celá řada, ale tato dokáže udržet pozornost celé týdny a ještě motivovat vyzkoušet další hry stejného výrobce (za vyzkoušení nové hry získáváte výhody ve stávajících hrách). Z marketingového hlediska naprosto jedinečný nápad. U logických her (budu vypadat jako herní maniak, ale čas na ně příliš nemám) jsem se dlouho bavil vytvářením cest pro vláčky ve hře Trainyard.

1) Zite – Manželka říká, že jsem přilepený k telefonu, protože neustále sleduji novinky. Jako hlavní zdroje informací mám Twitter a několik informačních kanálů ve Feedly, dříve v Google Readeru. Zite je jedinečný tím, že na základě témat, která sleduji jinde, mi nabízí články, jenž mi unikly. Mám tam samostatné stránky technika, jídlo, grafika a zmrzlina. Funguje to natolik dobře, že pravidelně si několik článků přečtu a doporučím dál.

2) Google Drive – Používám ho ještě od dob Google Docs, mám v něm všechny své články, torza článků i nakopírované nápady a výstřižky. Poslední dobou si tady s manželkou uchováváme používané recepty na zmrzlinu, počítáme náklady a někdy zde také plánujeme, i když to je většinou jednodušší na papíru na lednici.

O autorovi

Kromě toho, že je Pavel Kočička v současnosti naším projektovým manažerem, dělal například i šéfredaktora webu Grafika.cz.

Spolu s manželkou rozjel projekt Tři kopečky, v jehož rámci vyrábí zmrzlinu, na které momentálně ujíždí už půlka naší redakce. Třeba na slaném karamelu nebo melounovém sorbetu.

3) Converter Touch HD – Nechápu, proč iPad neobsahuje kalkulačku, protože to je jedna z funkcí, kterou potřebuji na všech zařízeních. Při přípravě receptů navíc potřebuji převaděč jednotek, protože většina receptů počítá v šálcích (cupech), lžících, lžičkách a uncích, ale já bych to radši v mililitrech a gramech. Recepty většinou přepočítáváme a upravujeme a k tomu se hodí Converter Touch HD. Možná časem najdu lepší aplikaci, ale tato mi momentálně vyhovuje nejvíc.

4) Kindle – Papírové kuchařky (klasické i zmrzlinové) nám doma pomalu přerůstají přes hlavu, beletrii už papírově prakticky nekupujeme, pouze elektronicky. Aplikace Kindle je výborná v tom, že umí zobrazit nejen zakoupené knihy, ale i všechny dokumenty, které si na svůj účet na Amazonu pošlete.

5) nPlayer – Objevil jsem ho nedávno, vlastně ho za mě objevil Petr Staníček. Jedná se o zatím nejlepší multimediální přehrávač pro iOS. Kromě lokálních souborů dokáže přehrávat také videa po síti ve všech možných formátech a včetně titulků. Je sice placený, ale za necelých pět eur jde o dobrou investici.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz