Vyzbrojte si tablet jako muž s Křišťálovou Lupou

aktualizováno 
Ján Simkanič je šéfem a spolumajitelem společnosti Internet Info, která provozuje server Lupa.cz a pořádá anketu Křišťálová Lupa 2013 – Cena českého Internetu. Podívejte se, jaké aplikace má ve svém tabletu.

Ján Simkanič | foto: iDNES.cz

Nikdy jsem nepatřil k vyznavačům kultu Apple. Vlastně obecně mi šílenství spjaté s jednou komerční značkou, ať je jakákoliv, přijde dost legrační. Přesto už je moje pracovně-osobní čtyřkombinace "stolní počítač/notebook/tablet/mobil" kompletně označkovaná vykouslým jablkem. Nechci tu dělat reklamu na žádný z těch výrobků, jen musím konstatovat, že prostě fungují. Jsou pohodlné, příjemné a nevytvářejí zbytečné uživatelské překážky.

Vyzbrojte si tablet jako...

Nechte se inspirovat významnými osobnostmi nejen české scény informačních technologií. Každý týden vás necháme nahlédnout na pracovní plochu tabletů a počítačů zajímavých lidí, kteří nám ukážou, jaké aplikace jsou pro ně stěžejní, a mohou vás tak inspirovat. Jen tak mimochodem se i dozvíte, jaká si oblíbili zařízení.

Požádali jsme je, aby do výběru nezařazovali více než jednu z následujících notoricky známých aplikací.

  • Facebook, Twitter, Angry Birds, YouTube, Skype, Instagram, Gmail, Google Earth, Google Maps, Chrome, LinkedIn, atd.

Dosud vyšlo:

iPad (mám verzi 3 s WiFi i datovým připojením, jistota je jistota) pro mě představuje hlavně čtečku, internetový prohlížeč, nástroj pro vyřizování pošty, vyhledávač informací, poznámkový blok. Tedy spíš pasivní než interaktivní nástroj - třeba delší texty píšu mnohem radši na hardwarové klávesnici. Taky se z něj postupně stal nejsdílenější přístroj v rodině. Nikdy mě nepřestane fascinovat, jak snadno děti dokážou přirozenými intuitivními pohyby patlat prstíky po obrazovce. 

1) Pocket - Kdybych měl popravdě uvést, jakou aplikaci používám nejvíce, byl by to Twitter, byť ten ještě víc na iPhonu než na iPadu. Zaplňuju jím každou mrtvou chvilku čekání, kdy se nedá dělat nic rozumnějšího. Je to pro mě primárně pracovní nástroj, dění v oboru nebo veřejném prostoru se ke mně skoro už nedostává jinak.

Nepostradatelným doplňkem Twitteru (byť ne jen jeho) je pro mě dnes už nepostradatelná aplikace Pocket. Twitter znamená rychlé čtení v krátké chvíli, která však nestačí na pomalé pročtení všech odkazů, které ve výpisu statusů najdete. Do Pocketu si však tyhle odkazy můžete uložit na později. Vytvoříte si tak v aplikaci individualizovaný archiv zpráv, ke kterým se můžete vrátit, až budete mít více času, a to většinou i bez dostupného připojení.

Aplikace může navíc paralelně běžet na všech Apple přístrojích, takže ten výběr máte k dispozici kdykoliv a kdekoliv, včetně vyhledávání v minulosti. Efektivitu práce mi spojení Twitter-Pocket bez přehánění znásobilo.

2) Respekt - Když se podívám na funkci čtečky, pak musím přiznat, že na e-knihy jsem si zvykl rychle a snadno. Byly časy, kdy jsem i Anděly a démony Dana Browna dokázal přečíst na malé obrazovce 320 × 240 pixelů nějakého starého HTC. Takže iBooks otevírám rád a užívám si vyladěných virtuálních stránek i bez vůně potištěného papíru celkem bez uzardění. Co se týče zpravodajského obsahu, mám jednoznačně nejradši aplikaci Respektu. Dokonale jednoduchá, účelná, komfortní.

Dalším krok dopředu a zároveň i zpět pro mě představuje nejvýraznější pokus o čistě tabletové médium, týdeník Dotyk. Ten sympaticky testuje možnosti větší přidané hodnoty spojené s interaktivitou obsahu, zároveň však čtenářský zážitek touto nadstavbou zesložiťuje, což zase moc neocením. Za odvahu mu však potlesk patří ve všech směrech.

3) WriteRoom - Když čtení, tak i psaní. Patrick Zandl na tomto místě nedávno zmiňoval textový editor iA Writer, který však mám radši na velkém počítači, ostatně je v něm psán i tento text. Na menší a dotykové obrazovce tabletu osobně dávám přednost jiné podobné aplikaci, která se jmenuje WriteRoom. Dá se v ní prostě "jen" spolehlivě a snadno napsat jednoduchý text a dostat ho z tabletu různými cestami ven. To je zadání, na které jdou textové editory jiným způsobem, takže se vyplatí vyzkoušet jich víc. Každému sedne něco jiného a preference se mohou lišit i v závislosti na konkrétním zařízení, byť na stejné platformě.

4) Snapseed - Tuhle aplikaci na rychlou editaci fotek jsem si před nějakou dobou stáhnul vlastně náhodou, když byla v nějaké akci zadarmo, ale mám ji nakonec nejradši. Dodnes mě fascinuje, jak dokáže účelně využívat dotyk k maximální efektivitě a pohodlí ovládání (na podobném důrazu využití dotýkání je postavena i jiná oblíbená aplikace pro vytváření jednoduchých seznamů Clear, ale jen pro iPhone). Paleta funkcí je dostatečně bohatá a dá se díky nim zachránit i dost odbytě vyfocený obraz. Snapseed denně využívám na iPhonu, protože s ním i často fotím, ale iPad zase poskytuje výhodu větší obrazovky.

5) SoundTouch - Když už jsem výše zmiňoval i děti, nelze pominout roli iPadu pro jejich zábavu a učení. iPad toho nabízí nepřeberně, jen by se hodil návod na to, jak vybírat věci, které nejsou úplně pitomé, bezduché a komerčně laděné. My jsme zatím ve fázi aplikací pro ty úplně nejmenší a z těch u nás po jistou dobu jednoznačně vedly Animals Zoo a o něco bohatší SoundTouch. Obě jsou založeny na kombinaci obrázků či fotek se zvukem, které zvířata, či věci na nich vydávají, a děti si tak mohou zvykat na vazbu mezi nimi. Zároveň se dají kdykoliv přerušit, nebo vypnout, takže se snadno uhlídá, aby to děti nepřeháněly.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

„Opravdu všichni přežili?“ Pilot bez motorů zázračně přistál v kukuřici

Let SV R178 společnosti Ural Airlines po úspěšném nouzovém přistání v...

„Zázrak nad Ramenskoje“, tak ruský tisk překřtil leteckou nehodu z 15 srpna 2019, která se odehrála nedaleko Moskvy....

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Aktualizujte si ovladače ke grafickým kartám Nvidia, obsahují chybu

Logo Nvidia

Bezpečnostní odborníci varují před chybami ve starších ovladačích Nvidia. Ty mohou vést až k úniku dat a ke spuštění...

Výkon za dobré peníze: kombinace čipů AMD a Nvidia v pěkném notebooku

Asus ROG

Procesory AMD platí u notebooků stále za trochu exotické zboží. Intel však bojuje s výrobními kapacitami, AMD pro změnu...

Přichází nový mini počítač Raspberry Pi. Zvládne dva monitory se 4k

Čtvrtá generace minipočítače Raspberry Pi

Na světě je čtvrtá generace jednoduchého počítačového systému Raspberry Pi. Systém nyní pohání výkonnější procesor a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz